Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Kapliczki, krzyże przydrożne » Nepomuki

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Mieroszów
 Post Napisane: 3 wrz 2009, o 22:02 

Mieroszów (woj.dolnośląskie) - kamienica w rynku
O, ten to się wysoko wspiął ;)

Załączniki:
01.JPG
01.JPG [ 119.43 KiB | Przeglądane 899 razy ]
02.JPG
02.JPG [ 114.05 KiB | Przeglądane 899 razy ]

Tytuł: Pseudonepomuki
 Post Napisane: 22 lis 2010, o 23:41 

Pochwały: 1
Imię: Karolina
Na początek krótki kurs rozpoznawania figur świętego Jana Nepomucena.

1) trzyma w rękach krucyfiks, zwykle przechylony na stronę prawą i prawie zawsze z figurą Chrystusa. Rzadko, ale zdarza się, że Jan ma krzyż umieszczony w jednej ręce.
Czasem, zamiast krzyża, Święty posiada zapieczętowany list lub ZAMKNIĘTĄ księgę.
Bardzo rzadko ma umieszczony palec jednej ręki na ustach, na znak milczenia. Zwykle gest ten wykonuje aniołek, umieszczony czasem poniżej Świętego.

2) często Jan Nepomucen trzyma dodatkowo gałązkę palmy, znak męczeństwa.

3) kolejnym atrybutem Świętego jest klucz, znak milczenia i dochowania tajemnicy. Jeśli symbol ten wystepuje, trzyma go zwykle aniołek, umiesczany u stóp figury.

4) bardzo ważny jest ubiór.
Święty Jan Nepomucen zawsze nosi szaty kapłańskie. Zawsze posiada biret, chociaż czasami, bardzo rzadko, wewnątrz kościołów, Święty trzyma nakrycie głowy w ręce, na znak szacunku do miejsca. Biret ten ma zawsze cztery rogi.
Jan ubrany jest w sutannę, komżę oraz pelerynkę, często obszytą gronostajem.
Czasami ma przewieszoną stułę, jako znak spowiednika. Często widoczna jest także koloratka.

5) Jan nad głową często ma umieszczone gwiazdy, obowiązkowo w liczbie pięciu.
Gwiazdy takie ukazały się, według przekazów, w momencie jego śmierci.

Post Napisane: 22 lis 2010, o 23:49 

Na pierwszy ogień pójdzie rzeźba, wyglądająca jak "urodzony Nepomuk", pochodząca z fary poznańskiej.
Naprawdę, prawie się nabrałam sama!

Poszukałam jednak w dokładniejszych przewodnikach ... i oto okazało się, że Jan Nepomucen (do którego nie dotarłam, tak a propos), znajduje się trzy wnęki dalej i po drugiej stronie nawy...

Jegomość na zdjęćiu to Jan Franciszek Regis.

Oto krótki życiorys Świętego (cytuję):

"Jan Francis Regis (1597-1640) był duszpasterzem katolików cierpiących po konfliktach społecznych między kalwinami i katolikami w zdewastowanej Francji. Znaczna część południowej Francji znalazła się pod kontrolą hugenotów, którzy zniszczyli kościoły katolickie i zabijali księży. Misjonarze, tacy jak Regis mieli za zadanie odnowić w katolikach silną wiarę.

Regis urodził się 31 stycznia 1597 w Fontcouverte, w południowej Francji. Wstąpił do nowicjatu w Tuluzie w 1616 r., studiował nauki humanistyczne, filozofię, a następnie teologię. Jego pierwszym zadaniem było nauczanie w szkole jezuitów w Pamiers, a następnie w 1632 roku został wysłany do Montpellier aby pomóc biskupowi szerzyć wiarę katolicką. W ciągu dwóch lat jako misjonarz nie miał doskonałych wyników. Szedł z miasta do miasta, w surowym górskim terenie, gdzie nie było to łatwe, szczególnie w zimie. Zatrzymywał się w parafiach na kilka dni i głosił kazania, które były proste, ale szczere i płynęły z bliskości jego serca do Boga. Spowiadał, odprawiał Mszę św i katechizował dzieci. Odwiedzał także więzienia i gromadził jedzenie i ubrania dla biednych.

W połowie grudnia 1640 misjonarz jezuicki głosił misje w Montregard; przerwał tam pracę, by móc wrócić do domu w Le Puy, bo miał przeczucie, że niedługo umrze. Chciał się przygotować do śmierci przez trzy dni rekolekcji i przez spowiedź generalną. Potem on i jego towarzysz, brat Claude Bideau, wrócił do Montregard by dokończyć rozpoczętą misję. W dniu 23 grudnia udał się na następne miejsca, na następne miejsca, ale w Winter Storm w śniegu zgubił drogę i musiał spędzić noc w lichym pomieszczeniu. Następnego dnia dotarł do Lalouvesc, gdzie zastał czekających na niego ludzi. Bez jedzenia i odpoczynku Regis natychmiast rozpoczął nauczanie i spowiedź. Ludzie tłoczyli się do spowiedzi nawet w zakrystii, gdzie było rozbite okno i strumień zimnego powietrza buchał bezpośrednio na niego. W późnych godzinach popołudniowych czuł się słaby i nagle upadł. Położono go w łóżku pastora, ale ludzie szli za nim nawet wtedy, starając się wyspowiadać. Gdy stracił przytomność, lekarz zdiagnozował zapalenie płuc. Regis zmarł 31 grudnia, modląc się nieustannie."

Strasznie uparty osobnik, jak widać.

Załączniki:
Jan Franciszek Regis.JPG
Jan Franciszek Regis.JPG [ 65.27 KiB | Przeglądane 913 razy ]

Post Napisane: 26 gru 2010, o 13:48 
Moderator

Co prawda już kiedyś poruszaliśmy ten temat w innym wątku, ale skoro w tym dziale powstał taki stricte pseudonepomucki, przekleję tutaj tych kilka figur, na które natrafiłam :D

Na początek - jeden z Janów stojących przed kościołem w Zebrzydowicach (woj. śląskie, pow. cieszyński) - z palcem na ustach i księgą w ręku - długo uchodził za Nepomucena, aż pewien miłośnik Janów dotarł do książki znajdującej się na parafii, w której to opisano tę rzeżbę jako przedstawiającą Jana Sarkandra (przemawiać za tym może również fakt, że Sarkander urodził się w pobliskim Skoczowie).

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 26 gru 2010, o 13:51 
Moderator

Kolejny - to Jan z Żabnicy (woj. śląskie), stojący obok kościoła pod wezwaniem Jana Kantego - nawet probszcz nie był pewien kogo przedstawia. Dopiero dociekliwość wspomnianego w poprzednim poście miłośnika Nepomucenów pozwoliła ustalić, że to jednak prawdopodobnie rzeźba Jana Kantego (piszę prawdopodobnie bo tak powiedziano mu w Informacji Turystycznej w Żywcu, a jak wiadomo Informacji Turystycznej nie zawsze można ufać :mrgreen: )

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 26 gru 2010, o 14:01 
Moderator

Obok kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Skoczowie (woj. śląskie) stoi kilka figur, w tym dwie, które wyglądają na rzeźby przedstawiające Jana Nepomucena. Niestety, tylko wyglądają, bo jak udało się ustalić Klimkowi, Jan stojący przy głównym wejściu, trzymający w jednej ręce krzyż, a drugą opierający się na księdze, to Jan Kapistran:

Obrazek

A drugi, nieco podobny do niego, znajdujący się przy bocznym wejściu, trzymający w złożonych na piersiach rękach biret i jakby palmę (?), w obowiązkowej pelerynce i stule, z towarzyszącym mu aniołkiem trzymającym księgę - to Jan Sarkander :rotfl3:

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 14 sty 2011, o 22:11 

A tego cholernika z Muchówki (małopolskie) bardzo łatwo jest pomylić.
Brak brody jednak trochę mi nie spasował. I słusznie, płaskorzeźba przedstawia bowiem świętego Walentego.

Załączniki:
Walenty z roku 1881.JPG
Walenty z roku 1881.JPG [ 59.84 KiB | Przeglądane 827 razy ]

Post Napisane: 8 lut 2011, o 22:38 

A ten pan poniżej, jak się okazało po przestudiowaniu zatartego napisu, to bodajże święty Marek. Literki są bardzo niewyraźne, ale z całą pewnością podpis pod figurą nie głosi, że to "Jan".
Sama kapliczka jest bardzo malownicza. Znajduje się we wsi Słupia, w województwie małopolskim.

Załączniki:
Czy to to to.jpg
Czy to to to.jpg [ 62.68 KiB | Przeglądane 796 razy ]

Post Napisane: 24 mar 2011, o 00:29 

Imię: Natalia
Mam nadzieję, że nie będę dublować, w spisie Janów nie jest uwzględniony i choć mnie trochę to dziwi, to o nim wspomnę. A chodzi mi o Św. Jana znajdującego się na Rynku w Katowicach. Zdjęcie posiadam jedynie w formie, nie pokazującej całej jego okazałości:

A to krótka historia pomnika sklecona z informacji znalezionych w sieci:

Miejsce, w którym Św. Jan został postanowiony to miejsce, w którym krzyżowały się dwie ważne drogi - jedna wiodąca z Pszczyny przez Mikołów (wzdłuż ulicy Młyńskiej, Staromiejskiej i Starowiejskiej), druga prowadziła od strony Chorzowa i Siemianowic (dzisiaj Al.Korfantego i ulica Św. Jana). Oryginalny pomnik, postawiony w 1816 roku, został zlikwidowany w 1875 roku, gdyż brukowano ulicę, a ówczesne władze uznały Jana jako utrudnienie dla wzmagającego się ruchu ulicznego. Gospodarz z Brynowa - Mikołaj Maczuga zabrał wtedy Jana i ustawił na swoim gruncie.
Po 100 latach, w 1916 roku, mieszkańcy Katowic postanowili ustawić replikę Św. Jana w miejscu, w którym stał pierwotnie i stoi tam już prawie 100 lat.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 25 mar 2011, o 20:24 
Administrator

Imię: Leszek
milkivir napisał(a):
Mam nadzieję, że nie będę dublować, w spisie Janów nie jest uwzględniony i choć mnie trochę to dziwi, to o nim wspomnę. A chodzi mi o Św. Jana znajdującego się na Rynku w Katowicach.

Pewnie dlatego (w każdym razie ja go z tego powodu nie dawałem), że wątpliwe, czy jest to Nepomucen: http://nepomuki.pl/nepomuk/gslask-katowice.htm

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 26 mar 2011, o 00:16 

Imię: Natalia
le_szek napisał(a):
milkivir napisał(a):
Mam nadzieję, że nie będę dublować, w spisie Janów nie jest uwzględniony i choć mnie trochę to dziwi, to o nim wspomnę. A chodzi mi o Św. Jana znajdującego się na Rynku w Katowicach.

Pewnie dlatego (w każdym razie ja go z tego powodu nie dawałem), że wątpliwe, czy jest to Nepomucen: http://nepomuki.pl/nepomuk/gslask-katowice.htm

Hm, ciekawe, kilka zrodel czytalam m.in. http://www.mmsilesia.pl/238854/2007/12/ ... -w-godzine i Jan uwazany jest za Nepomucena, z reszta nie widzialam nigdy oryginalnego posagu, ktory zostal przmieszczony na Brynow. Moze i faktycznie nie jest to ten wlasciwy Jan, choc szczerze inne Jany Nepomuceny mi go jakos przypominaja wizualnie, pomimo wystepujacych roznic. Ale, ze znawczynia nie jestem, klocic sie nie zamierzam.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 kwi 2011, o 19:01 
Przyjaciel

Imię: Tomek
Świerże (gmina Wohyń, pow. radzyński, woj. lubelskie).
Dla mnie figura zagadkowa. Brak wielu atrybutów które mogłyby wskazywać na Napomuka. Figura stoi przy drodze prowadzącej do przeprawy na rzece Tyśmienicy. Brak podpisu na postumencie. Nie pamiętam jak wyglądała przed remontem.

Obrazek Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 kwi 2011, o 19:28 
Moderator

trobal napisał(a):
Nie pamiętam jak wyglądała przed remontem.

Według nepomuki.pl:
Cytuj:
Dawniej kapliczka ta, według opisu nadesłanego przez R.S., wyglądała tak oto: "Wielkość mniej więcej ta sama, też cokół kamienny, ale daszek i filarki też były kamienne (czy też otynkowane). W środku stała cudna kamienna figurka, która zniknęła wraz z kapliczką. Starą."

Też mają problem z identyfikacją.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 22 kwi 2011, o 12:01 

Jan Kanty z Malca, wsi położonej niedaleko Kęt, przez pewien czas był przeze mnie traktowany jako Nepomucen.
Ciekawe, co znajdowało się pod tą drewnianą płytką, na której wizerunek się znajduje?
Pewnie nic.

Załączniki:
Pseudonepomucki Kanty.JPG
Pseudonepomucki Kanty.JPG [ 52.15 KiB | Przeglądane 741 razy ]

Post Napisane: 2 cze 2011, o 21:59 

Będzin - Grodziec. Klasyczny przykład świętego Jana.
Kantego :D
Dobrze, że podpisany!

(czy ja tam widzę MONETĘ?)

Załączniki:
Kapliczka.JPG
Kapliczka.JPG [ 88.48 KiB | Przeglądane 720 razy ]
PseudoNepomucen.JPG
PseudoNepomucen.JPG [ 36.23 KiB | Przeglądane 720 razy ]
Jan Kanty.JPG
Jan Kanty.JPG [ 57.28 KiB | Przeglądane 720 razy ]

Post Napisane: 2 cze 2011, o 23:43 
Administrator

Imię: Leszek
Jak go pierwszy raz widziałem, to ten napis miał zdaje się zasłonięty, nie pamiętam skąd wiedziałem, że to nie Nep - może Cezar Borgia mnie uprzedził?

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 3 paź 2011, o 09:16 

W pootwieranej na oścież kaplicy, obok opuszczonej pustelni w Krzesławicach – Smykani (u podnóża Diablego Kamienia k. Szczyrzyca - małopolskie) spotkałem postać jakby Nepomucena. Czytając we wstępie niniejszego wątku, charakterystykę atrybutów świętego, zrozumiałem, że rzeźba przedstawia zapewne św. Benedykta, albo Roberta z Molesme, pierwszego opata Cystersów, którym podlegała placówka pustelni.

Załączniki:
Pustelnia k. Szczyrzyca.jpg
Pustelnia k. Szczyrzyca.jpg [ 126.14 KiB | Przeglądane 575 razy ]

Post Napisane: 31 mar 2012, o 18:24 
Moderator

Imię: Sławek
Figura w drewnianym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaczycach (woj. śląskie, pow. cieszyński).

Obrazek

Opis ze strony http://nepomuki.pl/nepomuk/gslask-cieszyn.htm :

Cytuj:
"W kościele przy ulicy Harcerskiej, w ołtarzu, jest drewniana polichromowana figura podejrzewana o nepomuckość. Strój księdza, lecz bez mantoletu, brak biretu, stuła, ręce rozłożone w szerokim geście być może dzierżyły niegdyś krzyż. Sprawa nierozstrzygnięta. Na korzyść hipotezy pronepomuckiej przemawia opinia proboszcza pozyskana przez M.M. oraz fakt, że po lewej stronie jest figura Jana Kantego, co wyklucza raczej identyfikację tego obiektu jako JK. Również wywiad D.M. dał wynik wysoce niepewny: Jan N. i Ignacy Loyola, co jest zgodne z wpisem w katalogu zabytków. Z kolei gornyslask.org.pl identyfikuje te figury jako JN i Bartłomieja. Jest więc spore zamieszanie i możliwe, że źródła powtarzają błąd jedno za drugim. Ja obstawiam raczej, że żadna z postaci nie przedstawia świętego Jana Nepomucena."

odeśpij trudy swej podróży....

Post Napisane: 6 sie 2012, o 17:53 

Bardzo podejrzanie wyglądający święty, strzegący drogi wiodącej do Sandomierza w Opatowcu (powiat kazimierskim, województwo świętokrzyskie).
Przy próbie zawarcia bliższej znajomości okazało się, iż to nie Jan, a podstępny Franciszek Ksawery.

Załączniki:
Opatowiec.jpg
Opatowiec.jpg [ 64.87 KiB | Przeglądane 527 razy ]

Post Napisane: 31 maja 2015, o 09:04 
Bratnia dusza

Imię: Piotr
U podnóża Figury znajdują się interesujące napisy...

Załączniki:
Katowice św Jana maj 2015 3760.jpg
Katowice św Jana maj 2015 3760.jpg [ 231.48 KiB | Przeglądane 412 razy ]
Katowice św Jana maj 2015 3760 (1).jpg
Katowice św Jana maj 2015 3760 (1).jpg [ 254.44 KiB | Przeglądane 412 razy ]
Katowice św Jana maj 2015 3760 (2).jpg
Katowice św Jana maj 2015 3760 (2).jpg [ 219.52 KiB | Przeglądane 412 razy ]
Katowice św Jana maj 2015 3760 (3).jpg
Katowice św Jana maj 2015 3760 (3).jpg [ 241.32 KiB | Przeglądane 412 razy ]
Katowice św Jana maj 2015 3760 (4).jpg
Katowice św Jana maj 2015 3760 (4).jpg [ 230.43 KiB | Przeglądane 412 razy ]
Katowice św Jana maj 2015 3760 (5).jpg
Katowice św Jana maj 2015 3760 (5).jpg [ 254.33 KiB | Przeglądane 412 razy ]
Katowice św Jana maj 2015 3760 (6).jpg
Katowice św Jana maj 2015 3760 (6).jpg [ 238.29 KiB | Przeglądane 412 razy ]
Katowice św Jana maj 2015 3760 (7).jpg
Katowice św Jana maj 2015 3760 (7).jpg [ 224.41 KiB | Przeglądane 412 razy ]
Katowice św Jana maj 2015 3760 (8).jpg
Katowice św Jana maj 2015 3760 (8).jpg [ 239.97 KiB | Przeglądane 412 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Kapliczki, krzyże przydrożne » Nepomuki