Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Wieże ciśnień i inne » Wieże - Świętokrzyskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 31 sie 2010, o 07:08 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Tomek
Nie wiem czy to odpowiedni dział ale też budowla związana z wodą, tyle tylko, że służąca do pomiaru poziomu wody w Wiśle.

Zawichost posiada od wieku XIX wodowskaz. Jest z nim jednak pewien kłopot. Osoby odwiedzające Zawichost najczęściej przywożą zdjęcie obiektu, który powstał znacznie później.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na chorągiewce umieszczonej na szczycie tej wieży jest rok 1958 ale jako datę budowy podaje się rok 1924. Może jest to zabytek ale wzniesiony na starszym wodowskazie. Dokładniej - jego fundamenty wspierają się na dolnej części starszego wodowskazu, do której woda z Wisły wpływała specjalną rynną. Część górna dawnego wodowskazu stanowiły stopnie biegnące na szczyt skarpy. Zachowały się do dzisiaj pod betonowym pomostem prowadzącym do wieży. Nie oczyszczane zarosły krzewami i trawą. Wodowskaz z czasów carskich zwieńczony był obeliskiem z umieszczonym na szczycie dwugłowym orłem. Obelisk się zachował. Jest na posesji prywatnej. Na stronie gminy Zawichost to on wymieniony jest jako zabytek. Jednak młodzież która pomagała mi dotrzeć do wodowskazu nie wiedziała co to za obelisk, a jako wodowskaz wskazywała mi właśnie wieżę.

Obelisk nie posiada już dwugłowego orła na szczycie. Nie można też do niego podejść. A chciałoby się dotknąć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 17 maja 2014, o 16:10 
Administrator

Imię: Leszek
Mnie udało się podejść - wpuścił mnie sympatyczny mieszkaniec :) Czerwiec 2013.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Wieże ciśnień i inne » Wieże - Świętokrzyskie