Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Archeo » Archeo - Małopolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 10 lis 2010, o 19:32 

Pochwały: 1
Imię: Karolina
Nieopodal Sobolowa, na wysokim cyplu, wcinającym się w dolinę Stradomki, wznosi się, wśród drzew, niewielkie, ale bardzo ciekawe grodzisko z okresu średniowiecza.
Powstało prawdopodobnie w drugiej połowie XIII wieku i przedstawia sobą typowy kopiec o owalnym majdanie, odcięty od podstawy cypla głęboką, suchą fosą.
Dojść do zabytku można jedynie grzbietem wzniesienia, od strony miejscowości Kamyk, gdyż bardzo strome zbocza stanowią istotne utrudnienie i świadczą o wybitnej obronności gródka.
Ze szczytu rozciągałby się niezapomniany widok, gdyby nie drzewa.
W przeszłości miejsce to doskonale nadawało się do prowadzenia obserwacji.

Gródek, chociaż niewielki, był w okolicy wyjątkowy. Tylko bowiem w tym miejscu, podczas badań archeologicznych, odkryto relikty murowanej wieży.
Mury te tworzyły kwadrat o boku 7,5 metra, a ich grubość szacowana była na około 190 cm. Pozostałości te nie są obecnie widoczne na powierzchni.

Z "zamczyskiem" w Chrostowej związanych jest kilka legend, między innymi o drzwiach zamkowych, które wędrowały w tę i we w tę, między grodziszczem, a kościołem sobolowskim, a także, pałętająca się po okolicy (i przypisywana niemal wszystkim grodziskom w rejonie) opowieść o rycerzy Dziku i jego zakopanym skarbie.

Coś z tym miejscem musi byc jednak na rzeczy, gdyż serpentyna drogi, prowadzącej z Chrostowej do Sobolowa i okrążającej nieomal grodzisko, usiana jest starymi, przydrożnymi krzyżami.

P.S. Aby dotrzeć we właściwe miejsce, należy wjechać bardzo stromą drogą na wzniesienie, w miejscowości Kamyk i na szczycie skręcić w prawo, pozostawić wehikuł komuś na polu, modląc się, by nie wyskoczył z widłami i ruszyć drogą leśną w górę, na północny wschód. Dojść trzeba do końca drogi, a nawet dalej, na sam koniec cypla, nad opisaną niżej drogę z krzyżami i przystankiem autobusowym. Po prostu trzeba "iść tak daleko, jak się da".

Nam się, w czasie takiego spaceru, nie nudziło, zobaczcie sami. :-)

Załączniki:
Widok zza drzew.jpg
Widok zza drzew.jpg [ 96.39 KiB | Przeglądane 1440 razy ]
Kopiec.jpg
Kopiec.jpg [ 68.08 KiB | Przeglądane 1440 razy ]
Fosa.jpg
Fosa.jpg [ 62.13 KiB | Przeglądane 1440 razy ]
Widok na Sobolów.jpg
Widok na Sobolów.jpg [ 86.86 KiB | Przeglądane 1440 razy ]
Conan w fosie.jpg
Conan w fosie.jpg [ 47.97 KiB | Przeglądane 1440 razy ]
Walenie drągiem.jpg
Walenie drągiem.jpg [ 113.66 KiB | Przeglądane 1440 razy ]
Walenie drągiem c.d..jpg
Walenie drągiem c.d..jpg [ 93.46 KiB | Przeglądane 1440 razy ]
Bazie.jpg
Bazie.jpg [ 51.67 KiB | Przeglądane 1440 razy ]
Archimedes i jego towarzysz na polu, na skraju wsi..JPG
Archimedes i jego towarzysz na polu, na skraju wsi..JPG [ 120.05 KiB | Przeglądane 1440 razy ]
Chrostowa.jpg
Chrostowa.jpg [ 92.32 KiB | Przeglądane 1440 razy ]

Post Napisane: 11 lis 2010, o 02:45 
Muszkieter

Imię: Marek
No to teraz przywalę ni z gruchy ni z pietruchy :D
Spoglądając na mapkę powyżej coś wydało mi się znajome, coś jakby deja vu (i nie chodzi o to że po okolicy kilka razy myszkowałem) I wreszcie przypomniałem sobie:
Obrazek

Znajome miejsce, prawda? :)
Ciekawe czy na grodzisku przebrzmiał już huk armat tragicznego grudnia 1914 roku...Myślę że nie, że można usłyszeć go pośród szumu drzew :)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 11 maja 2011, o 08:06 

Imię: Jerzy
Witam wczoraj właśnie odwiedziłem grodzisko - wiosna już w pełni, więc faktycznie za dużo nie widać, ale chciałbym powiedzieć, że na grodzisko można dostać się również od strony Chrostowej. Wjechałem ta wczoraj rowerem a wróciłem opisaną wyżej drogą przez Kamyk. Jest faktycznie dość stromo wejść da się na pewno. Zamieszczam link do strony na którym znajduję się zapisana ścieżka mojej wycieczki z moją drogą na szczyt wzgórza.

droga na grodzisko od strony Chrostowej

Post Napisane: 2 kwi 2014, o 16:46 

Witam. Dorzucę jeszcze parę faktów z historii grodziska. Podobnie jak inne gródki w dolinie Stradomki fortalicja w Chrostowej była własnością rycerską (szlachecką) a nie królewskim gródkiem strażniczym jak to podają czasem bałamutnie starsze publikacje. Jedyna wzmianka źródłową o gródku z 1539 r. mówi, że Jadwiga, żona Sebastiana Wielogłowskiego, sprzedała Krzysztofowi Niewiarowskiemu część Chrostowej i "fortalicjum Kamyk alias Grodzisko" za 950 florenów. W następnym dokumencie ksiąg ziemskich potwierdziła prawa Niewiarowskiego do kupionych dóbr, czyli zamku Kamyk i części wsi Chrostowej. Użyte wcześniej określenie "alias Grodzisko" może wskazywać, że rezydencja chyliła się już ku upadkowi i być może była już opuszczona.
Co do śladów I wojny światowej w tym rejonie to zarówno grodzisko jak i cała Chrostowska Góra dość gęsto jest naszpikowna kulkami ze szrapneli :-)
Więcej informacji o fortalicji w Chrostwej można znaleźć pod linkiem http://bochenskiedzieje.pl/index.php/zabytki/budowle-obronne/104-zamek-rycerski-w-chrostowej

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Archeo » Archeo - Małopolskie