Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 13 paź 2015, o 12:02 

Imię: Marek
Cytuj:
Konstrukcja schronu jednoznacznie wskazuje kierunek spodziewanego ataku wroga.
Wystarczy policzyć tylko ilość uskoków anty rykoszetowych w strzelnicach NPS, aby zorientować się w grubości ścian narażonych na ogień nieprzyjaciela.

Policzyłem ilość uskoków. Raz 4 i raz 2. I co dalej?

Post Napisane: 13 paź 2015, o 12:34 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
I o dwa uskoki ściana jest cieńsza w porównaniu do sąsiedniej. NPS ściany cieńszej nie jest głównym przewidywanym kierunkiem natarcia nieprzyjaciela, bardzo prawdopodobne za to jest zabezpieczenie zapola innych schronów.

Post Napisane: 13 paź 2015, o 12:57 
Bratnia dusza

Imię: Mateusz
Master napisał(a):
Cytuj:
Konstrukcja schronu jednoznacznie wskazuje kierunek spodziewanego ataku wroga.
Wystarczy policzyć tylko ilość uskoków anty rykoszetowych w strzelnicach NPS, aby zorientować się w grubości ścian narażonych na ogień nieprzyjaciela.

Policzyłem ilość uskoków. Raz 4 i raz 2. I co dalej?

Mogę tylko dodać do wypowiedzi sklsk, że:

:arrow: uskok (z jednej strony i tylko w poziomie) ma głębokość 24-25 cm a szerokość 14-15 cm (bo całe rozglifienie ma 60 stopni),
:arrow: ostatni stopień nie musi być pełny :!:
:arrow: obie skrzynki NPSa mają długość 100 cm,

Tak więc grubość
:arrow: prawej ściany wynosi około (szacunek) : 4x24+100 = 196 cm.
:arrow: lewej ściany wynosi około (szacunek) : 2x24+100 = 148 cm.

Najlepiej jest zmierzyć grubość ściany :rotfl2: bo jak pisałem ostatni uskok może być płytszy.

Post Napisane: 14 paź 2015, o 20:59 

Różnica wynosi pół metra i powinna być zauważalna.
Na znanych mi schematach schronów ściany czołowe mają tą samą grubość.

Post Napisane: 15 paź 2015, o 00:24 
Moderator

Imię: Franz
Master napisał(a):

Stwierdzenie jest bardziej wiarygodne, gdy podkreślimy:

Na znanych mi schematach schronów (danego typu) izby mają porównywalne wymiary a zmianie ulegają grubości ścian zewnętrznych w zależności od zadań taktycznych i lokalizacji schronu.

Post Napisane: 16 paź 2015, o 18:58 
Bratnia dusza

Master napisał(a):

Mam pewność, że jednopiętrowy schron z miejscowości Kurianka ma ściany czołowe o różnej grubości. Nie pamiętam wymiarów, dlatego grubości określiłem jako szacunkowe. Auf ma notatki z pomiarów, ale nie wiem czy wykonywał szkic schronu.

Post Napisane: 16 paź 2015, o 21:00 
Moderator

Grubość ścian czołowych.

Załączniki:
Sylwetki schronów.jpg
Sylwetki schronów.jpg [ 156.88 KiB | Przeglądane 868 razy ]

Post Napisane: 18 paź 2015, o 15:02 

Z proporcji wynika, że rzeczywiście ściany czołowe w jednokondygnacyjnym schronie mogą mieć różnicę pół metra. :D Z rysunku wynika też, że za lewą izba bojową jest izba dowodzenie (chyba że nieprawidłowo interpretuję rysunek) :cry: . W innych znanych mi materiałach, które można traktować już za źródłowe, znajduje się skład amunicji. To chyba zbyt duża różnica w danych?

Rysunki są dobre, ale chyba trochę za małe.

Post Napisane: 18 paź 2015, o 22:08 
Moderator

Cytuj:
W innych znanych mi materiałach, które można traktować już za źródłowe, znajduje się skład amunicji. To chyba zbyt duża różnica w danych?

Jakakolwiek polemika jest niemożliwa, dopóki nie poznam tytułu materiałów, "które można traktować już za źródłowe".

Post Napisane: 18 paź 2015, o 23:50 

Na stronie 94 w książce Tomasza Wesołowskiego pt "Linia Mołotowa" Sowieckie fortyfikacje graniczne z lat 1940-1941 na przykładzie 62 Brzeskiego Rejonu Umocnionego jest rysunek dwusektorowego schronu dla NPSów. Pomieszczenie za lewą izbą bojową jest określone "10 - skład amunicji". Przeznaczenie pomieszczeń sowieckich obiektów fortecznych jest ujęte w tabeli na stronie 84.

Załączniki:
Linia Mołotowa Wesolowski_str 94.jpg
Linia Mołotowa Wesolowski_str 94.jpg [ 99.93 KiB | Przeglądane 791 razy ]
Linia Mołotowa Wesolowski_OPIS str. 84.jpg
Linia Mołotowa Wesolowski_OPIS str. 84.jpg [ 153.08 KiB | Przeglądane 791 razy ]

Post Napisane: 19 paź 2015, o 12:33 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
ale przecież tu chyba dość jasno jest rozrysowane wszystko na rysunkach Franza i błędne rozmieszczenie u Pana Wesołowskiego. Zwróć uwagę nawet na zaznaczone otwory pod peryskop, to już dużo wyjaśnia do czego może być przeznaczona izba nr 10, bo nr 5 na pewno nie jest izbą dowodzenia

Post Napisane: 19 paź 2015, o 15:18 
Bratnia dusza

Książka pana Tomasza Wesołowskiego ma już z 15 lat i nie była wznawiana. Autor nie miał możliwości jej rozszerzenia lub zweryfikowania pewnych nieścisłości, które zresztą zawsze będą istnieć. Wiesz przecież, że nie ma swobodnego dostępu do materiałów źródłowych, a powoływanie się na inne publikacje może być równie kłopotliwe.

My z Aufem poznawaliśmy Linię Mołotowa bardzo często korzystając ze wspomnianej publikacji. Była i jest nadal pomocna. Nie czepiaj się :cry: :) , ale zapytaj się :D

Post Napisane: 19 paź 2015, o 22:25 
Moderator

Załącznik:
Widok od strony śluzy przeciwgazowej w kierunku izby bojowej.JPG
Widok od strony śluzy przeciwgazowej w kierunku izby bojowej.JPG [ 245.88 KiB | Przeglądane 741 razy ]

Widok od strony śluzy przeciwgazowej w kierunku izby bojowej. Z tyłu pozostał korytarz zamykany drzwiami pancernymi. Po lewej stronie znajduje się wejście do pomieszczenia. Znajduje się w nim strzelnica obrony wejścia - raczej otwór technologiczny pod pancerz strzelnicy. Nie zachowały się żadne elementy wyposażenia izby. Przed nami znajduje się przewężenie korytarza. W tym miejscu miały być osadzone lekkie drzwi gazoszczelne. W górnej partii w prawym rogu zachowała się częściowo idealnie wyprowadzona powierzchnia, do której miała przylegać ościeżnica drzwi. W osi symetrii wejścia jedyna zachowana kotwa. Za przewężeniem, po lewej stronie znajduje się wejście do izby dowodzenia a po przeciwległej stronie do izby załogi. Idąc na wprost dojdziemy do lewej izby bojowej. W tym schronie, izbę tą nie wyposażono w sztywną warstwę przeciw odłamkową, składającą się z profili stalowych i blachy stalowej. Zadanie to miała spełniać druciana siatka osadzona na wewnętrznej ścianie schronu.

Post Napisane: 19 paź 2015, o 23:00 
Moderator

Kolejne zdjęcie zostało wykonane w izbie załogi w kierunku izby dowodzenia. Na pierwszym planie wnęka z zachowaną kotwą dla drzwi, zapewniających gazo szczelność izby załogi. Również w głębi widoczna jest wnęka na drzwi gazoszczelne izby dowodzenia. Oba pomieszczenia rozdziela druga śluza przeciwgazowa. Położenie obu drzwi jest jednoznaczne, natomiast chętnie wymieniłbym spostrzeżenia o kierunku ich otwierania (drzwi "lewe" lub "prawe").

Załącznik:
Widok od strony izby załogi w kierunku izby dowodzenia.JPG
Widok od strony izby załogi w kierunku izby dowodzenia.JPG [ 232.44 KiB | Przeglądane 739 razy ]

Cytuj:
Na stronie 94

Nie chciałbym kontynuować dyskusji na sugerowanych zasadach. Proponowałbym skupić się na poznawaniu kolejnych rozwiązań konstrukcyjnych sowieckich schronów. Pytanie dotyczące położenia izby dowodzenia można było zadać na wiele innych sposobów. Wiele problemów rozwiązałby katalog sylwetek schronów, który od kilku lat opracowują koledzy z Grupy Badawczej Kriepost . Dla mnie byłoby to ciekawe opracowanie. Ja doszedłem do 56 sylwetek. Koledzy szacują ich ilość na setkę z kawałkiem.
Jeżeli opracowanie byłoby wzbogacone ciekawym opisem obiektów, stanowiłoby unikalną publikację nie tylko w Polsce.

Wypad do w okolice Lipska był jednodniowy. Nie miałem zbyt wiele czasu, dlatego też chciałem poznać tylko wybrane obiekty. Otwór technologiczny pod peryskop ujawniła spadająca kropla wody, która rozmyła notowane pomiary. Nadal używam długopisu żelowego, gdyż świetnie nim się rysuje. Ma jednak swoje wady co czasami długo się pamięta.

Na zdjęciu, po prawej stronie otwory technologiczne układu wentylacji schronu.

Pozdrawiam

Post Napisane: 22 paź 2015, o 18:03 

@Aufmann,
Pytania do rysunku jednokondygnacyjnego schronu. Na prawej ścianie czołowej i bocznej zaznaczyłeś dwuteowniki? Podobne dwuteowniki są na obu ścianach dwukondygnacyjnego schronu. Czy jest to zabezpieczenie przeciwodpryskowe?

Post Napisane: 22 paź 2015, o 18:08 
Bratnia dusza

Tak :D

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje "Linii Mołotowa" » 68 Grodzieński Rejon Umocniony