Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 14 cze 2013, o 12:01 
Przyjaciel

Imię: paulina
Żabickie - mala wioska na polnoc od Lipska. Znajdujacy sie tam bunkier nalezy do Linii Mołotowa

Żabicki bunkier faktycznie wyglada na miejsce obronne, nie dosc ze jest na wzgorzu , to otoczony jest podwojnym zasiekiem plotow pod napieciem, z ktorymi mam watpliwa przyjemnosc sie zapoznac. Lokalne krowy widac ze to rozumne zwierzeta, nie podchodza do zasieku na blizej niz metr! ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

na wiecznych wagarach od życia...

Post Napisane: 5 paź 2013, o 01:01 
Moderator

Imię: Franz
Ten wątek zaimponował mi krótką relacją. Jest dobry.

W pogoni za ilością zdjęć obiektów i ich udokumentowaniem, przestaliśmy zwracać uwagę, że jest to wspaniała wycieczka. Jest to nasza wycieczka, którą powinniśmy mile wspominać. Jeżeli przy okazji pojawi się kilka zdjęć obiektów fortyfikacyjnych, powinniśmy być zadowoleni z kolejnych eksploracji.

Auf... pozdrawia

Post Napisane: 5 paź 2013, o 10:57 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
Praktycznie każdy wypad ma jakieś tam założone cele, ale przede wszystkim jest to wypad turystyczny. Oderwanie się od zwykłego kieratu i wypad na łono natury. Bardzo często jak dojadę do miejsca początku wypadu, to po kilkunastu, kilkuset metrach robię pierwszy postój by się nacieszyć ciszą, lasem, odreagować odrobinę. Dlatego w miarę możliwości staram się tu i na blogu dać jakąś wskazówkę gdzie zacząć, czy szukać najłatwiejszej drogi. Często nawet nie wchodzę do schronu, bo większa satysfakcja jest ze spaceru czy odnalezienia niż samo zwiedzanie takich samych czy podobnych obiektów.

Taką samą satysfakcje daje zwiedzenie starego cmentarza na już bezludnych terenach jak i eksploracja schronów. Choć za każdym razem jak już wypatrzę w lesie sztukę to aż mi się gęba śmieje że udało mi się odnaleźć już i tak przez innych odnaleziony schron.

Post Napisane: 6 paź 2013, o 22:13 
Moderator

Cytuj:
Praktycznie każdy wypad ma jakieś tam założone cele, ale przede wszystkim jest to wypad turystyczny

Brakuje mi takich relacji na forum, dlatego też kolegom zwróciłem uwagę na watek buby.

Cytuj:
Dlatego w miarę możliwości staram się tu i na blogu dać jakąś wskazówkę gdzie zacząć, czy szukać najłatwiejszej drogi.

I w właśnie to podoba mi się w Twoich postach. Praktyczne uwagi pomocne są przy planowaniu wycieczek i ułatwiają odszukanie obiektów w terenie. One odróżniają wszystkich początkujących od "starej" kadry eksploratorów.

Cytuj:
Często nawet nie wchodzę do schronu, bo większa satysfakcja jest ze spaceru czy odnalezienia niż samo zwiedzanie takich samych czy podobnych obiektów.

To jedyna rozbieżność zdań. Wchodzę do każdego zaplanowanego w danym wypadzie schronu, gdyż został on wcześniej (z różnych powodów) wytypowany. Zapewne nie uwierzysz mi, ale mój pierwszy wyjazd na "Wielki Dział" został zorganizowany tylko dla jednego schronu z nieosadzona kopułą obserwacyjną z 1936 roku.

Auf...

Post Napisane: 7 paź 2013, o 08:13 
Bratnia dusza

Imię: Mateusz
Franz Aufmann napisał(a):
W pogoni za ilością zdjęć obiektów i ich udokumentowaniem, przestaliśmy zwracać uwagę, że jest to wspaniała wycieczka. Jest to nasza wycieczka, którą powinniśmy mile wspominać.

Jasne, że każda wycieczka na bunkry jest wspaniałą przygodą :D . Dodatkowo występuje czynnik niepewności :shock: , czy znajdziemy wszystkie schrony. Mapa przesunęła mi się podczas nanoszenia lokalizacji. Dlatego znalezienie jednej kaponiery w Wólce Zamkowej w Brzeskim Rejonie Umocnionym zajęło mi ponad godzinę. Zdobyłem kolejne doświadczenie, że przygotowania do wycieczki są równie ważne.

Post Napisane: 7 paź 2013, o 09:42 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
toś się szybko uwinął ;), mi często zdarza się jakiegoś nie odnaleźć i później wracam w to samo miejsce.
Najdłużej szukałem ODOT(m) pod Bełżcem, 5 czy 6 wyjazdów w okresie 3 lat ;),

Ostatnio edytowano 11 mar 2014, o 21:51 przez sklsk, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 24 paź 2013, o 22:12 

Imię: Jarosław
Cytuj:
Żabickie - mala wioska na polnoc od Lipska. Znajdujacy sie tam bunkier nalezy do Linii Mołotowa

Następnym razem zapuście się w las który widać w tle drugiego i trzeciego zdjęcia. Las piękny a schronów tan co nie miara :jupi:

Post Napisane: 1 mar 2014, o 01:04 
Moderator

Śruba napisał(a):
Cytuj:

Następnym razem zapuście się w las który widać w tle drugiego i trzeciego zdjęcia. Las piękny a schronów tan co nie miara :jupi:

Gdybym się w te okolice wybierał, to które obiekt dobrze by było zobaczyć?

Auf...

Post Napisane: 10 mar 2014, o 00:34 

Imię: Rafał
Żabickie zaliczyliśmy do PO Wołkusz. Mamy w swojej bazie 43 schrony, 7 wykopów, 3 zakłady produkcyjne.
A po drodze będziesz mijał połowę Grodzieńskiego RU. Trudno więc doradzać. Spróbuję, może ktoś inny dołoży swoje trzy grosze i ułatwi Ci wybór. Wiele obiektów jest zachowanych lub częściowo uszkodzonych, jest więc z czego wybierać.
Wołkusz (od zachodu): Nr 42, (APK), Nr 33 (kaponiera - może zejść nieco czasu na jazdę po lesie), para Nr 26 i 27, para Nr 13 i 12, odcinek od obserwatora Nr 06 do APK 01.
Lipsk - w obu kaponierach zachowane pancerze NPS, broń ppanc nie była obsadzona.

Post Napisane: 10 mar 2014, o 23:19 
Moderator

Witam Rafale po latach,
Dzisiaj zwiedzaliśmy okolice Kamiennej, zachęceni wcześniejszymi informacjami o blokhazie. Mate przygotował wyjazd w szczegółach. Nie planowaliśmy nawet pojechać do Trzyrzeczek. Jestem pewien, że w kolejnych wyjazdach dotrzemy w okolice Wołkusza. Dobrze mieć wcześniej wytypowane obiekty do zwiedzania.
Dziękuje serdecznie za informację.

Auf... pozdrawia

Post Napisane: 11 mar 2014, o 21:37 

Imię: Makt
Moje typy do zwiedzania PO Wołkusz (lista subiektywna):

68-WL-04 i 68-WL-01 - piękne APK z wywierconymi otworami do wysadzenia pancerzy Ł-17. Szukajcie dobrze to znajdziecie wiertło które uwięzło w otworze i jest tam do dziś.
68-WL-05 - rzadki model PPK(m) w pięknej scenerii sosnowego lasu
68-WL-29 - rzadki model OPDOT i do tego zachowany oraz pięknie położony
68-WL-19 - ciekawa niespotykana gdzie indziej modyfikacja OPDOT
68-WL-24 - baaardzo głębokie parte ziemne w okolicach schronu

Generalnie wszystkie są tak piękne, aż się chce biegać po lesie. Gdybyście znaleźli coś co pominęliśmy to dajcie znać.

Post Napisane: 13 mar 2014, o 01:09 
Moderator

@Pikawa,

Dziękuję serdecznie za kolejną ważną informację, która pomoże mi poznać fortyfikacje Linii Mołotowa. Sowieckie dzieła obronne posiadają swoja specyfikę, która wyróżnia je ze schronów o podobnym przeznaczeniu innych krajów. Atutem jest siła ognia i umiejętne "wtopienie" w otaczający je teren.

Cytuj:
68-WL-19 - ciekawa niespotykana gdzie indziej modyfikacja OPDOT

Czy mógłbyś w małym komentarzu przedstawić na czym polegała modyfikacja OPDOT? Oczywiście, jeżeli nie stanowi to żadnej tajemnicy. Na jakie rozwiązania powinienem zwrócić uwagę?

Auf...

Post Napisane: 13 mar 2014, o 18:04 

Jest to nietypowa modyfikacja schronu OPDOT określana w GBK jako OPDOT-1a. Jest to dwukondygnacyjny schron dla jednego zestawu DOT-4 i jednego zestawu NPS-3 o rozstawie osi strzelnic wynoszacym 57 stopni. Tym co go odróżnia od standardowych schronów typu OPDOT-1 jest charakterystyczne przedłużenie ściany bocznej przy wejściu do przelotni w charakterystyczny policzek chroniący wchodzących do schronu przed ogniem prowadzonym wzdłuż tylnej ściany schronu.

Post Napisane: 14 mar 2014, o 11:59 
Bratnia dusza

keck napisał(a):
Jest to nietypowa modyfikacja schronu OPDOT określana w GBK jako OPDOT-1a. Jest to dwukondygnacyjny schron dla jednego zestawu DOT-4 i jednego zestawu NPS-3 o rozstawie osi strzelnic wynoszacym 57 stopni. Tym co go odróżnia od standardowych schronów typu OPDOT-1 jest charakterystyczne przedłużenie ściany bocznej przy wejściu do przelotni w charakterystyczny policzek chroniący wchodzących do schronu przed ogniem prowadzonym wzdłuż tylnej ściany schronu.

Nie wiem, czy dobrze kojarzę zastosowane rozwiązanie, ale czy one jest takie, jak w przypadku schronu z po "Skłody"? Link do tematu: viewtopic.php?f=426&t=17390 . Tylna ściana ma załamanie. Wejście jest cgronione z jednej strony przez wysuniętą ścianę schronu. Dodatkowym efektem tej konstrukcji była możliwość wykonania strzelnicy rkm w kierunku zapola schronu.

Post Napisane: 14 mar 2014, o 17:46 
Bratnia dusza

keck napisał(a):
Tym co go odróżnia od standardowych schronów typu OPDOT-1 jest charakterystyczne przedłużenie ściany bocznej przy wejściu do przelotni w charakterystyczny policzek chroniący wchodzących do schronu przed ogniem prowadzonym wzdłuż tylnej ściany schronu.

Czy to coś takiego jak na drugim zdjęciu z pierwszego postu tego wątku? Tam nie zmieści się strzelnica obrony zapola.

Post Napisane: 15 mar 2014, o 09:46 

Coś w ten deseń. Tylko w tym przypadku (schron ze zdjęcia z pierwszeo postu czyli 68-WL-22) jest to wersja OPDOT-7a. Strzelnica zapola się nie zmieści się bo zmieścić się nie mogła, schron nie posiadał strzelnicy zapola

Post Napisane: 23 mar 2014, o 18:45 
Bratnia dusza

@ndrzej napisał(a):
keck napisał(a):
Tym co go odróżnia od standardowych schronów typu OPDOT-1 jest charakterystyczne przedłużenie ściany bocznej przy wejściu do przelotni w charakterystyczny policzek chroniący wchodzących do schronu przed ogniem prowadzonym wzdłuż tylnej ściany schronu.

Czy to coś takiego jak na drugim zdjęciu z pierwszego postu tego wątku? Tam nie zmieści się strzelnica obrony zapola.

Co innego jest przedłużenie ściany jak w 68-WL-22. A czy było to rozwiązanie tak jak w wątku viewtopic.php?f=441&t=20164 ?

Post Napisane: 30 mar 2014, o 22:48 
Moderator

Keck napisał(a):

@ndrzej napisał(a):
keck napisał(a):

Rozwiązanie bloku wejściowego, wspomniane przez kecka zaprezentowałem na kolejnych trzech zdjęciach, w przypadku schronu OPDOT (68-WL-19).
Natomiast rozwiązanie OPDOT (68-WL-22 - numeracja wg strony http://www.kriepost.org/index.php?optio ... r&Itemid=3) jest na ostatnim zdjęciu.

Auf...

Załączniki:
Wołkusz OPDOT (01).JPG
Wołkusz OPDOT (01).JPG [ 200.67 KiB | Przeglądane 1124 razy ]
Wołkusz OPDOT (02).JPG
Wołkusz OPDOT (02).JPG [ 202.83 KiB | Przeglądane 1124 razy ]
Wołkusz OPDOT (03).JPG
Wołkusz OPDOT (03).JPG [ 190.44 KiB | Przeglądane 1124 razy ]
Żabickie OPDOT (07).JPG
Żabickie OPDOT (07).JPG [ 130.85 KiB | Przeglądane 1124 razy ]

Post Napisane: 31 mar 2014, o 11:45 
Bratnia dusza

Pierwszy raz spotkałem się z rozwiązaniem konstrukcyjnym wejścia, które zastosowano w OPDOT (68-WL-19). Nie jest optymalnym rozwiązaniem ze względu na koszty i może dlatego niezbyt popularne. Jakie przesłanki mogły spowodować taką konstrukcję bloku wejściowego?

Tańsze, łatwiejsze do wykonania wykonano w schronie OPDOT (68-WL-22).

Post Napisane: 31 mar 2014, o 21:55 
Moderator

OPDOT (68-WL-22) położony jest na wzniesieniu górującym nad miejscowością Żabickie. Zabudowania gospodarcze wsi znalazły się w niewielkiej odległości, na przedpolu schronu. Oznaczało to dla ówczesnych mieszkańców wsi konieczność wysiedlenia a ich gospodarstwa musiały być zrównane z ziemią aby nie tworzyły schronienia dla nacierającego nieprzyjaciela. Budowa schronu nie została ukończona.

Schron nie został uzbrojony. Położenie schronu na wzniesieniu, wymagało stosowania ujemnych kątów podniesienia lufy broni. Problem ten poruszany był już w wątku viewtopic.php?f=393&t=11802 przy okazji prezentowania uzbrojenia schronów czechosłowackich i francuskich. Zwróciliśmy wtedy uwagę na fakt, że przy ukształtowaniu terenu wymagającym minimalnego kąta podniesienia "-15" stopni lub "-18" stopni, łapacz łusek "4 cm pevnosti kanon vz. 36" znajdował się pod samym sklepieniem kazamaty na wysokości 2 metrów, (2045 mm) nad posadzką schronu, a zamek komory nabojowej tylko o około 15 – 20 centymetrów niżej. Obsługa armaty przez ładowniczego była utrudniona. Jakie możliwości miał sowiecki zestaw DOT-4? Poniżej rysunek czeskiej armaty ze wspomnianego wcześniej wątku z zaznaczonym położeniem przy kącie podniesienia -15 i -18 stopni.

Obrazek

Auf...

Załączniki:
Żabickie OPDOT (01).JPG
Żabickie OPDOT (01).JPG [ 116.48 KiB | Przeglądane 1093 razy ]
Żabickie OPDOT (02).JPG
Żabickie OPDOT (02).JPG [ 142.52 KiB | Przeglądane 1093 razy ]
Żabickie OPDOT (03).JPG
Żabickie OPDOT (03).JPG [ 143.41 KiB | Przeglądane 1093 razy ]
Żabickie OPDOT (05).JPG
Żabickie OPDOT (05).JPG [ 142.35 KiB | Przeglądane 1093 razy ]
Żabickie OPDOT (06).JPG
Żabickie OPDOT (06).JPG [ 151.95 KiB | Przeglądane 1093 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje "Linii Mołotowa" » 68 Grodzieński Rejon Umocniony