Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 9 lis 2013, o 00:06 
Moderator

Imię: Franz
Przygotowuję się do jednodniowego wypadu w okolicę miejscowości Wąsosz. Zielony kamuflaż pomału znika, schrony staja się bardziej widoczne, ale "światła" braknie. Obiektów fortyfikacyjnych jest ponad dwie dziesiątki. Prosiłbym o wskazówki bardziej doświadczonych uczestników forum, jak lub w jakiej kolejności należałoby zwiedzać obiekty. Na co powinno zwrócić się uwagę, a co można pominąć.

Auf...

Post Napisane: 14 lis 2013, o 00:32 

Imię: Jarosław
Cytuj:
W sobotę, jeżeli prognoza pogody nie będzie zapowiadała opadów, jestem na Gorajach.

napisane wczoraj, o 00:35

Cytuj:
Przygotowuję się do jednodniowego wypadu w okolicę miejscowości Wąsosz.

napisane 9 lis 2013
I w paru innych postach byłeś tu , jesteś tam, dzisiaj tu, wczoraj gdzie indziej
Auf zaczynasz przerażać, ile jest Ciebie sztuk, że się tak wyrażę? Masz jakieś Aufklony pozwalające być Ci być jednocześnie wszędzie ;)

pzdr Śruba :brawa:

Post Napisane: 14 lis 2013, o 01:40 
Moderator

Większość wyjazdów planuję z wyprzedzeniem, tak aby spokojnie można było się do nich przygotować. Zazwyczaj wybieram obiekty, które mogą być dla mnie interesujące. Niekiedy wyjazd "sam się planuje". Prosienicę miałem zaliczyć podczas jednego październikowego wyjazdu. Oczywiście nie zdążyłem. Za dużo obiektów rozrzuconych na sporym obszarze. Musiałem pojechać kolejny raz, ale do programu wyjazdu dołączyłem schrony z Podbiela.
Kolejny raz prześladował mnie pech. Planów zwiedzania nie wykonałem, gdyż trafił mi się schron z pancerzem armaty ppanc. Pancerz i jego mocowanie opisałem na forum. Wykonanie szkicu i pomiarów zawsze mi zajmowało zbyt dużo czasu a sprzyjające wyjazdom oświetlenie pozwala na zwiedzanie tylko do godziny 16.

Jedynie ostatni mój wyjazd w pobliże Dąbrowy zakończył się pełnym sukcesem. Zwiedzanie schronów zajmuje mi stosunkowo dużo czasu. Natrafiam na zbyt dużo nowych, nie znanych mi rozwiązań. Uczę się dopiero sowieckiej fortyfikacji stałej i nie mogą zaliczyć się nawet do początkujących bunkrołazików. Dotychczasowe moje zainteresowanie schronami LM ograniczało się do kilku wypadów w poszukiwaniu polskich kopuł, osadzonych w sowieckich schronach. Z pomocą @ndrzeja dotarłem do Teniatysk, Dębów i Wielkiego Działu. Zaliczyłem również jeden schron w Medyce.

W tym roku postanowiłem zapoznać się z rozwiązaniami sowieckiej fortyfikacji. Zrealizowałem już 4 wyjazdy. Wypad na Goraje, jest dla mnie szczególnie istotny z powodu staliwnego pancerza NPSu. Moje zainteresowania dotyczą pancerzy staliwnych, niezależnie od kraju pochodzenia. Stosunkowo łatwo przychodzi mi poznawanie konstrukcji francuskich i niemieckich pancerzy. Nie występuje problem pozyskania dokumentów archiwalnych i sprawnego tłumaczenia. W przypadku fortyfikacji sowieckiej głównym mankamentem jest mój brak dostępu do zasobów archiwalnych i możliwości ich szybkiego tłumaczenia, mimo znajomości podstaw języka rosyjskiego. Brak kontaktu i stosowania tego języka od lat licealnych, nie ułatwia zadania. Z doświadczenia wiem, że wiedza zdobyta podczas wypadów na bunkry musi być poparta dobrą kwerendą archiwalnych dokumentów. Paradoksem jest kultowa publikacja o MRU. Fortyfikacje przedstawiane są dokładnie tak, jak widział je i poznał tandem autorski, a nie jak planowali i budowali je Niemcy. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że autorzy publikacji nie poświęcili nawet jednego zdania na temat oświetlenia pola walki na MRU.
Czyżby niemieccy stratedzy, planujący i budujący Festungsfront założyli walkę w czasie trwania konfliktu, siłami chronionymi betonem i stalą, wyłącznie od świtu do nocy? Wystarczy przekroczyć zachodnią niemiecka granicę i poznać realizację podobnych założeń obrony w innym kraju ( viewtopic.php?f=393&t=18168 ). W tm przypadku nie potrzebna była kwerenda materiałów archiwalnych, aby przekonać się, że zakładano obronę pozycji również w niesprzyjających warunkach oświetlenia pola walki.

Auf...

Post Napisane: 15 lis 2013, o 01:46 
Bratnia dusza

Imię: Marek
Cytuj:
Przygotowuję się do jednodniowego wypadu w okolicę miejscowości Wąsosz.

Cytuj:
W sobotę, jeżeli prognoza pogody nie będzie zapowiadała opadów, jestem na Gorajach.

Auf, Goraje są już w miarę dobrze opisane. Sklsk wstawił opis schronów i ma znacznie bliżej. Jeżeli znajdzie wolny czas, może obcykać pancerz NPSu ze wszystkich możliwych stron. Może też zmierzyć kształtowniki pod pancerzem z rowu diamentowego o czym pisał Śruba.

O bunkrach z okolic Wąsosza nic nie ma na forum :cry:

Post Napisane: 15 lis 2013, o 19:14 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
Master napisał(a):
,
O bunkrach z okolic Wąsoszy nic nie ma na forum :cry:

jest na to prosty sposób. ;)
skoro świt meldujesz się przy pierwszym schronie jutro i masz całe 2 dni ;)
ale weź coś ciepłego bo chłodno się robi ;)

ja zajmowałem się rrru bardziej turystycznie, niż Franz potrzebuje, ale jeśli coś trzeba będzie pomierzyć czy obcykać to zawsze mogę spróbować

Post Napisane: 15 lis 2013, o 19:49 
Bratnia dusza

Imię: Mateusz
sklsk napisał(a):
jest na to prosty sposób. ;)

Masz rację. W Wąsoszu jest zgrupowanie liczące około 28-30 obiektów. Minimum dwa dni trzeba poświęcić, aby wszystkie zobaczyć.

Ale są wyjątki. Jak Franz zacznie marszrutę od wytypowanego schronu i będzie to akurat ciekawy dla niego obiekt, to zwiedzanie może zakończyć się na jednym bunkrze :rotfl3:

Post Napisane: 15 lis 2013, o 20:31 
Bratnia dusza

Imię: Marek
Cytuj:
est na to prosty sposób. ;)
ale weź coś ciepłego bo chłodno się robi ;)

Łatwo się pisze. Wyjazd na Goraje lub do Wąsosza jest trudny logistycznie, jeżeli nie dysponuje się własnym środkiem lokomocji. Muszę zawsze liczyć jeden dzień i kawałek nocki na dojazdy i jeden lub dwa na chodzenie po schronach.

Post Napisane: 15 lis 2013, o 22:08 

nie chcę się czepiać ale chodzi o miejscowość Wąsosz więc wyprawa do Wąsosza wizyta w Wąsoszu schrony w okolicy Wąsosza ;)

Post Napisane: 15 lis 2013, o 22:17 

Imię: Makt
Nie chodziło czasem o Wąsosz? Nie znam żadnej Wąsoczy z schronami LM na terenie Osowieckiego RU.

Post Napisane: 15 lis 2013, o 22:17 

Imię: Makt
Paramedmir mamy niezłe synchro :)

Post Napisane: 15 lis 2013, o 23:31 
Moderator

Dzisiaj miałem okazję dotrzeć do kilku schronów w okolicach miejscowości Wąsosz. Na mapie oznaczone zostały czarnym kwadratem. Początkowo planowałem dwa dni na poznanie obiektów. Po doświadczeniach dzisiejszego dnia, prawdopodobnie skończy się na 4 dniach.

Auf...

Serdecznie przepraszam za błąd w nazwie miejscowości. Została już skorygowana.

Załączniki:
Wąsosz.jpg
Wąsosz.jpg [ 152.88 KiB | Przeglądane 742 razy ]

Post Napisane: 16 lis 2013, o 00:32 

Cytuj:
Stosunkowo łatwo przychodzi mi poznawanie konstrukcji francuskich i niemieckich pancerzy. Nie występuje problem pozyskania dokumentów archiwalnych i sprawnego tłumaczenia. W przypadku fortyfikacji sowieckiej głównym mankamentem jest mój brak dostępu do zasobów archiwalnych i możliwości ich szybkiego tłumaczenia, mimo znajomości podstaw języka rosyjskiego.

Nie Ty jeden cierpisz z powodu braku dostępu. "Mołotki" trzeba sobie wydreptać, problem polega na tym że czym więcej wydreptasz tym więcej pojawia się pytań. W naszej (Kriepost) bazie jest, jeśli dobrze pamiętam 1440 obiektów (oficjalnie) są to schrony, fundamenty, wykopy i obiekty zaplecza. Załóżmy że ok. 1200 to schrony, nie wiem czy w tej liczbie znajdzie się kilkanaście schronów o których można powiedzieć że są "takie same", "katalogowe". Mimo tego że typ, uzbrojenie, rozkład pomieszczeń są takie same, to zawsze znajdzie się coś (technicznie, nie mówimy o uszkodzeniach czy stanie ukończenia) co, odróżnia konkretny schron od innych tego samego typu. Rosjanie, jak to Słowianie mieli fantazję, Regelbaum to jakaś abstrakcja :glupek:

Post Napisane: 17 lis 2013, o 01:34 
Moderator

Załącznik:
Wąsosz 01.JPG
Wąsosz 01.JPG [ 491.87 KiB | Przeglądane 711 razy ]

Zdjęcie wykonano z trzeciego obiektu, położonego na południe.

Wędrówkę po okolicach Wąsosza zacząłem od dwóch schronów do ognia czołowego. Pierwszy po lewej stronie na zdjęciu, uzbrojony został w zestaw DOT-4 i NPS-3. Siła ognia odpowiadała dwóm ckm i jednej armacie przeciwpancernej kalibru 45 mm. Pomieszczenia schronu ograniczono do minimum. Izby bojowe połączono szeregowo. Z jednej z nich prowadzi wejście do pomieszczenia z wejściem do poterny. Po obu stronach dwa małe pomieszczenia. Rozwiązanie konstrukcyjne obiektu o wyjątkowo małej kubaturze nie ma swojego odpowiednika w fortyfikacji stałej innych krajów.

Schron nie posiadał typowego wejścia. Został połączony poterną z drugim obiektem, mającym już standardowy moduł wejściowy. Znajdował się w odległości około 60 metrów (drugi po prawej na zdjęciu). Schrony posiadają odstrzelone pancerze. Drugi z nich jest poważnie uszkodzony. W wyniku wybuchu zniszczony został strop miedzy kondygnacjami. Na mapce oznaczono obiekty numerkami 15 i 14.

Obiekt powinien posiadać wyjdzie awaryjne. Czy koledzy mieli więcej szczęścia?

Załączniki:
Wąsosz 02.JPG
Wąsosz 02.JPG [ 245.61 KiB | Przeglądane 711 razy ]
Komentarz: Widok izby bojowej z odstrzelonym pancerzem. Na wprost wyjście z izby do trzech pomieszczeń. Na wprost znajdowało się pomieszczenie z włazem do poterny.
Wąsosz 03.JPG
Wąsosz 03.JPG [ 339.86 KiB | Przeglądane 711 razy ]
Wąsosz 04.JPG
Wąsosz 04.JPG [ 351.18 KiB | Przeglądane 711 razy ]
Komentarz: Wejście do drugiej izby bojowej.
Wąsosz 05.JPG
Wąsosz 05.JPG [ 266.44 KiB | Przeglądane 711 razy ]

Post Napisane: 17 lis 2013, o 01:45 
Moderator

Jak rozwiązano wejście do poterny, prezentują zamieszczone poniżej zdjęcia.

Załącznik:
Wąsosz 06.JPG
Wąsosz 06.JPG [ 277.73 KiB | Przeglądane 710 razy ]

Załącznik:
Wąsosz 07.JPG
Wąsosz 07.JPG [ 263.05 KiB | Przeglądane 710 razy ]

Widok zejścia do poterny z jednej z izb za ścianą izby bojowej. Na wprost znajduje się wejście do drugiego pomieszczenia.

Załącznik:
Wąsosz 08.JPG
Wąsosz 08.JPG [ 227.55 KiB | Przeglądane 710 razy ]

Post Napisane: 17 lis 2013, o 02:08 
Moderator

Załącznik:
Wąsosz 09.JPG
Wąsosz 09.JPG [ 298.65 KiB | Przeglądane 704 razy ]

Załącznik:
Wąsosz 10.JPG
Wąsosz 10.JPG [ 366.2 KiB | Przeglądane 704 razy ]

Załącznik:
Wąszosz 12.JPG
Wąszosz 12.JPG [ 355.93 KiB | Przeglądane 704 razy ]

Drugi ze schronów posiadał identyczne uzbrojenie, składające się z zestawu DOT-4 i NPS-3. Jest obiektem dwukondygnacyjnym. Wejście do poterny znajdowało się w dolnej kondygnacji. Schron posiada standardowy moduł wejściowy obecnie przysypany ziemią. Obiekt całkowicie został pozbawiony swoich właściwości bojowych. Pancerze zostały odstrzelone. Wybuch zniszczył strop między kondygnacjami.

Załączniki:
Wąszosz 11.JPG
Wąszosz 11.JPG [ 386.48 KiB | Przeglądane 704 razy ]
Wąszosz 13.JPG
Wąszosz 13.JPG [ 268.49 KiB | Przeglądane 704 razy ]
Wąszosz 15.JPG
Wąszosz 15.JPG [ 261.91 KiB | Przeglądane 704 razy ]
Wąszosz 16.JPG
Wąszosz 16.JPG [ 290.14 KiB | Przeglądane 704 razy ]
Wąszosz 17.JPG
Wąszosz 17.JPG [ 245.2 KiB | Przeglądane 704 razy ]

Post Napisane: 17 lis 2013, o 02:15 

Cytuj:
Wybuch zniszczył strop między kondygnacjami.

To mankament wszystkich "Mołotków" cienkie stropy pomiędzy kondygnacjami.

Post Napisane: 17 lis 2013, o 17:21 
Moderator

Załącznik:
Wąszosz 18.JPG
Wąszosz 18.JPG [ 262.67 KiB | Przeglądane 682 razy ]

Śruba napisał(a):
To mankament wszystkich "Mołotków" cienkie stropy pomiędzy kondygnacjami.

A powinny być grubsze?

Na południe od opisanych schronów, znajdują się kolejne dwa schrony, które były prawdopodobnie połączone poterną Pierwszy z nich jest obiektem do ognia czołowego. Został uzbrojony w armatę przeciwpancerną 45 mm (DOT-4) i ckm (NPS-3).
Schron nie posiadał typowego wejścia. Wyjście ewakuacyjne w postaci pionowego szybu znajdowało się na tylnej ścianie.

Załączniki:
Wąszosz 19.JPG
Wąszosz 19.JPG [ 295.49 KiB | Przeglądane 682 razy ]
Wąszosz 20.JPG
Wąszosz 20.JPG [ 311.32 KiB | Przeglądane 682 razy ]
Wąszosz 21.JPG
Wąszosz 21.JPG [ 274.49 KiB | Przeglądane 682 razy ]
Wąszosz 22.JPG
Wąszosz 22.JPG [ 269.36 KiB | Przeglądane 682 razy ]

Post Napisane: 17 lis 2013, o 23:26 

Cytuj:
A powinny być grubsze?

Przydałoby się, standardowo to ok. 30cm. Jakakolwiek eksplozja na górnej kondygnacji niszczyła automatycznie dolną.

Post Napisane: 18 lis 2013, o 11:07 
Bratnia dusza

Imię: Mateusz
Byłem przekonany, że wybierzesz się do Wąsosza. W tamtym regionie Linii Mołotowa (Niedźwiadna, Dołęgi) dość często występują poterny między schronami. Miały ułatwiać komunikację między schronami. Nie są to wprawdzie rozwiązania, jakie stosowali Francuzi i odnoszę czasem wrażenie, że były improwizowane. W Dołęgach są połączone poterną dwa schrony. W schronie do ognia bocznego (OPPK) wejście do poterny jest rozwiązane identycznie jak pokazałeś na zdjęciach. Nazwijmy ten sposób zejścia do poterny profesjonalnym rozwiązaniem. Wejście znajduje się w schronie i jest zabezpieczone bryłą schronu. Brakuje mi jedynie informacji, w jaki sposób poterna była chroniona od strony tego obiektu?
Drugie wejście do poterny znajdowało się w wyjściu ewakuacyjnym półkaponiery artyleryjskiej, czyli przy wejściu do schronu. Poterna zaczynała się bardzo płytko, zaraz poniżej poziomu gruntu. Łatwo mogła być zasypana. Takie rozwiązanie nazwałbym nieprofesjonalnym.

Post Napisane: 19 lis 2013, o 00:45 
Moderator

W tym wypadku Koledzy z Grupy Badawczej Kriepost sugerują podobne rozwiazanie. Poterna miała się kończyć przy wyjściu ewakuacyjnym półkaponiery artyleryjskiej (ze stanowiskiemNPs-3 w orylionie), znajdującej się na południe od omawianego schronu. Wejście ewakuacyjne do półkaponiery jest obecnie zasypane, a schron posiada odstrzelona ścianę ze strzelnicami. Jutro postaram się zaprezentować zdjęcia obu schronów.

Auf...

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje "Linii Mołotowa" » 66 Osowiecki Rejon Umocniony