Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Synagogi

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 17 wrz 2010, o 17:01 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Tomek
Rozwój Przysuchy przypada na początek XVIII wieku. W 1710 roku jej właściciel, kasztelan Antoni Czermiński, z myślą o uruchomieniu fabryki broni sprowadził rzemieślników z Niemiec. Stworzył dla nich miejscowość obok starej wsi Przysucha i uzyskał dla niej przywilej lokacyjny. Osada ta nosiła nazwę Czermin. Pomiędzy wsią Przysucha, a Czerminem, w pobliżu dworu Antoniego Czermińskiego wyrosła zaraz osada żydowska, posiadająca tak jak osada niemiecka własny rynek. Dopiero w latach 1745-1750 kolejni właściciele tych dóbr stworzyli kolejną osadę, przeznaczoną dla rzemieślników polskich, także z własnym rynkiem. Ta osada nosiła nazwę Ursulin. W 1777 roku w mieście "niemieckim" było 39, w "polskim" 29, w "żydowskim" zaś 85 domów.

Pod koniec XVIII wieku w Przysusze powstała synagoga. Zamożna społeczność mogła pozwolić sobie na wzniesienie klasycystycznej budowli murowanej z bimą-podporą - w tym okresie nowopowstające bóżnice były najczęściej drewniane lub murowane ale proste, w formie zbliżone do domów mieszkalnych - wszystko po to by ograniczyć koszty budowy.

W tej części tekstu wykorzystałem informacje z książki Marii i Kazimierza Piechotków pt.Krajobraz z menorą. Żydzi w miastach i miasteczkach dawnej Rzeczypospolitej, Wrocław 2008.

Do Przysuchy ściągnęła mnie ciekawość. Dopiero co starałem się dowiedzieć jak najwięcej o kockich chasydach. A nie byłoby kockiej szkoły, gdyby nie istniała szkoła przysuska. Obecność synagogi to był dodatkowy magnes. Chasydzi zwykle nie korzystali z bóżnic pozostawiając je tradycyjnej grupie wyznawców judaizmu. Wg Marii i Kazimierza Piechotków ta synagoga należy do grupy budowli wartościowych dla których brakuje funduszy na rozpoczęty remont. Podobnie jest w Chmielniku, gdzie zauważyłem rozbieżność między ogłoszonymi planami samorządu co do dalszych losów synagogi, a rzeczywistością. Przysuskie plany są mi jeszcze nie znane więc nie dostrzegam tak wielkiego kontrastu choć stojąc pod murami bóżnicy czuje się, że ten budynek woła o powrót do życia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obok wejścia do synagogi znajduje się dziwne "ustrojstwo". Stalowa obroża w niszy. Wg przygodnego informatora osadzano w niej cudzołożnice by w miejscu publicznym mogły być lżone i opluwane. Pewnie nie tylko cudzołożnice. Skoro to było osobne miasto żydowskie to pewnie brakowało w nim pręgierza.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 19 wrz 2010, o 22:23 
Administrator

Imię: Jarek
Jak to zwykle bywa z naszymi zabytkami, wpisana do rejestru zabytków synagoga niszczeje i zdaje się na stałe wpisywać w kanony polskiej architektury jako "TRWAŁA RUINA" :devil: (ciekawe czy są jeszcze te zachowane polichromie ?)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 19 wrz 2010, o 23:02 
Przyjaciel

Budynek zamknięty na kłódkę, nie byłem w stanie tego sprawdzić. Rdza na zasuwie raczej wskazuje na to, że dawno tego nie sprawdzano. Śmieszne jest to, że w tym mieście nie ma żadnych znaków prowadzących do synagogi. Za to wiele osób o niej wie i pytają o drogę. Sam widziałem jak pytano i zaraz sam też zdecydowałem się zapytać bo nie mogłem jej odnaleźć. Jest niewidoczna z głównej drogi choć oddziela ją od tej drogi tylko jeden rząd budynków.

W przyszłości jeszcze raz tam pojadę i zobaczę co się zmieniło. Jeszcze nie byłem na przysuskim kirkucie choć w jego przypadku wiedziałem gdzie mam jechać. Nie wiem tylko czy to będzie w tym roku. Zmian właściwie się nie spodziewam. W Chmielniku jak i w Klimontowie po roku synagogi wyglądają tak samo. Tu pewnie też tak będzie. Choć mam nadzieję, że coś wreszcie się ruszy tak jak w Kraśniku, gdzie podobno prace remontowe ruszyły po dłuższym zastoju.

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 20 wrz 2010, o 13:25 
Moderator

Imię: Sławek
Polecam: http://fodz.pl/?d=5&id=93&l=pl

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 23 kwi 2011, o 15:38 

Imię: Paweł
No i znowu Tomek się pospieszył.

Przysucha (nie jestem pewien czy ma obecnie prawa miejskie) Kozienice i Góra Kalwaria te tematy opracowuje od dosyć dawna.
Są to miasta dosyć szczególne w historii judaizmu w moim regionie o ile nie w Polsce.
Czemu początki osiedlania się żydów zaczynają się z tych właśnie trzech miejsc.
Te trzy miasta stały się źródłem dla pozostałych okolicznych miast.
Sława ich jest na tyle duża że tracą na niej pozostałe miasteczka.
Najsłynniejsi Cadycy pochodzą właśnie z tych rejonów.
Sam się przyznam że słyszałem o nich nie interesując się judaizmem.

Wystarczy trochę poczytać historie żydów polskich by zobaczyć jak często wspomniane miejsca w niej są wymieniane.
Z stąd też najchętniej odwiedzane miejsca przez pielgrzymki.

Pozwolisz Tomek że poświęcę trochę więcej czasu i wrzucę trochę o tym rejonie.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 26 kwi 2011, o 17:07 

Imię: Paweł
No i w trakcie wycieczki na kirkut w Przysusze odwiedziłem i Synagogę.
Jej Stan od czasu odwiedzin Tomka nic się nie zmienił co chyba nikogo nie dziwi.
Więc nie będę dodawał dużo zdjęć bo po co.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Brak rynien co zdecydowanie pogarsza stan budynku jest efektem działania złomiarzy,
gdyż te podobnie jak dach zostały wykonane z miedzi.
Dach jeszcze się trzyma bo jest dosyć wysoko, a synagoga jest w centrum miasta bardzo blisko rynku.
I ciężko wejść na górę nie zwracając na siebie uwagi.

Jak Znaleźć:
Woj: Mazowieckie
Pow i Mst: Przysucha
Ul: Konopnickiej

Lokalizacja Google Map

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 wrz 2012, o 23:26 
Przyjaciel

2012.09.29
Załącznik:
IMG_1895.jpg
IMG_1895.jpg [ 45.23 KiB | Przeglądane 888 razy ]

Załącznik:
IMG_1899.jpg
IMG_1899.jpg [ 32.37 KiB | Przeglądane 888 razy ]

Obrazek

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Synagogi