Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 22 mar 2011, o 07:09 
Przyjaciel

Imię: paulina
Zatonie - pierwotnie Zatonie związane było „państwem Trzciniec". W XIII w. jeden z działów był w rękach panów von Kamenz, którzy za panowania Askariczyków należeli do najpotężniejszych feudałów łużyckich. W średniowiecznych zapisach możemy odnaleźć formy nazewnicze: Sibotindorf (1303), Seibotonis villa (1386). Pierwsza powojenna nazwa to Ustronie.
http://www.chwila.com/zatonie.html

Kościół parafialny Św. Marii Magdaleny, obecny wzniesiony w 1790 r., przy wykorzystaniu (wieża południowa) budowli wcześniejszej z XV w., restaurowany w XIX w. i ostatnio w 1959 r. Murowany, jednonawowy, z kwadratowym prezbiterium, z wieżą od południa. Zachował we wnętrzu rzeźbiony ołtarz główny i ambonę z końca XVIII w. oraz kilka epitafiów z lat 1672-1823.
http://wroclaw.hydral.com.pl/10785,obiekt.html

http://www.e-bogatynia.pl/index.php?Ite ... &task=view

Wejscie do kosciola jedynie dla osób szczupłych i niezadużych (toperz sie nie zmiescil :( ) albo bardzo zdesperowanych ;) ze wzgledu na zamurowanie wszystkich dogodnych wejsc...
Dojazd do wsi tez moze sie okazac nieco mylący- trzeba wjechac w uliczke wygladajaca na wjazd do elektrowni/fabryki albo w malownicza plytowke ktora na pierwszy rzut oka nie wyglada jak prowadzaca dokadkolwiek...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

na wiecznych wagarach od życia...

Ostatnio edytowano 30 sie 2015, o 19:38 przez buba, łącznie edytowano 3 razy

Post Napisane: 22 mar 2011, o 22:29 
Muszkieter

Pochwały: 1
Ponoć we wsi są jakieś ruiny kościoła, masz może zdjęcia?

Post Napisane: 23 mar 2011, o 10:02 
Przyjaciel

Petrus napisał(a):
Ponoć we wsi są jakieś ruiny kościoła, masz może zdjęcia?

W tej samej wsi? Ruiny jeszcze jednego kosciola? nie wiedzialam...

Post Napisane: 23 mar 2011, o 21:43 
Muszkieter

Pochwały: 1
Nie w tej samej wsi :oops: - nie mogłem nigdzie znaleźć Zatonia w dolnośląskim, więc pomyślałem, że to ta sama wieś w lubuskim, z której wstawiłaś pałac. Namieszałem :echh:

Post Napisane: 23 mar 2011, o 22:56 
Przyjaciel

W lubuskim Zatoniu tez sa ruiny kosciola!
https://picasaweb.google.com/czeburiek/ ... 8685249986

Tez sie nacielam na zbieznosc nazw i pojechalam najpierw szukac Zatonia w lubuskim.

a to dolnoslaskie Zatonie jest kolo Bogatyni. Jadac z Bogatyni na polnoc jakies 5km od miasta i w prawo w polamana plytowke albo droge co wyglada jakby prowadzila tylko do fabryki. Nie ma zadnych oznaczen czy znakow kierujacych czy wogole jakis informacji ze TAM nalezy skrecic na Zatonie. Te drogi skrecajace chyba nie byly wogole znaczone jako skrzyzowania. Od glownej drogi jakos 2-3km. Kosciol widac z daleka, jest na górce i goruje nad malenka wioska

Post Napisane: 9 kwi 2016, o 20:41 

Kościół w Zatoniu-Bogatyni wygląda teraz zupełnie inaczej niż na powyższych zdjęciach... W maju 2011 roku został podpalony. Pożar gasiło 13 zastępów straży. Niestety - wieża runęła na dach, dach oczywiście się zawalił, a płonące belki wpadły do wnętrza.
Nie ma już śladu po drewnianych emporach, do tej pory na resztach posadzki walają się zwęglone belki. W środku rośnie już młody lasek...
Mimo wszystko pozostałości po ołtarzu mogą robić wrażenie.

Rzeczywiście trudno tu dotrzeć (brak jakiegokolwiek drogowskazu) - trzeba skręcić w lewo mniej więcej na wysokości skrzyżowania z drogą do Sieniawki - przy wjeździe do Bogatyni od strony Zgorzelca. Mieliśmy spore kłopoty ze znalezieniem tego miejsca i raz nawet zawróciliśmy myśląc, że wjeżdżamy na teren wspomnianej fabryki...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Opuszczone, zniszczone » Opuszczone, zniszczone - Dolnośląskie