Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 27 lut 2013, o 23:01 
Przyjaciel

Imię: paulina
Święta Góra (701 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych, w Górach Kruczych.
Całą górę oplata gęsta sieć dróg i ścieżek, z których część związana jest z kultowym charakterem terenu. Jedna ze stromych ścieżek pątniczych prowadzi z Lubawki na szczyt północno-zachodnim zboczem. Przy ścieżce znajduje się wiele zdewastowanych figur i kapliczek z XVII i XIX wieku. Największa kaplica znajduje się pod szczytem góry.
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C ... _Krucze%29

Opuszczonych kapliczek naliczylismy szesc, oprocz tego kilka tablic z dziwnymi znakami i mniej lub bardziej zdekompletowanych figur i rzezb

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

wiecej zdjec
https://picasaweb.google.com/1122023598 ... wietaGora#

na wiecznych wagarach od życia...

Post Napisane: 6 mar 2013, o 09:35 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Renata
Wspaniałe miejsce! Jakże żałuję, że nie wspięliśmy się na tę górę. Miejscowi mówili co prawda, że tam już nic nie ma, ale w to akurat nie uwierzyłam. Takie słowa zawsze oznaczają coś bardzo interesującego, czyli zrujnowanego i zapomnianego. Ciekawe kiedy ta kalwaria przestała być użytkowana. Pani opiekująca się schroniskiem w Lubawce opowiadała, że w czasach jej dzieciństwa to miejsce kipiało życiem, a malowidła i figury były tak realistyczne, że aż ciarki przechodziły człowieka na widok męki Pańskiej. Pięknie to kiedyś musiało wyglądać, chociaż może i dzisiaj piękniej, kiedy drogi zarosły i całość wygląda tak tajemniczo. Teraz pora na następnych odkrywców, aby sfotografowali kapliczki w wersji letniej :D Może mniej będą widoczne, ale z kolei w jakże innych okolicznościach przyrodniczych... Dzięki, że poszliście za tym śladem i udokumentowali, to co my nieopatrznie opuściliśmy :)

Post Napisane: 6 mar 2013, o 23:09 
Przyjaciel

Imię: paulina
Niewykluczone ze latem tam tez zajrzymy, niesamowicie musza wygladac te kapliczki porosle zielskiem i pachnacymi lesno-polnymi kwiatami!

Jak to dobrze ze odkrylas schronisko w Lubawce! Jedno co mnie jedynie zmartwilo to ze na tych starych domkach byla kartka "wylaczone z uzytkowania".. Moze tylko na zime "wylaczyli?

na wiecznych wagarach od życia...

Post Napisane: 7 mar 2013, o 22:40 

buba napisał(a):
Jedno co mnie jedynie zmartwilo to ze na tych starych domkach byla kartka "wylaczone z uzytkowania".. Moze tylko na zime "wylaczyli?

Tak myślałem, że pomimo śniegu do kolan władujesz się pod te domki :rotfl3:

Wracając do Świetej Góry...

Stary przewodnik z lat 80 ubiegłego wieku, podaje sporo interesujących informacji o Lubawce... "Zakłady Dziewiarskie, Zakłady Wyrobów Azbestowych, Fabryka Mebli Kuchennych, Fabryka Galanterii Metalowej, Tkalnia Jedwabiu Floretta (jaka ciekawa nazwa nie?)" oprócz tych wszystkich przemysłowych informacji dowiadujemy się też ciutek o Świętej Górze - zespół kaplic powstawał w latach 1740 - 1901.

Na jednej z kaplic znalazłem taką tablicę -

Załącznik:
e94f09de061b5f52.jpg
e94f09de061b5f52.jpg [ 40.78 KiB | Przeglądane 566 razy ]

Potem znalazłem, że ów Heinrich Krenke napisał w 1903 chyba jakiś przewodnik po Świetej Górze "Der Heilige Berg bei Liebau i. Schl.". Niestety nie dotarłem do tej pozycji.

Tu można zobaczyć jak kiedyś wyglądały kapliczki
http://www.landeshut.de/ortschaften/lie ... eilig.html

Oprócz kapliczek stała tam jeszcze krzyż i conajmniej 2 figury do których nie dotarliśmy, więc jest po co wybrać się ponownie...

Załącznik:
47c02623a3fd289b.jpg
47c02623a3fd289b.jpg [ 54.72 KiB | Przeglądane 566 razy ]

Napisów na przewróconych płytach nie odczytaliśmy ale padła propozycja że to tekst "1MAJ" ;-)

Udało się natomiast zidentyfikować kwiatek na suficie :-)
Załącznik:
0f2275191ff577b1.jpg
0f2275191ff577b1.jpg [ 16.87 KiB | Przeglądane 566 razy ]

to kwiat pasji inaczej męczennica, jest to ciekawy kwiat o bogatej symbolice istnieje nawet międzynarodowe towarzystwo poświęcone temu kwiatkowi http://www.passiflorasociety.org/

:-)

Post Napisane: 3 kwi 2014, o 07:30 

Imię: Wioletta
Witam, na Świętej Górze byłam dosłownie dwa tygodnie temu, na tym forum znalazłam to miejsce... jest magiczne. Moje zdjęcia to głównie hdr, dodatkowo w większości wykonane rybim okiem ale być może ktoś gustuje... zapraszam do galerii na FB, pozdrawiam :)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.663731260360949.1073741905.497606800306730&type=1

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Opuszczone, zniszczone » Opuszczone, zniszczone - Dolnośląskie