Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 206 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 29 wrz 2014, o 01:09 
Bratnia dusza

Imię: Darek
Wątek "Stanowisko armaty przeciwpancernej wz. 36 w fortyfikacji stałej" został wyodrębniony z tematu pt. "Punkt oporu wzg. 319 "Nowy Bytom", schron bojowy Nr 31" (link: viewtopic.php?f=71&t=3366 ).
13.10.2014. godzina: 20:20
Auf...

Laweta armaty p.panc. wz.36 posiadała przesuwny stół / wózek, na którym spoczywała armata. Dzięki temu zwiększał się jej kąt ostrzału poziomego.

Post Napisane: 29 wrz 2014, o 15:44 
Bratnia dusza

Imię: Mateusz
Ostatnio 401 napisał(a):
Laweta armaty p.panc. wz.36 posiadała przesuwny stół / wózek, na którym spoczywała armata. Dzięki temu zwiększał się jej kąt ostrzału poziomego.

Piszesz o wózku pod koła armatki, który przesuwał się równolegle do strzelnicy (prostopadle do osi strzelnicy)?

Post Napisane: 29 wrz 2014, o 22:37 
Bratnia dusza

Cytuj:
Piszesz o wózku pod koła armatki, który przesuwał się równolegle do strzelnicy (prostopadle do osi strzelnicy)?

Dokładnie tak.
Jeśli by działko było posadowione na lawecie nieruchomo, a jego oś obrotu kierunku znajdowała się jakiś metr od ściany strzelnicy, to przy strzelnicy która miała 48 cm szerokości, kąt ostrzału poziomego mógł wynosić jakieś 15 stopni. Te wyliczenia to tak z głowy.
Dzięki wózkowi, na którym przesuwało się całe działko, można było zwiększyć kąt ostrzału poziomego do 50 stopni i wykorzystać pełny kąt profilu zewnętrznego strzelnicy. Oczywiście jeżeli przy takim wychyleniu nie był zasłonięty celownik.

Lawety ,,poszły na przelew,, w latach 90-tych :x

Ostatnio edytowano 13 paź 2014, o 22:20 przez Ostatnio 401, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 30 wrz 2014, o 00:02 
Moderator

Imię: Franz
Kąty ostrzału w płaszczyźnie poziomej dla pozycji polowej:
- ze złożonymi ogonami 6°
- z rozłożonymi ogonami +/- 25°
Jaki przyrost sektora ostrzału gwarantował wózek, przesuwny na dwóch ceownikach?

Post Napisane: 30 wrz 2014, o 00:57 
Bratnia dusza

Tak jak już pisałem, działko wstawione kołami między ceowniki miało kąt ostrzału poziomego około +/- 7,5 stopnia, natomiast przesunięcie w lewo lub prawo po około 30 cm zwiększało go do +/- 25stopni.
Jutro sięgnę do szkiców, rozrysuję i dam pełniejszą odpowiedz.

Post Napisane: 30 wrz 2014, o 03:29 
Moderator

Ostatnio 401 napisał(a):
Tak jak już pisałem, działko wstawione kołami między ceowniki miało kąt ostrzału poziomego około +/- 7,5 stopnia, natomiast przesunięcie w lewo lub prawo po około 30 cm zwiększało go do +/- 25stopni.
Jutro sięgnę do szkiców, rozrysuję i dam pełniejszą odpowiedz.

Nie wiem czy wiesz, ale taka symulacja zajmuje bardzo dużo czasu. Musisz mieć wysokość położenia kształtowników względem posadzki, odległość między nimi w płaszczyźnie poziomej i odległość między skrajnym kształtownikiem a zarysem strzelnicy w dwóch płaszczyznach. W ten układ musisz wrysować armatkę w dwóch płaszczyznach. Sprawdzisz w ten sposób, czy armata stawiana była na wózku, czy między kształtownikami. W drugiej płaszczyźnie osiągniesz możliwy kąt sektora ostrzału, zważając aby armata była podparta rozłożonymi ogonami. Dlaczego rozłożonymi, nie mam pojęcia.

Post Napisane: 30 wrz 2014, o 13:29 
Bratnia dusza

Franz Aufmann napisał(a):
Kąty ostrzału w płaszczyźnie poziomej dla pozycji polowej:
- ze złożonymi ogonami 6°
- z rozłożonymi ogonami +/- 25°
Jaki przyrost sektora ostrzału gwarantował wózek, przesuwny na dwóch ceownikach?

Kołyska pozwalała prowadzić ogień w zakresie +/- 25°. Dalszą zamianę sektora można było uzyskać przez obrót armaty. Ogon musiał być rozłożony gdyż prowadzenie ognia powyżej 6° groził przewróceniem armaty.

Cytuj:
Nie wiem czy wiesz, ale taka symulacja zajmuje bardzo dużo czasu.

Aby dobrze to zrobić, trzeba mieć rozrysowaną całą izbę bojową z wnękami przy strzelnicy oraz samą armatę z zaznaczeniem obrotu na kołysce i mocowań ogona. Szacowany czas pracy min 10 godzin w terenie i na kompie.

Post Napisane: 30 wrz 2014, o 16:15 
Bratnia dusza

Imię: Marek
@Ostatnio 401

Jeżeli Twoje zapowiedzi zostaną potwierdzone, będziesz miał mały sukces. Na ten temat wypowiedział się kiedyś pan Miniewicz i opracował rysunek schronu.

edit.
Armata na rysunku nie jest podparta ogonami. Ty powinieneś je uwzględnić.

Załączniki:
Schron.jpg
Schron.jpg [ 235.07 KiB | Przeglądane 868 razy ]

Post Napisane: 30 wrz 2014, o 17:56 
Bratnia dusza

Na rysunku podany jest sektor ognia na +/- 16° (daje pokazane 32°). Potrzebny jest rysunek, gdyż trudno jest ocenić jak bardzo światło strzelnicy redukowało sektor ognia, jeżeli założymy, że armata nie była przesuwana.

Post Napisane: 30 wrz 2014, o 23:01 
Bratnia dusza

Mam te wszystkie dane od jakichś nastu lat ze schronu 34.
Dokładnie z 10 godzin, jak nie więcej, przy zamiataniu, mierzeniu i szkicowaniu. Nigdy tego materiału do końca nie rozpracowałem, dopiero od wczoraj.

Na dzisiaj mam rozrysowaną izbę bojową i wstęp do przesuwnej lawety. Jutro powinienem mieć samą armatkę z boku i góry.
Z całym szacunkiem do pana Miniewicza, ale popełnił błędy w swojej książce o Węgierskiej Górce, które zweryfikował pan Suchanek. Tak więc podejdę do tego rysunku z ,,lekką nieśmiałością,, i oprę się o wizję pana Sadowskiego.

Ostatnio edytowano 13 paź 2014, o 22:27 przez Ostatnio 401, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 1 paź 2014, o 00:41 
Moderator

Cytuj:
Na dzisiaj mam rozrysowaną izbę bojową i wstęp do przesuwnej lawety. Jutro powinienem mieć samą armatkę z boku i góry.
Z całym szacunkiem do pana Miniewicza, ale popełnił błędy w swojej książce o Węgierskiej Górce, które zweryfikował pan Suchanek. Tak więc podejdę do tego rysunku z ,,lekką nieśmiałością,, i oprę się o wizję pana Sadowskiego.

Mam do Ciebie serdeczną prośbę. Zaprezentuj na forum z wymiarowany rysunek izby. Zapomnij, przynajmniej na czas projektu, o tezach pana Miniewicza, wizji pana Sadowskiego, czy też sugestiach pana Suchanka. Nie staraj się dopasować rysunku, wymiarów liniowych i kątowych do żadnej z istniejących teorii. TY pracujesz nad własnym autorskim projektem. Jeżeli masz watpliwości, to sprecyzuj je. Nikt wtedy nie uzna je za błąd.

Auf...

PS
Proszę mojego posta nie odbierać jako brak szacunku dla Kolegów, zajmujących się fortyfikacją dłużej niż wiek nie jednego z uczestników forum.

Post Napisane: 1 paź 2014, o 22:51 
Bratnia dusza

Imię: Marek
Cytuj:
Mam te wszystkie dane od jakichś nastu lat, co prawda nie ze schronu 31 tylko 34,ale jak się już dzisiaj przekonałem tam też musiała być taka konstrukcja.

Mam plan schronu wykonany przez A. Polczyka. W załączniku pokazuję część schronu z kazamatą dla armaty przeciwpancernej.

Załączniki:
Obiekt nr 34 Wirek  - Kopia.jpg
Obiekt nr 34 Wirek - Kopia.jpg [ 247.82 KiB | Przeglądane 808 razy ]

Post Napisane: 3 paź 2014, o 00:31 
Bratnia dusza

O MATULU!!!!! A z jakiej to publikacji? Myślałem już, że nikomu oprócz mnie nie chciało się mierzyć tych wszystkich kątów.
To jest schron 34, którego izba bojowa armaty 37 mm ma szerokość 227 cm. Posiada ona pewne szczegóły konstrukcyjne, których nie posiada izba w schronie 31, mająca szerokość 300cm. Szerokość armaty z rozstawionymi ogonami wynosi 202 cm.
Przyznam się bez bicia, moje wędrówki do 31 były jednoosobowe. Byłem w środku, ale dokładnych pomiarów tam nie robiłem,cały czas miałem wrażenie, że ktoś mnie obserwuje. Dzika okolica, marketu jeszcze nie było. Zdjęcia mi nie wyszły, to były czasy przed cyfrówkowe.

Post Napisane: 3 paź 2014, o 01:03 
Bratnia dusza

Wie może ktoś, jaki był odrzut lufy tej armatki? Na sankach jest listwa skalowana od 300 do 530. Myślę, że 300 to przy zimnym oleju, a 530 po rozgrzaniu podczas strzelania.

Post Napisane: 5 paź 2014, o 00:38 
Bratnia dusza

Sprawa idzie w dobrym kierunku :)

Post Napisane: 6 paź 2014, o 14:08 
Bratnia dusza

Na jakim etapie zatrzymałeś się?

Post Napisane: 7 paź 2014, o 11:16 
Bratnia dusza

Nieścisłości między danymi technicznymi armaty a jej rysunkami, tak do 5 cm. Niby mało, ale za dużo.

Post Napisane: 7 paź 2014, o 13:03 
Bratnia dusza

Ostatnio 401 napisał(a):
Nieścisłości między danymi technicznymi armaty a jej rysunkami, tak do 5 cm. Niby mało, ale za dużo.

Jak 5 cm, to prawdopodobnie chodzi o wysokość linii ognia. Linia ognia powinna być na wysokości 62 cm.

Post Napisane: 7 paź 2014, o 21:57 
Bratnia dusza

Na rysunku którym dysponuję wszystkie wymiary są do niczego, nic się nie trzyma skali. Rzut z góry od 1:17,4 do 1:18,9. Rzut z boku od 1:16,9 do 1:18,5. Muszę chyba popełnić własny rysunek, chociaż uproszczony.

Post Napisane: 7 paź 2014, o 23:08 
Moderator

Ostatnio 401 napisał(a):
Na rysunku którym dysponuję wszystkie wymiary są do niczego, nic się nie trzyma skali. Rzut z góry od 1:17,4 do 1:18,9. Rzut z boku od 1:16,9 do 1:18,5. Muszę chyba popełnić własny rysunek, chociaż uproszczony.

Z jakiego rysunku korzystałeś?

Możesz wkleić rysunek izby w dwóch rzutach?

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 206 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje polskie do 1939 roku » Konstrukcja i wyposażenie obiektów fortecznych