Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 206 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 8 paź 2014, o 00:48 
Bratnia dusza

Imię: Darek
Rzut z góry i boku z TBU nr 45 1977 rok.
Mam jeszcze bok z WLU Wrzesień 1939 tom 4 2013 rok. Może z niego coś uda mi się wykreślić?
Wymiary wszędzie są podawane te same, ale nie wiem jak były robione pomiary. Długość z zaczepem czy bez? Dzisiaj doczytałem, że ten wymiar dotyczy rozsuniętych ogonów. Szerokość na blasze, oponach, czy piastach? Szerokość na stanowisku z lemieszami, czy tylko końce ogonów?
Rysunki robię w skali 1:10, kiepsko to widać na zdjęciach. Płachta duża, linie cienki.
Może mi się coś przyśni. :|

Post Napisane: 8 paź 2014, o 09:11 
Bratnia dusza

Imię: Mateusz
Ostatnio 401 napisał(a):
Rzut z góry i boku z TBU nr 45 1977 rok.
Mam jeszcze bok z WLU Wrzesień 1939 tom 4 2013 rok. Może z niego coś uda mi się wykreślić?
Wymiary wszędzie są podawane te same, ale nie wiem jak były robione pomiary. Długość z zaczepem czy bez? Dzisiaj doczytałem, że ten wymiar dotyczy rozsuniętych ogonów. Szerokość na blasze, oponach, czy piastach? Szerokość na stanowisku z lemieszami, czy tylko końce ogonów?
Rysunki robię w skali 1:10, kiepsko to widać na zdjęciach. Płachta duża, linie cienki.
Może mi się coś przyśni. :|

Dokładność pięciu centymetrów jest w przypadku armaty niewystarczająca. Rysunki w publikacjach nie są zbyt dokładne, gdyż traktowane są jako poglądowe. Często wykonywane są na podstawie zdjęć i trzymają ogólnie ogólne proporcje. Jeżeli pochodzisz z bunkrowej części Polski, to armatka była eksponowana w muzeum w Katowicach. Pogadaj z Aufem, bo on w tym muzeum mierzył płytę ze zburzonego schronu w Bobrownikach.

Robiłem z Aufem pomiary schronów na Mołotku. Przyjęliśmy zasadę, że wymiary budowli powinny zamknąć się w 2 centymetrach. Ta dokładność przysparzała nam wielu problemów.

Cytuj:
Możesz wkleić rysunek izby w dwóch rzutach?

To dobra propozycja. Pozwala na starcie określić istotne części rysunku izby i armaty. W przypadku armatki ważne są wymiary:
:arrow: linii ognia
:arrow: położenia osi obrotu kołyski (oś obrotu armaty na lawecie)
:arrow: kół (rozstaw i średnica kół, położenie osi kół względem osi obrotu kołyski)
:arrow: mocowania ogona oraz położenia złożonego i rozłożonego ogona.

Za bazę należy przyjąć oś obrotu armaty na lawecie.

Ostatnie pytanie.
Chcesz wykonać ładny czy dobry rysunek?

Post Napisane: 8 paź 2014, o 21:26 
Bratnia dusza

Gdzieś czytałem o tej armatce w Katowicach, ale nie wiem w którym muzeum.
Z bunkrowej. Miałem 30 minut butami do schronu 34, teraz 30 minut butami do schronu dowodzenia.
Rysunek ma być ładny i dobry, to się nie wyklucza.

Post Napisane: 8 paź 2014, o 23:00 
Moderator

Imię: Franz
Muzeum Śląskie

40-005 Katowice
al. W. Korfantego 3
centrala 32 779 93 00
32 258-56-61 do 3

Jest na prawym zdjęciu. http://www.muzeumslaskie.pl/wystawy-wys ... -wieku.php Oglądałem ją dwa lata temu. Wtedy można było do niej podejść. Pomiar należy wcześniej uzgodnić z pracownikiem merytorycznym muzeum. W moim przypadku ochrona obiektu była poinformowana. Obowiązuje wykupienie biletu.

Post Napisane: 9 paź 2014, o 23:57 
Bratnia dusza

Łał!!! Dostępność, jeśli idzie o dni tygodnia i godziny, wręcz porażająca.
Dopuszczą zwykłego śmiertelnika z ulicy do reliktu?
Na razie znalazłem rzut boczny 1:10. Mam też książeczkę ze zdjęciami eksponatu i rysunkami części pochodzącymi z instrukcji, zrobioną pod kątem modelarskim.

Post Napisane: 10 paź 2014, o 08:44 
Przyjaciel

W wojskowej bibliotece cyfrowej Zbrojownia jest instrukcja do tej armatki z 1936. Tam niestety czasem im serwery szwankują, więc uprzedzam że czasem są problemy z czytaniem lub ściąganiem. No ale podaję linka.

http://zbrojownia.cbw.pl:8080/dlibra/do ... m=pubstats

Rysunków samej armatki tam nie ma, ale są dane liczbowe no i instrukcja obsługi, składania i rozkładania.

Załącznik:
1.gif
1.gif [ 62.4 KiB | Przeglądane 681 razy ]

Ostatnio 401 napisał(a):
Wie może ktoś, jaki był odrzut lufy tej armatki? Na sankach jest listwa skalowana od 300 do 530. Myślę, że 300 to przy zimnym oleju, a 530 po rozgrzaniu podczas strzelania.

W tej instrukcji można znaleźć taki oto fragment:

Załącznik:
2.gif
2.gif [ 47.49 KiB | Przeglądane 681 razy ]

Post Napisane: 10 paź 2014, o 15:06 
Bratnia dusza

Dzięki za wszystkie cenne uwagi i odnośniki. Bardzo to mobilizuje do działania. Do muzeum też się wybiorę, choć nie wiem jeszcze kiedy i to tylko po to żeby na 100% potwierdzić to do czego doszedłem.
Cenna jest informacja o oporopowrotniku, która potwierdza moje założenie o odrzucie. 300 - 500 norma, w warunkach bojowych akceptacja do 530. Dane wymiarowe takie same jak we wszystkich późniejszych publikacjach, z tym że, co muszę sprawdzić, długość 3050 ze złożonymi ogonami i bez zaczepu, a rozstaw ogonów 2020 na ich końcach, bez lemieszy.
Kąt rozwarcia ogonów jest równy poziomemu kątowi ostrzału. Dzięki temu armata była bardzo stabilna przy strzale.
Jest też coś, czego chyba nikt nie brał pod uwagę - linia celowania.

Ostatnio edytowano 31 mar 2016, o 11:33 przez Ostatnio 401, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 10 paź 2014, o 16:38 
Przyjaciel

W instrukcji saperskiej dotyczącej schronów polowych znalazł się też rysunek przedstawiający schron polowy na armatkę przeciwpancerną 37 mm.

Załączniki:
polowy armat 37 pion.jpg
polowy armat 37 pion.jpg [ 116.72 KiB | Przeglądane 673 razy ]
polowy armat 37 poziom.jpg
polowy armat 37 poziom.jpg [ 120.77 KiB | Przeglądane 673 razy ]

Post Napisane: 10 paź 2014, o 17:34 
Bratnia dusza

Cytuj:
Jest też coś, czego chyba nikt nie brał pod uwagę - linia celowania.

Na rysunku schronu fortyfikacji polowych, wstawionym przez Safnata widać, że ktoś brał pod uwagę linię celowania. Przy innych typach armat jest to bardziej widoczne. W przypadku schronu dla armaty z 1939 roku wykonano asymetryczną strzelnicę. Koledzy pisali już o tym na forum.

Auf napisał(a):
Szczególnie istotnym może okazać się rysunek strzelnicy, której wymiary w przekroju poprzecznym znacznie odbiegają od stosowanych w śląskich tradytorach. Powiększenie z wymiarami wkleiłem w dolnym-prawym rogu. Strzelnica nie jest symetryczna względem płaszczyzny pionowej, przechodzącej przez oś strzelnicy, a powód znany jest każdemu celowniczemu....

Rysunek schronu jest tu: viewtopic.php?f=375&t=15915

Proponuję wydzielić wątek.

Post Napisane: 12 paź 2014, o 00:07 
Bratnia dusza

safnat napisał(a):
W instrukcji saperskiej dotyczącej schronów polowych znalazł się też rysunek przedstawiający schron polowy na armatkę przeciwpancerną 37 mm.

Dzięki za cenny przekrój. Jeśli dobrze widzę, to cokół pod koła ma wysokość 12,5 cm. Zastosuję się do tego, mnie z przeliczania wyszło 10.

Post Napisane: 12 paź 2014, o 23:06 
Moderator

Ostatnio 401 napisał(a):
safnat napisał(a):

Dzięki za cenny przekrój. Jeśli dobrze widzę, to cokół pod koła ma wysokość 12,5 cm. Zastosuję się do tego, mnie z przeliczania wyszło 10.

Wprawdzie mamy zaprezentowany oryginalny rysunek przekroju schronu polowego dla armaty polowej, ale bez odwołania do ostatniej strony instrukcji, na której korygowano błędy. Do istotnych błędów rysunkowych należy kąt sektora ostrzału. Na rysunku, w płaszczyźnie poziomej został określony na 60 stopni, symetrycznie do osi po 30 stopni.

Auf...

Post Napisane: 13 paź 2014, o 19:08 
Bratnia dusza

Zauważyłem. Pominąłem milczeniem jako ewidentny błąd. W naszym wypadku i tak chodzi o otwór szerokości 48 cm. :)

Post Napisane: 13 paź 2014, o 22:41 
Bratnia dusza

Dzięki za wyodrębnienie.

Ostatnio edytowano 31 mar 2016, o 11:35 przez Ostatnio 401, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 16 paź 2014, o 12:57 
Bratnia dusza

Co najmniej jedna armatka jest w MWP w Warszawie. Stoi w holu muzeum i jest do niej dostęp.

Załączniki:
wz36.jpg
wz36.jpg [ 152.49 KiB | Przeglądane 543 razy ]

Post Napisane: 22 paź 2014, o 10:30 
Bratnia dusza

Zapadła cisza w temacie :(
Czy będzie ciąg dalszy :?:

Post Napisane: 22 paź 2014, o 17:07 
Bratnia dusza

Będzie ciąg dalszy. Kilka rysunków jednak trzeba zrobić, a to zajmuje trochę czasu.

Post Napisane: 23 paź 2014, o 19:13 
Bratnia dusza

No to trzymam mocno zaciśnięte kciuki :D i czekam na rysunki z wnioskami.

pozdro

Post Napisane: 24 paź 2014, o 23:04 
Moderator

Załącznik:
Model (1).jpg
Model (1).jpg [ 70.31 KiB | Przeglądane 460 razy ]

Szkic schronu fortyfikacji polowej dla armaty ppanc., zgodnie z wcześniej zaprezentowanymi rysunkami. Izba załogi została wyposażona w układ wentylacji. Obieg powietrza wymusza wentylator z ręcznym napędem. Powietrze przechodzi przez dwa filtry, kurzowy i chemiczny. Uproszczona czerpnia powietrza znajdowała się na zewnętrznej ścianie schronu. Do ogrzewania schronu przeznaczono piec. Gazy odprowadzone były przez stalową rurę, przedzachodnią przez ścianę tylną schronu. Pionowa rura kominowa poprowadzona została na zewnątrz schronu, równolegle do zewnętrznej powierzchni elewacji.

Całkowitym novum schronu, jest pozostawienie części szalunku wewnętrznego.

Auf...

Post Napisane: 25 paź 2014, o 00:36 
Bratnia dusza

Pięknie!!!!!!
Mam SWÓJ ostateczny rysunek armaty. Rozstaw ogonów wyszedł mi 214 cm. Wg planu powyżej około 216. Myślę, że mieszczę się w granicach błędu.

Post Napisane: 26 paź 2014, o 01:06 
Moderator

Ostatnio 401 napisał(a):
Pięknie!!!!!!
Mam SWÓJ ostateczny rysunek armaty. Rozstaw ogonów wyszedł mi 214 cm. Wg planu powyżej około 216. Myślę, że mieszczę się w granicach błędu.

W takim razie muszę jeszcze raz sprawdzić rysunek. Jakie założyłeś przesunięcie położenia osi celownika optycznego względem osi lufy w płaszczyźnie poziomej?

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 206 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje polskie do 1939 roku » Konstrukcja i wyposażenie obiektów fortecznych