Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 23 lip 2014, o 23:42 
Moderator

Imię: Franz
Posiadam kilka archiwalnych już zdjęć schronu dla broni maszynowej do ognia bocznego (PPK) o oznaczeniu wg GB Kriepost 06-MM-01.

Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 269.26 KiB | Przeglądane 818 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 229.6 KiB | Przeglądane 818 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 212.4 KiB | Przeglądane 818 razy ]
4.jpg
4.jpg [ 214.28 KiB | Przeglądane 818 razy ]

Post Napisane: 23 lip 2014, o 23:48 
Moderator

Zdjęcia wykonane z poziomu stropodachu. Na zdjęciach elementy pancerne znane wszystkim znawcom Linii Mołotowa. Zaistniało w Internecie kilka niemieckich zdjęć archiwalnych kopuły i schronu. Czy Koledzy posiadają te zdjęcia?

Załączniki:
8.jpg
8.jpg [ 249.03 KiB | Przeglądane 818 razy ]
5.jpg
5.jpg [ 279.84 KiB | Przeglądane 818 razy ]

Post Napisane: 24 lip 2014, o 09:06 
Bratnia dusza

Franz Aufmann napisał(a):
Zaistniało w Internecie kilka niemieckich zdjęć archiwalnych kopuły i schronu. Czy Koledzy posiadają te zdjęcia?

Tak.

Zdjęcia są ofertami starych aukcji na ebay: http://www.ebay.de/sch/Fotos-Briefe-Postkarten-/157544/i.html.

Załączniki:
Mosty_Male_Schr-1.JPG
Mosty_Male_Schr-1.JPG [ 69.51 KiB | Przeglądane 808 razy ]
Mosty_Male_Schr-1_2.jpg
Mosty_Male_Schr-1_2.jpg [ 85.03 KiB | Przeglądane 808 razy ]
Mosty_Male_Schr-1_3.jpg
Mosty_Male_Schr-1_3.jpg [ 71.4 KiB | Przeglądane 808 razy ]
Mosty_Male_Schr-1_4.jpg
Mosty_Male_Schr-1_4.jpg [ 65.69 KiB | Przeglądane 808 razy ]

Post Napisane: 24 lip 2014, o 13:47 
Bratnia dusza

I jeszcze ze środka, zdjęcie pochodzi z oferty starej aukcji na ebay: http://www.ebay.de/sch/Fotos-Briefe-Postkarten-/157544/i.html.

Załączniki:
Mosty_Male_Schr-1_5.jpg
Mosty_Male_Schr-1_5.jpg [ 71.82 KiB | Przeglądane 802 razy ]

Post Napisane: 24 lip 2014, o 14:46 

Imię: Marek
sklsk napisał(a):
żaden ze schronów nie był w pełni wyposażony, tylko w części zamontowano uzbrojenie, z elementami technicznymi było jeszcze gorzej.
pozwalając sobie na uogólnienie to obstawiałbym że tylko 10% wyposażenia technicznego było na swoim miejscu. co pozwoliło schronom utrzymać się przez kilka dni

Wasze spostrzeżenia są słuszne i potwierdza to zdjęcie, które wstawił @ndrzej. Schrony były w różnej fazie budowy i wyposażania. Pomost przy wejściu do schronu i odsłonięta ścian świadczy, że schron nie był obsypany. Tego typu schrony powinne być obsypane do wysokości wejścia.

Pytanie do Franza , czy schron na zdjęciu 2 jest tym samym schronem co na zdjęciu 1?

Post Napisane: 24 lip 2014, o 15:58 
Bratnia dusza

Master napisał(a):
Pytanie do Franza , czy schron na zdjęciu 2 jest tym samym schronem co na zdjęciu 1?

Wprawdzie pytanie nie do mnie ale nie bardzo rozumiem co masz na myśli.

Post Napisane: 24 lip 2014, o 17:21 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
wprawdzie też nie do nie ;)
wszystkie zdjęcia z dwóch ostatnich postów Franza opisane jako 1,2,3,4,5,8, pochodzą z tego samego schronu

Post Napisane: 24 lip 2014, o 20:18 

Franz Aufmann napisał(a):
Posiadam kilka archiwalnych już zdjęć schronu dla broni maszynowej do ognia bocznego (PPK) o oznaczeniu wg GB Kriepost 06-MM-01.

Obrazek

Obrazek

Chyba mnie nie rozumiecie. Chodzi mi o te dwa zdjęcia, które cytuję. Czy na nich jest ten sam schron?

Post Napisane: 24 lip 2014, o 21:20 
Bratnia dusza

Master napisał(a):
Chyba mnie nie rozumiecie. Chodzi mi o te dwa zdjęcia, które cytuję. Czy na nich jest ten sam schron?

Teraz wszystko jasne, na wszystkich zdjęciach Aufa jest ten sam schron.

Post Napisane: 24 lip 2014, o 22:12 
Moderator

@ndrzej napisał(a):
Master napisał(a):

Teraz wszystko jasne, na wszystkich zdjęciach Aufa jest ten sam schron.

Przyjrzałem się obu zdjęciom i stwierdziłem, że można mieć wątpliwości. Pierwsze zdjęcie prezentuje schron z wyraźnie ukształtowana bryłą schronu ze strzelnicą zapola broniącą również wejścia do schronu. Na drugim zdjęciu, zastane oświetlenie nie akcentuje załamania bryły schronu. Można odnieść wrażenie, że ściana wydaje się być płaską. Brakuje jednak wyraźnie zarysowanego otworu wejścia, zasłoniętego przez wysuniętą część schronu.
Na zdjęciach zaprezentowałem ten sam schron dla broni maszynowej ze strzelnicą zapola.

Chciałem zwrócić uwagę na archiwalne zdjęcia schronu, które zaprezentował @ndrzej. Prezentują one uzbrojony schron w końcowej fazie wyposażania. Schron znajduje się jeszcze na terenie budowy. Wysoki drewniany parkan, chroniący teren budowy nie jest w całości rozebrany. Schron nie został obsypany a plac budowy nadal jest nie uporządkowany. Kopuła zachowała do dzisiaj charakterystyczny ślad po ostrzale z broni maszynowej, widoczny na zdjęciu @ndrzeja.
Dzięki serdeczne za zdjęcia.
Auf...

Post Napisane: 25 lip 2014, o 08:34 
Bratnia dusza

Imię: Mateusz
Do zdjęć PPK nie ma się co czepiać. Zostały wykonane w najlepszej porze roku, kiedy schron nie jest przysłonięty przez zielone krzaki. W okresie letnim schron ledwie co widać. Na Łuczyce musimy pojechać jeszcze raz na przełomie października i listopada.

Załączniki:
Mosty Małe PPK (1).JPG
Mosty Małe PPK (1).JPG [ 219.14 KiB | Przeglądane 754 razy ]
Mosty Małe PPK (2).JPG
Mosty Małe PPK (2).JPG [ 244.23 KiB | Przeglądane 754 razy ]

Post Napisane: 25 lip 2014, o 09:15 

Mate napisał(a):
Do zdjęć PPK nie ma się co czepiać. Zostały wykonane w najlepszej porze roku, kiedy schron nie jest przysłonięty przez zielone krzaki. W okresie letnim schron ledwie co widać. Na Łuczyce musimy pojechać jeszcze raz na przełomie października i listopada.

Nie czepiam się. Miałem watpliwości którymi się podzieliłem. Co do wyjazdów na bunkry. Najlepszy czas jest na przełomie października i listopada, no i może listopad. Później dzień jest już strasznie krótki.

Post Napisane: 25 lip 2014, o 09:34 
Bratnia dusza

Master napisał(a):
Najlepszy czas jest na przełomie października i listopada, no i może listopad. Później dzień jest już strasznie krótki.

Zdjęcie z 15 listopada godz. 13 z hakiem.

Załączniki:
06-MM-01.JPG
06-MM-01.JPG [ 135 KiB | Przeglądane 745 razy ]

Post Napisane: 25 lip 2014, o 10:04 
Bratnia dusza

Na pewno w okresach bezlistnych są lepiej widoczne, spokojniej można podejść bez pokrzyw i innego jednorocznego badziewia. lepiej ocenić ich bryłę, jednak...

- okres letni to właśnie większość osób niezobowiązująco i turystycznie podchodzi do odwiedzania schronów, jest to prawie pół roku i takie zarośnięte też trzeba pokazać. Ktoś jedzie by oglądnąć "kawał betonu" ładnie wyeksponowany a okazuje się że widzi tylko kawał krzaków - rozczarowanie.
- ja dla samego siebie wybieram okres ulistnienia, mam większą frajdę z odnajdywania obiektów, zdarzało się że stałem dosłownie kilka metrów od obiektu i go nie widziałem, pomijam skrajny przypadek kiedy stałem na schronie i go pominąłem ;).
Dodatkowo ulistnienie maskuje schron i na pewno cześć takiego maskowania miała by miejsce. Wiec jest to też element "normalnego wyglądu" ;)

Post Napisane: 25 lip 2014, o 12:15 

Bezdeszczowe lato może okazać się najlepszym okresem eksploracji dwukondygnacyjnych obiektów.
@Mate jak sytuacja panowała w wewnątrz schronu. W Łuczycach w PPK 01 zeszliście do dolnej kondygnacji. Wcześniej rozmawialiśmy na temat zalewania dolnych kondygnacji. Czy w schronie (PPK o oznaczeniu wg GB Kriepost 06-MM-01) potrzebny był ponton ?? :rotfl2:

Post Napisane: 27 lip 2014, o 16:59 
Bratnia dusza

Imię: Mateusz
@ndrzej napisał(a):
I jeszcze ze środka, zdjęcie pochodzi z oferty starej aukcji na ebay: http://www.ebay.de/sch/Fotos-Briefe-Postkarten-/157544/i.html.

Obrazek

Jest to wyjątkowo unikalne zdjęcie stanowiska NPs-3. @ndrzeju, skąd masz pewność, że zostało wykonane w tym schronie?

Post Napisane: 27 lip 2014, o 17:53 
Bratnia dusza

z opisu wychodzi ze jest to na pewno Lubycza Królewska (kiedyś tu mieszkałem) jednak tu znajdują się 2 punkty oporu Mosty Małe i Dęby.
Najprawdopodobniej zdjęcia były wykonywane w tym samym miejscu przez jedną osobę i tworzą razem ze sobą całosć wiec można przypuszczać że jest to dokładnie ten schron

Post Napisane: 27 lip 2014, o 21:09 
Bratnia dusza

Mate napisał(a):
Jest to wyjątkowo unikalne zdjęcie stanowiska NPs-3. @ndrzeju, skąd masz pewność, że zostało wykonane w tym schronie?

Na forum Rawelin koledzy zidentyfikowali to zdjęcie odnajdując charakterystyczne elementy ze zdjęcia archiwalnego i teraźniejszych.
Ponadto jak napisał sklsk jest to seria zdjęć.

Post Napisane: 28 lip 2014, o 23:48 
Moderator

@ndrzej napisał(a):
Mate napisał(a):

Na forum Rawelin koledzy zidentyfikowali to zdjęcie odnajdując charakterystyczne elementy ze zdjęcia archiwalnego i teraźniejszych.
Ponadto jak napisał sklsk jest to seria zdjęć.

Forum Rawelin jest jednym z ciekawszych. Polecam szczególnie wątek ze zdjęciami archiwalnymi sowieckich schronów i odpowiednio dobranymi współczesnymi zdjęciami tych samych obiektów. Warto zobaczyć.
Nasz dział Fortyfikacji Linii Mołotowa jest wyjątkowo "młody". Podstawową jego zaletą jest udokumentowanie stanu obiektów. Przy konsekwentnym działaniu może okazać jednym z lepszych.

Franz Aufmann

Post Napisane: 29 lip 2014, o 19:38 
Moderator

Dzisiaj proponuję odwrócenie ról. W postach prezentowałem zdjęcia schronów i ich wnętrza. Czasami pojawiał się komentarz lub krótki opis.

W tym poście zaprezentuję trzy zdjęcia ze schronu dla broni maszynowej do ognia bocznego (PPK) o oznaczeniu wg GB Kriepost 06-MM-01. Proponuję Kolegom dopisanie komentarza do zaprezentowanych zdjęć.
Auf...

Załączniki:
001 (1).JPG
001 (1).JPG [ 207.54 KiB | Przeglądane 834 razy ]
001 (2).JPG
001 (2).JPG [ 205.97 KiB | Przeglądane 834 razy ]
001 (3).JPG
001 (3).JPG [ 213.97 KiB | Przeglądane 834 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje "Linii Mołotowa" » 06 Rawsko-Ruski Rejon Umocniony