Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 17 maja 2014, o 22:33 
Bratnia dusza

Imię: Mateusz
Niestety nie mam żadnego zdjęcia rosyjskich drzwi pancernych, które znajdowały się w wejściu do schronu.

W obiektach, które widziałem, pomijam fakt późniejszego zamontowania w niektórych schronach niemieckich drzwi, znajdują się dwa typy ościeżnic:
:arrow: - ościeżnica - która prawdopodobnie była odlewem stalowym,
:arrow: - ościeżnica spawana i wykonywana z dwu teownika z dospawanym płaskownikiem.

Czy w zbiorach kolegów istnieją zdjęcia drzwi pancernych?

Post Napisane: 18 maja 2014, o 03:45 
Moderator

Imię: Franz
Mate napisał(a):
Niestety nie mam żadnego zdjęcia rosyjskich drzwi pancernych, które znajdowały się w wejściu do schronu.

W obiektach, które widziałem, pomijam fakt późniejszego zamontowania w niektórych schronach niemieckich drzwi, znajdują się dwa typy ościeżnic:
:arrow: - ościeżnica spawana i wykonywana z dwu teownika z dospawanym płaskownikiem.

Czy w zbiorach kolegów istnieją zdjęcia drzwi pancernych?

Niestety nie mam żadnej dokumentacji drzwi pancernych chroniących wejścia do schronów. Pozyskanie takiej dokumentacji jest wyjątkowo trudne, chociaż wiem że istnieją w kilku szufladach. Mówi się trudno i żyje się dalej. Zdjęcia drzwi mogą się pojawić po kolejnej wizycie na Linii Mołotowa i odwiedzinach jednego z sołtysów. Kontakt został nawiązany, ale ciągle brakuje czasu. Poniżej zdjęcia ościeżnicy wykonanej z dwuteowników.

Załączniki:
2T (05).JPG
2T (05).JPG [ 274.6 KiB | Przeglądane 708 razy ]
2T (11).JPG
2T (11).JPG [ 289.13 KiB | Przeglądane 708 razy ]
2T (12).JPG
2T (12).JPG [ 314.32 KiB | Przeglądane 708 razy ]
2t (18).JPG
2t (18).JPG [ 287.24 KiB | Przeglądane 708 razy ]
2T (23).JPG
2T (23).JPG [ 295.95 KiB | Przeglądane 708 razy ]

Post Napisane: 18 maja 2014, o 17:49 
Bratnia dusza

Dokładnie taka ościeżnica zamontowana jest w schronie PPK w Przyborowie (viewtopic.php?f=441&t=20195&start=20). Zwróciłem uwagę na dwa położenia ościeżnic. Jedne mocowane są na linii wejścia. Niektóre są cofnięte względem ściany korytarza, dokładnie tak jak na zdjęciach. Przylegają też do obniżenia stropu wzmocnionego dwuteownikami (jeżeli istnieje).

Post Napisane: 18 maja 2014, o 18:19 
Bratnia dusza

Mam dobrą fotkę :D ściany wejściowej przygotowanej do zamontowania ościeżnicy drzwi pancernych. W kanałach ustawiano kotwy mocujące ościeżnicę. Następnie kanały zalewano betonem. U góry i u dołu ościeżnica opierała się o próg i obniżenie stropu. Tak mocowane drzwi trudno było wepchnąć do środka.

Załączniki:
Ściana przygotowana do zamocowania ościeżnicy drzwi.JPG
Ściana przygotowana do zamocowania ościeżnicy drzwi.JPG [ 173.79 KiB | Przeglądane 691 razy ]

Post Napisane: 18 maja 2014, o 20:37 
Moderator

Cytuj:
W kanałach ustawiano kotwy mocujące ościeżnicę.

Załącznik:
2T kotwa.JPG
2T kotwa.JPG [ 154.74 KiB | Przeglądane 682 razy ]

Cytuj:
U góry i u dołu ościeżnica opierała się o próg i obniżenie stropu.

Załącznik:
2T narożnik (01).JPG
2T narożnik (01).JPG [ 122.97 KiB | Przeglądane 682 razy ]

Poprzeczne części ościeżnicy spawano i dodatkowo wzmacniano przyspawanym kątownikiem lub krępowaną blachą.

Załącznik:
2T narożnik (02).JPG
2T narożnik (02).JPG [ 143.47 KiB | Przeglądane 682 razy ]

I na zakończenie mocowanie zawiasów, których było cztery pary.

Załącznik:
2T zawias.JPG
2T zawias.JPG [ 92.36 KiB | Przeglądane 682 razy ]

Post Napisane: 18 maja 2014, o 21:21 
Bratnia dusza

Znalazłem zdjęcie takiej futryny.

Załączniki:
Futryna.jpg
Futryna.jpg [ 53.95 KiB | Przeglądane 674 razy ]

Post Napisane: 19 maja 2014, o 01:02 
Moderator

Bardzo dobre zdjęcie. Jest wszystko pokazane, czego nie zobaczysz na moich. Tłumaczą również zasadę mocowania zawiasów do futryny. Uwzględnię te szczegóły na rysunku schronu PPK w Przyborowie.

Mate napisał(a):

Czy możesz podać przykładową lokalizację ościeżnicy tego typu? Zapewne chodzi o staliwną ościeżnicę?

Post Napisane: 19 maja 2014, o 09:37 
Bratnia dusza

Franz Aufmann napisał(a):

Mate napisał(a):

Czy możesz podać przykładową lokalizację ościeżnicy tego typu? Zapewne chodzi o staliwną ościeżnicę?

Chodzi mi o ościeżnicę, którą razem widzieliśmy w Przyborowie. Jest jednoczęściowa i wykonana jako staliwny odlew.

Post Napisane: 19 maja 2014, o 23:16 
Moderator

Do wyposażenia, jakie aktualnie znajduje się w schronach Linii Mołotowa, proponuję podchodzić z "dużą dozą nieśmiałości". W latach pięćdziesiątych remontowano sowieckie schrony. W wielu z nich mogło znaleźć się wyposażenie zapożyczone z niemieckich fortyfikacji. Nie zawsze prace te wykonywano z wyczuciem i zdrowym rozsądkiem. Z braku odpowiedniego asortymentu drzwi pancernych zdarzały się takie przypadki jak na poniższym zdjęciu.

Obrazek

Post Napisane: 20 maja 2014, o 07:23 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
Franz - bo to już jest wersja dla dla leżącej obrony, ;)

Post Napisane: 20 maja 2014, o 08:56 
Przyjaciel

A moim zdaniem, jeśli weźmie się specyfikę tych drzwi, to są one zamontowane najzupełniej poprawnie. Gdyby chciano je zamontować tak by wizjer był u góry to wtedy pojawiłyby się pewne problemy z montażem:
1. Przy takim kierunku otwierania drzwi jak na fotce trzeba by odciąć wystający płaskownik przyspawany do jednej z połówek drzwi, a widoczny pomiędzy tymi połówkami drzwi.
2. Jeśli ten płaskownik nie byłby odcięty to wtedy drzwi musiałyby otwierać się w drugą stronę co w tym przypadku byłoby mocno niepraktyczne.

Post Napisane: 20 maja 2014, o 09:02 
Bratnia dusza

Safnat, są drzwi "lewe" i "prawe". ;)

Auf, drzwi jak drzwi. Wszystkie są do siebie podobne :) :D . Pojedziemy na Mołotka :D . Odwiedzimy Domuraty, bo 3rzeczki odpadają :( . Zobaczymy jakie drzwi są w Domuratach.

Post Napisane: 20 maja 2014, o 21:32 
Moderator

Drzwi dwudzielne (lewe i prawe) miały ułatwić opuszczenie schronu przez górną część drzwi, w przypadku częściowego przysypania otworu wejściowego lub zaklinowanie dolnej części drzwi. Widoczny płaskownik umożliwiał jednoczesny obrót dolną i górną częścią połową drzwi do pozycji "zamknięte". W prawidłowo osadzonych drzwiach, wizjer zawsze znajdował się w górnej połówce drzwi.

Post Napisane: 26 maja 2014, o 01:08 
Moderator

Częściowo zachowane staliwne drzwi wejściowe do schronu OPPK. Ościeżnica wykonana z dwuteowników w dolnej części została uszkodzona.

Załączniki:
OPPK 01 drzwi.JPG
OPPK 01 drzwi.JPG [ 430.95 KiB | Przeglądane 553 razy ]

Post Napisane: 26 maja 2014, o 12:11 
Bratnia dusza

W deksie na stronie 350 jest zdjęcie kompletnych drzwi z futryną :D

Załączniki:
350.jpg
350.jpg [ 210.4 KiB | Przeglądane 540 razy ]

Post Napisane: 19 lip 2014, o 00:01 
Moderator

Tym razem bardziej kompletne drzwi w wejściu do schronu.

Załączniki:
Drzwi (21).JPG
Drzwi (21).JPG [ 398.45 KiB | Przeglądane 506 razy ]

Post Napisane: 19 lip 2014, o 21:49 
Bratnia dusza

:(

Byłem przekonany, że wstawisz zdjęcie kompletnych drzwi. Te są bez zamknięć, które powinny być zamontowane w czterech otworach. Brakuje też dwóch płaskowników usztywniających drzwi.

Post Napisane: 20 lip 2014, o 00:17 
Moderator

Mate napisał(a):
:(

Byłem przekonany, że wstawisz zdjęcie kompletnych drzwi. Te są bez zamknięć, które powinny być zamontowane w czterech otworach. Brakuje też dwóch płaskowników usztywniających drzwi.

Niestety nie mam zdjęcia kompletnych drzwi, chroniących wejście do schronu. Kilka lat temu byłem w schronie przy ulicy Sanowej w Przemyślu. Schron wtedy był ogólnodostępny i posiadał drzwi, ale również bez dźwigni ryglujących.

Załączniki:
006.jpg
006.jpg [ 179.08 KiB | Przeglądane 487 razy ]

Post Napisane: 20 lip 2014, o 09:57 

Imię: Hubert
Może warto by też wydzielić watek o innych sowieckich drzwiach na LM. Czy ktoś sie orientuje co się stało z tymi z Szulborza (schron z 45tką)? Czy zostały podniesione i przewiezione do MWP?

Załączniki:
LiW i Małkinia 127.jpg
LiW i Małkinia 127.jpg [ 128.07 KiB | Przeglądane 481 razy ]
LiW i Małkinia 126.jpg
LiW i Małkinia 126.jpg [ 173.83 KiB | Przeglądane 481 razy ]
LiW i Małkinia 128.jpg
LiW i Małkinia 128.jpg [ 89.97 KiB | Przeglądane 481 razy ]
IMG_0066.JPG
IMG_0066.JPG [ 175.7 KiB | Przeglądane 481 razy ]
IMG_0064.JPG
IMG_0064.JPG [ 100.99 KiB | Przeglądane 481 razy ]

Post Napisane: 20 lip 2014, o 19:22 
Bratnia dusza

Hubertus1656 napisał(a):
Może warto by też wydzielić watek o innych sowieckich drzwiach na LM. Czy ktoś sie orientuje co się stało z tymi z Szulborza (schron z 45tką)? Czy zostały podniesione i przewiezione do MWP?

@Hubertus1656

Nie za bardzo rozumiem Twojego posta. Nie wiem co masz na myśli pisząc o inne drzwiach sowieckich? Ja widziałem kilka lub kilkanaście drzwi niemieckich zamontowanych w sowieckich schronach, ale to już powojenna działalność :sciana: WP.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje "Linii Mołotowa" » Konstrukcja i wyposażenie obiektów fortecznych