Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 28 paź 2013, o 23:16 
Moderator

Imię: Franz
W temacie "Półkaponiery dla dwóch armat 76,2 (Ł-17) i stanowiskiem NPS-3 w orylonie (APK)" ( viewtopic.php?f=388&t=18711&start=20 ) pojawiło się pytanie:

Cytuj:
Do czego służyła rura ze skośnym ścięciem, widoczna na zdjęciu? Wystaje z elewacji schronu w pobliżu strzelnicy ckm.

Obrazek

W tym samym temacie:
@mdrzej napisał(a):
Czy rura ze skośnym ścięciem ma swój początek w izbie bojowej obok stanowiska ckm?

Rozwiązanie było standardowe, stosowane w schronach fortyfikacji stałej. Poniżej inny przykład schronu. Zdjęcia wykonano na północ od miejscowości Guty-Bojno. Na zdjęciach schron do ognia czołowego (PDOT). Uzbrojenie 3 x ckm (NPS-3) + rkm.

Auf...

Załączniki:
PDOT 01.JPG
PDOT 01.JPG [ 220.29 KiB | Przeglądane 890 razy ]
PDOT 02.JPG
PDOT 02.JPG [ 212.11 KiB | Przeglądane 890 razy ]
PDOT 03.JPG
PDOT 03.JPG [ 220.81 KiB | Przeglądane 890 razy ]
PDOT 04.JPG
PDOT 04.JPG [ 206.62 KiB | Przeglądane 890 razy ]
PDOT 05.JPG
PDOT 05.JPG [ 244.25 KiB | Przeglądane 890 razy ]

Post Napisane: 29 paź 2013, o 07:44 

Witam

Przejrzałem Twoje fotki i w mojej pamięci powrócił obraz schronów ćwiczebnych znajdujących sie w mojej okolicy.
Otóż "moje" obiekty również wyposażone są w podobny gadżet, z tą róznicą że nie posiadają rury pionowej tylko poziome przechodzące pod różnymi kątami ( w zależnosci od obiektu) poprzez ścianę o grubosci około 1,5 m.
Moja okolica dysponuje dwoma polighonami ćwiczebnymi ( poligon Wehrmachtu i poligon Waffen SS)
w obiektach pierwszego poligonu owe rurki przechodza przez strop (2 metry grubości) natomiast - Waffen SS, przez sciane frontową oraz boczne ( nieznalazłem zależności, od jakich kwestii to zależy)
Widoczne rurki w obiktach nr 8 i 11.
http://www.szaropiotr.ubf.pl/viewpage.php?page_id=66

Na twoim zdjeciu (nr5 od samej góry) widoczne jest małe okienko, czy jest ono powiazane. połączone z rurą pionową??

Badając nasze obiekty ćwiczebne, przyjelismy taką hipotezę że owe rurki stanowią element wentylacyjny obiektu.

pozdrawiam

Post Napisane: 29 paź 2013, o 11:27 
Bratnia dusza

Imię: Mateusz
Czy pionowa rura (o większej średnicy) przebiega dalej w górę?
Czy pionowa rura (o większej średnicy) ma przyłącza od strony izby?

Post Napisane: 29 paź 2013, o 11:57 
Moderator

Cytuj:
Czy pionowa rura (o większej średnicy) przebiega dalej w górę?

Rura o większej średnicy zakończona jest płaskim dospawanym denkiem, zaraz powyżej poziomej rury ze ściętym zakończeniem.

Auf...

Załączniki:
Powiększenie.JPG
Powiększenie.JPG [ 203.54 KiB | Przeglądane 852 razy ]

Post Napisane: 29 paź 2013, o 13:52 
Bratnia dusza

Moim zdaniem jest to rura odprowadzająca gazy prochowe ze stanowiska ckm.

Post Napisane: 29 paź 2013, o 13:54 
Bratnia dusza

a nie ze zbiornika z łuskami?

Post Napisane: 29 paź 2013, o 18:28 
Moderator

A co sadzą koledzy z "Grupy Badawczej Kriepost"?

Auf...

Post Napisane: 2 lis 2013, o 14:15 
Bratnia dusza

Jest to rura do usuwania zużytego powietrza ze schronu.

Post Napisane: 27 lis 2013, o 13:29 
Bratnia dusza

Imię: Marek
Mate napisał(a):
Nadal nie wiem jak wyglądało odprowadzenie zużytego powietrza na ponad poziom gruntu. :cry: Czy tak jak w denksie na zdjęciu zakończona była trójnikiem.

To już po problemie. W necie znalazłem fotkę z "trójnikiem". Opisana jest, że zrobiono ją w Niedźwiadnej, ale nic nie napisano o jej przeznaczeniu. Jest to prawdopodobnie wyprowadzenie układu wentylacyjnego na zewnątrz, ale niech się wypowiedzą specjaliści w tej kwestii :D

Załączniki:
Rureczka.JPG
Rureczka.JPG [ 79.97 KiB | Przeglądane 808 razy ]

Post Napisane: 27 lis 2013, o 14:52 
Bratnia dusza

Cytuj:
W necie znalazłem fotkę z "trójnikiem". Opisana jest, że zrobiono ją w Niedźwiadnej, ale nic nie napisano o jej przeznaczeniu. Jest to prawdopodobnie wyprowadzenie układu wentylacyjnego na zewnątrz, ale niech się wypowiedzą specjaliści w tej kwestii

Dokładnie taka jest w denksie

Załączniki:
denks.jpg
denks.jpg [ 237.96 KiB | Przeglądane 804 razy ]

Post Napisane: 28 lis 2013, o 21:56 
Bratnia dusza

Są pewne różnice. Rura z Niedźwiadnej ma otwory na zakończeniach i na obwodzie. Rura z denksa prawdopodobnie tylko na zakończeniach ...

Post Napisane: 29 lis 2013, o 01:09 
Moderator

Poziomy odcinek rury wyrzutni zużytego powietrza wykonywany był z arkusza blachy z otworami ciągnionymi na zimno. Aby uzyskać rurę ze szwem, odcinek blachy już z wytłoczonymi otworami, był krepowany na zimno i spawany. Otwory wylotowe zaślepiano wykrawanymi kawałkami blachy o kolistym kształcie z otworami ciągnionymi na zimno. Całość spawano w przyrządzie ustawczym aby uzyskać trójnik. Grubość zastosowanej blachy mniejsza niż grubość ścianki rury, poprowadzonej równolegle do ściany schronu. Pionowy odcinek rury nie był kotwiony do ściany schronu.

Auf...

Post Napisane: 29 lis 2013, o 09:38 
Bratnia dusza

Franz Aufmann napisał(a):
Poziomy odcinek rury wyrzutni zużytego powietrza wykonywany był z arkusza blachy z otworami ciągnionymi na zimno. Aby uzyskać rurę ze szwem, odcinek blachy już z wytłoczonymi otworami, był krepowany na zimno i spawany. Otwory wylotowe zaślepiano wykrawanymi kawałkami blachy o kolistym kształcie z otworami ciągnionymi na zimno. Całość spawano w przyrządzie ustawczym aby uzyskać trójnik. Grubość zastosowanej blachy mniejsza niż grubość ścianki rury, poprowadzonej równolegle do ściany schronu. Pionowy odcinek rury nie był kotwiony do ściany schronu.

Auf...

Auf, spróbuj napisać w bardziej przystępnej formie.

Post Napisane: 29 lis 2013, o 12:20 
Moderator

Fakt, może przesadziłem. Przepraszam serdecznie.

Obejrzy sobie zdjęcia i zastanów się, jak można było wykonać rurę z otworami na obwodzie.

Auf...

Załączniki:
Odprowadzenie 01.JPG
Odprowadzenie 01.JPG [ 432.6 KiB | Przeglądane 742 razy ]
Odprowadzenie 02.JPG
Odprowadzenie 02.JPG [ 484.94 KiB | Przeglądane 742 razy ]

Post Napisane: 29 lis 2013, o 13:29 
Bratnia dusza

Jest to zwykła rura z wywierconymi otworami na zwykłej wiertarce.

Post Napisane: 29 lis 2013, o 16:43 
Bratnia dusza

Master napisał(a):
Jest to zwykła rura z wywierconymi otworami na zwykłej wiertarce.

Taka metoda nie jest ekonomiczna. Schron musiał mieć od jednej do trzech(?) rur z osłonami. Otwory wycina się w w arkuszu blachy na prasie jednym uderzeniem lub dwoma. Popatrz na zdjęcie. Przy otworach są ślady po tłoczeniu blachy (wybrzuszenia). Od środka rury, otwory nie mają ostrych krawędzi. Wtedy powietrze łatwiej wypływa z rury.

Blachę się zawija i masz rurę. :D

Post Napisane: 18 gru 2013, o 22:40 
Bratnia dusza

Obrazek

Zastanawiałem się jak Rosjanie zamierzali wykonać układ wentylacji. Część układu mogli podwiesić pod stropem. Rurę, którą miała dostarczać powietrze do bloku bojowego musieli umieścić w szalunku podczas wylewania fundamentu dolnej kondygnacji. W izbie z wentylatorem zrobili bardzo długie wyprowadzenie rury ze ściany i podobne krótsze w poternie. Postąpili zupełnie inaczej niż to robili Niemcy. Oni krótko wyprowadzali rury wentylacyjne ze ściany. Kończyły się kołnierzem mocującym.
Zastanawiałem się również nad układem wentylacji w radzieckim schronie. Wyprowadzenia rur w w izbie, w której znajdował się wentylator oraz dodatkowe wskazówki na ścianie ( linie zarysu przewodów :idea: ), są bardzo ważne przy próbie odtworzenia układu wentylacji. Czy ktoś próbował rozgryźć sposób wentylacji w jakim prostszym obiekcie niż kaponiera połączona poterną blokiem bojowym?

Mate napisał(a):
Zestawiłem trzy zdjęcia. Lewe wstawił Auf na forum. Jest to aktualny stan. Po prawej stronie dwa zdjęcia.

Spóźniliście się o około 6-7 lat. Rury zostały odcięte?

Post Napisane: 19 gru 2013, o 00:47 
Moderator

Master napisał(a):
Zastanawiałem się również nad układem wentylacji w radzieckim schronie. Wyprowadzenia rur w w izbie, w której znajdował się wentylator oraz dodatkowe wskazówki na ścianie ( linie zarysu przewodów :idea: ), są bardzo ważne przy próbie odtworzenia układu wentylacji. Czy ktoś próbował rozgryźć sposób wentylacji w jakim prostszym obiekcie niż kaponiera połączona poterną blokiem bojowym?

W Dekschrift został opisany układ rozprowadzenia powietrza w schronie do ognia czołowego. Nie mam możliwości potwierdzenia tego przypadku z braku dostępu do materiałów i opieram się na zapamiętanych przypadkach rozwiązań technicznych. Proszę skorygowanie postu, gdyby moja pamięć okazała się zawodna.

Auf...

Post Napisane: 19 gru 2013, o 09:17 
Bratnia dusza

Cytuj:
W Dekschrift został opisany układ rozprowadzenia powietrza w schronie do ognia czołowego. Nie mam możliwości potwierdzenia tego przypadku z braku dostępu do materiałów i opieram się na zapamiętanych przypadkach rozwiązań technicznych. Proszę skorygowanie postu, gdyby moja pamięć okazała się zawodna.

Zgodnie z opisem w denksie, schemat dotyczy schronu obserwacyjnego.

Załączniki:
Schemat.jpg
Schemat.jpg [ 182.59 KiB | Przeglądane 734 razy ]

Post Napisane: 19 gru 2013, o 21:37 

Imię: Jarosław
Jak to w Denksie, schron opisany jako obserwacyjny, ma trzy strzelnice (beobachtug, jeśli się nie mylę to izba bojowa, nie znam niemieckiego). A tak w ogóle to nie "mołotek"

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje "Linii Mołotowa" » Konstrukcja i wyposażenie obiektów fortecznych