Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 30 paź 2013, o 00:22 
Moderator

Imię: Franz
Zaczem wejdziemy do obiektu, zobaczmy jak wyglądał od strony przedpola.

Załącznik:
OPPK Prosienica 06.JPG
OPPK Prosienica 06.JPG [ 197.6 KiB | Przeglądane 531 razy ]

Załącznik:
OPPK Prosienica 07.JPG
OPPK Prosienica 07.JPG [ 201.65 KiB | Przeglądane 531 razy ]

Załącznik:
OPPK Prosienica 08.JPG
OPPK Prosienica 08.JPG [ 188.81 KiB | Przeglądane 531 razy ]

Widok na część schronu, pomiędzy strzelnicami. Może to pomoże nam zrozumieć do czego służyły widoczne na zdjęciu rury przy odstrzelonym pancerzu armaty ppanc (DOT-4) w schronie w Skłodach (zdjęcie poniżej - powtórka)

Obrazek

Auf...

Post Napisane: 30 paź 2013, o 09:10 
Bratnia dusza

Imię: Mateusz
Lustrzane odbicie (poprzedniego schronu) było stosowane w fortyfikacji stałej wszystkich europejskich krajów. Do czego była ta mniejsza rurka? (edit 2014.12.29)

Ostatnio edytowano 29 gru 2014, o 09:59 przez Mate, łącznie edytowano 2 razy

Post Napisane: 30 paź 2013, o 10:14 
Bratnia dusza

Mate napisał(a):
Do czego była ta mniejsza rurka?

Mniemam, że do odprowadzenia spalin z agregatu.

Post Napisane: 30 paź 2013, o 10:37 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
a czy spalinowe nie były wyprowadzane na tył lub boki by spaliny mniej się rzucały w oczy przy pracy agregatu?

Post Napisane: 30 paź 2013, o 13:10 
Bratnia dusza

Sądzę, że to miała być czerpnia tylko dla doprowadzenia powietrza do agregatu. Ja nie wiem jak miał być zakończony cały układ, nigdzie nie znalazłem ukończonego. Na pewno miała być jakaś osłona bo są miejsca na kotwy do jej montażu, poza tym cieńsza rura mogła być prowadzona dalej np. ponad strop schronu, w wielu obiektach (we wszystkich nie sprawdzałem) z taką czerpnią jest szyb przez strop, widać go na zdjęciu Aufa "OPPK Prosienica 08".

Załączniki:
Czerpnia_1.JPG
Czerpnia_1.JPG [ 84.99 KiB | Przeglądane 498 razy ]
Czerpnia_2.JPG
Czerpnia_2.JPG [ 100.27 KiB | Przeglądane 498 razy ]

Post Napisane: 30 paź 2013, o 13:23 
Moderator

Z bliska wyglądało to tak:

Załączniki:
Powiekszenie 2.jpg
Powiekszenie 2.jpg [ 130.1 KiB | Przeglądane 497 razy ]

Post Napisane: 30 paź 2013, o 13:54 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
a jak to wszystko się ma do "czerpni" zamontowanej w przelotni w taki sposób ;)
Obrazek
opis naniesiony na nią też wielce wymowny

Post Napisane: 30 paź 2013, o 14:06 
Bratnia dusza

Franz Aufmann napisał(a):
Podobnie rozwiązanie wlotu lub wylotu rury znajdowało się standardowo w przelotni schronu.

Ale bez tej cieńszej rury.

Post Napisane: 30 paź 2013, o 15:43 

Czerpnie powietrza schronów wieloizbowych znajdowały się tylko i wyłącznie w przelotniach kolankowych. To co prezentujecie jest wylot systemu usuwania zuzytego powietrza oraz gazów prochowych. Zwróćcie uwagę na jego umiejscowienie i zastosowanie bezposrednio nad nim pionowego szybu kończącego się na stropodachu.

Post Napisane: 30 paź 2013, o 18:21 
Moderator

Obrazek

Obrazek

Schron, w założeniu, został zaplanowany jako gazoszczelny. Posiadał wyodrębnioną część gazoszczelną z izbami bojowych, z zapleczem technicznym schronu i socjalnym załogi. Do schronu wchodziło się przez śluzę, która zapewniała gazoszczelność. Schron powinien mieć system wentylacji, który wymagał istnienia układu zasysania i wydalania powietrza. Otwory do zasysania powietrza czyli czerpnie, w tym wypadku umieszczono w korytarzu wejściowym pomiędzy drzwiami kratowymi a drzwiami pancernymi. Układ wentylacji musiał mieć możliwość usuwania zużytego powietrza na zewnątrz schronu. Do tego służyła wnęka przy strzelnicy, chroniona zapewne płytą stalową. Wnęka została umieszczona w miejscu chronionym bryłą schronu przed ostrzałem ze spodziewanego kierunku natarcia nieprzyjaciela.

Dziękuję Keckowi za sprostowanie.

Auf...

Post Napisane: 30 paź 2013, o 22:49 
Bratnia dusza

Imię: Marek
Mamy problem w zasadzie już wyjaśniony. Czerpnie były w OPPK w korytarzu wejściowym a wyrzutnia zużytego powietrza przy strzelnicach.

Po co była rurka na ścianie tylnej w pobliży strzelnicy flankującej zapole?

Post Napisane: 31 paź 2013, o 20:59 
Moderator

keck napisał(a):
To co prezentujecie jest wylot systemu usuwania zużytego powietrza oraz gazów prochowych. Zwróćcie uwagę na jego umiejscowienie i zastosowanie bezpośrednio nad nim pionowego szybu kończącego się na stropodachu.

Kolejne trzy zdjęcia prezentują wylot systemu usuwania zużytego powietrza ze schronu. Średnice zewnętrzne rur odpowiednio wynoszą - 220 mm (wewnętrzna 200 mm) i 90 mm. Bezpośrednio nad wylotem obu rur znajduje się pionowo wykonany szyb (technologiczny) przechodzący przez okap nad strzelnicą. Ostatnie zdjęcie prezentuje wspomniany kanał w widoku z góry.

Jakie zastosowanie mógł mieć ten szyb?

Auf...

Załączniki:
OPPK Prosienica 09.JPG
OPPK Prosienica 09.JPG [ 217.22 KiB | Przeglądane 440 razy ]
OPPK Prosienica 10.JPG
OPPK Prosienica 10.JPG [ 223.78 KiB | Przeglądane 440 razy ]
OPPK Prosienica 11.JPG
OPPK Prosienica 11.JPG [ 305.49 KiB | Przeglądane 440 razy ]

Post Napisane: 1 lis 2013, o 00:13 
Moderator

Niestety nie mam zdjęcia zachowanych poręczy, mimo że w ostatnim tygodniu widziałem takowe. Na Linii Mołotowa jestem tylko "gościnnie", wiec liczę na Waszą silną grupę. Sowieckie schrony, mimo oryginalnych rozwiązań konstrukcyjnych, nie leżały w kręgu moich zainteresowań. Wcześniej zwiedziłem tylko schrony na Linii Mołotowa, w których były osadzone polskie kopuły.

Zainteresowałem się jednak rozwiązaniem szybu nad wylotem zużytego powietrza w schronach OPKK. Przyznaje się, że nie widziałem (bo jeszcze nie szukałem) wypełnionego pionowego szybu technologicznego w okapie stropodachu nad wylotem zużytego powietrza. Jestem zainteresowany każdym zdjęciem i przemyśleniami na ten temat. Z doświadczenia wiem, że jeżeli problem został zdefiniowany, to jego rozwiązanie jest tylko kwestią czasu.

Auf...

Post Napisane: 1 lis 2013, o 01:02 

Imię: Jarosław
Cytuj:
oryginalnych rozwiązań konstrukcyjnych

delikatnie powiedziane. Dwa schrony tego samego typu w jednym punkcie oporu a wykonanie zuuuuuupełnie inne.
Tak to już jest z "mołotkami", to nie są niemieckie Regelbau'my, zdarza się ścianka działowa w świetle otworu wejściowego
do dolnej kondygnacji :po glowie:

Cytuj:
Zainteresowałem się jednak rozwiązaniem szybu nad wylotem zużytego powietrza w schronach OPKK.
Przyznaje się, że nie widziałem (bo jeszcze nie szukałem) wypełnionego pionowego szybu technologicznego w okapie
stropodachu nad wylotem zużytego powietrza. Jestem zainteresowany każdym zdjęciem i przemyśleniami na ten temat.

gdzieś widziałem taką rurę zamurowaną w okapie strzelnicy.

Post Napisane: 1 lis 2013, o 19:55 
Moderator

Zainteresowałem się jednak rozwiązaniem szybu nad wylotem zużytego powietrza w schronach OPKK. Przyznaje się, że nie widziałem (bo jeszcze nie szukałem) wypełnionego pionowego szybu technologicznego w okapie stropodachu nad wylotem zużytego powietrza. Jestem zainteresowany każdym zdjęciem i przemyśleniami na ten temat. Z doświadczenia wiem, że jeżeli problem został zdefiniowany, to jego rozwiązanie jest tylko kwestią czasu.

Jestem zdania, że nie powinniśmy zrażać się chwilowymi niepowodzeniami. Brakuje nam koncepcji docelowego rozwiązania wyrzutni powietrza ze schronu OPPK w Prosienicy. Zastanawiam się również jak chciano rozwiązać podobny problem w schronie OPDOT (schron do ognia czołowego, uzbrojony w Stanowisko DOT-4 i NPS-3), położonym na południe od miejscowości Podbiele (przy drodze). Z wyglądu łudząco podobny element znajduje się poniżej poziomu drzwi wejściowych. Jest to wnęka o podobnych rozmiarach z dwiema rurami. Brakuje jednak kotew do mocowania stalowej płyty.

Auf...

Załączniki:
OPDOT - Podbiele 2 (1).JPG
OPDOT - Podbiele 2 (1).JPG [ 267.65 KiB | Przeglądane 474 razy ]
OPDOT - Podbiele 2 (2).JPG
OPDOT - Podbiele 2 (2).JPG [ 289.13 KiB | Przeglądane 474 razy ]
OPDOT - Podbiele 2 (3).JPG
OPDOT - Podbiele 2 (3).JPG [ 295.34 KiB | Przeglądane 474 razy ]

Post Napisane: 1 lis 2013, o 22:47 
Bratnia dusza

Imię: Marek
Cytuj:
Z wyglądu łudząco podobny element znajduje się poniżej poziomu drzwi wejściowych. Jest to wnęka o podobnych rozmiarach z dwiema rurami. Brakuje jednak kotew do mocowania stalowej płyty.

Wydaje mi się, że schron z tej strony powinien być obsypany.

Post Napisane: 2 lis 2013, o 15:27 
Bratnia dusza

Brakuje jednak kotew do mocowania stalowej płyty.

Ja mam takie z kotwami.

PPK na 3xNPS-3 + kopuła i OPDOT 1xDOT-4, 2xNPS-3.

Załączniki:
PPK.JPG
PPK.JPG [ 63.5 KiB | Przeglądane 451 razy ]
OPDOT.JPG
OPDOT.JPG [ 88.39 KiB | Przeglądane 451 razy ]

Post Napisane: 3 lis 2013, o 02:15 
Moderator

Cytuj:
Ja mam takie z kotwami.

PPK na 3xNPS-3 + kopuła i OPDOT 1xDOT-4, 2xNPS-3.

Przydałaby się lokalizacja schronów.

W podanym przypadku, górna krawędź wnęki pokrywa się z dolną krawędzią otworu wejściowego. Schron do ognia czołowego (OPDOT) oznaczony numerem 04 w pobliżu miejscowości Podbiele. Uzbrojenie:
- 1 x p.panc 45mm (DOT-4),
- 2 x ckm (NPS-3)

Załącznik:
Zambrowski RU Nr 04 Podbiele 01.JPG
Zambrowski RU Nr 04 Podbiele 01.JPG [ 220.95 KiB | Przeglądane 438 razy ]

Załącznik:
Zambrowski RU Nr 04 Podbiele 02.JPG
Zambrowski RU Nr 04 Podbiele 02.JPG [ 204.41 KiB | Przeglądane 438 razy ]

Załącznik:
Zambrowski RU Nr 04 Podbiele 03.JPG
Zambrowski RU Nr 04 Podbiele 03.JPG [ 255.42 KiB | Przeglądane 438 razy ]

Również rozwiązanie powtarza się dla schronu do ognia czołowego (OPDOT) oznaczonego numerem 20 w pobliżu miejscowości Podbiele. Zachował się kołnierz na rurze o mniejszej średnicy. Niszy nie rozszalowano. Uzbr. 1 x p.panc. 45 mm (DOT-4), 1 x ckm (NPS-3). W trzech przypadkach powtarza się OPDOT.

Załącznik:
Zambrowski RU Nr 20 Podbiele 01.JPG
Zambrowski RU Nr 20 Podbiele 01.JPG [ 234.37 KiB | Przeglądane 438 razy ]

Auf...

Post Napisane: 3 lis 2013, o 12:59 
Bratnia dusza

Przydałaby się lokalizacja schronów.

PO Goraje, RRRU. PPK oznaczony na mapie jako 06_GO_12 i OPDOT oznaczony 06_GO_09.

Załączniki:
Goraje_MS.JPG
Goraje_MS.JPG [ 68.67 KiB | Przeglądane 447 razy ]

Post Napisane: 3 lis 2013, o 18:11 
Moderator

@ndrzeju, czy w podanych przez Ciebie przypadkach, nisza z wyprowadzeniami rur, znajdowała się poniżej poziomu wejścia do schronu? Na Twoich zdjęciach nie jest widoczne smołowanie ścian, które w większości przypaków świadczyło o planowanym obsypie.

Auf...

Temat został wydzielony. Łatwiej będzie nam kontynuować wątek lub do niego kolejny raz powrócić..

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje "Linii Mołotowa" » Konstrukcja i wyposażenie obiektów fortecznych