Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 17 lut 2016, o 18:32 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
Master napisał(a):
Pierwszy otwór od "fotografa" to studnia

Nie sprawdziłem gdzie i jak było rozwiązane wyjście awaryjne ze schronu, z braku prądu szybko się z niego wycofałem a przy pierwszych wizytach w nim nie przywiązywałem do tego wagi. W poście powyżej w linku dodałem przed chwilą dodatkowe zdjęcia tych otworów.

Schron pdot na Hrebciance nie posaida dodatkowej strzelnicy zapola.
w tym powyżej bardzo prawdopodobne jest że wyjście awaryjne może wychodzić właśnie pod tą strzelnicą, wtedy ta "przekręcony" właz by pasował do wyjścia awaryjnego.

Post Napisane: 17 lut 2016, o 18:37 
Bratnia dusza

Imię: Mateusz
Cytuj:
Jak teraz myślę nad tym schronem to zastanawiam się czy pokazane na zdjęciu dole wejście nie jest kanałem wyjściowym do wyjścia awaryjnego. Nie wiem gdzie była awaryjka.
kilka zdjęć z tego schronu w tym z kondygnacji dolnej w wątku p.o. Dęby - viewtopic.php?p=116170#p116170

Ze zdjęć by wynikało, że PDOT z p.o. Dęby ma rozkład pomieszczeń do tego z wątku viewtopic.php?f=441&t=26619 Tam też jest schemat schronu. Czy to ten sam typ schronu?

Poręcznej będzie, jak wkleję zdjęcie Aufa :D

Obrazek

Post Napisane: 17 lut 2016, o 18:56 
Bratnia dusza

Jest to możliwe, wyjćcie awaryjne pod wejściem za to kanały wylotowe pod strzelnicą. Nie obędzie się bez ponownej wizyty ;)
ale w ten sposób wątek OPPK traci swoją spoistość, o PDOT wspomniałem ze względu na ułożenie elementów i rurę

Post Napisane: 17 lut 2016, o 20:17 
Moderator

Imię: Franz
sklsk napisał(a):
Udało ci się Franz zidentyfikować zbiornik wody pitnej lub studnię w tym schronie?

Nie, jeszcze nigdy nie zidentyfikowałem zbiornika wody pitnej. W żadnym z zwiedzanych schronów nie zachował się. Potrafię wskazać miejsce lub pomieszczenia w nielicznych typach schronów, w którym mógłby znajdować się zbiornik wody pitnej. Identyczna sytuacja występuje w przypadku zbiornika na paliwo dla silnika wysokoprężnego.

Stosunkowo łatwo jest zlokalizować zbiornik szamba lub zbiornik wody technicznej (o ile istnieją). Studnie - ujęcia wody czasami jest trudno zlokalizować ze względu na zalegającą warstwę gruzu lub śmieci.

Post Napisane: 17 lut 2016, o 21:15 
Bratnia dusza

Wrócę jeszcze na chwilkę do tematu rury, pokazanej u mnie na zdjęciu, jak również rury pod strzelnicą w orylonie.
Wspomniałem o zbiorniku na wodę, ale zastanawiając się, bardziej prawdopodobny byłby zbiornik na paliwo, właśnie ze względu na możliwość powstawania oparów, ten typ flanszy i pozbawienie zbiornika klapy byłby dobrym rozwiązaniem.

Może całą część wydzielić do luźnego wątku, to będzie można sobie gdybać co z tą rurą można zrobić ;)

Post Napisane: 18 lut 2016, o 00:32 
Moderator

@Piotr,
Zaistniała ciekawa sytuacja. Zaprezentowałeś zdjęcie wlotu rury w dolnej kondygnacji PDOTa z Dębów. Podczas naszej ekspresowej wycieczki na Hrebciankę podeszliśmy do PDOTa również dla 3 NPS-3, ale bez bocznej strzelnicy rkm. W schronie byliśmy zaledwie kilka minut. Nie wykonywaliśmy praktycznie dokumentacji fotograficznej obiektu. Przez chwilę zatrzymaliśmy się przy wystającej rurze z posadzki schronu w pomieszczeniu z włazem łączącym obie kondygnacje. Wylot tej rury jest znacznie gorzej eksponowany (mimo że wystająca część rury ma może dwukrotnie większą długość), gdyż została wybudowana ścianka działowa (nie istnieje w PDOT z Dębów).

Czy dobrze zapamiętałem ten szczegół naszej wspólnej wycieczki z września 2014 roku?

Post Napisane: 18 lut 2016, o 11:38 
Bratnia dusza

Pamiętam wypad, ale nie za bardzo pamiętam stan tego schronu, czy była ścianka czy nie, chyba była. Wiem że analizowałeś przepływ powietrza z czerpni, obstukiwaliśmy tą rurę ale nie pamiętam wniosków. Coś było z dziwnym wyprowadzeniem powierza z czerpni do dolnej kondygnacji

Post Napisane: 18 lut 2016, o 17:27 
Bratnia dusza

Imię: Marek
Cytuj:
Przez chwilę zatrzymaliśmy się przy wystającej rurze z posadzki schronu w pomieszczeniu z włazem łączącym obie kondygnacje. Wylot tej rury jest znacznie gorzej eksponowany (mimo że wystająca część rury ma może dwukrotnie większą długość), gdyż została wybudowana ścianka działowa (nie istnieje w PDOT z Dębów).

Jak o rurze w pdotcie napisał sklsk, to uważałem, że może być to przypadek. Jeżeli Auf potwierdził istnienie wystającej rury w innym pdocie, to należy sprawdzić jeszcze jednego pdota i będziemy wiedzieć, czy zaistniał przypadek, czy reguła :?:

Cytuj:
Nie, jeszcze nigdy nie zidentyfikowałem zbiornika wody pitnej.

Z czego to wynika? Nie ma lub nie było tych zbiorników :?:

Post Napisane: 18 lut 2016, o 18:53 
Bratnia dusza

Cytuj:
Cytuj:
Przez chwilę zatrzymaliśmy się przy wystającej rurze z posadzki schronu w pomieszczeniu z włazem łączącym obie kondygnacje. Wylot tej rury jest znacznie gorzej eksponowany (mimo że wystająca część rury ma może dwukrotnie większą długość), gdyż została wybudowana ścianka działowa (nie istnieje w PDOT z Dębów).

Jak o rurze w pdotcie napisał sklsk, to uważałem, że może być to przypadek. Jeżeli Auf potwierdził istnienie wystającej rury w innym pdocie, to należy sprawdzić jeszcze jednego pdota i będziemy wiedzieć, czy zaistniał przypadek, czy reguła :?:

to żeby jeszcze troszeczkę namieszać dorzucę zdjęcie z jeszcze innego, tym razem OPDOOT, z braku kawałka linki odpuściłem sobie zwiedzanie kondygnacji dolnej. Widoczna rura z flanszą (nie wiem czy znajduje się w podwyższeniu)
Najprawdopodobniej jest to kolano, (widać dno i cień skrętu rury) w kierunku ściany zewnętrznej schronu.

Od razu napiszę że nie pamiętam rozłożenia pomieszczeń w schronie ;) OPDOT z p.o. Brusno Stare
Cytuj:

Cytuj:

ciężko na dzień dzisiejszy ocenić po wnętrzu czy to był zbiornik na wodę, to raczej już jest kwestia domysłów, jedyna możliwość to dopiero po rozrysowaniu instalacji wodnej. Inaczej sie ma sytuacja kiedy jest studnia na kilka kręgów

Załączniki:
IMG_5380.JPG
IMG_5380.JPG [ 49.62 KiB | Przeglądane 697 razy ]

Post Napisane: 18 lut 2016, o 19:00 
Moderator

Master napisał(a):
Cytuj:

Zbiorniki na wodę pitną, wykonane ze stalowych blach wzmocnionych kątownikami miały stosunkowo małą pojemność rzędu 100-120 litrów. Umieszczano je w pomieszczeniach przy izbie załogi. Prawdopodobnie szybko zagospodarowane zostały przez okoliczną ludność.

Post Napisane: 18 lut 2016, o 19:29 
Bratnia dusza

Dzięki Auf za informację :D

Panowie, ta rura jest zaznaczona na schemacie pdota na poprzedniej stronie. :idea: Jest w tym samym miejscu, które podał sklsk.

Post Napisane: 19 lut 2016, o 09:17 
Bratnia dusza

Cytuj:
to żeby jeszcze troszeczkę namieszać dorzucę zdjęcie z jeszcze innego, tym razem OPDOOT, z braku kawałka linki odpuściłem sobie zwiedzanie kondygnacji dolnej. Widoczna rura z flanszą (nie wiem czy znajduje się w podwyższeniu)

Na zdjęciu może być OPDOT, który omawiamy w wątku viewtopic.php?f=441&t=25932 . W PDOTach i OPDOTach, które miały dwie kondygnacje, dolna kondygnacja miała dwa poziomy. Pomieszczenia maszynowni i filtrów były wyższe (niższy poziom podłogi) niż izba załogi i ciąg komunikacyjny z szybem łączącym obie kondygnacje

Post Napisane: 19 lut 2016, o 18:15 
Bratnia dusza

Ja bym jeszcze powrócił do rury w OPPK. Sklsk na poprzedniej stronie napisał:

sklsk napisał(a):
Druga wersja miała by sens kiedy woda pitna była by dość głęboko, niezależnie od wód gruntowych. Była by to rura osłonowa do studni głębinowej.

W sensie tego co znalazlem w denksie, to hipoteza sklsk co do rury jest prawdziwa. Niemcy napisali, że w tym pomieszczeniu była studnia.

Post Napisane: 19 lut 2016, o 18:31 
Bratnia dusza

W dwóch schronach widziałem w tej izbie (w orylonie) po kilka kręgów. Reszta otworu była zasypana. Ja też interpretuję ten otwór jako studnię - ujęcie wodne. To co napisałeś o pompie wodnej jest prawdą. Rozstaw szpilek był standardowy.

Jedyne czego do tej pory żałuję jest to, że nie wszedłem na strop schronu. Nie było na to sprzyjającej atmosfery. Trafiliśmy wtedy nie na deszczowy ale ulewny dzień. Jeden komplet ubrań straciłem pod Dybawką. OPPK znajduje się w liściastym lesie i nie było szans wejść na strop bez zmoczenia ubrania. Inna spraw, że wtedy nie zajmowaliśmy się wodą w schronie, tylko odprowadzeniem gazów prochowych :shock:

Post Napisane: 19 lut 2016, o 20:11 
Bratnia dusza

Samo istnienie tej rury tworzy kilkanaście pomysłów, teorii do czego mogło by służyć.
Nie spotkałem by w jakimkolwiek schronie była głębinówka, by mogła mieć taką rurę osłonową, szansa że miała powstać już po wybudowaniu schronu też jest raczej nikła. obstawiałbym że przyczyna była prozaiczna, nie było komu dociąć i zakończyć rurę, wiec zostawili to na później, zauważcie ze na niektórych zdjęciach są rury z flanszami na dolnych kondygnacjach ale nie ma powyżej otworów w stropach, by taka instalacja była regułą. Za to jest kilka schronów ze studniami składającymi się z kilku kręgów. Jak dobrze pamiętam raz doliczyłem się chyba 6 kręgów do lustra wody

Post Napisane: 11 kwi 2016, o 17:41 
Moderator

Byłem ostatnio w schronie na Hrebciance. Jak zwykle interesowałem się wentylacją schronu. Rury z obu czerpni powietrza w korytarzu górnej kondygnacji powinny mieć wyloty piętro niżej. Ich przedłużenia powinny trafić do izby filtrów.

Post Napisane: 30 lip 2017, o 18:11 
Bratnia dusza

Czas pozwolił na krótkie odwiedziny Komsomolca.
Wewnątrz zachowały się elementy takie jak ślady osprzętu, dość rzadko spotykane na Roztoczu.

Załączniki:
IMG_5148.JPG
IMG_5148.JPG [ 60.56 KiB | Przeglądane 174 razy ]
IMG_5149.JPG
IMG_5149.JPG [ 82.59 KiB | Przeglądane 174 razy ]

Post Napisane: 1 sie 2017, o 00:18 
Moderator

Gdybym wiedział, który to Konsomolec?
Gdybym wiedział, w którym miejscu wykonano zdjęcie?

Post Napisane: 2 sie 2017, o 07:05 
Bratnia dusza

06-DB_01. punkt oporu Dęby,
Obrazek
Schron dwukondygnacyjny OPDOT 2xNPS-3, 1xDOT-4, ckm obrony wejścia.
Ślady zachowane znajdują się na dolnej kondygnacji na ściance działowej, zaraz obok nich na ścianie zewnętrznej znajdują się metalowe uchwyty widoczne na zdjęciu i wnęka (nie znam przeznaczenia).
Tak na szybko schemat OPDOTa by określić gdzie to jest.
Stojąc twarzą do wejścia do schronu, rysunki znajdują się na ścianie działowej na dolnej kondygnacji pod izbą dowódcy
Obrazek

Post Napisane: 2 sie 2017, o 21:44 
Moderator

Dziękuję za informację. Zamierzam spędzić kilka dni we wrześniu na RRRU. Z dużym prawdopodobieństwem będzie to 7-10 wrzesień. Postaram się odwiedzić obiekt. Zaprezentowane zdjęcia mogą pochodzić z maszynowni schronu.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje "Linii Mołotowa"