Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje "Linii Mołotowa"

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 24 paź 2013, o 11:42 
Bratnia dusza

Imię: Mateusz
Wcześniej pisałem, że interesują mnie półkaponiery dla dwóch armat 76,2 (Ł-17) i stanowiskiem NPS-3 w orylonie. Postanowiłem uruchomić nowy temat, gdzie będę pokazywał różne rozwiązania schronu. Wczoraj zwiedzałem ten typ schronu pod Zaruziem w Zambrowskim Rejonie Umocnionym. APK jest dwupoziomowym schronem bez rowu diamentowego przed strzelnicami. Budowa schronu nie została ukończona. Przerwano budowę po częściowym wylaniu stropu. Z trzech pancerzy osadzono jedynie pancerze zewnętrzna do zestawu artyleryjskiego Ł-17. Nie osadzona pancerza zestawu NPS-3 w orylonie. Obiekt został obsypany ziemią.
Schron posiada do obrony bliskiej dwie strzelnice. Jedna jest w korytarzu wejściowym a druga flankująca zapole w orylonie w izbie bojowej ze stanowiskiem NPS-3.

Załączniki:
Komentarz: Zambrowski Rejon Umocniony - Zaruzie
1.JPG
1.JPG [ 142.5 KiB | Przeglądane 847 razy ]
2.JPG
2.JPG [ 172.01 KiB | Przeglądane 847 razy ]
3.JPG
3.JPG [ 155.44 KiB | Przeglądane 847 razy ]
4.JPG
4.JPG [ 182.54 KiB | Przeglądane 847 razy ]
5.JPG
5.JPG [ 136.25 KiB | Przeglądane 846 razy ]
6.JPG
6.JPG [ 124 KiB | Przeglądane 846 razy ]

Ostatnio edytowano 24 paź 2013, o 15:03 przez Mate, łącznie edytowano 2 razy

Post Napisane: 24 paź 2013, o 14:29 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
Piszesz ATK?, nie powinno być APK (АПК– артиллерийский полукапонир(2 L-17/2 L-17+1 NPS-3)
może przed samymi zdjęciami warto by było umieścić skąd pół / kaponiera pochodzi by nie trzeba było szukać w tekście postu.

rejon umocniony - punkt oporu

zastanawia mnie ta strzelnica wzdłuż korytarza, czy to na pewno jest strzelnica. Spotkałem się z tym i u mnie a le jak pomyślę sobie jak pocisk rykoszetuje po tym korytarzu to wydaje mi się to mało prawdopodobne by tu miał być instalowany rkm

Post Napisane: 24 paź 2013, o 15:00 
Bratnia dusza

Cytuj:
Piszesz ATK?, nie powinno być APK

Ostatnie zdjęcie zrobiłem z zewnątrz schronu. Na wprost jest strzelnica a po lewej stronie widoczny jest zarys niszy z rurą wentylacyjną (na zdjęciu). Korytarz skręca w prawo.

Cytuj:
może przed samymi zdjęciami warto by było umieścić skąd pół / kaponiera pochodzi by nie trzeba było szukać w tekście postu.

rejon umocniony - punkt oporu

Umieściłem pod każdym zdjęciem komentarz z podaniem miejscowości i rejonu umocnionego. Zdjecia będę numerował narastająco.

Dzięki za skorygowanie literówki w skrócie. :D

Załączniki:
7.jpg
7.jpg [ 127.07 KiB | Przeglądane 839 razy ]

Post Napisane: 24 paź 2013, o 18:11 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
Mate napisał(a):

Ostatnie zdjęcie zrobiłem z zewnątrz schronu. Na wprost jest strzelnica a po lewej stronie widoczny jest zarys niszy z rurą wentylacyjną (na zdjęciu). Korytarz skręca w prawo.

takiej opcji nie wziąłem pod uwagę że jest to robione z zewnątrz. chyba zbyt często zastanawiam się nad przeznaczeniem strzelnicy wzdłuż korytarza przelotni, gdzie po 2,5m korytarza jest ściana.

Post Napisane: 24 paź 2013, o 18:14 
Moderator

Imię: Franz
Zaruzie zwiedzałem pierwszy raz w 2005 roku. Od tego czasu bardzo dużo zmieniło się w okolicy i w samych schronach. Reportaż przerwałeś w najciekawszym z możliwych miejsc. Interesuje mnie, czy w korytarzu nadal znajduje się "żelastwo" utrudniające wejście do schronu? Będzie zdjęcie?

(edit)
Schron powinien mieć jeszcze jedną strzelnicę obrony bezpośredniej. Powinna się znajdować w drugiej izbie bojowej dla armaty (licząc od strony orylona). W orylonie znajduje się strzelnica broni głównej - stanowisko NPS-3.

Auf...

Post Napisane: 24 paź 2013, o 20:47 
Bratnia dusza

Mate napisał(a):
Schron posiada do obrony bliskiej dwie strzelnice. Jedna jest w korytarzu wejściowym a druga flankująca zapole w orylonie w izbie bojowej ze stanowiskiem NPS-3.

Czy strzelnica flankująca zapole nie powinna być w izbie bojowej strzelnicy Ł-17?

Post Napisane: 25 paź 2013, o 08:58 
Bratnia dusza

Cytuj:
Reportaż przerwałeś w najciekawszym z możliwych miejsc. Interesuje mnie, czy w korytarzu nadal znajduje się "żelastwo" utrudniające wejście do schronu? Będzie zdjęcie?

Zachowała się połowa drzwi pancernych.
Załącznik:
8.JPG
8.JPG [ 102.59 KiB | Przeglądane 800 razy ]

Załącznik:
9.JPG
9.JPG [ 107.62 KiB | Przeglądane 800 razy ]

Cytuj:
Czy strzelnica flankująca zapole nie powinna być w izbie bojowej strzelnicy Ł-17?

Zgadza się. Strzelnica flankująca znajduje się w drugiej izbie bojowej dla zestawu Ł-17. Zdjęcia ściany z zrzutnią łusek. Zrzutnia łusek do zbiornika pod drugą kondygnacją. Schron nie ma rowu diamentowego.

Załącznik:
10.JPG
10.JPG [ 114.65 KiB | Przeglądane 800 razy ]

Załącznik:
11.JPG
11.JPG [ 112.07 KiB | Przeglądane 800 razy ]

Post Napisane: 25 paź 2013, o 13:33 
Bratnia dusza

Zdjęcia z drugiej izby z zestawem Ł-17. Na zdjęciu jest też strzelnica flankująca zapole.

Załączniki:
12.JPG
12.JPG [ 111.94 KiB | Przeglądane 794 razy ]
13.JPG
13.JPG [ 117.37 KiB | Przeglądane 794 razy ]
14.JPG
14.JPG [ 113.64 KiB | Przeglądane 794 razy ]
15.JPG
15.JPG [ 110.79 KiB | Przeglądane 794 razy ]
16.JPG
16.JPG [ 98.94 KiB | Przeglądane 794 razy ]
17.JPG
17.JPG [ 122.92 KiB | Przeglądane 794 razy ]

Post Napisane: 25 paź 2013, o 16:57 
Moderator

Połowa drzwi znajduje się jeszcze w schronie - dobra wiadomość.
Strzelnica flankująca zapole też nadal jest w izbie bojowej dla Ł-17 - dobra wiadomość.

Izba bojowa bardzo poprawnie utrwalona na zdjęciach. Moje gratulacje.

Post Napisane: 25 paź 2013, o 17:14 
Bratnia dusza

W schronie znajdują się zachowane ościeżnice drzwi. Czy koledzy mają zdjęcie drzwi ?

Załączniki:
18.JPG
18.JPG [ 185.8 KiB | Przeglądane 783 razy ]
19.JPG
19.JPG [ 158.4 KiB | Przeglądane 783 razy ]
20.JPG
20.JPG [ 166.4 KiB | Przeglądane 783 razy ]

Post Napisane: 26 paź 2013, o 10:10 

Imię: Makt
Przedstawiona APK z Zaruzia zostala zmodyfikowana na początku lat 50 tych (jak wiele innych obiektów LM). Wtórnie zamontowano niemieckie dwudzielne drzwi pancerne , a oryginalne framugi drzwi gazoszczelnych za murowano wstawiajac framugi innych drzwi także pozyskanych ze schronów niemieckich. Wszystkie te zmiany doskonale widać na zdjęciach jak im się lepiej przyjrzeć.

Post Napisane: 26 paź 2013, o 18:14 
Bratnia dusza

pikawa napisał(a):
Przedstawiona APK z Zaruzia zostala zmodyfikowana na początku lat 50 tych (jak wiele innych obiektów LM). Wtórnie zamontowano niemieckie dwudzielne drzwi pancerne , a oryginalne framugi drzwi gazoszczelnych za murowano wstawiajac framugi innych drzwi także pozyskanych ze schronów niemieckich. Wszystkie te zmiany doskonale widać na zdjęciach jak im się lepiej przyjrzeć.

Tak mogło być lub poprawnej tak było. W pobliżu omawianej kaponiery znajdują cię jeszcze dwa schrony. Zwróciłem uwagę na inny typ ościeżnicy dla drzwi gazoszczelnych, który zachował się tych schronach. Dlatego też zadałem pytanie, aby upewnić się, czy moje spostrzeżenia są słuszne :D .

Drugie, ale też niestety niemieckie drzwi, zachowały się w schronie do ognia bocznego, który już został opisany na forum. Pisałem o tym: viewtopic.php?f=388&t=17688

Dzięki Pikawa za podpowiedź.

Post Napisane: 26 paź 2013, o 21:13 

Imię: Jarosław
W niektórych schronach zachowały się napisy, wykonane w niezwiązanym betonie przez ludzi którzy dokonywali "przeróbek" np.: w schronie w Lachowie (66-LA-10) na progu wtórnie zamocowanej ościeżnicy jest napis
K.P.
1953
RZ.Z.K.P.R.Z
Z.T.K.K.WYKO

Post Napisane: 26 paź 2013, o 23:18 
Moderator

Mate napisał(a):
Wcześniej pisałem, że interesują mnie półkaponiery dla dwóch armat 76,2 (Ł-17) i stanowiskiem NPS-3 w orylonie.

W takim razie polecam Twojej uwadze półkaponierę artyleryjską, znajdującą się w okolicach miejscowości Prosienica (Zambrowski Rejon Umocniony). Schrony mają dobrą lokalizację - są oddalone od Warszawy tylko o 100 km. Mają również drugą wielką zaletę. Są pięknie wysadzone. Daje to możliwość zobaczenia pewnych rozwiązań, które w normalnym przypadku przykrywa beton. Można zobaczyć sposób kotwienia dwuteowników, które ustalają pancerz NPS-3. W przełomach ścian widoczny jest sposób zbrojenia, prowadzenia rur. Jest też kilka udanych przekrojów przez strop.

Auf...

Post Napisane: 27 paź 2013, o 23:00 
Bratnia dusza

Imię: Marek
Pancerze musiano odstrzelić. Żaden się nie zachował. Tylna część schronu prawdopodobnie nie została obsypana, gdyż wejście do schronu jest na sporej wysokości. Widać nie omurowany otwór ścianie na wyjście ewakuacyjne. Nie widziałem lub nie było szybu zejściowego wyjścia ewakuacyjnego.

Post Napisane: 27 paź 2013, o 23:36 
Moderator

Master napisał(a):
Pancerze musiano odstrzelić. Żaden się nie zachował. Tylna część schronu prawdopodobnie nie została obsypana, gdyż wejście do schronu jest na sporej wysokości. Widać nie omurowany otwór ścianie na wyjście ewakuacyjne. Nie widziałem lub nie było szybu zejściowego wyjścia ewakuacyjnego.

Trzy zdjęcia dotyczące aktualnego stanu schronu artyleryjskiego od strony wejścia.

Auf...

Załączniki:
APK Prosienica (1).JPG
APK Prosienica (1).JPG [ 260.08 KiB | Przeglądane 707 razy ]
APK Prosienica (2).JPG
APK Prosienica (2).JPG [ 236.65 KiB | Przeglądane 707 razy ]
APK Prosienica (3).JPG
APK Prosienica (3).JPG [ 213.53 KiB | Przeglądane 707 razy ]

Post Napisane: 28 paź 2013, o 11:17 
Bratnia dusza

Franz Aufmann napisał(a):
Mate napisał(a):
Wcześniej pisałem, że interesują mnie półkaponiery dla dwóch armat 76,2 (Ł-17) i stanowiskiem NPS-3 w orylonie.

W takim razie polecam Twojej uwadze półkaponierę artyleryjską, znajdującą się w okolicach miejscowości Prosienica (Zambrowski Rejon Umocniony). Schrony mają dobrą lokalizację - są oddalone od Warszawy tylko o 100 km. Mają również drugą wielką zaletę. Są pięknie wysadzone. Daje to możliwość zobaczenia pewnych rozwiązań, które w normalnym przypadku przykrywa beton. Można zobaczyć sposób kotwienia dwuteowników, które ustalają pancerz NPS-3. W przełomach ścian widoczny jest sposób zbrojenia, prowadzenia rur. Jest też kilka udanych przekrojów przez strop.

Auf...

Auf, wyprzedziłeś mnie. Wyjazd do Prosienicy mam już dokładnie zaplanowany. Chciałbym zobaczyć większość schronów w tym również APK. Wstaw swoje zdjęcia. Będę wiedział na co mogę zobaczyć. Jeżeli możesz, napisz w skrócie jak najłatwiej dotrzeć do półkaponiery. Zaoszczędzę terochę cennego czasu na jej szukanie.

Post Napisane: 28 paź 2013, o 11:28 

warto wdrapać się na strop opisywanego obiektu i dokładnie obejrzeć okolice otworu na peryskop :)

jak znaleźć obiekt? jadąc od Białegostoku pierwsza droga w lewo za stacją paliw kier Guty Bujno ok 2 km żwirówką wyjedziemy z lasu trochę wolnej przestrzeni i zacznie się następny lasek, po lewej będzie widoczny schron jednoizbowy po prawej na górce obiekt do ognia czołowego po wdrapaniu się w pobliże obiektu należy przejść ok 300-400 m w kierunku przeciwnym do tego z którego przyjechaliśmy idąc polem przy skraju lasu dojdziemy do półkaponiery.

Załączniki:
P4260029.JPG
P4260029.JPG [ 92.34 KiB | Przeglądane 688 razy ]
P4260033.jpg
P4260033.jpg [ 100.84 KiB | Przeglądane 688 razy ]

Ostatnio edytowano 28 paź 2013, o 12:31 przez paramedmir, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 28 paź 2013, o 11:54 

kilka zdjęć z dolnej kondygnacji obiektu w Zaruziu zrobionych w 2007r

Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 71.94 KiB | Przeglądane 688 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 56.89 KiB | Przeglądane 688 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 66.63 KiB | Przeglądane 688 razy ]
4.jpg
4.jpg [ 80.49 KiB | Przeglądane 688 razy ]
5.jpg
5.jpg [ 67.02 KiB | Przeglądane 688 razy ]
6.jpg
6.jpg [ 71.3 KiB | Przeglądane 688 razy ]
7.jpg
7.jpg [ 71.39 KiB | Przeglądane 688 razy ]

Post Napisane: 28 paź 2013, o 14:23 
Bratnia dusza

Master napisał(a):

Auf piszesz o wysadzonej APK. AnnS podała link do mapy LM ( http://www.kriepost.org/index.php?optio ... r&Itemid=3 ) W załączeniu mapka z tej strony z zaznaczoną lokalizacją APK. Czy zdjęcia pochodzą z tego obiektu?

(edytowałem i dokonałem zmian w poście)
paramedmir napisał(a):
kilka zdjęć z dolnej kondygnacji obiektu w Zaruziu zrobionych w 2007r

paramedmir, nie zajarzyłem :cry: :cry: , bo nie doczytałem. Dzięki za wspaniałe zdjęcia z Zaruzia z dolnej kondygnacji APK. :D :D :D :D :D

Załączniki:
mapa.jpg
mapa.jpg [ 93.92 KiB | Przeglądane 680 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje "Linii Mołotowa"