Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje "Linii Mołotowa"

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 19 wrz 2013, o 20:30 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
Witam, część schronów posiadała oprócz numerów porządkowych swoje własne nazwy. Nie wiem czym podyktowane było nazywanie schronów, czy ich wielkością, uzbrojeniem, umiejscowieniem strategicznym, chyba nie. W każdym bądź razie schrony takie pojawiały się a bardzo często ich nazwa jest nieznana lub odwrotnie, nie wiadomo o który schron chodzi.

Na Rawsko-Ruskim Rejonie Umocnionym spotkałem się z trzema nazwami własnymi

1. Комсомолец
2. Медведь
3. Незабудка,

1. Комсомолец, - chyba najbardziej znany, z racji że utrzymał się do 30 VI, został zdobyty miotaczami ognia i wysadzony już po zdobyciu. Załoga zginęła. Ochraniał jeden z głównych szlaków na wschód - Tomaszów Lubelski - Rawa Ruska, Lwów.
W internecie jest masę opisów jakoby należał do punktu oporu Mosty Małe, co może być nieprawdą, należał najprawdopodobniej do punktu oporu Dęby.

Opcja 1. Półkaponiera artyleryjska APK uzbrojona w 2 działa Ł-17 i ckm NPS-3.
Obrazek
Obrazek
Patrząc na ten schron, powiedziałbym że nie miał obsadzonych opancerzeń. Wiec wątpliwości coraz więcej.

Opcja 2. Wiec można by rozważyć, bo i takie przesłanki istnieją że to sąsiedni OPDOT, Schron wysadzony od wewnątrz, strop musiał się w powietrzu obrócić, został otwarty jak puszka. Całkowicie zniszczony.
Niestety na zdjęciach w tych krzakach o tej porze nic nie widać.
Uzbrojenie 1 zestaw DOT-4, 2 NPS-3.

Obrazek

2. Медведь i Незабудка, Na podstawie książki "W cieniu Linii Mołotowa" schrony te powinne znajdować się w punkcie oporu Goraje, wiadomo o jednym z nich że został wyłączony z walki po uszkodzeniu działa przeciwpancernego DOT-4, z bezpośredniego ostrzału i że są to schrony do ognia bocznego.
Schronów OPPK na punkcie oporu Goraje mamy 3 sztuki, ale żaden nie nosi śladów bezpośredniego tak mocnego uszkodzenia opancerzenia DOT-4,
a) - Obrazek
b) - Obrazek
c) - Obrazek
i Obrazek

Jeśli nazwy własne były nadawane dużym schronom więc Незабудка to powinien być APK z p.o. Goraje, wtedy OPDOT z po Dęby byłby wykluczony.

Spotkałem się z informacją że wyżej wymienione schrony znajdowały się w p.o. Wielki Dział.
wiec analogicznie podchodząc do sprawy to Медведь to mógłby być jednym z 2 schronów. Jeden nosi ślady mocnego uszkodzenia działa, drugi zaś, nie jestem pewny bo wtedy nie zwróciłem na to uwagi ale opancerzenie wydaje się naruszone, ( z zewnątrz zamurowany).

a) - Obrazek
Obrazek
b) - Obrazek
całość z zewnątrz została obmurowana i zamurowana wiec trudno ocenić jak wyglądało uszkodzenie.

Może ktoś posiada jakieś inne teorie, przemyślenia, lub informacje to może udało by się ustalić w 100% poszczególne obiekty.

Ostatnio edytowano 4 lut 2014, o 15:20 przez sklsk, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 20 wrz 2013, o 19:22 
Bratnia dusza

Na Wielkim Dziale są jeszcze 2 OPPK, które były mocno ostrzelane. Wg mapki z "Denksa": schron nr 1 z odstrzelonym DOT-4 został po wojnie wyremontowany, w schronie nr 12 odstrzelono DOT-4.

Załączniki:
WD.jpg
WD.jpg [ 247.8 KiB | Przeglądane 633 razy ]

Post Napisane: 20 wrz 2013, o 19:48 
Bratnia dusza

Na wielkim Dziale jest właśnie problem bo brakuje opancerzeń które można przeglądnąć, wymieniłem te 2 które jeszcze posiadają je i są uszkodzone.

A co myślisz na temat Комсомолцa? coraz bardziej skłaniam się ze był to ten rozerwany OPDOT sąsiadujący z APK

Post Napisane: 20 wrz 2013, o 19:54 
Bratnia dusza

sklsk napisał(a):
A co myślisz na temat Комсомолцa? coraz bardziej skłaniam się ze był to ten rozerwany OPDOT sąsiadujący z APK

Też skłaniam się do OPDOT-a, sąsiedni APK nie miał zamontowanych pancerzy Ł-17.

Post Napisane: 20 wrz 2013, o 20:16 
Bratnia dusza

No właśnie, tez mi to nie pasowało, gdzieś się kiedyś natknąłem na zdjęcie jak jeszcze była kopuła w tym APK i był opisany jako Komsomolec i też tak podawałem.

małą korekta co do Медведьa posiadał uszkodzonego LEWEGO DOTa-4 wiec z p.o. Goraje już jeden odpada i w ten sposób odpadną 2 szt z Wielkiego Działu.
Oczywiście jeśli przyjmiemy że strona lewa z DOTem będzie liczona od orylionu stojąc na wprost schronu a nie wewnątrz jego.
Czy może jest to liczone odwrotnie ;)

Wielki Dział z mapki nr 13 i 1 raczej nie można było z niego obserwować wycofujących się pograniczników i wchodzących Niemców, ostrzał na wprost schronu też raczej odpada wiec pasowałby tylko ten biały na mapce nr 7. obserwowanie drogi Werchrata - Huta Lubycka było by możliwe, choć dość daleko.

Post Napisane: 23 wrz 2013, o 19:09 
Bratnia dusza

sklsk napisał(a):
Wielki Dział z mapki nr 13 i 1 raczej nie można było z niego obserwować wycofujących się pograniczników i wchodzących Niemców, ostrzał na wprost schronu też raczej odpada wiec pasowałby tylko ten biały na mapce nr 7. obserwowanie drogi Werchrata - Huta Lubycka było by możliwe, choć dość daleko.

Ze schronu nr 1 nie dało się obserwować drogi Werchrata - Huta Lubycka bezpośrednio - trzeba by opuścić schron i przejść za malutki lasek (ok. 50m) rosnący za nim, stamtąd powinno być widać drogę w odległości ok 1km.
Natomiast ze schronu nr 7 byłaby możliwa obserwacja tej drogi (ok 1,2km) ze strzelnic, peryskopu i kopuły (wprawdzie niezabetonowanej) o ile las pomiędzy schronem i drogą był niski. Schron ma też znacznie uszkodzoną strzelnicę DOT-4, nosi ślady ostrzału (wyremontowane po wojnie) i moim zdaniem ślady użycia miotacza ognia - czarne zacieki na ścianach. Zamieszczam zdjęcie z zaciekami, uszkodzoną strzelnicą i czołgiem, który mógł ostrzelać i podpalić schron. Czołg został zniszczony na linii schronów 1 i 14 i wygląda jakby opuszczał już punkt oporu - skierowany jest przodem na północny-zachód, za czołgiem widać schron nr 1.

Załączniki:
WD-7.JPG
WD-7.JPG [ 124.55 KiB | Przeglądane 599 razy ]

Post Napisane: 23 wrz 2013, o 20:25 
Bratnia dusza

Też tak mi się wydaje że Medwied to jest ten nr 7, typowałem go właśnie po uszkodzeniu strzelnicy DOT-4 i jego kierunku.
Schrony z p.o. Goraje mają mniej jednoznaczne uszkodzenia opancerzenia i trzeba raczej typować Wielki Dział.

Z Niezabudką będzie większy problem, bo jak na razie nie mam żadnej innej wskazówki poza tym że jest wymieniany razem z poprzednikami.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje "Linii Mołotowa"