Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 12 lip 2013, o 21:28 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
Pozycja Tyłowa Dziewiecierz, Rawsko Ruski Rejon Umocniony.
Pozycje tyłowe tak naprawdę zostały głównie na papierze, powstały bardzo nieliczne punkty lub wręcz pojedyncze schrony. Punkt Oporu Dziewięcierz z 8 schronami można by rzec jest puntem rozbudowanym, w dużej mierze nieukończonymi i niezdolnymi do walki.

Podobnie jak punkt oporu, miejscowość jest też nietypowa. Przed wojną Dziewięcierz tak naprawdę składał się z kilku przysiółków, większość z nich teraz znajduje się już za granicą gdzie istnieje pierwotny Dziewięcierz. Po naszej stronie pozostały 3 przysiółki i cerkiew, obecnie jest już to tylko cerkwisko. Powstał PGR Dziewiecierz u nas zwany Dziewięcierzem.

Większość schronów jest zabezpieczona, zamurowane otwory strzelnicze i zakratowane wejścia, Nie zauważyłem rowów diamentowych, mogą być zasypane ale podejrzewam że nie było ich w ogóle.
Obrazek

Na mapce zaznaczyłem trasę swojego przejścia, jednak w zeszłym roku powstała w lesie świeżutka droga z asfaltowego żwiru, więc większość można spokojnie objechać rowerem.
W przypadku Moczar w obu przypadkach jazda rowerem jest troszeczkę utrudniona.
    06-DZ-01, OPPK-01, - 1x DOT-4, 1x NPS-3, 1x RKM obrony bliskiej (schron niedostępny, zakratowane wejścia, zamurowane otwory strzelnicze)
    06-DZ-02, PDOT(m)-02, – 1x NPS-3 (schron niedostępny, zakratowane wejścia, zamurowane otwory strzelnicze)
    06-DZ-03, PPK(m)-03, – 1x NPS-3
    06-DZ-W1, - W-01, fundamenty schronu
    06-DZ-W2, - w-02, wykop pod schron
    06-DZ-04, OPPK-04, - 1x DOT-4, 1x NPS-3, 1x RKM obrony bliskiej (schron niedostępny, zakratowane wejścia, zamurowane otwory strzelnicze)
    06-DZ-05, PPK-05, – 2x NPS-3, 1x RKM obrony bliskiej (schron niedostępny, zakratowane wejścia, zamurowane otwory strzelnicze)
    06-DZ-06, PPK-06, – 2x NPS-3, 1x RKM obrony bliskiej (schron niedostępny, zakratowane wejścia, zamurowane otwory strzelnicze)

Moczary
06-DZ-07, PPK-07, – 2x NPS-3, 1x RKM obrony bliskiej
06-DZ-08, OPPK-08, – 1x DOT-4, 1x NPS-3, 1x RKM obrony wejścia

W 3 - wykop

W okolicy jest jeszcze kilka wykopów które dają do myślenia

Ostatnio edytowano 7 lut 2014, o 15:13 przez sklsk, łącznie edytowano 7 razy

Post Napisane: 12 lip 2013, o 21:37 
Bratnia dusza

06-DZ-01, OPPK-01. Schron do ognia bocznego – półkaponiera. Uzbrojona w armatę 45mm (DOT-4), 1 ckm (NPS-3) i 1  rkm obrony bliskiej.
GPS: N: 50st 12’ 41,9″ E: 23st 25′ 39,48″
Schron bardzo ładnie utrzymany, śmieci jest bardzo mało lub ładnie przykryte zostały liśćmi. Wszystkie strzelnice zamurowane, pozostawiono tylko malutkie otwory dla ptactwa i nietoperzy. Drzwi zakratowane. Znajduje się bardzo blisko drogi, dosłownie na przeciw tablicy drogowej z nazwą miejscowości.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatnio edytowano 7 lut 2014, o 15:13 przez sklsk, łącznie edytowano 2 razy

Post Napisane: 12 lip 2013, o 21:55 
Bratnia dusza

06-DZ-02, PDOT(m)-02, Jednoizbowy schron do ognia czołowego. Uzbrojony w 1 x ckm NPS-3.
Brak opancerzenia.

GPS: N: 50st 12′ 32,90″  E: 23st 25′ 09,37″
Do tego schronu trzeba się troszeczkę “cofnąć” czyli wyszedłem na górkę nad poprzednim schronem i przemierzyłem całe pole jakie się tam znajduje. Schron położony już w dołku w odniesieniu do pola ale za to nad pięknymi dolinkami jakie znajduję się poniżej. Jego kilkumetrowe skarpy tworzą świetny klimat. Po lewej stronie są zasadzenia drzewek wiec ta strona niedługo zniknie w gąszczu młodników, mam nadzieję że nie zostanie naruszona dolinka. W okolicy najprawdopodobniej podbierany jest piasek wiec jest kilka dziwnych wkopów w lesie.

Obrazek

Obrazek

Ostatnio edytowano 7 lut 2014, o 15:13 przez sklsk, łącznie edytowano 2 razy

Post Napisane: 12 lip 2013, o 22:00 
Bratnia dusza

06-DZ-03, PPK(m)-03. Jednoizbowy schron do ognia bocznego z przelotnią. Uzbrojony w 1 ckm NPS-3.Opancerzenie niezainstalowane.

GPS: N:50st  12′ 13,70″ E:23 st 26' 4,80″
Najdalej położony schron w tym punkcie, Wracam z powrotem przez całą długość pola i na jego lewym końcu próbuję przejść do kolejnych polanek/pól, tak to przynajmniej wyglądało na mapce, pierwsza polanka okazała się terenem zarośniętym przez zagajnik brzozowy, na tyle gęsty że trzeba było częściowo go ominąć, ostatnie rzeczywiście jest polem i po wyjściu na górkę z daleka można już dostrzec  kępę drzewek ze schronem. Wychodząc z zagajnika okazało się że obok biegnie świeżuteńka droga asfaltowa i prowadzi do samego pola  do którego się właśnie wybieram.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatnio edytowano 7 lut 2014, o 15:14 przez sklsk, łącznie edytowano 2 razy

Post Napisane: 12 lip 2013, o 22:06 
Bratnia dusza

Przechodzimy na drugą stronę dróżki, na skraju lasu znajdują się fundamenty i wkop pod duży schron.
06-DZ-W1.W-01, Wykop pod schron z fundamentem i zbiornikami.
GPS: N: 50 st 12′ 21,41 E: 23 st 26’30,80″

06-DZ-W2.W-02, Wykop pod schron
GPS:  N: 50 st 12’21,72″ E: 23 st 26’48,47″

Obrazek

Ostatnio edytowano 7 lut 2014, o 15:14 przez sklsk, łącznie edytowano 2 razy

Post Napisane: 12 lip 2013, o 22:10 
Bratnia dusza

06-DZ-04, OPPK-04. Schron do ognia bocznego – półkaponiera. Uzbrojony w 1  armatę  45mm (DOT-4), 1  ckm (NPS-3) i 1  rkm obrony bliskiej.

GPS: N: 50 st 12′ 39,20″ E: 23 st 26′ 43,50″
Dalej można spokojnie przemieszczać się leśnymi dróżkami bez wchodzenia w krzaki.
Zachodzące słońce i schron zarośnięty drobnymi krzaczkami utrudniają focenie, za to w około jest czysto.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatnio edytowano 7 lut 2014, o 15:15 przez sklsk, łącznie edytowano 2 razy

Post Napisane: 12 lip 2013, o 22:14 
Bratnia dusza

06-DZ-06, PPK-06. Schron do ognia bocznego – półkaponiera. Uzbrojony w 2 ckm (NPS-3) i 1  RKM obrony bliskiej.

GPS: N: 50st 12′ 47,99″  E: 23st 26′ 7,70″
PO dojściu do drogi Werchrata - Horyniec, wracam do punktu wyjścia, po lewej stronie zaraz przy drodze, ale w lecie niewidoczny w krzakach zaraz przed początkiem wsi znajduje się następny schron.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozostał mi jeszcze tylko jeden w tej okolicy, zastanawiałem się gdzie może się znajdować, gdy obróciłem się by pooglądać linię lasu dostrzegłem że już go minąłem, schron widoczny bardzo dobrze z drogi, jak go mogłem nie dostrzec przejeżdżając tyle razy tą drogą, nie wiem. Niestety przy tym widać już i trochę śmieci, niestety widać też ślady ognisk i tym podobnych zabaw.

Post Napisane: 12 lip 2013, o 22:19 
Bratnia dusza

06-DZ-05, PPK-05. Schron do ognia bocznego – półkaponiera. Uzbrojona w 2  ckm NPS-3 i 1 x RKM obrony bliskiej.

GPS: 50st 12′ 44,82″ E:23st 26’5,50″
Schron znajduje się na wzgórku, zaraz przed pierwszym budynkiem patrząc od strony Werchraty.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na pewno zajrzę do tych schronów jeszcze raz, być może uda się poprawić zdjęcia, dokładniej pooglądać, może uda się sprawdzić czy były rowy diamentowe i ewentualnie określić okoliczne wkopy i ich pochodzenie.

Post Napisane: 12 lip 2013, o 22:25 
Moderator

Imię: Franz
Nie nadążam przeglądać postów. :D

Post Napisane: 12 lip 2013, o 22:27 
Bratnia dusza

06-DZ-08, Moczary, OPPK-08, Uzbrojenie 1x DOT-4, 1x NPS-3, 1x RKM obrony bliskiej
GPS: N: 50st 13′ 44,83″ E: 23st 28′ 32,67
Na początek schron który najtrudniej było mi odnaleźć, stoi w gęstych krzakach na wzgórzu, prawie pod samymi polami
Jednokondygnacyjny schron do ognia bocznego uzbrojony w zestaw p.panc. 45mm DOT-4, ckm NPS3 i rkm obrony bliskiej. Jak widać schron nie został ukończony, brak obstawionych pancerzy, pozostały jeszcze szczątkowe ślady szalunków, drożne otwory na stropie do zalania pancerzy po montażu. Schron niezamurowany mało dostępny, więc w miarę czysty nie licząc lodówki która robiła za grilla.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Ostatnio edytowano 7 lut 2014, o 15:16 przez sklsk, łącznie edytowano 8 razy

Post Napisane: 12 lip 2013, o 22:31 
Bratnia dusza

06-DZ-07 Moczary PPK-07. Schron drugi, podobnie jak poprzednik nieukończony, bez rowu diamentowego, bez pancerzy które nigdy nie zostały zamontowane. Od poprzednika różni się tym że uzbrojony miał być w 2 ckmy NPS3 i rkm obrony bliskiej.

GPS: N: 50st 13′ 43,39″ E: 23st 28′ 06,94″
Nie wiem w jaki sposób przy poprzedniej wizycie pominąłem ten schron, byłem dosłownie o kilka metrów od niego i nie zauważyłem go w listowiu, dzisiaj listowia prawie nie było więc sprawa była ułatwiona.
Schron znajduje się w narożniku poletka z uprawą sadzonek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatnio edytowano 7 lut 2014, o 15:17 przez sklsk, łącznie edytowano 5 razy

Post Napisane: 12 lip 2013, o 22:36 
Bratnia dusza

11. Wykop pod schron.
GPS: N: 50st 13′ 46,64″ E: 23st 28′ 06,94″
Na mapkach zaznaczany był również wykop pod schron, jak przeszukiwałem ten teren natknąłem się na 2 dolinki, podejrzewam że tam o ile w ogóle był planowany to pewnie tam. ale to już jest daleko idące gdybanie.

Obrazek

jutro postaram się uzupełnić troszkę jak znajdę gdzie zapisałem dane GPS ;)

Ostatnio edytowano 15 lip 2013, o 14:38 przez sklsk, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 12 lip 2013, o 23:04 
Bratnia dusza

sklsk napisał(a):
9 Moczary, OPPK 06-DZ-08
Dwukondygnacyjny schron do ognia bocznego uzbrojony w działo p.panc 45mm, ckm NPS3 i rkm obrony bliskiej.

Ten schrom jest raczej jednokondygnacyjny ze zbiornikami pod nim, to z niego pochodzą moje zdjęcia wyjścia awaryjnego, które przedstawiłem w innym temacie. Gdyby był dwukondygnacyjny to wyjście awaryjne nie byłoby w postaci studni.

Natomiast o ile mnie pamięć nie myli PPK 06-DZ-07 z Moczar ma dolną kondygnację, masz może zdjęcia 10 wewnątrz gdzie byłoby widać otwory w podłodze?

Żaden ze schronów tej pozycji tyłowej nie miał mieć rowu diamentowego tylko zbiorniki na łuski wewnątrz.

Ostatnio edytowano 27 gru 2013, o 20:59 przez @ndrzej, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 12 lip 2013, o 23:19 
Bratnia dusza

tak, na pewno jednokondygnacyjny, chyba z rozpędu wyszedł mi dwu ;),jutro poprawię i przeglądnę wszystko, bo zaczynam padać na pysk dzisiaj, podobnie ze zdjęciami

Post Napisane: 15 lip 2013, o 11:45 
Bratnia dusza

Imię: Mateusz
Grupa 1.
OPPK (06-DZ-04) Schron do ognia bocznego – półkaponiera. Uzbrojony w 1 armatę 45mm (DOT-4), 1 ckm (NPS-3) i 1 rkm obrony bliskiej.

OPPK (06-DZ-08), Uzbrojenie 1x DOT-4, 1x NPS-3, 1x RKM obrony bliskiej

Grupa 2
PPK (06-DZ-06). Schron do ognia bocznego – półkaponiera. Uzbrojony w 2 ckm (NPS-3) i 1 RKM obrony bliskiej.

PPK (06- DZ- 05). Schron do ognia bocznego – półkaponiera. Uzbrojona w 2 ckm NPS-3 i 1 x RKM obrony bliskiej.

PPK (06-DZ-07) uzbrojony miał być w 2 ckmy NPS3 i rkm obrony bliskiej.

Wymieniłem w dwóch grupach schrony o tym samym uzbrojeniu i strzelnicą obrony wejścia. Na podstawie Twoich zdjęć sadzę, że schrony (w podanych grupach) powinny mieć taki sam układ izb. Poniżej wstawię dwa plany schronów, które pochodzą z opracowania pana Jerzego Sadowskiego. Czy możesz potwierdzić prawidłowy dobór schematów schronów?

Pierwszy schemat schronu to półkaponiera dla 1 x DOT14 i 1 x NPS
Drugi schemat schronu to półkaponiera dla 2x NPS.

edit-zmiana oznaczeń

Załączniki:
DOT i NPS.jpg
DOT i NPS.jpg [ 34.89 KiB | Przeglądane 600 razy ]
NPSx2.jpg
NPSx2.jpg [ 32.93 KiB | Przeglądane 600 razy ]

Ostatnio edytowano 27 gru 2013, o 13:39 przez Mate, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 15 lip 2013, o 14:50 
Bratnia dusza

nie chciałbym wprowadzać jakiegoś fermentu ale wydaje mi się że układ pomieszczeń jest w każdym z przypadków inny. (Tylko w Moczarach byłem w środku, reszta brak dostępu).
choć muszę przyznać nie przywiązywałem większej wagi do pustych pomieszczeń, więc mogę się mylić.

Andrzej - niestety mało miałem zdjęć z wnętrza, wiec otworów w podłodze tak naprawdę nie widać. to co miałem to dałem do postów. Moczary PPK wydaje mi się że chyba też był jednokondygnacyjny, więc przy okazji będę musiał sprawdzić

Post Napisane: 15 lip 2013, o 19:53 
Moderator

Imię: Franz
Mate, proszę zaprezentuj pozostałe rysunki typowych rozwiązań schronów na Linii Mołotowa. Łatwiej nam będzie rozpoznać obiekty ze zdjęć i rozmawiać o ich konstrukcji.

Auf...

Post Napisane: 16 lip 2013, o 15:16 
Bratnia dusza

Imię: Marek
Cytuj:
proszę zaprezentuj pozostałe rysunki typowych rozwiązań schronów na Linii Mołotowa.

Warto wkleić schematy wszystkich typowych schronów. :D Autorzy publikacji o Linii Mołotowa zamieszczają schematy kilku powtarzających się rozwiązań schronów w zależności od ich uzbrojenia. Przy eksploracji należny zachować ostrożność, gdyż schrony mogą mieć częściowo wyburzone ścianki działowe. Ślady po wyburzonych ściankach działowych zostają na powierzchniach ścian nośnych i na posadzce.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje "Linii Mołotowa" » 06 Rawsko-Ruski Rejon Umocniony