Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje "Linii Mołotowa"

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 4 lip 2013, o 18:32 
Moderator

Imię: Franz
Ciekawa polska kopuła dla ckm, produkcji Zakładów Ostrowieckich, znajduje się w szybie technologicznym schronu obserwacyjnego pod Medyką (Przemyski RU). Kopuła nie została osadzona w stropie schronu obserwacyjnego.

Pancerz odlano w 1936 roku. Część strzelnicy przeznaczona do obserwacji sektora ognia, została wyposażona w zamknięcie typowe dla dużych płyt z 1936 roku. Rozwiązanie to nie było stosowane dla kopuł przeznaczonych dla obiektów fortyfikacji stałej Górnego Śląska. Pancerz nie posiada płaszcza anty odpryskowego pod czaszą. Zachowano płaszcz anty odpryskowy na wysokości narażonej na bezpośrednie trafienie pociskiem płasko torowym.

Kopuła posiada wykonane tylne wejście, które miało uprościć konstrukcję schronu. Rozwiązanie to można potraktować jako kontynuację pomysłu kopuły "podciętej" (po Dąbrówka).

Auf...

Załączniki:
01.jpg
01.jpg [ 72.48 KiB | Przeglądane 679 razy ]
02.jpg
02.jpg [ 85.28 KiB | Przeglądane 679 razy ]
03.jpg
03.jpg [ 74.79 KiB | Przeglądane 679 razy ]

Post Napisane: 5 lip 2013, o 09:55 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
Czy sprawdzał ktoś średnicę otworów technologicznych na schronach, występują jakieś różnice by można było wyczuć jaki typ kopuły był przewidywany.
Przy następnych wypadach postaram się zwrócić na to uwagę i ewentualnie pomierzyć, tak z ciekawości

Post Napisane: 7 lip 2013, o 00:38 
Bratnia dusza

Imię: Marek
sklsk napisał(a):
Czy sprawdzał ktoś średnicę otworów technologicznych na schronach, występują jakieś różnice by można było wyczuć jaki typ kopuły był przewidywany.
Przy następnych wypadach postaram się zwrócić na to uwagę i ewentualnie pomierzyć, tak z ciekawości

Poruszyłeś ciekawy temat. Na niektórych zdjęciach widać jest wylewkę, która wypełnia otwór pod kopułę. Moim zdaniem trzeba wykonać pomiary średnicy otworu technologicznego z osadzoną kopułą i zanotować jej typ. Na tej podstawie można z pewnością określić typ kopuły, jeżeli znamy tylko średnicę i głębokość otworu technologicznego.

Post Napisane: 7 lip 2013, o 16:47 
Bratnia dusza

może być tak że typ otworu jest jeden, lub w każdym inny ;) ale do puki nie sprawdzimy, będziemy gdybać ;)

Post Napisane: 9 lip 2013, o 21:55 
Moderator

Punkt oporu Dęby - polska kopuła obserwacyjna z Zakładów Ostrowieckich.
Śmierdzący temat. Który to schron ??

Auf...

Obrazek

Obrazek
Jerzey Sadowski artykuł pt. Linia Mołotowa na Roztoczu" - INFORT 3/92

Post Napisane: 9 lip 2013, o 22:30 
Bratnia dusza

Jak by zabrać kopułę i beton ją otaczający to wychodziło by że jest to schron obok komsomolca, często podawany jako komsomolec. (utrzymał się do 30 VI, schron zdobyty miotaczami ognia, załogą zginęła. (później wysadzony)
Jeśli tak to jest to APK 2x Ł17 i 1 NPS
Na poprzedniej stronie wątku Andrzej wkleił mapkę p.o. Dęby APK jest tam opisany

Edit
wkleiłeś mapkę
licząc od granicy jest to pierwszy schron po lewej stronie drogi, ten przy cyplu rowu przeciwczołgowego

edit 2
czego śmierdzący?

Ostatnio edytowano 29 sie 2016, o 11:25 przez sklsk, łącznie edytowano 2 razy

Post Napisane: 9 lip 2013, o 22:55 
Moderator

:D i nic więcej.

Auf...

Post Napisane: 10 lip 2013, o 08:51 
Bratnia dusza

Franz Aufmann napisał(a):
:D i nic więcej.

Auf...

Co masz na myśli?

Post Napisane: 23 wrz 2013, o 09:22 
Bratnia dusza

Chyba czas sprostować - schron pokazany na starym zdjęciu.
na pewno jest to półkaponiea artyleryjska, opisana zgodnie z mapką w poprzednim poście, ale nie jest to wcześniej wspomniany Komsomolec. APK ze zdjęcia nie posiadałał zamontowanych opancerzeń dział.
Komsomolec to schron OPDOT umieszczony bezpośrednio na północ od wspomnianego APK.

Post Napisane: 23 wrz 2013, o 15:07 
Bratnia dusza

Imię: Mateusz
sklsk napisał(a):
Chyba czas sprostować - schron pokazany na starym zdjęciu.
na pewno jest to półkaponiea artyleryjska, opisana zgodnie z mapką w poprzednim poście, ale nie jest to wcześniej wspomniany Komsomolec. APK ze zdjęcia nie posiadał zamontowanych opancerzeń dział.
Komsomolec to schron OPDOT umieszczony bezpośrednio na północ od wspomnianego APK.

To i konsekwentnie powinna pojawić się ta sama informacja w wątku "Nazwy własne schronów" - viewtopic.php?f=388&t=18442 Specyfiką forum a zarazem wielką zaletą jest możliwość uaktualniania podanych informacji.

Post Napisane: 23 wrz 2013, o 16:33 
Bratnia dusza

zostanie to sprostowane, tylko chyba raczej nie w pierwszym poście bo się zrobi bajzel, mam nadzieję na fotki bo te które mam to mało co widać z tego OPDOT.
(a może coś się jeszcze zmieni ;), nie wiem czy inni też może mają jakieś przemyślenia)

Post Napisane: 28 wrz 2013, o 18:29 
Bratnia dusza

Tylko część Linia Mołotowa znajduje się w obecnych granicach Polski. Czy mamy wiedzę, w jakich schronach poza granicami Polski są lub były zamontowane polskie kopuły?

Post Napisane: 28 wrz 2013, o 20:44 
Bratnia dusza

moja wiedza na ten temat jest bardzo mikra,
za wschodnią granicą kopuły też występowały, niestety w większości podzieliły los tak jak i po naszej stronie, bardzo często zostały zezłomowane, pocięte. spotkałem się ze zdjęciami schronów bez zamontowanej kopuły, wiec były przewidziane jak i też z zamontowanymi kopułami.

wątek pozostał troszkę porzucony wiec może wyglądać że to całość, - nie to dopiero odrobina z całości

Post Napisane: 28 wrz 2013, o 23:41 
Bratnia dusza

Cytuj:
nie to dopiero odrobina z całości

Zgadza się. Widziałem w necie zdjęcia naszych wschodnich fortyfikacji. Kilka kopuł pozostało jeszcze w okolicach Baranowicz. Sporo wycięto i pozostały tylko stalowe pierścienie w stropach schronów. Nawet jedną z kopuł wycieli białoruscy muzealnicy w celu przekazania jej do fortyfikacyjnego skansenu. :sciana:

Post Napisane: 22 paź 2013, o 00:34 
Moderator

Jest taki program: "Programy / Historia / Było... nie minęło / Było... nie minęło, 19.10.2013"
Ostatnio pojawiał się news: http://vod.tvp.pl/audycje/historia/bylo ... 3/12549316
Cytuj:
W okolice Wielkiego Działu sprowadziła ekipę „Było... nie minęło” dramatyczna wiadomość. Po raz kolejny ktoś próbował ukraść kopułę ze schronu bojowego na linii Mołotowa. Sama kopuła pochodzi z odcinka umocnionego Sarny...

Jaką opinię możemy sobie wypracować?

Auf...

Post Napisane: 22 paź 2013, o 08:42 
Bratnia dusza

Dość często jak tylko mogę oglądam Sikorskiego. Akurat na ten odcinek trafiłem jak wspominano o dramatycznej sytuacji z kopułą, nie oglądałem od początku. Nie wiem kto tyle rabanu narobił, kopuła jest przesunięta chyba od 2 lat. Ten kto narobił rabanu chyba nie wie ile taka kopuła waży. Raz już wprawdzie została skradziona ale nie oddaliła się zbyt mocno. Faktem jest że dojazd do niej jest bardo dobry.

Obawiam się że z rozpędu teraz mogą kopułę zabezpieczyć zalewając ją w szybie betonem, czyli stracimy możliwość oglądnięcia całego dzwonu. jak już to można by było ją jedynie przyspawać do drutów zbrojeniowych.

Schron podlega chyba pod Nadleśnictwo Lubaczów, w przyszłym tygodniu będę miał odrobinę więcej czasu wiec postaram się skontaktować z nadleśnictwem i dowiedzieć się czy może coś planują, ewentualnie odwieźć ich od zabetonowania.
Pozdrawiam.

Post Napisane: 22 paź 2013, o 10:41 
Bratnia dusza

Zorientowani w temacie mówią, że kopuła stoi na przesuniętej blasze podestu już od 5 lat. Nagłośnienie tematu nie służy kopule jedynie kolegom, którzy na gwałt chcą poprawić swoje notowania i wykazać że cokolwiek robią. Dużo szumu medialnego i nic z tego nie wyniknie.

Post Napisane: 22 paź 2013, o 21:25 
Bratnia dusza

Mate napisał(a):
Zorientowani w temacie mówią, że kopuła stoi na przesuniętej blasze podestu już od 5 lat. Nagłośnienie tematu nie służy kopule jedynie kolegom, którzy na gwałt chcą poprawić swoje notowania i wykazać że cokolwiek robią. Dużo szumu medialnego i nic z tego nie wyniknie.

Zgadza się, 5 lat temu ktoś postawił leżącą w szybie kopułę na przesuniętym podeście i stoi tak nadal. Pamiętam jak na innym forum pisał o tym Aufmann zawiedziony bo nie mógł dokładniej obejrzeć kopuły wewnątrz. Kopuła nigdy nie była przymocowana do schronu, więc nie wiem dlaczego redaktor mówi o odciętych śrubach.

Post Napisane: 22 paź 2013, o 23:09 
Moderator

Wypad na Wielki Dział zorganizowałem w marcu 2008 roku. O tej porze roku jest bardzo łatwo odnaleźć schrony nawet w lesie. Od kolegów dostałem ścisłe wytyczne, że nawet ślepiec by trafił do celu. Pamiętam, że @ndrzej rozrysował mi dojazdy samochodem w pobliże wyznaczonych obiektów. Zawsze mnie wyprzedzał. Nawet rozminęliśmy się na Medyce o kilka tygodni.
Podane współrzędne GPS schronów były prawidłowe, więc dotarliśmy do punktu oporu bez większych problemów. Ten fakt lekko mnie niepokoił, gdyż wszystko układało się zgodnie z planem, co przy takich wyjazdach nie jest normalne.

Schron namierzyliśmy bardzo łatwo. Prowadziły nas do niego zachowane odciski kół. Teren przed schronem od strony leśnej drogi był rozkopany. To co zobaczyliśmy, kompletnie mnie zaskoczyło. Byłem przekonany, że zastanę leżącą kopułę i będzie widoczne to, co skrywa normalnie warstwa żelbetu. Kopuła została podniesiona i postawiona pionowo w szybie bez żadnego mocowania.
Jak zobaczyłem kopułę w pionie, to stwierdziłem, że to jeszcze nic straconego, bo zawsze można wejść do środka.
Wszedłem do schronu i dotarłem do studni. Już wtedy wiedziałem, że już wszystko stracone. Do kopuły nie można było wejść. Podstawy kopuły nie zobaczę. Została niewłaściwsze postawiona względem podestu.

Bardzo dobre zdjęcie podestu i szybu umieścił na poprzedniej stronie Paweł. Nie miałem szans się przecisnąć.

Auf...

Post Napisane: 24 paź 2013, o 11:52 
Bratnia dusza

Cytuj:
Wypad na Wielki Dział zorganizowałem w marcu 2008 roku. O tej porze roku jest bardzo łatwo odnaleźć schrony nawet w lesie. Od kolegów dostałem ścisłe wytyczne, że nawet ślepiec by trafił do celu. Pamiętam, że @ndrzej rozrysował mi dojazdy samochodem w pobliże wyznaczonych obiektów. Zawsze mnie wyprzedzał. Nawet rozminęliśmy się na Medyce o kilka tygodni.

Zaczynaliście chodzić po bunkrach w 2008 roku, więc nic dziwnego, że tak łatwo piszecie posty :D Ja dopiero zaczynam zwiedzać. Mam dobrą motywację do niedzielnych wyjazdów.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje "Linii Mołotowa"