Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 27 lip 2015, o 13:40 

Imię: Artur
Master napisał(a):
Wilcze doły kojarzą mi się z Grunwaldem 1410 roku i wojną w Wietnamie

A nie tylko, bo czyż takim dołem nie jest widoczny na poniższym rysunku rów przeciwczołgowy udający wąski okop? :) No ale właśnie - czy zabezpieczano podejścia do schronów w jakiś "ukryty" sposób? Zapory małowidoczne, pola minowe?

Załączniki:
zapora - ukryty rów.png
zapora - ukryty rów.png [ 24.97 KiB | Przeglądane 600 razy ]

Post Napisane: 20 lis 2016, o 00:22 

Imię: Darek
Na podstawie zapodanego przez "laika" rysunku, to skojarzyło mi się.

A czy takim typem "wilczego dołu" np. nie jest klasyczna fosa z wewnętrzna pozycja strzelecką ( Srebrna Góra ) dodatkowo zabezpieczona od strony ataku "murem Carnota" ( choć być może jest to trochę przerost formy nad treścią )?
Choć są to obiekty starsze i z innej epoki, lecz czy to Srebrna Góra czy np. Nysa - też mamy tu przykłady fortyfikacji niemieckiej.

...................................................................................................................................................................

A wracając do kwestii zapadni.

To przyszło mi do głowy, że budowano je chyba bardziej po to aby miały gdzie eksplodować rzucane do przedsionka schronu ( np. B-weki ) granaty, przez żołnierzy strony atakującej dany schron.
Zakładając że, jeżeli "rów diamentowy" np. w klasycznych - czechosłowackich "ciężkich" schronach ( np. Jerab ). Spełniał podobną rolę ( ochrona strzelnicy ), to dla czego nie mogła się do tego nadawać zapadnia ( ochrona przedsionka schronu, przed eksplozja wrzuconego do środka granatu )?
Jakoś nie zauważyłem w "międzyrzeckich" zapadniach, wbitych zaostrzonych pali. Po to aby atakujący żołnierz, miał się na nie nadziać.
Zdaje się że maja one głębokość 3 m, czy to nie jest dostateczna głębokość na "zneutralizowanie" działania odłamków grantów?

Post Napisane: 5 kwi 2017, o 11:04 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
Pewnie proste pytanie i dla fachowców od umocnień niemieckich jaki kolejnictwa
Trafiłem w necie informację, że jest to "poniemiecki bunkier obrony kolei"
Raczej nie bunkier a schron, nie obrony a ochrony ale czy poniemiecki tego to już nie wiem.
W zależności od typu, obiekty posiadają 3 lub 4 otwory obserwacyjne, bo nie strzelnicze wysokość szczeliny to max 2 cm co raczej uniemożliwia prowadzenie ognia, dodatkowo nie posiadają stopni antyrykoszetowych. Grubość ścian około 40-50 cm, do wnętrza prowadzi otwarta przelotnia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 5 kwi 2017, o 23:48 
Moderator

Imię: Franz
A gdzie Ty takie cudo ustrzeliłeś?

Post Napisane: 6 kwi 2017, o 06:21 
Bratnia dusza

Miał być jeden, ale poszukałem w około i znalazłem 3 szt. 2szt 4 otworowe, 1 szt 3 otworowa. Po czym stwierdziłem że muszę tu przyjść jeszcze raz z aparatem i normalnie ubrany. (nie dosłownie ale pod krawatem źle się chodzi po takich miejscach)
Tereny klejowe Lublin główny. Dokładnie to tyły parowozowni, coś więcej jeszcze tam powinno być. Ale to dopiero jak tam wrócę ;)

Post Napisane: 6 kwi 2017, o 08:20 
Bratnia dusza

Imię: Piotr
Widziałem zdjęcia podobnej konstrukcji w Koluszkach ( warschauer44 - http://www.straznicyczasu.pl/viewtopic.php?f=442&t=7437) opisane jako Brandwachenstände - stanowisko obserwacyjne straży pożarnej.

forty44

Post Napisane: 6 kwi 2017, o 08:52 
Bratnia dusza

pożarnej to raczej powinno być od góry by widzieli gdzie się dymi ;), co jednak by potwierdzało niemieckie pochodzenie ;)
Do tego z Koluszek top strasznie ciężko wejść ;)

szukając już po podanej nazwie to rzeczywiście wskazywało by na pochodzenie przeciwpożarowe

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje niemieckie do 1945 roku