Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 17 wrz 2009, o 16:59 
Przyjaciel

Imię: Darek
W Skansenie Fortyfikacji Prus Wschodnich w Bakałarzewie (woj. podlaskie, pow. Suwałki) można zwiedzić (tylko w okresie wakacyjnym VII - VIII) zrekonstruowany schron typu Regelbau 113d .
Schron ten przeznaczony był jako stanowisko dowodzenia punktu oporu Bakałarzewo.

Punkt oporu Bakałarzewo wchodził w skład wybudowanej przez Niemców w latach 1940-41 Mazurskiej Pozycji Granicznej.
W okolicy Bakałarzewa powstało wtedy i zachowało do naszych czasów 5 żelbetonowych schronów bojowych oraz 8 schronów biernych.

Odrestaurowany przez pasjonata z Lublińca schron typu Regelbau 113d

Zapory przeciwpancerne i przeciwpiechotne przed schronem

Obrazek

Przed wejściem do schronu

Obrazek

Wejście (na wprost strzelnica obrony wejścia,po prawej drzwi)

Obrazek

Ręczna pompa powietrza z filtrem, strzelnica obrony wejścia i widoczny fragment śruby na jakiej były osadzane kopuły pancerne

Obrazek

Najniższa kondygnacja

Obrazek

Wystawa na wyższej kondygnacji

Obrazek

Obrazek

Max :)

Obrazek

Sześciostrzelnicowa kopuła bojowa typ 20P7 na dwa ciężkie karabiny maszynowe MG 34

Obrazek

Fragment trójstrzelnicowej kopuły (wyciągniętej z rzeki). Widać jej grubość.

Obrazek

Widok na Bakałarzewo z wnętrza kopuły pancernej

Obrazek

Współrzędne

Obrazek

Zamknięcie kuliste strzelnicy km - jedno z kilku zachowanych w Europie.

Widok od wewnątrz

Obrazek

Widok od zewnątrz

Obrazek

Osłona przyrządu obserwacji bocznej
Wewn.

Obrazek

Zewn.

Obrazek

Wyjście ewakuacyjne

Obrazek

W pobliżu parkingu skansenu fortyfikacji znajduje się schron bierny dla drużyny piechoty

Obrazek

Post Napisane: 17 wrz 2009, o 21:01 
Moderator

Imię: Franz
Witam,
Również miałem okazję odwiedzić Bakałarzewo. Andrzej już od kilku lat przywraca świetność Regelbau 113. Kopuła 20P7 została odmalowana. Brakje jej wprawdzie oznaczeń sektorów, ale to są szczegóły na które nie powinno zwracać się uwagi, biorąc pod uwagę wielki wkład pracy.
Zwróciłem uwagę, że schron został w wyposażony w nowe eksponaty. Został zamontowany wentylator firmy Hes (4 zdjęcie od góry). Ale też miło popatrzeć na stare eksponaty takie jak 9P7 Kleinstglocke für Infanteriebeobachtung. Korpus staliwny, powierzchniowo hartowany, został odlany przez firmą Otto Grusona w latach trzydziestych. Jest wprawdzie uszkodzony, ale należy do nielicznych eksponatów w prywatnych rękach. Drugi egzemplarz znajduje się w muzeum w Bydgoszczy i pochodzi z Pozycji Pomorskiej.

Auf... pozdrawia

Montenegro, dotarłeś do innych schronów w pobliżu 113 np 105 z Kleinstglocke 90P9?

Post Napisane: 18 wrz 2009, o 15:22 
Przyjaciel

Imię: Darek
Niestety, do innych schronów w Bakałarzewie nie dotarłem.
pozdrawiam

Post Napisane: 19 wrz 2009, o 21:07 
Moderator

Obrazek

Witam.
Widok sklepienia kopuły 20P7. Montenegro zaprezentował zdjęcie pierścieni współrzędnych. Do czego mogły one służyć? Na podstawie jakich danych prowadzono ognień ze strzelnic bojowych kopuł niemieckich, a na jakich zasadach z polskich?

Auf... pozdrawia

Post Napisane: 13 mar 2013, o 22:45 

Imię: Hubert
Oj Auf mógłbys rozwinąć ten temat i podzielić się z nami swoimi przemyśleniami. Niedawno pozyskałem kawał kątomierza z kopuły R120a:

Załączniki:
p3070588_124.jpg
p3070588_124.jpg [ 96.9 KiB | Przeglądane 1339 razy ]
p3070589_125.jpg
p3070589_125.jpg [ 135.25 KiB | Przeglądane 1339 razy ]

Post Napisane: 15 mar 2013, o 02:17 
Moderator

W omawianym schronie znajdowała się bojowa kopuła dla 2 ckm. Natomiast w schronach typu R 120 (niem. Regelbau ) lub jego lustrzanym odbiciu, mogły być osadzone dwa typy kopuł dla obserwatora artylerii (niem. Panzerturm für Artilleriebeobachtung):
- 21 P 7
- 441 P 01.
Z której kopuły posiadasz skalę kątomierza?

Obie kopuły zostały szczegółowo opisane w instrukcji "Panzertürme für Artilleriebeobachtung, Vorläufige Beschreibung und Behandlungsvorschrift" z 1.12.39 (Sygnatura D 582/1 -stara, D1531/1- nowa). Do instrukcji został dołączony atlas z rysunkami kopuły, podzespołów i części (Sygnatura D 582/2 -stara, D1531/2- nowa). Materiały są ogólnie dostępne w niemieckim archiwum Bundesarchiv- Abteilung Militärarchiv w Freiberg (BA-MA).

Urządzenia obserwacyjne oraz zasady podawania współrzędnych celów opisano w "Instrukcji szkolenia piechoty w obiektach fortyfikacji stałej" (niem. Anweisung für die Ausbildung der Infanterie in den ständigen Kampfanlagen). Ta publikacja dostępna jest również w języku polskim.

Kopuły 441 P 01 są w miarę skomplikowane. Posiadają aż dwa pierścienie kątomierzy. Ciekawostką może być fakt, że część kopuł zostało nieprawidłowo zmontowana. Pierścienie zostały zamienione miejscami co uniemożliwiało określenie położenia celów.

Auf...

Post Napisane: 15 mar 2013, o 17:15 

To z kopuły R 120a z Pohulanki- jakby nie było naszego "poligonu archeo"

Post Napisane: 15 mar 2013, o 22:37 

Cytuj:
Urządzenia obserwacyjne oraz zasady podawania współrzędnych celów opisano w "Instrukcji szkolenia piechoty w obiektach fortyfikacji stałej" (niem. Anweisung für die Ausbildung der Infanterie in den ständigen Kampfanlagen). Ta publikacja dostępna jest również w języku polskim.

Sądząc z treści polskie opracowanie jest zubożone o rysunki i instrukcje dotyczace poszczególnych rodzajów optyki,zasad ich konserwacji i przechowywania,czy odnosze dobre wrażenie? Ponadto zawsze uważałem że wszystko co odnosi się do obserwatora w polskim przekładzie bardziej można stosowac do kopuły obserwatora piechoty lub małego dzwonu obserwatora piechoty np w R105 lub dużych werkach OWB a nie obserwatora artylerii który z natury współdziałał z artylerią usytuowaną z dala od obiektu. Auf zdradziłbys mi czy w naszym wypadku obserwator rozmawiał bezposrednio z bateriami na zapleczu czy jednak wszystkie informacje były"obrabiane" w izbie map i dopiero z niej płynęły meldunki na zaplecze?

Post Napisane: 17 mar 2013, o 00:35 
Moderator

Cytuj:
Sądząc z treści polskie opracowanie jest zubożone o rysunki i instrukcje dotyczace poszczególnych rodzajów optyki,zasad ich konserwacji i przechowywania,czy odnosze dobre wrażenie? Ponadto zawsze uważałem że wszystko co odnosi się do obserwatora w polskim przekładzie bardziej można stosowac do kopuły obserwatora piechoty lub małego dzwonu obserwatora piechoty np w R105 lub dużych werkach OWB

Z treści postu wynika, że nie masz dostępu do wersji oryginalnej "Anweisung für die Ausbildung der Infanterie in den ständigen Kampfanlagen". Wersję oryginalną przerabiałem kilka lat temu, gdyż zainteresowany byłem zasadami funkcjonowania obserwacji w małych kopułach 9P7 (niezależnie od producenta), 23 P7 i 90P8 (niem. Kleinstglocke). Publikacja nie jest chroniona prawami autorskimi, więc około 120 Mb mogę umieścić w całości na jakim serwerze. Będziesz miał możliwość porównania oryginału i przekładu. Opracowanie wydrukowano wprawdzie gotykiem, ale o ile dobrze pamiętam w polskim wydaniu zachowana jest struktura oryginalnego wydania. Swojego czasu rozmawiałem z żoną Fortecy, która dokonała przekładu publikacji. Przesympatyczna kobieta, która chętnie udziela wyjaśnień.
Mam teraz trochę ograniczoną możliwość pisania na forum. Zbliża się nowy sezon wypadów fortecznych. Chciałbym spokojnie dopracować kolejne dwa wyjazdy na Linię Maginot.

Cytuj:
Auf zdradziłbys mi czy w naszym wypadku obserwator rozmawiał bezposrednio z bateriami na zapleczu czy jednak wszystkie informacje były"obrabiane" w izbie map i dopiero z niej płynęły meldunki na zaplecze?

Mimo że podziałki pierścieni kątomierzy były zorientowane względem północy, współrzędne celu były podawane względem położenia stanowiska obserwatora. Informacje te musiały być „obrobione” i dopiero później przekazywane na stanowiska artyleryjskie.

Auf...

Post Napisane: 17 mar 2013, o 19:11 

Cytuj:
Z treści postu wynika, że nie masz dostępu do wersji oryginalnej "Anweisung für die Ausbildung der Infanterie in den ständigen Kampfanlagen". Wersję oryginalną przerabiałem kilka lat temu, gdyż zainteresowany byłem zasadami funkcjonowania obserwacji w małych kopułach 9P7 (niezależnie od producenta), 23 P7 i 90P8 (niem. Kleinstglocke). Publikacja nie jest chroniona prawami autorskimi, więc około 120 Mb mogę umieścić w całości na jakim serwerze. Będziesz miał możliwość porównania oryginału i przekładu. Opracowanie wydrukowano wprawdzie gotykiem, ale o ile dobrze pamiętam w polskim wydaniu zachowana jest struktura oryginalnego wydania. Swojego czasu rozmawiałem z żoną Fortecy, która dokonała przekładu publikacji. Przesympatyczna kobieta, która chętnie udziela wyjaśnień.
Mam teraz trochę ograniczoną możliwość pisania na forum. Zbliża się nowy sezon wypadów fortecznych. Chciałbym spokojnie dopracować kolejne dwa wyjazdy na Linię Maginot.

Będe zobowiązany, z językiem też da radę jakos powalczyć w końcu czego się nie zrobi by zrozumieć swój niemiecki beton :)

Post Napisane: 18 mar 2013, o 19:03 

Serdeczne dzięki za przesłane materiały Auf.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje niemieckie do 1945 roku