Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje niemieckie do 1945 roku

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 31 maja 2013, o 23:38 
Moderator

Imię: Franz
Zwróciłem uwagę, że nadal występują problemy z ustaleniem przebiegu linii demarkacyjnej pomiędzy III Rzeszą a ZSRR.

W Polsce w okresie międzywojennym, ZSRR nazywano potocznie Rosją Sowiecką lub Związkiem Sowieckim. Urzędowa nazwa brzmiała: Związek Socjalistycznych Sowieckich Republik lub później Związek Sowieckich Socjalistycznych Republik Rad.

Auf...

Post Napisane: 2 wrz 2013, o 23:20 

Imię: Hubert
Napis w przedsionku

Załączniki:
Wyprawa bieszczadzka z Madzią 016.JPG
Wyprawa bieszczadzka z Madzią 016.JPG [ 177.2 KiB | Przeglądane 541 razy ]

Post Napisane: 3 wrz 2013, o 16:34 
Moderator

Hubert,

Nie myśl nawet, że tym jednym zdjęciem załatwisz temat.

Jest niemożliwe abyć nie zrobił więcej zdjęć.

Auf...

Post Napisane: 3 wrz 2013, o 17:28 

Cytuj:
Hubert,

Nie myśl nawet, że tym jednym zdjęciem załatwisz temat.

Jest niemożliwe abyć nie zrobił więcej zdjęć.

Auf...

No wiesz Auf, do Gościeradowa pojechałem w sumie tylko i wyłącznie po lepsze zdjęcie tego napisu. Na 22 cyknięte foty 9 poświęcone jest tylko temu napisowi :)

Post Napisane: 3 wrz 2013, o 18:16 
Bratnia dusza

Imię: Marek
Cytuj:
22 cyknięte foty 9 poświęcone jest tylko temu napisowi :)

Ja kiedyś robiłem po jednej lub po dwie foty i wielokrotnie więcej tego żałowałem. Ważne elementy też focę po 3-4 razy.

Post Napisane: 3 wrz 2013, o 22:32 
Moderator

Wybrałem się kiedyś na Śląsk aby zrobić zdjęcia tylko jednego schronu. Podczas poprzedniego wypadu nie udało mi się wykonać zdjęć a jedynie w miarę dokładnie obejrzałem sobie dzieło. Szczególnie interesowała mnie czerpnia powietrza z 1939 roku umieszczona na tylnej ścianie przy wejściu do schronu.

Podjechałem pod schron zgodnie z planem. Zaparkowałem autko i zebrałem sprzęt. Do schronu miałem góra 150 metrów. Najpierw zauważywszy drzwi kratowe w schronie, których wcześniej nie było. Później kłódkę przy drzwiach.

Nawet nie mogłem marzyć, że ta wielka kłódka nie zamyka drzwi. Tak się zdenerwowałem, że nawet zapomniałem zrobić zdjęcia czerpni powietrza, widocznej (dostępnej) z zewnątrz schronu. Po południu, już w drodze powrotnej podjechałem do schronu jeszcze raz i zrobiłem jedno zdjęcie czerpni.
Już podczas powrotu do Wawy, zadzwonił mój sympatyczny kolega. Do dzisiaj zapamiętałem jego charakterystyczny zwrot :
Nie pomyśl nawet, że jednym zdjęciem załatwisz tak ciekawy temat.

Auf...

Post Napisane: 26 lip 2014, o 09:38 

Imię: Łukasz
W pierwszym temacie na 7 zdjęciu widać prawdopodobnie tunel który prowadził do drugiego bunkra, teraz jest wysadzony i zablokowany, kolega mówił że drugi bunkier był gdzieś w lesie na północ. Czy to prawda?

Post Napisane: 26 lip 2014, o 18:40 
Bratnia dusza

Imię: Marek
Łukasz777 napisał(a):
W pierwszym temacie na 7 zdjęciu widać prawdopodobnie tunel który prowadził do drugiego bunkra, teraz jest wysadzony i zablokowany, kolega mówił że drugi bunkier był gdzieś w lesie na północ. Czy to prawda?

Ten schron ma szczęście do mitów i legend. Schron jest standardowym niemieckim Regalbau R 514. Zdjęcie na które powołujesz się, jest wyjściem awaryjnym ze schronu. Jeżeli drzwi główne zostaną uszkodzone i nie można ich otworzyć, załoga mogła opuścić schron właśnie przez wyjście awaryjne. W wątku viewtopic.php?f=377&t=17722&start=20 są zdjęcia wyjścia awaryjnego dla schronu R 105.

Post Napisane: 29 lip 2014, o 17:02 

Master napisał(a):
Łukasz777 napisał(a):

Ten schron ma szczęście do mitów i legend. Schron jest standardowym niemieckim Regalbau R 514. Zdjęcie na które powołujesz się, jest wyjściem awaryjnym ze schronu. Jeżeli drzwi główne zostaną uszkodzone i nie można ich otworzyć, załoga mogła opuścić schron właśnie przez wyjście awaryjne. W wątku viewtopic.php?f=377&t=17722&start=20 są zdjęcia wyjścia awaryjnego dla schronu R 105.

Każdy niemiecki bumkr był pełen zamurowanych pięter i podziemnych tuneli :)

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje niemieckie do 1945 roku