Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje polskie do 1939 roku

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 13 sty 2014, o 20:49 

Imię: Jendrass
Witam

To mój pierwszy post na forum i bardzo cieszę się, że na nie trafiłem
Szukam informacji o polskich schronach bojowych przystosowanych do armat 75 mm (wz. 1897 Schneider oraz armata prawosławnych 02/26). Chciałbym wykonać rysunek 3D i trochę grafik i napisać krótki artykuł wsparty ww. obrazkami. Jeśli chodzi o armatę wz. 02/26 to służę uprzejmie informacjami, bo zajmowałem się budową repliki wz. 02/26 dla GRH 7 DAK.

Pozdrawiam
Jendrass
GRH 7 DAK

Post Napisane: 14 sty 2014, o 22:00 

Żeby nie być gołosłowny, praca z dziś:
Obrazek
Obrazek

Post Napisane: 14 sty 2014, o 23:19 
Moderator

Imię: Franz
Jendrass napisał(a):
Witam

To mój pierwszy post na forum i bardzo cieszę się, że na nie trafiłem
Szukam informacji o polskich schronach bojowych przystosowanych do armat 75 mm (wz. 1897 Schneider oraz armata prawosławnych 02/26). Chciałbym wykonać rysunek 3D i trochę grafik i napisać krótki artykuł wsparty ww. obrazkami. Jeśli chodzi o armatę wz. 02/26 to służę uprzejmie informacjami, bo zajmowałem się budową repliki wz. 02/26 dla GRH 7 DAK.

Pozdrawiam
Jendrass
GRH 7 DAK

Wybrałeś sobie zdecydowanie trudny schron na "wprawki rysunkowe". Na przestrzeni kilkunastu lat pojawiły się dwa opracowania, w których umieszczono schematy schronu oraz krótki opis. Szkic pana Miniewicza zawiera wymiary ułatwiające rysowanie. Utrudnieniem w poprawnym wykonaniu pracy jest brak dostępu do pomieszczeń schronu. Oznacza to, że będziesz musiał posiłkować się rozwiązaniami standardowymi. Ta uwaga dotyczy wszystkich elementów konstrukcyjnych schronu. Będziesz miał problem z kopułą i ambrazurami. Doświadczenie podpowiada mi, że łatwiej jest rozrysować poszczególne elementy konstrukcyjne schronu i umieszczać je w bryle schronu.
Z rysunku, który przedstawiłeś, trudno jest określić typ kopuły. Ambrazury lekko odchylone od poziomu nie sięgały lica ściany.

Życzę powodzenia.

Auf...

Post Napisane: 14 sty 2014, o 23:59 
Przyjaciel

-> Jendrass
Patrząc na te rysunki 3D to widzę tutaj bardzo dużą improwizację. Sporo szczegółów konstrukcyjnych wygląda dziwnie i nie przypomina tych z rzeczywistości. Domyślam się że chcesz zrobić rysunek obiektu, którego nawet na oczy nie widziałeś i potrzebujesz wymiarów. Powiem ci że z zdobyciem takich wymiarów może być duży problem. Zwymiarowanie schronu zajmuje sporo czasu i jak ktoś już robi schemat to przeważnie robi dosyć uproszczony schemat w 2D. Żeby zdobyć wszystkie potrzebne wymiary dla zrobienia porządnego rysunku 3D to trzeba by na takim obiekcie chyba przesiedzieć z kilka dni.
Problem więc nie jest w tym, że ktoś ma wymiary i ci ich nie chce dać. Problem może być w tym, że mało który obiekt jest tak dokładnie pomierzony, aby można było na tej podstawie robić rysunki 3D. A jak już ktoś takie pomiary przeprowadzi to pewnie sam taki rysunek sporządzi.

Post Napisane: 15 sty 2014, o 00:55 
Moderator

Publikacja pt."Ośrodek Oporu Węgierska Górka" Poznań 2000 pana Janusza Miniewicza zawiera rysunek, na podstawie którego można wykonać dobry rysunek w 2D. Należy tylko posiadać dobry skan rysunku ze wspomnianego opracowania, aby wydrukować go w powiększeniu. Inaczej jest nieczytelny, jak moja kopia. Przykładowe opracowanie, dla zorientowania się w metodyce pomiarów załączam do posta. Schody zaczynają się w momencie rysowania detali na trzeciej rzutni. Nie ma opracowania, które by zwierało te dane. Należy wykonać je samemu. Musi być dostęp do schronu.

Swojego czasu uparłem się na wykonanie rysunku schronu ze wzgórza 133 w Nowogrodzie. Zajęło mi to cztery dni po 6-7 godzin w schronie, mimo że nie byłem nowicjuszem. Wyeliminowałem brak niektórych pomiarów po przez pracę na laptopie w schronie. Wcześniej przebrnąłem przez wprawki w postaci wykonania rysunków strzelnic, pancerzy ściennych i kopuł. Aby narysować niektóre elementy musiałem posiłkować się innymi schronami. W miarę poprawnie mogłem rozrysować małą płytę dla ckm z 1939 roku po wykonaniu pomiarów w Węgierskiej Górce, Wiźnie i Goniądzu. Niektóre detale wykonałem na podstawie rysunków z CAW. Do dzisiaj, mimo że upłynęło kilka lat, nie mam rozrysowanej kompletnej wyrzutni ładunków oświetlających sektor ognia i jarzma kulistego ckm do małej gazoszczelnej płyty z 1939 roku. Wspomnianych elementów nie ma zachowanych a w CAWie nie dotarłem do odpowiednich dokumentów.

To wcale nie oznacza, że Jendrassowi nie uda się wykonać poprawnego rysunku schronu. Jeżeli będę mógł, chętnie pomogę. Miałem kiedyś podobne problemy z brakiem dokumentacji i liczyłem na pomoc kolegów. Byłem bardzo zaskoczony, jak kilka lat temu dostałem bezpłatnie materiały jakich bez powodzenia szukałem. Wystarczył jeden mejl i dostałem pocztą przesyłkę na koszt nadawcy z wypalanymi płytkmi i trzema kilogramami papierów.

Jendrass nie zniechęcaj się. Rysunki zawsze można poprawić.

Auf...

Załączniki:
Obiekt Wyrwidąb - wentylacja.jpg
Obiekt Wyrwidąb - wentylacja.jpg [ 673.14 KiB | Przeglądane 1509 razy ]

Post Napisane: 15 sty 2014, o 10:01 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
A ja powiem coś zupełnie innego.
Niuanse czy coś ma 5 czy 7 cm, czy ścianka była bliżej czy dalej, to informacja która zajmuje osobę analizującą każdy aspekt budowy schronu od strony czysto technicznej. Rysunki Franza są świetne (choć powinien pomyśleć nad innym ich zabezpieczeniem bo to co daje usuwa się w 2 min ;)). Dają nam dokładny obraz poszczególnych elementów, naprawdę świetna robota.

Wykonanie Jendrassa na pewno ma masę wad, niedociągnięć (tym bardziej że jest to obiekt dość trudny jak na początki takiego rysowania), ale spełnia jedną podstawową rolę, daje wyobrażenie jak ten schron wyglądał, jak trzeba było manewrować lawetą by wszystko ustawić. Czyli informuje o tym jak coś wyglądało normalnego zjadacza chleba, który nigdy nie wejdzie do schronu z metrówką by wnikać czy pancerz jest 5 czy 10 centymetrów za nisko.
Powiem tylko jedno, rysować, rysować i jeszcze raz rysować, za 2- 3 lata stwierdzisz że narysowałeś to do dupy, i teraz mając inną wiedze zrobiłbyś to inaczej. jednak tego etapu nie da się przeskoczyć.

Post Napisane: 15 sty 2014, o 10:59 
Przyjaciel

Kiedyś próbowałem zrobić taki rysunek 2D na podstawie rysunków Miniewicza i wymiarów jakie na nich były. Muszę przyznać, że szybko poległem. Niby są podane wymiary, ale jak przyjdzie do rysowania to okazuje się, że sporo wymiarów brakuje. Największy problem jest z detalami.
Nie twierdzę, że narysowanie czegoś takiego nie jest możliwe. Twierdzę tylko, że to jest bardzo trudne.

Moim zdaniem, żeby zrobić dobry schemat jakiegoś obiektu to trzeba w nim sporo posiedzieć. Po tych moich nielicznych pomiarach jakie dokonałem nabrałem szacunku do tych, których się za coś takiego zabierają. Tutaj często nie wystarczy tylko pomierzyć. Czasem trzeba niektóre dane odpowiednio zinterpretować. Głupia rzecz jak promień zaokrąglenia narożników. W jednym tylko obiekcie różne narożniki mogą mieć różne promienie zaokrąglenia i potem jest problem jakie zaokrąglenie np. przyjąć dla narożnika, który jest niewidoczny, bo jest zasłonięty ziemią. Albo problem taki, że wchodzi się do izby, która wydaje się zrobiona na planie prostokąta. Po pomiarach wszystkich ścian okazuje się, że ma ona kształt jednak trapezu albo równoległoboku. Jak się potem źle uśredni dane i jednak przyjmie kształt prostokąta to potem na końcu się okazuje, że na drugim końcu obiektu nic nie pasuje i wychodzą za grube lub za cienkie ściany, albo pewne elementy trzeba by narysować nie tam gdzie rzeczywiście się znajdują.

Ta własna interpretacja danych sprawia, że ten sam obiekt rysowany przez różne osoby na różnych schematach może różnić się szczegółami. Gdyby potem ktoś skopiował taki rysunek, to autor potem jest wstanie stwierdzić, że była to kopia jego rysunku na podstawie pewnych drobnych niuansów. Zresztą niektórzy z tych co rysują schematy nawet celowo czasem wprowadzają błędy do schematów, żeby potem niby stwierdzić, że ktoś skopiował jego schemat. Czymś takim chwalił się jeden z „autorytetów” w dziedzinie fortyfikacji, którego nazwiska nie wymienię.

Nie piszę tego żeby kogoś zniechęcać. Moim zdaniem lepiej na początku zacząć od czegoś prostszego np. 2D, no i najlepiej jest jak wcześniej samemu posiedzi się w takim obiekcie, którego chce się narysować.

Post Napisane: 15 sty 2014, o 13:14 
Bratnia dusza

Imię: Mateusz
sklsk napisał(a):
Powiem tylko jedno, rysować, rysować i jeszcze raz rysować, za 2- 3 lata stwierdzisz że narysowałeś to do dupy, i teraz mając inną wiedze zrobiłbyś to inaczej. jednak tego etapu nie da się przeskoczyć.

Całkowicie się zgadzam, ale rozróżniam trzy sprawy:
:arrow: istotna - znajomość fortyfikacji i rozwiązań,
:arrow: istotna - znajomość metod pomiaru obiektów,
:arrow: podstawowa - znajomość oprogramowania.

Zakładam, że nasz Kolega posiada bardzo dobrą znajomość oprogramowania. Brakuje mu, znajomości obiektu i rozwiązań konstrukcyjnych. To najtrudniej się zdobywa. Dochodzi potem jeszcze jeden etap. Nie wszystkie oczywiste rozwiązania są oczywistymi, gdy trzeba je przerzucić na papier. To wszystko zawarte jest w słowach sklsk.

Post Napisane: 15 sty 2014, o 19:38 

Witam

Całkowicie się z Wami zgadzam :)
Jestem członkiem grupy rekonstrukcji GRH 7 Dywizjonu Artylerii Konnej i interesuje się szczególnie artylerią i wyposażeniem WP lat 1918-1939.
Polskie fortyfikacje były mi dotychczas znane głównie z opracowań dotyczących planów mob, ale interesowałem się nimi nigdy pod względem technicznym.
Na "trop" tradytorów artyleryjskich wpadłem szukając informacji o armatach wz. 02 i 02/26, które wykorzystywano zarówno w artylerii konnej jak również w fortyfikacjach. Słowem znam się na armacie (prowadziłem proces budowy repliki), umiem obsługiwać program 3D ale nie mam odpowiedniej wiedzy dot. polskich fortyfikacji.

Jeśli chodzi o "Waligórę" z Węgierskiej Górki to zabrałem się za jego rysunek niejako z marszu (wczoraj). Wizualizacja, którą obejrzeliście to oczywiście tylko draft, pełen braków i niedociągnięć. Kilka książek pożyczę w najbliższym czasie, kilka postaram się kupić.

Przy sporządzaniu tego typu grafik podstawą są wymiary, rysunki, zdjęcia. Im więcej tym lepiej.
Myślę, że zawieszę pracę na "Waligórą" i zajmę się tym, mniejszym schronem, którego plan również znalazłem na tym ciekawym forum:
NOWOGRÓD schron armaty polowej nr 7

Program umożliwia bazowanie na płaskim rysunku-planie co daje możliwość nie najgorszego otworzenia bryły.
Obrazek

Potrzebne są jednak informacje jak:
- wysokość pomieszczeń,
- grubość stropu,
- grubość "podłogi" oraz płyty fundamentowej (czy płyta fundamentowa wychodziła poza obrys schronu?, jeśli tak ile ?)
- informacje dot. kopuły/dzwonu
- rzecz jasna (o ile istnieją) możliwie kompletne źródła dotyczącej samego pomieszczenia (działobitni?) dla armaty, jego wyposażenia etc.

Słowem - każda Wasza pomoc to ułatwienie dla mnie. Postaram się narysować wszystko ale merytorycznie całkowicie podporządkowuję się Wam.

Post Napisane: 16 sty 2014, o 00:22 

Narobiłem się jak Łysek z pokładu Idy z tym przeklętym dachem. Mały schron to wcale nie mniej roboty ;) a to przecież dopiero zarys.
Obrazek

Post Napisane: 16 sty 2014, o 02:39 
Moderator

Cytuj:
Narobiłem się jak Łysek z pokładu Idy z tym przeklętym dachem. Mały schron to wcale nie mniej roboty ;) a to przecież dopiero zarys.

Całkiem dobry początek. Na forum zaprezentowałem wszystkie rysunki z opracowania Pangsena, które dotyczyły tego schronu. Jedynie co mogę zrobić, to te same rysunki podesłać w Tobie w lepszej rozdzielczości. Inna dokumentacja na temat tego schronu nie zachowała się. Zgodnie z przepisami niszczono karnet schronu w monecie jego postawienia.

Schron został skutecznie wysadzony przez Wehrmacht. Zdjęcia, zaprezentowane na forum, przedstawiają wszystkie większe kawałki bryły schronu. Zdjęcia nie były wykonywane w celu stworzenia dokumentacji niezbędnej do odtworzenia bryły schronu. Takie zdjęcia wykonuje się zupełnie w inny sposób.

W późniejszym okresie zostały dodatkowo zubożone przez miejscową ludność, która pozyskiwała pręty zbrojeniowe (pionowe), jako atrakcyjny materiał do odbudowy swoich domów. Nowogród w czasie działań wojennych w 1939 roku został doszczętnie spalony.

Rysunek robi bardzo pozytywne wrażenie. W elewacji schronu brakuje jeszcze otworu technologicznego pod rury łączności optycznej. Otwór ten jest widoczny na zdjęciu z Denkschrift über die polnische Landesbefestigungen po lewej stronie strzelnicy. Na rysunku Pangsena nie istnieje, ale zachowana częściowo ściana frontalna obiektu nadal posiada zarys z otworem technologicznym. Nic nie wskazuje aby był kiedykolwiek wypełniony betonem. Narys schronu pokrywał się z płytą fundamentową. Wysokość cienkiego betonu i płyty fundamentowej poprawnie jest podana na rysunku. Wysokość pomieszczeń standardowa.

Armatę do schronu wtaczało się poprzez specjalne prowadnice (kanały), wykonane w progu wjazdu. Nisze na bocznej ścianie były na całej jej wysokości. Jedynym odstępstwem jest nisza na pisuar. Tylko w dwóch schronach w Nowogrodzie miała te same wymiary i tą samą wysokość położenia.

Auf...

Post Napisane: 16 sty 2014, o 11:08 
Przyjaciel

Jendrass napisał(a):
Narobiłem się jak Łysek z pokładu Idy z tym przeklętym dachem.

No i dach jest już do poprawki, bo nie ma okapu nad wejściem i strzelnicą armaty.

Franz Aufmann napisał(a):

Narys schronu pokrywał się z płytą fundamentową. Wysokość cienkiego betonu i płyty fundamentowej poprawnie jest podana na rysunku.

To mnie zastanawia czy bryła schronu pokrywała się z wylewka fundamentową. Wiem, że tak to jest narysowane na tym archiwalnym schemacie. Skąd jednak ten człowiek, który sporządzał ten schemat o tym wiedział? Wiadomo przecież, że często na tych archiwalnych schematach jest sporo błędów i uproszczeń. Żeby autor tego archiwalnego schematu mógł stwierdzić jak to wygląda to musiałby chwycić za łopatę i odsłonić tą wylewkę fundamentową. Znając ludzką, leniwą naturę to wątpię, aby coś takiego zrobił i po prostu narysował tak jak mu pasowało.

Zastanawiam się czy tutaj nie byłoby bardziej poprawnie aby wylewkę fundamentową zrobić tak jak w urbanach. Na schematach urbanów ta wylewka wystaje o jakieś 20 cm poza obrys schronu.

Załączniki:
urban.jpg
urban.jpg [ 82.42 KiB | Przeglądane 1421 razy ]

Post Napisane: 16 sty 2014, o 16:48 
Bratnia dusza

Imię: Mateusz
Cytuj:
dach jest już do poprawki, bo nie ma okapu nad wejściem i strzelnicą armaty.

Teraz już nie będzie prawdopodobnie problemu. Jak poprowadzi okap, to automatycznie wyjdzie sama grubość stropu :D Zredukuje się tym samym wysokość pomieszczeń.

Jendrass nie przejmuj się. Powtórzę za Aufem Całkiem dobry początek.

Post Napisane: 16 sty 2014, o 18:32 
Moderator

Cytuj:
Skąd jednak ten człowiek, który sporządzał ten schemat o tym wiedział?

Tego nie wiem, natomiast zostały sprawdzone trzy schrony w Nowogrodu. Wydawałoby się, że schrony, z racji swojego położenie, "Spalony" w lesie, w Dziudźkowy Dole i artyleryjski powinny mieć szerszą płytę fundamentową. W pierwszym i drugim przypadku mam 100% pewność o pokrywaniu się wylewki z płytą fundamentową. Dla schronu w Dziudźkowy Dole, podobny eksperyment został przeprowadzony wcześniej. Ja musiałem oczyścić lekko przysypany dół. W przypadku schronu artyleryjskiego można było sprawdzić pokrywanie się wylewki i płyty tylko w jednym miejscu.

Auf...

Post Napisane: 16 sty 2014, o 18:38 

Poprawienie dachu poszło sprawnie.
Obrazek
Pytanie o wymiary i kształt ambrazur dla rkm i armaty, czy te mogą być ?
Obrazek
Czy w schronie była obrotnica dla armaty (chyba nie?!). Widziałem zdjęcia z tradytorów na Śląsku i tam dla każdego działa były 2 "okna" i chyba wtedy stosowano obrotnice ?
Obrazek

Post Napisane: 16 sty 2014, o 19:17 
Przyjaciel

Franz Aufmann napisał(a):
W pierwszym i drugim przypadku mam 100% pewność o pokrywaniu się wylewki z płytą fundamentową.

To jak masz pewność, to nie mam uwag.

Post Napisane: 16 sty 2014, o 19:20 
Moderator

Cytuj:
Pytanie o wymiary i kształt ambrazur dla rkm i armaty, czy te mogą być ?

Strzelnicę dla armaty masz rozrysowaną na rysunku z Pangsena.
Strzelnicę obrony bliskiej teoretycznie masz pokazaną na rysunku z Pangsena, ale rysujący poszedł "lekko na skróty", co widoczne jest na niżej zamieszczonym rysunku. Na obu rzutach zaznaczyłem niebieską linią położenie ościeżnicy pancerza. Za bazę przyjąłem powierzchnię ościeżnicy widoczną od strony niszy wewnętrznej. Niebieska linia w obu rzutach powinna być tak samo oddalona od powierzchni ściany.

Załącznik:
Pangsen strzelnica.jpg
Pangsen strzelnica.jpg [ 167.77 KiB | Przeglądane 1395 razy ]

Sam pancerz opisany jest w temacie: viewtopic.php?f=425&t=19210 Poszukam rysunku pancerza.

Auf...

PS
Mam prośbę. Czy możesz rysunki umieszczać bezpośrednio na forum, bez korzystania z innych serwerów. Niektóre starsze zdjęcia znikają.

Post Napisane: 16 sty 2014, o 20:49 

Ok, rysunki będą bezpośrednio na forum. Nie widzę problemu.
Możecie coś podpowiedzieć odnośnie "bramy wjazdowej" dla armaty ? jak wyglądało mocowanie wrót ?

Post Napisane: 16 sty 2014, o 21:09 
Moderator

Jendrass napisał(a):
Ok, rysunki będą bezpośrednio na forum. Nie widzę problemu.
Możecie coś podpowiedzieć odnośnie "bramy wjazdowej" dla armaty ? jak wyglądało mocowanie wrót ?

Proszę, spowolnij troszeczkę. Nie nadążam.
Poniżej rysunek pancerza strzelnicy z 1939 roku. Wszystkie proporcje są zachowane. Brakującym elementem są kotwy mocujące pancerz w ścianie schronu.

Uwaga zbyt uszczypliwa. Stropodach ma swoją grubość. Twój wygląda jak naleśnik.

Auf...

Załączniki:
Pancerz strzelnicy br-Model.jpg
Pancerz strzelnicy br-Model.jpg [ 68.58 KiB | Przeglądane 1381 razy ]

Post Napisane: 16 sty 2014, o 21:15 

1000 mm naleśnior będzie ok ? ;)

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje polskie do 1939 roku