Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje polskie do 1939 roku
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 14 kwi 2010, o 19:29 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 23:43
Posty: 579
Lokalizacja: Jankowice
Imię: Darek
Westerplatte.

Cytuj:
Po I wojnie światowej i w wyniku ustaleń Traktatu Wersalskiego Gdańsk stał się wolnym miastem, a jego fortyfikacje zostały całkowicie zdemilitaryzowane. Półwysep Westerplatte został wówczas przekształcony w tereny rekreacyjne z plażą, stając się popularnym miejscem wypoczynku gdańszczan.

Znaczna część półwyspu Westerplatte została w 1925 r. przekazana Państwu Polskiemu dla potrzeb przeładunku broni i amunicji. Obszar ten, nazwany Wojskową Składnicą Tranzytową, obsadziła 18 stycznia 1926 r. polska załoga wartownicza. W początkowym okresie funkcjonowania Składnicy wzniesiono jedynie bocznicę kolejową, magazyny amunicyjne oraz Basen Amunicyjny. Dopiero wobec coraz realniejszej groźby hitlerowskiego ataku na Składnicę, wybudowano na Westerplatte, w latach 1933–1934, 4 wartownie z lekkimi żelbetowymi schronami w podpiwniczeniu (ich projektantem oraz głównym twórcą taktycznych założeń obrony Westerplatte był płk Józef Siłakowski). W 1936 r. w centrum obwodu wartowni, wzniesiono budynek koszar, częściowo przystosowany do obrony. Jego projektantem był najprawdopodobniej prof. Jan Zachwatowicz. Całość terenu, już od początku funkcjonowania Składnicy otoczona została murem ceglanym (od strony kanału portowego i u nasady półwyspu oraz zasiekami z drutu kolczastego (od strony morza).

Załogę Wojskowej Składnicy Tranzytowej stanowiła kompania wartownicza. W dniu wybuchu wojny liczyła ona około 220 osób. Dowódcą Składnicy był major Henryk Sucharski.

Bitwa o Westerplatte, 1–7 wrzesień 1939 r.

W dniu 1 września 1939 r. o godzinie 4.47 w kierunku Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte pierwszą salwę z dział kalibru 280 mm oddał niemiecki pancernik szkolny Schleswig-Holstein. Jednocześnie do ataku ruszyły oddziały lądowe – na ich czele znajdowała się kompania szturmowa Kreigsmarine. Atakujące oddziały zostały zatrzymane w rejonie granicy Składnicy celnym ogniem obrońców i wycofały się odnosząc poważne straty. Ponawiane tego dnia jeszcze trzykrotnie szturmy nie przyniosły Niemcom powodzenia. Wśród obrońców było kilku zabitych i wielu rannych żołnierzy.

2 września już od wczesnych godzin rannych, po silnych przygotowaniach artyleryjskich, wojska niemieckie ponowiły szturmy – ponownie zakończone ich odparciem z dużymi stratami wśród atakujących. Tego dnia atakujący zostali wsparci także z powietrza. Nalot Stukasów spowodował poważne straty – całkowicie zniszczona została wartownia nr 5, grzebiąc pod gruzami załogę. Poważnie, dwiema bombami, uszkodzony została także budynek koszar. Ocalały jednak piwnice z wartownią nr 6 oraz pomieszczeniami dla rannych. Kolejne dwa, wieczorne szturmy zostały ponownie krwawo odparte. Tego dnia, na polecenie. mjra Sucharskiego zniszczono całą dokumentację Składnicy, aby w wypadku kapitulacji nie wpadła w ręce wroga.

Przed szturmami w dniu 3 września, oddziały niemieckie zostały wzmocnione przerzuconym drogą lotniczą z Rosslau batalionem saperów. Zastąpił on zdziesiątkowaną w poprzednich szturmach kompanię szturmową marynarki. Wieczorne i nocne uderzenia niemieckich saperów odparte zostały przez polskich żołnierzy. Poprzedził je, nękający obrońców, całodzienny ostrzał artyleryjski i z okrętów.

Kolejny, czwarty dzień obrony, rozpoczął się od silnego ostrzału Westerplatte przez sprowadzone baterie haubic 150 mm i moździerzy 210 mm. Dodatkowo w ostrzale wzięły udział dwa okręty z Zatoki Gdańskiej: torpedowiec T-196 i okręt towarzyszący kutrów trałowych Von der Groeben. Ponawiane szturmu na polskie placówki i wartownie były odpierane skoncentrowanym, silnym i bardzo celnym ogniem karabinów maszynowych.
Dwa następne dni walk wyglądały podobnie – ciągły ostrzał artyleryjski pozycji polskich, koncentrujący się na wyeliminowaniu z walk wartowni, zwłaszcza nr 1, blokującej dostęp do centralnej części Składnicy. Pomimo trudnej sytuacji polskich żołnierzy – braku wody, środków medycznych, ciągle ponawianych szturmów i prawie nieustannego ostrzału, a także braku nadziei na jakąkolwiek odsiecz, po naradzie sztabowej u mjr. Sucharskiego podjęto decyzję o dalszym oporze.

Pod wieczór 6 września uszkodzone były wartownie nr 1 i 2, wartownia nr 3 w piwnicy willi podoficerskiej nie nadawała się do użytku. Pomimo to atakujący w przerwach między ostrzałem artyleryjskim Niemcy byli odpierani.

7 września około 10.15 dowódca Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte mjr Henryk Sucharski podjął decyzję o przerwaniu walki. W ciągu siedmiu dni obrony Westerplatte zginęło 15 żołnierzy a kilkudziesięciu zostało rannych. Po kapitulacji polscy żołnierze trafili do niewoli, oficerowie do oflagów, pozostali do stalagów, głównie na terenie Prus Wschodnich.
W siedmiodniowych walkach o Westerplatte wzięło udział około 220 polskich żołnierzy wyposażonych w 1 działo 75 mm, 2 działka przeciwpancerne 37 mm, 4 moździerze 81 mm oraz karabiny maszynowe i broń ręczną.

Po stronie niemieckiej do walk skierowano około 1500 żołnierzy z kilku różnych jednostek, w tym kompanii szturmowej marynarki wojennej, batalion saperów, oddziały gdańskiej Heimwehry oraz SS. Wspierane były one m.in. przez 2 baterie haubic 150 mm (8 dział), baterię moździerzy 210 mm (4 moździerze) oraz artylerię okrętową – 4 działa 280 mm z pancernika Schleswig-Holstein i działa kalibru 105 mm z torpedowców i okrętu towarzyszącego flotylli kutrów trałowych. Dodatkowym wsparciem było około 60 Stukasów z pułku Immelman 2 z Piławy.

Przez cały tydzień załoga Westerplatte wiązała znaczne siły nieprzyjaciela, odciążając w ten sposób oddziały polskie w Gdyni. Obrona Westerplatte miała duże znaczenie moralne nie tylko dla obrońców wybrzeża, ale także dla całego narodu. Przekazywana przez radio wiadomość, że "Westerplatte jeszcze się broni" podtrzymywała na duchu walczące oddziały polskie. W walce poległo 15 żołnierzy. Już po zaniechaniu walk hitlerowcy rozstrzelali radiotelegrafistę sierż. Kazimierza Rasińskiego za odmowę ujawnienia szyfru, którym zamierzali podstępnie posłużyć się w bojach o Gdynię i Hel.


cyt. z
http://www.kobidz.pl/idm,700,gdansk-pol ... latte.html

W czerwcu 2009r. tyle pozostało po czołgu T-34 (pomniku pamięci 1 Brygady Pancernej im. Obrońców Westerplatte)
Sam czołg od 2007r. znajduje się w muzeum wojskowym w Drzonowie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Cmentarz Obrońców Westerplatte.
Znajduje się w miejscu zniszczonej Wartowni Nr 5

Obrazek

Grób mjr. H. Sucharskiego

Obrazek

Koszary, w ich podziemiach mieściła się Wartownia nr 6

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tajemnicze pozostałości niedaleko koszar.

Obrazek

Wartownia nr 3

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wartownia nr 1
Faktycznie stała 78m dalej, przesunięto ją (na szynach w 1967r.) w związku z poszerzeniem kanału portowego i rozbudową terminalu promowego .
http://www.chem.univ.gda.pl/~tomek/wartownia

Obrazek

Pociski 280mm - kaliber najcięższych dział pancernika Schleswig-Holstein.

Obrazek

Pomnik Obrońców Wybrzeża (powstał w 1966r.)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W kanale portowym u stóp pomnika

Obrazek

Wspomnienia jednego z obrońców

http://www.generacja-westerplatte.org/d ... ejscie.htm


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 14 kwi 2010, o 22:49 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:46
Posty: 4413
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Są pewne prawidłowości w przyrodzie... tramwaje zawsze jeżdżą stadami i takie miejsca zwiedza się, gdy niebo płacze...

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 4 gru 2014, o 00:23 
Offline
Bratnia dusza

Dołączył(a): 29 lip 2014, o 10:07
Posty: 594
Lokalizacja: Katowice
Imię: Darek
To co zostało podpisane jako ,,tajemnicze pozostałości niedaleko koszar,, to nic innego jak pozostałości koszar. Tego skrzydła w którym był garaż. Część ta została rozebrana w celu wytyczenia dojścia do pomnika.


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje polskie do 1939 roku


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.258s | 16 Queries | GZIP : Off ]