Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 9 lis 2017, o 22:19 

Imię: Tomasz
Mogło by się wydawać że temat zachowanych obecnie schronów Obszaru Warownego Śląsk jest od dawna zamknięty, jedna życie potrafi zaskoczyć ;) Ponad miesiąc temu dzięki pracy wielu osób udało się członkom Pro Fortalicium zweryfikować informacje o nieznanym dotąd schronie znajdującym się na terenie Rudy Ślaskiej . Informacja jak najbardziej potwierdziła się , schron zanoduje się w budynku użyteczności publiczne, z informacją zwlekaliśmy długo ze względu na wydanie odpowiednich zezwoleń oraz objecie obiektu ochroną konserwatorską . Zaskakujący jest jego stan zachowania ! Za zgodą Miejskiego Konserwatora Zabytków elementy wyposażenia zostaną przeniesione do innego schronu na terenie Rudy Śląskiej ,chociaż trwają jeszcze rozmowy dotyczące utworzenia kolejnej izby muzealnej w obiekcie. Schron został najprawdopodobniej wybudowany w 1936 roku ,na jego uzbrojenie składały się dwa ckm-y za tarczami pancernym oraz dwie strzelnice broni ręcznej/rkm . Mimo że minął już miesiąc od pierwszego wejścia do schronu emocje towarzyszące odkryciu tylko nieco opadły ;) Oby więcej takich odkryć ,nigdy nie myślałem że będę w czym takim uczestniczył !
Uprzedzając pytania ;) Na chwilę obecną nie mogę zdradzić lokalizacji schronu (właściciel budynku nie życzy sobie "wycieczek").

Załączniki:
IS_IMG_6520.jpg
IS_IMG_6520.jpg [ 80.86 KiB | Przeglądane 335 razy ]
IS_IMG_6522.jpg
IS_IMG_6522.jpg [ 93.02 KiB | Przeglądane 335 razy ]
IS_IMG_6524.jpg
IS_IMG_6524.jpg [ 127.8 KiB | Przeglądane 335 razy ]
IS_IMG_6527.jpg
IS_IMG_6527.jpg [ 60.51 KiB | Przeglądane 335 razy ]
IS_IMG_6531.jpg
IS_IMG_6531.jpg [ 72.92 KiB | Przeglądane 335 razy ]
IS_IMG_6533.jpg
IS_IMG_6533.jpg [ 80.99 KiB | Przeglądane 335 razy ]
IS_IMG_6541.jpg
IS_IMG_6541.jpg [ 147.93 KiB | Przeglądane 335 razy ]
IS_IMG_6543.jpg
IS_IMG_6543.jpg [ 85.16 KiB | Przeglądane 335 razy ]
IS_IMG_6549.jpg
IS_IMG_6549.jpg [ 80.05 KiB | Przeglądane 335 razy ]
IS_IMG_6567.jpg
IS_IMG_6567.jpg [ 75.27 KiB | Przeglądane 335 razy ]
IS_IMG_6571.jpg
IS_IMG_6571.jpg [ 97.39 KiB | Przeglądane 335 razy ]
IS_IMG_6756.jpg
IS_IMG_6756.jpg [ 79.63 KiB | Przeglądane 335 razy ]
IS_IMG_6760.jpg
IS_IMG_6760.jpg [ 95.4 KiB | Przeglądane 335 razy ]
IS_IMG_6761.jpg
IS_IMG_6761.jpg [ 87.91 KiB | Przeglądane 335 razy ]
IS_IMG_6763.jpg
IS_IMG_6763.jpg [ 77.12 KiB | Przeglądane 335 razy ]
IS_IMG_6765.jpg
IS_IMG_6765.jpg [ 92.42 KiB | Przeglądane 335 razy ]
IS_IMG_6769.jpg
IS_IMG_6769.jpg [ 72.01 KiB | Przeglądane 335 razy ]
IS_IMG_6773.jpg
IS_IMG_6773.jpg [ 78.24 KiB | Przeglądane 335 razy ]
IS_IMG_6787.jpg
IS_IMG_6787.jpg [ 145.25 KiB | Przeglądane 335 razy ]
IS_IMG_6827.jpg
IS_IMG_6827.jpg [ 80.48 KiB | Przeglądane 335 razy ]

Post Napisane: 9 lis 2017, o 22:26 
Administrator

Imię: Leszek
Na fejsie trochę za dużo informacji w takim razie było :)
A odkrycie - wspaniałe, rzeczywiście trudno uwierzyć.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 lis 2017, o 22:30 

Leszku ponad miesiąc ukrywaliśmy się z tą informacją , mimo że nieliczna grupa osób o tym wiedział jeszcze mniej liczna była wewnątrz schronu ,co prawda przecieki były ale w sumie dopiero dzisiaj mogliśmy ujawnić nieco (Zwlekaliśmy z tym tak długo aby zostały załatwione wszystkie formalności). I tak wszystkich korciło aby wiadomość poszła w świat ,ale jakoś się udało utrzymać to w tajemnicy ,mam nadziej że wszystko pójdzie po naszej myśli schron będzie udostępniony do zwiedzania .

Post Napisane: 10 lis 2017, o 11:27 
Moderator

Pochwały: 3
Imię: Asia
Świetne odkrycie! Gratulacje! Tak tylko myślę, że jeśli właściciel jest niechętny, to czy uda się tą izbę muzealną stworzyć? Dobrze byłoby, gdyby wyposażenie jednak zostało na swoim miejscu, wówczas byłby to wspaniały obiekt do zwiedzania, oryginalny i rzadko spotykany.

Post Napisane: 10 lis 2017, o 11:31 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
Interesujące jest to jak na to wpadliście,gratuluję.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 10 lis 2017, o 11:38 

Burza napisał(a):
Świetne odkrycie! Gratulacje! Tak tylko myślę, że jeśli właściciel jest niechętny, to czy uda się tą izbę muzealną stworzyć? Dobrze byłoby, gdyby wyposażenie jednak zostało na swoim miejscu, wówczas byłby to wspaniały obiekt do zwiedzania, oryginalny i rzadko spotykany.

Problemem stanowi tutaj wejście do obiektu które prowadzi przez budynek co przy zwiedzaniu może zdezorganizować w nim prace , kolejnym problemem jest samo zejście po stromej prawie trzy metrowej drabinie , jeśli któryś ze zwiedzionych by spadł ,sprawa skończyła by się w sądzie ,a na to pozwolić sobie nie możemy .Pracujemy nad alternatywnym rozwiązaniem.

Heniek napisał(a):
Interesujące jest to jak na to wpadliście,gratuluję.

Kolega trafił na wypomnienia oficera który we wrześniu 1939 roku obsadzał ten odcinek umocnień i opisuje w nim dosyć szczegółowo ten schron. O obiekcie miała wiedzieć tylko wąska grupa oficerów ,a sam schron był zamurowany miał zostać rozkuty dopiero na wyraźny rozkaz.

Post Napisane: 10 lis 2017, o 15:17 
Przyjaciel

Czyli może być takich rzadkich kwiatków więcej,bo skoro je zamurowano by rozkuć w razie "W".

Post Napisane: 10 lis 2017, o 15:44 

Heniek napisał(a):
Czyli może być takich rzadkich kwiatków więcej,bo skoro je zamurowano by rozkuć w razie "W".

Istnieje taka ewentualność.

W oryginale oficer opisuje to tak :

Na odcinku obronnym znajdowały się trzy obiekty bojowe, których istnienie utrzymane było w tajemnicy, mianowicie duży schron bojowy w budynku i dwa małe schrony na południowym skraju . O istnieniu tych obiektów wiedzieli tylko niektórzy zainteresowani oficerowie. Z osób cywilnych, tylko kierownik wiedział, że na terenie istnieje schron "przeciwgazowy" dla personelu.
Wejścia do tego schronu i strzelnice były zamurowane, a jedna strzelnica dodatkowo zamaskowana usytuowanym w tym miejscu śmietnikiem, pozostałe dwa schrony były zamaskowane budyneczkami w formie altanek, jakie istniały w ogrodach działkowych. Te obiekty dnia 28 sierpnia zostały wewnątrz przygotowane bojowo, a podoficerowie przewidziani na dowódców tych schronów odpowiednio poinstruowani. Mury osłonowe i obiekty maskownicze nie zostały usunięte. Miało to być wykonane na hasło "Alarm".

Z oryginalny tekst musiałem nico ocenzurować oswajać nazwy dzielnic i nazw budynku o który chodzi :( Niestety zarządca budynku na chwile obecną nie życzy sobie wycieczek.

Post Napisane: 10 lis 2017, o 22:59 
Przyjaciel

Czyli są/były jeszcze dwa o ile dobrze zrozumiałem.

Post Napisane: 11 lis 2017, o 14:20 

Heniek napisał(a):
Czyli są/były jeszcze dwa o ile dobrze zrozumiałem.

Chodzi najprawdopodobniej o schrony pozorno-bojowe . Swego czasu na e-bay było jak się wydaje zdjęcie jednego z nich.

Załączniki:
23319425_10204108205782544_7501703199363220031_n.jpg
23319425_10204108205782544_7501703199363220031_n.jpg [ 104.92 KiB | Przeglądane 192 razy ]

Post Napisane: 16 lis 2017, o 16:09 

Imię: Wojtek
No extra odkrycie :D realnie znane wszystkim, ale nie zobaczone prawie przez nikogo. Wasze maskowanie miejsca jest jeszcze bardziej fajne, np zamieszczone zdjęcie i opis świadka, które nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Dla mnie super praca nad ogarnięciem tematu wejścia, lokalizacja była znana bardzo dawno. I szczerze zostawcie to wyposażenie jak jest, bo tak będzie zdecydowanie najlepiej dla wszystkich sympatyków fortyfikacji.
Pozdrawiam serdecznie.

Post Napisane: 16 lis 2017, o 16:19 

Imię: Wojtek
Nie lubisz krytyki,Twoja sprawa jak mi pokarzesz schron ze zdjęcia w terenie to już nic się nie odezwę.

Post Napisane: 16 lis 2017, o 19:06 

beermaster napisał(a):
No extra odkrycie :D realnie znane wszystkim, ale nie zobaczone prawie przez nikogo. Wasze maskowanie miejsca jest jeszcze bardziej fajne, np zamieszczone zdjęcie i opis świadka, które nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Dla mnie super praca nad ogarnięciem tematu wejścia, lokalizacja była znana bardzo dawno. I szczerze zostawcie to wyposażenie jak jest, bo tak będzie zdecydowanie najlepiej dla wszystkich sympatyków fortyfikacji.
Pozdrawiam serdecznie.

Realnie znane . Hmm ... czy ja wiem jakoś wśród moich znajomych sympatyków fortyfikacji nikt nie znał tego miejsca tym bardziej go nie widział ,ale mniejsza z tym .

Co do wyposażenia już kiedyś ktoś zostawił je tak jak jest i efekt jest taki że przy którymś z kolei remoncie budynku drzwi "odparowały" zostały po nich ładne ślady po szlifierce kątowej w miejscu zawiasów , a po drugich wspomnieniem jest odcisk futryny która również nóg dostała wraz z drzwiami . I taki jest efekt tego co "najlepsze dla wszystkich sympatyków fortyfikacji'
Zresztą sprawa wyposażenia jest w rekach MKZ Ruda Śląska co nie znaczy że nadal się nie staramy o przekształcenie schronu w izbę muzealną .

http://www.profort.org.pl/stowarzyszeni ... zki-schron

Post Napisane: 19 lis 2017, o 13:19 
Bratnia dusza

Imię: Darek
Widok niesamowity. Kapsuła Czasu.
To chyba jedyne zachowane prycze ?
To trzeba obfocić, obmierzyć, obrysować. Puścić w świat.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje polskie do 1939 roku