Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Czytelnia
 Post Napisane: 12 cze 2015, o 21:17 
Moderator

Imię: Franz
Przekażę Wasze trafne uwagi autorowi artykułu o kopule. Na pewno przyzna Wam rację w przypadku omawianego rysunku małej kopuły obserwacyjnej. Brakuje mi rysunku małej - wydłużonej kopuły, dużej kopuły, dużej dwuczęściowej kopuły. Autor poprzestał tylko na szkicu do zwymiarowania małej kopuły obserwacyjno-bojowej (GFM).

Post Napisane: 25 cze 2015, o 21:06 
Bratnia dusza

Imię: Marek
Mam pytanie, czy w tym wątku można zadawać pytania dotyczące kopuły GFM?
Cytuj:
Standardowe wyposażenie strzelnicy kopuły obserwacyjno – bojowej składało się z:
- 7,5 mm ręcznego karabinu maszynowego model 1924 M29 umieszczonego z adapterem do szybkiego montażu z kolektorem ssącym ,
- 50 mm moździerza model 1935 (fr. Mortier de 50 mm modèle 1935 ) z adapterem do szyb-kiego montażu,
- modułu do obserwacji bliskiej (fr. Episcope)
- modułu do obserwacji dalekiej typu D8 (fr. Bloc-Jumelles D).

Asortyment wyposażenia, jego konfiguracja osadzenia w strzelnicach i ilość, zależała od przewidzianych zadań dla stanowiska obserwacyjno – bojowego. W otworze każdej strzelnicy musiał być osadzony jeden z wymiennych wcześniej elementów wyposażenia. Jedynie ilość modułów do obserwacji bliskiej była zgodna z liczbą strzelnic w pancerzu. Nie stosowane w danym czasie moduły, umieszczano w specjalnych uchwytach, zawieszonych na stalowej obręczy, znajdującej się poniżej strzelnic .

Czy w takim razie w każdej kopule GFM z pięcioma strzelnicami był:
- 1 rkm
- 1 moździerz
- 5 modułów do obserwacji bliskiej
- 5 modułów do obserwacji dalekiej
i jeszcze peryskop w sklepieniu kopuły?

Post Napisane: 27 lis 2015, o 17:00 
Bratnia dusza

Imię: Mateusz
Dotarłem do ciekawej strony, poświęconej polskim fortyfikacjom http://www.wirtualnaruda.pl/militarne.htm Ułatwia planowanie wycieczek, gdyż podana jest lokalizacja schronu. Jest również schemat schronu i kilka zdjęć, czyli wiesz co będziesz eksplorował.
Do niektórych obiektów załączono "białą kartkę". Warto się z nią zapoznać. Jako przykład opis schronu z Goduli.

Załączniki:
wirtualnaruda a.jpg
wirtualnaruda a.jpg [ 111.71 KiB | Przeglądane 929 razy ]
wirtualnaruda b.jpg
wirtualnaruda b.jpg [ 172.8 KiB | Przeglądane 929 razy ]
wirtualnaruda c.jpg
wirtualnaruda c.jpg [ 210.4 KiB | Przeglądane 929 razy ]

Post Napisane: 31 sty 2016, o 01:10 
Moderator

Zdecydowanie nie polecam Kolegom zainteresowanym sowieckimi fortyfikacjami niemieckojęzycznej stronki http://www.festungsbauten.de/UDSSR_Schartenstand.htm . Pojawiły się na niej schemat polskiego schronu z Denkschrift oraz archiwalne zdjęcie innego obiektu.
Wprawdzie autora stronki ratuje fakt, że fortyfikacje polskie odcinka Nowogród zostały włączone w skład umocnień na nowej zachodniej granicy państwowej ZSRR (nieoficjalnie nazywanej "Linią Mołotowa"), ale nie powinny być przedstawiane jako dzieła fortyfikacji sowieckiej. Schron pod Lepakiem (schemat na stronce) został zilustrowany zdjęciem schronu przy grobli.

Czy powinienem powiadomić autora stronki o zaistniałych nieścisłościach?

Załączniki:
stronka.jpg
stronka.jpg [ 115.12 KiB | Przeglądane 819 razy ]

Post Napisane: 31 sty 2016, o 14:02 
Bratnia dusza

Gościu może się obrazić, że jakiś Polaczek go prostuje. :face:

Wyprostować stronkę, czy pozostawić ją w spokoju ??

Post Napisane: 31 sty 2016, o 19:53 
Moderator

Wysłałem dzisiaj informację do właściciela stronki.

Post Napisane: 10 lut 2016, o 11:04 
Bratnia dusza

Auf, są małe zmiany na niemieckiej stronie o sowieckich fortyfikacjach. Ze stronki wypadło zdjęcie polskiego schronu z Nowogrodu (przy grobli). Autor stronki nie usunął schematu schronu "Pod Lepakiem" .

Post Napisane: 10 lut 2016, o 13:18 
Moderator

Od autora strony otrzymałem mejlową informację, że dokonał zmian. Ten dział strony internetowej opracowany został na podstawie Denkschrift ... Prawdopodobnie autor nie ma dostępu do innych materiałów. Teraz przynajmniej jedno jest spójne. Po lewej stronie jest schemat schronu a po prawej jego zdjęcie. Autor wstawił nowe zdjęcie schronu .........i znowu z Nowogrodu.

Jak pech to ......

Załączniki:
zmiana.jpg
zmiana.jpg [ 112.26 KiB | Przeglądane 733 razy ]

Post Napisane: 11 lut 2016, o 23:38 
Bratnia dusza

Wstawił schemat polskiego schronu i zdjęcie polskiego schronu w sowieckich fortyfikacjach. :rotfl3: FAJNE

Post Napisane: 24 lut 2016, o 19:26 
Moderator

Zaczynam raczkować w Internecie. Na dostępnym ogólnie szablonie założyłem stronę http://hauba.pl/ . Taki szablon znacznie ułatwia pracę nad stronką. Pojawiło się pierwsze opracowanie na podstawie artykułu: Pancerze okresu międzywojennego. Polska kopuła obserwacyjna z 1936 roku w 4HISTORIE 2011 0(1) ISSN 2083-3082.
Będę na bieżąco dopisywał nowe opracowania dotyczące schronów bojowych i ich pancerzy. Będą opisy podstawowych schronów i ich pancernego wyposażenia.
Bardzo proszę o ewentualne uwagi i sugestie.

Pozdrawiam
Auf...

Post Napisane: 28 mar 2016, o 23:11 
Moderator

Witam,
Pojawiło się nowe opracowanie Ars fortificandi. Studia i materiały z dziejów architektury obronnej tom I. Dla mnie interesującym może być artykuł Piotra Popławskiego pt. "Fortyfikacje odcinka Nowogród i ich rola w przeciwdziałaniach 42. Pułku Piechoty 10 września 1939 roku. Poniżej rysunek schronu z Nowogrodu.

Więcej: http://napoleonv.pl/opis/8543872/ars-fo ... tom-i.html

Załączniki:
9_f.jpg
9_f.jpg [ 133.06 KiB | Przeglądane 473 razy ]

Post Napisane: 3 kwi 2016, o 21:25 
Bratnia dusza

Jak ktoś czyta Odkrywczę, to polecam jeden artykuł. Artykuł dotyczy polskiego wyposażenia na mołotkach. Jest tam trochę o kopułach. Najciekawsza część poświęcona jest silnikowi Blackstone DB3, który sowieci wydobyli z polskiego schronu.

Post Napisane: 5 kwi 2016, o 08:11 
Bratnia dusza

Franz napisał całkiem dobry artykuł :D , ale prawdopodobnie jest to tylko mała część większego opracowania. Na stronie internetowej umieścił chyba kontynuację artykułu z Odkrywcy. Zakładka jest pt. Schrony broni przeciwpancernej i maszynowej (OPPK) z kopułami – “Linia Mołotowa” ( http://hauba.pl/schrony-broni-przeciwpa ... -molotowa/ ) dotyczy konstrukcji schronów, w których zamontowano albo planowano zamontować kopuły.

Nowy grafik w Odkrywcy szaleje i artykuł traci swoją "przejrzystość". Kilka razy szukałem dalszego tekstu :rotfl3:

Post Napisane: 13 maja 2016, o 18:21 

Imię: Paweł
Muszę ostrzec Kolegów przed zakupami kwartalnika 4Historie. Ja zamówiłem 2 numery prawie miesiąc temu, opłaciłem i dostawy nie widać. Zamawiałem bezpośrednio w 4Historie. Wstyd panowie......... zero organizacji i odpowiedzialności.

Post Napisane: 14 maja 2016, o 22:36 
Bratnia dusza

Paweł W napisał(a):
Muszę ostrzec Kolegów przed zakupami kwartalnika 4Historie. Ja zamówiłem 2 numery prawie miesiąc temu, opłaciłem i dostawy nie widać. Zamawiałem bezpośrednio w 4Historie. Wstyd panowie......... zero organizacji i odpowiedzialności.

To chyba jakaś pomyłka. Skargi i zażalenia chyba nie pod ten adres.

Post Napisane: 15 maja 2016, o 00:04 
Moderator

Paweł W napisał(a):

Witam Pawła,
Mam podwójne numery kwartalnika, które otrzymują autorzy artykułów. Proszę, podaj na PW swój adres a wyślę ostatni z numerów kwartalnika.

Pozdrawiam

Auf...

Post Napisane: 15 maja 2016, o 12:24 

Master napisał(a):
Paweł W napisał(a):

To chyba jakaś pomyłka. Skargi i zażalenia chyba nie pod ten adres.

Ja się nie skarżę i nie żalę tylko ostrzegam. To ostatecznie tu w tym wątku pojawiła się informacja o tym piśmie.
Dziękuję F.Aufmann za propozycję, ale nie skorzystam.
Pozdrawiam.

Post Napisane: 16 maja 2016, o 14:59 
Bratnia dusza

Ja, tak jak pisałem dostałem zamówimy numerek 4historii. Nawet nie czekałem zbyt długo.
Master też musiał dostać, bo by inaczej już dawno płakał. :D

Post Napisane: 16 maja 2016, o 18:01 
Bratnia dusza

Paweł W. kontaktowałeś się z nimi, jaką otrzymałeś odpowiedź, może warto zacząć od źródła by wyjaśnić problem

Post Napisane: 19 maja 2016, o 06:34 

Jeżeli chodzi o kontakt to był prawidłowy. Początkowo był problem ze znalezieniem mojego przelewu później to już nie wiem w czym tkwił problem.. Pisma dotarły na dniach. Całość trwała miesiąc bez kilku dni.. No cóż jedyne co mnie cieszy to zawartość kwartalników. Jest co poczytać.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne