Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Czytelnia
 Post Napisane: 14 cze 2014, o 18:31 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
Dla zainteresowanych tematem polowych schronów bojowych 1939 roku.

Ukazała się skromna publikacja 65 stron o polskich schronach, troszkę schematów, opisów i mapek.
w kiosku za 15 zł

Post Napisane: 14 cze 2014, o 23:22 
Moderator

Imię: Sławek
Podaj choć linka.

odeśpij trudy swej podróży....

Post Napisane: 15 cze 2014, o 19:44 
Bratnia dusza

nie widzę jeszcze w necie żadnej informacji na temat tej części.
jak na razie mam na biurku, więc chyba sam będę musiał fotkę zrobić z zawartością.

niestety schematy i część zdjęć rozczarowują, treści na razie nie znam i nie jestem jej nawet w stanie zweryfikować z rzeczywistością. Nie posiadam takiej wiedzy.
postaram się to uzupełnić dzisiaj

Niestety nawet sam wydawca nie informuje o tej pozycji
Daję w załączniku drugą stronę z której można wyczytać kto przy tym pracował (w powiększeniu)

Załączniki:
CAM00177.jpg
CAM00177.jpg [ 251.03 KiB | Przeglądane 1292 razy ]
CAM00175.jpg
CAM00175.jpg [ 252.41 KiB | Przeglądane 1292 razy ]

Post Napisane: 17 cze 2014, o 21:48 
Przyjaciel

Można to kupić w salonikach prasowych Ruch, ale nie we wszystkich. Ja dopiero w trzecim na tą publikację trafiłem. W zwykłych kioskach Ruch szkoda nawet pytać.

Post Napisane: 13 lip 2014, o 19:36 
Bratnia dusza

Imię: Mateusz
Cytuj:
niestety schematy i część zdjęć rozczarowują, treści na razie nie znam i nie jestem jej nawet w stanie zweryfikować z rzeczywistością. Nie posiadam takiej wiedzy.
postaram się to uzupełnić dzisiaj

Panowie, czy mogę prosić więcej inforacji na temat tej publikacji? Czy książka zawiera jakieś nowe informacje, dla których należy lub warto ją kupić.

Post Napisane: 13 lip 2014, o 20:09 
Bratnia dusza

Mate napisał(a):
Panowie, czy mogę prosić więcej informacji na temat tej publikacji? Czy książka zawiera jakieś nowe informacje, dla których należy lub warto ją kupić.

Nie jestem w stanie określić wartości treści bo nie znam tych obiektów, Jeden ze znajomych przeglądał i znalazł kilka błędów.
Ja na razie pozycje trzymam na wyjazd, zajmuje mało miejsca i może będzie czas przeanalizować ją.
Wiem - nie takiej odpowiedzi się spodziewałeś ;)

Post Napisane: 13 lip 2014, o 23:11 

Imię: Rafał
Warto, choćby ze względu na autorów.

Tytuł: Re: Czytelnia
 Post Napisane: 18 mar 2015, o 23:28 
Moderator

Imię: Franz
Pojawiła się nowa publikacja Szymona Kucharskiego zatytułowana "Fortyfikacje stałe po 1918 roku". Wydatek rzędu półtorej paczki Marlboro a ile więcej przyjemności i istotnych informacji.
Publikacja warta przeczytania.

Załączniki:
leksykon.jpg
leksykon.jpg [ 146.26 KiB | Przeglądane 1054 razy ]

Post Napisane: 19 mar 2015, o 18:57 
Bratnia dusza

Coś rodzaju publikacji o schronach polowych?

Post Napisane: 19 mar 2015, o 19:39 
Bratnia dusza

Dokładnie tak, i wydawnictwo i wielkość taka sama.
Dla mnie było w publikacji kilka ciekawostek, tym bardziej że nie znam tych informacji i ciężko wypowiedzieć mi się na temat rzetelności publikacji.
te przysłowiowe 15 pln można dać, by mieć pod ręką.

Co do porównania przyjemności, to jest to rzecz dyskusyjna ;), choć mam przerwę w paleniu nałogowym już kilka lat ;)

Post Napisane: 20 mar 2015, o 22:44 
Moderator

Master napisał(a):
Książka zawiera wiele faktów z historii polskiej fortyfikacji. Są informacje o organizacji służb fortyfikacyjnych i ich rozwoju. Podane są wszystkie kierownictwa robót oraz ich obszar działania. Dużo jest zdjęć schronów, ale nie więcej niż na forum :D . Na uwagę zasługuje projekt stanowiska obserwacyjnego w kopule z peryskopem. Autor zamieścił też oryginalny rysunek takiego stanowiska.

Stanowisko obserwacyjne jest wyjątkowo nowoczesne, nawet gdybyśmy nie uwzględnili daty powstania projektu. Chciałbym jednak aby nasze rozważania znalazły się w innym wątku niż "Czytelnia". Master, mam prośbę. Proszę, skoryguj swój post tak aby mógł otwierać nowy wątek pt. "Stanowisko obserwacyjne w kopule" a ja przeniosę później posty do działu technicznego w "Polskich fortyfikacjach" ( viewtopic.php?f=425&t=24800 ).

Post Napisane: 21 mar 2015, o 23:49 
Bratnia dusza

W tej chwili publikacja jest całkowicie niedostępna. Szukałem w kioskach i księgarniach. Za późno pojawiła się informacja na forum. :(

Post Napisane: 22 mar 2015, o 12:56 
Bratnia dusza

wydaje mi się że wczoraj jeszcze leżał w empimu w Zamościu. szkoda ze nie wiedziałem ze jesteś zinteresowany. będę tam dopiero za tydzień

Post Napisane: 19 maja 2015, o 19:04 
Moderator

Załącznik:
4_HISTORIE_okladka_RGB-729x1024.jpg
4_HISTORIE_okladka_RGB-729x1024.jpg [ 295.9 KiB | Przeglądane 920 razy ]

W sprzedaży ma się pojawić kolejne wydanie periodyku "Cztery historie". Podobnie jak w poprzednim przypadku, motywem przewodnim są fortyfikacje.

W numerze:
Stanisław Kolouszek
Wrocławskie schrony doby PRL

Piotr Leonowicz, Piotr Sadowski, Łukasz Stożek
Fortyfikacje odcinka Bystra-Chabówka z 1939 roku w świetle dokumentów i badań terenowych

Tomasz Idzikowski
Twierdza Przemyśl - fort IV "Optyń"

Arkadiusz Woźniakowski
Zastosowanie 4 cm płyty stalowej w niemieckiej fortyfikacji w latach 1932-1936

Sascha Sabien
Pierwszy etap budowy Pozycji Pomorskiej w świetle dokumentów z federalnego archiwum wojskowego we Freiburgu

Dariusz Pstuś
Schron dowodzenia na terenie dawnych koszar w Wałczu

Grzegorz Urbanek
Forteczna prowokacja gliwicka

Dariusz Pstuś
Niemieckie umocnienia na Wschodzie 1944-1945. Rozkaz rozbudowy z 27 lipca 1944 roku

Marcin Wichrowski
Stellungsbau. Uwagi o budowie pozycji

Piotr Sadowski
Czołgi w boju. Działania 42. Brygady Gwardii pod Trzcianą i Dobczycami 20-21 stycznia 1945 r.

Franciszek Mirosław Sobkowicz
Pancerze okresu międzywojennego. Kopuła obserwacyjno-bojowa GFM Model 1929

Kilka kartek z nowego wydania załączam poniżej. Więcej informacji znajduje się na stronie na stronie: http://4historie.pl/przedsprzedaz-numeru-12015/

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 20 maja 2015, o 12:12 
Bratnia dusza

Mnie zainteresowały trzy artykuły.
:arrow: Pierwszy - "Fortyfikacje odcinka Bystra-Chabówka z 1939 roku w świetle dokumentów i badań terenowych " (cytat z http://4historie.pl/przedsprzedaz-numeru-12015/ )
Cytuj:
Polskie fortyfikacje w Beskidzie Zachodnim z 1939 roku należą w naszym kraju jednocześnie do najlepiej i najmniej poznanych. Źródłem tego paradoksu jest fakt, iż jedynie drobna ich część, zlokalizowana w rejonie Węgierskiej Górki, Krzyżowej i Przyborowa, została zrealizowana (częściowo) i przede wszystkim ona skupiła uwagę badaczy i popularyzatorów wiedzy historycznej. Większość natomiast planowanego założenia obronnego, formująca tzw. odcinek Bystra-Chabówka, po dziś dzień formalnie “nie istnieje”, pomimo że zostały po jego budowie fizyczne ślady
U nas jest sporo postów na temat Węgierskiej Górki, Krzyżowej i Przyborowa a o reszcie kompletnie nic.

:arrow: Drugi - "Pierwszy etap budowy Pozycji Pomorskiej w świetle dokumentów z federalnego archiwum wojskowego we Freiburgu".
Cytuj:
Autor krytycznie podchodzi do dotychczasowych ustaleń i opisuje początki budowy umocnień wnikliwie analizując dostępne materiały źródłowe oraz zachowane relikty umocnień w terenie.

W naszych publikacjach jest sporo informacji o fortyfikacjach Pozycji Pomorskiej opartych na badaniach terenowych. Z tytułu wynika, że będzie sporo informacji opartych na materiałach źródłowych.

:arrow: Trzeci - Stellungsbau
Cytuj:
Artykuł, oprócz tłumaczenia całości dokumentu z 1930 roku, zawiera również liczne oryginalne rysunki schronów, których konstrukcje zbieżne są z pierwszym ischronami budowanymi na Pozycji Odrzańskiej (Oder-Stellung) w 1929 roku.

Aby zrozumieć ewolucję niemieckiej fortyfikacji, trzeba znać ten dokument.

Post Napisane: 21 maja 2015, o 01:57 
Bratnia dusza

Imię: Marek
Mate napisał(a):
Mnie zainteresowały trzy artykuły.

To oznacza, że w pozostałych artykułach jest wszystko dla ciebie jasne i nie ma co nawet o tym wspominać. :rotfl3: :rotfl2:

Wiadomo, że 4 cm płyta w niemieckiej fortyfikacji w latach 1932-1936 była niestandardowa lub jak kto woli - poza "panzeratlasowa". Zastanawiam się skąd autor wie, że była stalowa. Czy zna "Stellungsbau". Ten temat wałkowaliśmy na forum. Ja mam oryginał :D

Druga sprawa dotyczy drzwi. Chyba też są nie standardowe, chyba .... Kto co wie o tych drzwiach?

Załączniki:
walcz-1024x715.jpg
walcz-1024x715.jpg [ 83.18 KiB | Przeglądane 865 razy ]

Post Napisane: 12 cze 2015, o 18:51 
Bratnia dusza

Mam już swój egzemplarz "4historii". Jest co poczytać :D i co nieco można skrytykować :( . Gościu znany jest z dobrych rysunków a w artykule wstawił kompletne uproszczenie rysunkowe kopuły :( . Za to tekst jest na poziomie. :D :D

Post Napisane: 12 cze 2015, o 19:42 
Bratnia dusza

Mate napisał(a):
Mam już swój egzemplarz "4historii". Jest co poczytać :D i co nieco można skrytykować :( . Gościu znany jest z dobrych rysunków a w artykule wstawił kompletne uproszczenie rysunkowe kopuły :( . Za to tekst jest na poziomie. :D :D

Nie sądziłem, że napiszesz taki komentarz. Nie oceniałbym całego artykułu przez pryzmat jednego rysunku. Pozostałe rysunki są dobre a tekst jest zdecydowanie na wysokim poziomie. W sieci tych informacji nie znajdziesz.

Post Napisane: 12 cze 2015, o 19:48 
Bratnia dusza

Master napisał(a):
Mate napisał(a):

Nie sądziłem, że napiszesz taki komentarz. Nie oceniałbym całego artykułu przez pryzmat jednego rysunku. Pozostałe rysunki są dobre a tekst jest zdecydowanie na wysokim poziomie. W sieci tych informacji nie znajdziesz.

Może gdyby ktoś inny napisał ten artykuł, nie pojawiłby się mój komentarz. W tym wypadku należy być obiektywnym. Gdyby pierwszy rysunek był jak pozostałe, złego słowa bym nie napisał.

Post Napisane: 12 cze 2015, o 19:52 
Bratnia dusza

Masz rację.
Książeczka fajna, wklejka też :D . Artykuły ciekawe :D , ale ten rysunek zbyt uproszczony :cry: .

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne