Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 5 wrz 2013, o 22:12 
Moderator

Imię: Franz
Skompletowałem sobie "mały zestaw turystyczny". Zaprezentuję go na kilku zdjęciach. Torba, po złożeniu (zdjęcie nr 0001 ma format A4 + 2-3 cm. W autku mam zawsze rękawiczki, butelkę wody niegazowanej oraz standardową apteczkę.

Zestaw turystyczny.

Załączniki:
2013-08-15 0001.jpg
2013-08-15 0001.jpg [ 210.87 KiB | Przeglądane 933 razy ]
2013-08-15 0002.jpg
2013-08-15 0002.jpg [ 190.13 KiB | Przeglądane 933 razy ]
2013-08-15 0003.jpg
2013-08-15 0003.jpg [ 186.25 KiB | Przeglądane 933 razy ]
2013-08-15 0004.jpg
2013-08-15 0004.jpg [ 192.58 KiB | Przeglądane 933 razy ]

Post Napisane: 12 wrz 2013, o 18:03 
Bratnia dusza

Imię: Marek
Chodzisz po bunkrach już kilka lat, więc miałeś czas sobie wszystko skompletować. Saperka wystrzałowa i scyzoryk do cięcia gałęzi nie jest zły. Ja swój musiałem lekko podrasować. Kolejne zęby bardziej rozginałem na boki aby scyzoryk nie klinował się w mokrym drewnie.

Torebka jak nówka.

Post Napisane: 13 wrz 2013, o 20:45 

Franz Aufmann napisał(a):
W autku mam zawsze (...) oraz standardową apteczkę.

W każdym autku jest apteczka ;) A gdy dojdzie do poważnego zranienia wewnątrz schronu oddalonego od autka, to może być nieciekawie. Apteczkę trzeba mieć zawsze przy sobie.

Post Napisane: 13 wrz 2013, o 22:25 

O jednym zapomniałem. Mydło antybakteryjne, czyli po prostu spirytus w żelu. Wystarczy wetrzeć kilka kropli i są higieniczne czyste.

Doskonałe na różnego rodzaju wypady w teren (zwłaszcza te kilkudniowe), czyli do odkażania rąk przed jedzeniem, czy nawet ewentualnym opatrywaniem ran (ale do odkażania samych ran to się nie nadaje).

Oczywiście, oprócz wypadów w teren, przydatne po korzystaniu z publicznej toalety, itd...

Kosz buteleczki 50 ml wynosi niecałe 5 zł, to nic w porównaniu z kosztami ewentualnego rozchorowania się, wynikającego z niedbałości o higienę, np. taka biegunka w środku lasu to dość przykra sprawa ;)

Załączniki:
mydło antybakteryjne.jpg
mydło antybakteryjne.jpg [ 233.41 KiB | Przeglądane 868 razy ]

Post Napisane: 16 lut 2014, o 12:49 
Terra Incognita

Imię: Paweł
Mobilny warsztat . Co niektórzy jeżdżą sobie na bunkry np.rowerkiem a jak po drodzę coś sie spitoli. Rozwalimu plecak urwieny podeszfę od buta . Czy checmy na pamiątkę zwędzić parcerne drzwi wejściowe do bunkra :nuts: . Przydały by sie jakieś narzędzia . W dzisiejszych czasach jest sporo możliwości do wyboru . Sprzęt ten jest nieduży , można go nosić przy pasie lub w plecaczku i tak jak scyzoryk szwajcarski jest wieloczynnościowy. Poniżej przykład , wszystko mieści sie w standartowej US ładownicy.

Załączniki:
Kopia z Nowy-3.jpg
Kopia z Nowy-3.jpg [ 82.37 KiB | Przeglądane 724 razy ]
Kopia z Nowy-6.jpg
Kopia z Nowy-6.jpg [ 52.14 KiB | Przeglądane 724 razy ]
Kopia z Nowy-9.jpg
Kopia z Nowy-9.jpg [ 66.65 KiB | Przeglądane 724 razy ]
IMG_0008.JPG
IMG_0008.JPG [ 59.8 KiB | Przeglądane 724 razy ]
IMG_0006.JPG
IMG_0006.JPG [ 76.73 KiB | Przeglądane 724 razy ]
IMG_0005.JPG
IMG_0005.JPG [ 80.1 KiB | Przeglądane 724 razy ]
IMG_0004.JPG
IMG_0004.JPG [ 61.6 KiB | Przeglądane 724 razy ]
IMG_0003.JPG
IMG_0003.JPG [ 54.34 KiB | Przeglądane 724 razy ]

Post Napisane: 16 lut 2014, o 13:23 
Terra Incognita

Na dłuższy wypad zabieramy prowiant i wodę . Bez prowiantu znaczy się żarła ... przeżyjemy jakiś czas bez wody ojjj... tu będzie gorzej . A co zrobić gdy nie mamy przy sobie pysznej niegazowanej Ustronianki czy jakiejś innej w ilości 2 L .
Pić wodę z kałuży ? ? ?. A i owszem , wypadało by tylko mieć przy sobie coś czym można tą wodę z kałuży oczyścić .
Poniżej dwa przykłady standartowy worek 1 litr na wodę i tabletka do jej oczyszczania - odkażenia . Filtr indywidualny pakujemu grupszą stroną do kałuży a cieńczą po odkręceniu nakrętki do dzioba i ciągniemy wydajność 10 litrów na dobę wystarcza na dwie doby , jak dobrze pamiętam. Ponadto w nakrętce znajdują sie tabletki do odkażania wody gdy jest wyjątkowo brudna . Filtr dość długi całe 20 cm ale taki woreczek i tabletka spokojnie zmieści sie na dnie plecaka.

Załączniki:
IMG_0014.JPG
IMG_0014.JPG [ 85.64 KiB | Przeglądane 721 razy ]
IMG_0015.JPG
IMG_0015.JPG [ 72.88 KiB | Przeglądane 721 razy ]
IMG_0016.JPG
IMG_0016.JPG [ 75.44 KiB | Przeglądane 721 razy ]

Post Napisane: 16 lut 2014, o 20:45 
Bratnia dusza

przeglądając to wszystko zastanawiam się czy te schrony mamy zdobywać i bronić do ostatniej kropli czy tylko zwiedzać.

Post Napisane: 16 lut 2014, o 23:58 
Przyjaciel

Imię: Daniel
To nie jest zdjęcie z wyprawy "na bunkry" ale od razu rzucił mi się brak podstawowej rzeczy w temacie.
Latarka albo lepiej czołówka. Lina i kask pewnie czasem też się przyda.
Za to linka prezentowana kilka wpisów wcześniej to chyba jako sznur na suszenie mokrej odzieży :rotfl3:

Załączniki:
Komentarz: czołówka, lina i kask
zjazd.jpg
zjazd.jpg [ 213.31 KiB | Przeglądane 806 razy ]

Post Napisane: 17 lut 2014, o 01:48 
Moderator

daniel3ttt napisał(a):
To nie jest zdjęcie z wyprawy "na bunkry" ale od razu rzucił mi się brak podstawowej rzeczy w temacie.
Latarka albo lepiej czołówka. Lina i kask pewnie czasem też się przyda.
Za to linka prezentowana kilka wpisów wcześniej to chyba jako sznur na suszenie mokrej odzieży :rotfl3:

Witam w naszych fortecznych i gościnnych progach.
Jest to Twój pierwszy wpis w naszym dziale, dlatego też nie chętnie go zripostuję. Wspomniana linka pozwoliła mi wyciągnąć kilka razy moje autko (1500 kg wagi), kiedy zakopałem się w grząskim terenie. Kilka razy posłużyła jako drabinka sznurowa. Równie dobrze sprawdziła się jako suszarka mokrego ubioru. Niektórych sytuacji nie można przewidzieć.
Jeździ ze mną od kilkunastu lat i jeszcze mnie nie zawiodła. Polubiłem ją. Była zawsze wyjątkowo pomocna.

daniel3ttt
z jakich powodów powinienem ją wymienić?
Auf...

Post Napisane: 17 lut 2014, o 02:05 
Bratnia dusza

Imię: Marek
Sorry, on jest zielony.

Post Napisane: 17 lut 2014, o 08:58 
Moderator

Master napisał(a):
Sorry, on jest zielony.

Wyprawy na bunkry nie należą do bezpiecznych, dlatego też każda informacja, z pozoru błaha, jest ważna.

Auf...

Post Napisane: 17 lut 2014, o 10:03 
Przyjaciel

Cytuj:
Sorry, on jest zielony.

Nie wiem do czego to miało być kolego? Pomijam...
Cytuj:
Jest to Twój pierwszy wpis w naszym dziale

Nie pierwszy.
Komentarz dotyczył użyteczności prezentowanej linki przy eksplorowaniu. Jak zobaczyłem to zdjęcie to pomyślałem że chcesz tego używać do zjazdu. Jakoś słabo wyobrażam sobie zjazd a tym bardziej podchodzenie na niej przy użyciu jakiegokolwiek przyrządu (jeśli wiesz o czym piszę?).

Post Napisane: 17 lut 2014, o 10:52 

Imię: Jarosław
daniel3ttt[/b] z jakich powodów powinienem ją wymienić?
Auf...

Liny wspinaczkowe trzeba wymieniać co jakiś czas ze względu na "zmęczenie" po paru odpadnięciach, czy leżakowaniu po sezonie taka lina nie daje gwarancji że nie zerwie się po tym jak odpadniesz od ściany. Zdaje się że to miał na myśli kolega daniel3ttt.

Post Napisane: 17 lut 2014, o 14:41 
Przyjaciel

To jedna ale nie jedyna sprawa o której napisał Śruba. Kilkunastu lat hmm...

Cytuj:
daniel3ttt z jakich powodów powinienem ją wymienić?

Wszystko zależy od tego do czego chcesz jej używać.
Jeśli miała by to być lina przydatna do eksploracji, tj zjazdów i podchodzenia to na pewno nie taka jak u ciebie na fotce.
Oczywiście mamy całą masę lin w sklepach z takową ofertą.
Nie polecam typowych dynamicznych lin wspinaczkowych (pojedynczych (9,4 -11 mm) i połówkowych (8 - 9 mmm) ze względu na rozciąganie i cenę.
Najlepsze będą tutaj liny statyczne ok 10 mm. Używa się ich m.in. w speleologii oraz ratownictwie. Liny takie nie rozciągają się pod obciążeniem tak jak liny dynamiczne, co ułatwia np. podchodzenie po nich z zastosowaniem odpowiednich przyrządów.
Linka którą widziałem u ciebie to ani jedna z nich. Wygląda mi to na jakiś repik o dł ok 20 m. i średnicy 6-7 mm.
Nawet nie biorę pod uwagę używania takowej bez uprzęży. Chodzi o to że jak założysz uprząż i będziesz chciał na takiej zjechać to większość przyrządów zjazdowych dostosowana jest to współdziałania z linami o średnicy 8 - 11 mm. To samo dotyczy przyrządów do podchodzenia na linie.
Polecam poradnik http://www.climb.pl/poradnik-site/poradnik/

Post Napisane: 17 lut 2014, o 15:55 
Bratnia dusza

Ale jako tako w wycieczkach bunkrowych nie używa się takiego zastosowania o jakim piszesz.
Najczęściej jest to zejście 1 kondygnacji a najczęsciej zabezpieczenie zejścia, podwiązanie czegoś np plecaka by opuścić czy podciągnąć, zabezpieczyć się przed zsunięciem itp. Wyczynów czysto alpinistycznych czy speleologicznych tak naprawdę nie ma.
Dodatkowo bierze się pod uwagę też cenę, tak jak wspomniał Franz linka jest do wszystkiego, nawet wyciągnięcia samochodu. posiadając takie liny jak wspomniałeś raczej samochodu nimi podciągał nie będziesz, by później bezpiecznie na niej samemu zawisnąć
Sama linka w tym przypadku to dopiero początek, jak się dorzuci uprząż, wszystkie "pierdółki" (bo nie wiem jak się fachowo nazywają), to przemieszczanie się później z tym po lasach jest raczej mało wygodne, biorąc pod uwagę to co zabieramy normalnie.

Post Napisane: 17 lut 2014, o 16:13 
Przyjaciel

Zazwyczaj jeżdżę rowerem a jak już samochodem to zostawiam w takim miejscu aby nie było kłopotu z wyciąganiem.
Co do bunkrów to racja. Zjazd czy podchodzenie na linie w bunkrze mało prawdopodobne ale nie wykluczone.
Chyba wziąłem temat w nieco szerszym niż "bunkrowym" rozumieniu, czyli eksploratorskim (również podziemia, jaskinie oraz inne trudno dostępne miejsca)

Post Napisane: 17 lut 2014, o 16:24 
Bratnia dusza

co do wyciągania samochodów, to prawie zawsze nie da się tego przewidzieć, jak zjeżdża się z asfaltu, (w tą niedzielę siedziałem 2x) ale to już tak poza dyskusją na marginesie ;)

Post Napisane: 17 lut 2014, o 23:34 
Moderator

To już wiemy do czego potrzebna jest solidna lina podczas wypraw na bunkry. Spacerek po budowlach fortecznych ma swoją specyfikę.
Jeżeli ktoś wyciągnął dodatkowo wniosek, że pakuję się samochodem w największe bagna po to, aby mieć przyjemność wyciągania go za pomocą liny przez kilka kolejnych godzin, to będę musiał napisać kilka kolejnych postów.

Post Napisane: 17 lut 2014, o 23:59 

Imię: Jarosław
Jeżeli ktoś wyciągnął dodatkowo wniosek, że pakuję się samochodem w największe bagna po to, aby mieć przyjemność wyciągania go za pomocą liny przez kilka kolejnych godzin, to będę musiał napisać kilka kolejnych postów.

No wiesz Auf, ten dział dotyczy fortyfikacji a nie offroad'u ale, przyznasz że, z reguły jakoś tak samo wychodzi że się zapakujemy w shrekowe bagienko a nikt tego nie planował. Podczas zwiedzania żelków samochodem, należy stosować zmodyfikowane prawo Murphie'go tj.: Jeśli istnieje choćby cień prawdopodobieństwa że możesz się zakopać samochodem, to NA PEWNO się zakopiesz. Życie. ;) My tam się zawsze zaryjemy, tylko dnia potem szkoda bo można by tyle schronów w tym czasie zwiedzić. :po glowie:

Post Napisane: 18 lut 2014, o 07:28 
Bratnia dusza

Śruba napisał(a):
... ten dział dotyczy fortyfikacji a nie offroad'u ale...

informacja jak samemu się wyciągnąć za pomocą linki może okazać się bezcenna (dla mnie niewyobrażalna, wiec opieram się bardziej na łopatologii) ;)

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne