Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 10 paź 2013, o 12:15 
Bratnia dusza

Imię: Piotr
Wszyscy (czy to ze Szczecina, Gdańska, Warszawy, Krakowa, Katowic itd.) ''gnamy'' ''zakopianką'' [w zimie na narty, może tylko na Kasprowy ?, w innych porach roku na Giewont (w ''porywach'' na Rysy), a może tylko na Krupówki] i mało kto zauważa przy prędkości ~120 km/h (średniej, dostosowanej do TIR-ów wyprzedzających na zakrętach z ograniczeniem prędkości do 50 km/h i w ''terenie zabudowanym'') relikty niemieckich fortyfikacji polowych wzmocnionych Ringstandem(ami) 58c, rowem przeciwpancernym, a przy samej drodze betonową przeszkodą przeciwpancerną (zachowaną tylko częściowo).
Zatrzymajmy się, znajdźmy i obejrzyjmy to co jeszcze zostało (chyba że wpadniemy kołem do ''ringu'' :mrgreen: to już po poszukiwaniach, ''i jak by co to nie ja'').

Załączniki:
Komentarz: Ringstand
T 1.JPG
T 1.JPG [ 216.01 KiB | Przeglądane 790 razy ]
T 2.JPG
T 2.JPG [ 202.81 KiB | Przeglądane 790 razy ]
T 3.JPG
T 3.JPG [ 228.06 KiB | Przeglądane 790 razy ]
Komentarz: Słupowa przeszkoda drogowa
T 4.JPG
T 4.JPG [ 221.25 KiB | Przeglądane 790 razy ]
T 5.JPG
T 5.JPG [ 226.44 KiB | Przeglądane 790 razy ]
T 6.JPG
T 6.JPG [ 209.25 KiB | Przeglądane 790 razy ]
Komentarz: relikty rowu ppanc?
T 7.JPG
T 7.JPG [ 237.38 KiB | Przeglądane 790 razy ]

Ostatnio edytowano 27 sty 2014, o 23:47 przez forty44, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 1 lis 2013, o 11:15 

W sezonie letnim trudno wpaść kołem do ringa, nie rozjeżdżając jednego z dzieci, które akurat tam sprzedają grzyby i borówki (niewtajemniczonym spoza Galicji wyjaśniam, że chodzi o "jagody" czyli Vaccinium myrtillus) :mrgreen:
Jak pamiętam, do ok. 2000 roku "dziura" miała jeszcze kilkadziesiąt centymetrów głębokości, a reszta była niemiłosiernie zasypana szkłem, puszkami itp. Potem nasypano tam ziemi i kamieni, żeby nikt nie zrobił sobie krzywdy. Mam nadzieję, że drogowcy nie wpadną na pomysł, żeby obiekt wykopać / zalać asfaltem. Co jednak chyba nie grozi, bo nowa trasa ekspresowa pójdzie zupełnie gdzie indziej - i tu z kolei mam nadzieję, że nie zostaną przy tym zniszczone ostatnie relikty "prawdziwej" BX-Stellung na tym odcinku, gdyż inwestycja jest planowana w pobliżu.

Dawno temu słyszałem opowieść, że były w tym miejscu dwa schrony, połączone podziemnym przejściem. Inna relacja mówiła, że pod drugi schron dopiero przygotowywano miejsce - śladem tej budowy ma być skarpa po przeciwnej stronie zakopianki. Udało mi się złapać człowieka, uczestniczącego w betonowaniu tego obiektu - był to nieżyjący już p. Michał Tomczyk z Krzeczowa. Twierdził on kategorycznie, że wykonano tylko ten jeden obiekt betonowy. Co do kolejnego, rzekomo zasypanego i zlokalizowanego na roli Czarnotowej (M. Śledziński, 2008), istnieją sprzeczne relacje. Wspomniany mój informator twierdził jednak, że zbudowany tam schron był drewniano-ziemny.

Zasadniczym elementem tych umocnień były jednak - o czym bunkrolodzy niekiedy zapominają :twisted: - fortyfikacje ziemne (popularnie zwane okopami) oraz schrony drewniano-ziemne. Na pograniczu Lubnia i Tenczyna fortyfikacje ciągnęły się od lasu na stokach Zębolowej (zwanej tutaj Klimasem), przez pola roli Juszczakowej. Zachowane relikty oraz relacje sugerują, że były to dwie linie:
- pierwsza prawdopodobnie złożona częściowo (czy w całości) z izolowanych gniazd oporu - schron plus stanowiska ogniowe, połączone rowami dobiegowymi
- druga linia ciągła ze schronami i stanowiskami ogniowymi, położona częściowo na przeciwstoku, a więc mniej narażona na ogień artylerii, służąca m.in. do kontratakowania w kierunku pierwszej linii w wypadku jej zdobycia przez nieprzyjaciela.
Na zdjęciu pola, przez które biegła pozycja, widok od wschodu, czyli spodziewany kierunek ataku mamy po prawej. W zakrzaczeniu (1) zachował się fragment rowów I linii, a na skraju lasu (2) - rowy i ślady ziemianki II linii. Okopy biegły mniej-więcej wzdłuż widocznych na fotografii dwóch dróg polnych. Obie linie dzieliła odległość ok. 60-70 m.

Obrazek

Co ze stanowiskami artylerii polowej - to pewna zagadka, gdyż jak dotąd nigdzie na BX nie widziałem klasycznych. Stanowiska moździerzowe zostały zidentyfikowane się w zaledwie kilku miejscach w Beskidzie Wyspowym i na Podhalu, niemniej pamiętajmy, że to co się zachowało, to jest drobniutki ułamek (miejscami najwyżej kilka %) tego, co kiedyś było w terenie. W Lubniu - przysiółek Smugawa do niego należy - jest to zaledwie kilkadziesiąt metrów umocnień na siodle pomiędzy Klimasem a Górą Juszczakową (wzg. 503). Na roli Juszczakowej (stoki wzg. 503), gdzie był prawdopodobnie najsilniejszy odcinek z ziemiankami, wszystko zostało zasypane.

Obrazek

W Tenczynie zaczynał się kolejny odcinek dywizyjny. Okopy biegły nad rolą Czarnotową - mniej więcej ponad kamieniołomem i dochodziły do zakopianki. Na tym odcinku były trzy ziemianki. W zasadzie, to jedyny odcinek na którym możemy powiedzieć, że coś się działo - mianowicie pozostał tu patrol saperów (z Pionier-Bataillon 320), który w chwili zbliżania się pierwszych patroli 903. pułku 242. Górskiej Dywizji Strzelców zdetonował za pomocą kabla ładunki podłożone pod mostem w Tenczynie.
Wiarygodne relacje potwierdzają, że po drugiej stronie Krzeczówki (na wschód od zakopianki) umocnienia zbudowano tylko od roli Pajkowej po Kołatkową. Wyżej, na stokach Lubonia, wytyczono palikami przebieg kolejnej linii umocnień, której budowy jednak nie zaczęto. Ringstand jest nieco cofnięty, znajduje się na wysokości roli Morgi. Strzelec stąd miał wymiatać to, co przedarłoby się wzdłuż zakopianki czy równoległego potoku przez pierwszą linię.

Obrazek

Ok. 700 m za pozycjami strzeleckimi wykonano przeszkody przeciwpancerne, w postaci betonowej zapory przewracanej na drogę ładunkiem wybuchowym - zachował się tylko betonowy kloc, który miał zapobiec przesunięciu tejże, a po przeciwnej stronie - jak mi się wydaje - podstawa słupa betonowego.

Obrazek

Na tej stronie można zobaczyć, jak taka zapora wyglądała.
Rów przeciwpancerny zaczynał się od potoku Krzeczówka, przecinał rolę Główkową (ciągle jesteśmy w Tenczynie), a następnie, już po drugiej stronie zakopianki, wychodził na stok.

Literatura:
1. P. Sadowski, Kampania 1945 roku w Beskidzie Średnim, maszynopis (zbiory moje, kopia w Muzeum Regionalnym "Dom Grecki" w Myślenicach), 2007.
2. P. Sadowski, Niemieckie fortyfikacje w Beskidzie Myślenickim - budowa, wykorzystanie, stan obecny [w:] Konferencja naukowa "Fortyfikacje II wojny światowej. Od zapomnienia do zagospodarowania" Zabierzów 16 maja 2009, "Infort", nr spec. 2009, s. 20-35.
3. M. Śledziński, "Tobruki", słupy i Beskidy, czyli b-x Stellung..., "Odkrywca" nr 6/2008, s. 53-55.

Post Napisane: 21 lis 2013, o 01:21 

Czołem,

Jak rozumiem, po domniemanym drugim ringstandzie w tym PO ani śladu?

Post Napisane: 21 lis 2013, o 01:33 

Cześć herring :jupi:
No niestety. Przynajmniej ja nic nie znalazłem - gdybym znalazł, pochwaliłbym się na konferencji bo później zasadniczo już się tym odcinkiem nie zajmowałem.
W rejonie, gdzie na szkicu w artykule masz drugiego ringa, gość który betonował ten na Morgach powiedział mi, że był gdzieś tam schron, ale drewniano-ziemny.

Post Napisane: 21 lis 2013, o 11:48 

Cytuj:
- druga linia ciągła ze schronami i stanowiskami ogniowymi, położona częściowo na przeciwstoku, a więc mniej narażona na ogień artylerii, służąca m.in. do kontratakowania w kierunku pierwszej linii w wypadku jej zdobycia przez nieprzyjaciela.

To ciekawe - masz więcej przykładów linii na przeciwstoku? Zasadniczo wszystkie Panzerstellungi w PO były lokowane na przeciwstoku, ale tam drugą funkcją mogła być obrona okrężna.

Post Napisane: 22 lis 2013, o 11:38 

Są relacje z Makowskiej - niemniej ze względu na to że był to punkt węzłowy dla b1 i bx, za "przeciwstok" można było uznać fortyfikacje innej pozycji.
W zasadzie, jak widać ze zdjęcia z "przeciwstokiem" to może trochę przesada, jest to raczej skłon - najwyższy punkt grzbietu biegnie po linii 1, natomiast linia 2 jest schowana - w wysokościach względnych (od grzbietu) będzie to nie więcej niż kilka metrów. Niemniej, z drugiej linii nie widać przedpola (i rzecz jasna vice versa), a tylko plecy 1 linii.
Innych potwierdzeń brak; naciągając to może jeszcze odcinki b1 w rejonie Budzowa mogłyby spełniać kryterium braku wglądu na przedpole z II linii.

Post Napisane: 9 lip 2018, o 21:39 
Bratnia dusza

Zawsze jak jadę do Zakopca to patrzę jak się miewa Ring przy drodze i ostatnio niestety go nie zauważyłem.
Myślę że na 100% został przykryty kostką brukową i powstał na nim przystanek autobusowy.
Zdjęcie gdzieś z przed trzech lat.

Załączniki:
DSC_0527a.JPG
DSC_0527a.JPG [ 80.56 KiB | Przeglądane 59 razy ]

Post Napisane: 9 lip 2018, o 22:31 

Niestety przykrywali go tą kostką niemal na moich oczach...
Zgłosiłem pomysł żeby go przynajmniej pozostawić widocznym, ale było już za późno na zmiany projektów.

Post Napisane: 9 lip 2018, o 22:59 
Bratnia dusza

Szkoda że się nie udało. Duża strata.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 lip 2018, o 23:43 

Tyle, że on tam pod spodem jest - cały. A mogli rozkuć... Ale gadałem z robotnikami i mówili, że go "tylko" zasypią.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje niemieckie do 1945 roku » Niemieckie fortyfikacje polowe