Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Epidemiczne » Cmentarze epidemiczne - Małopolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 15 lut 2013, o 22:52 

Pochwały: 1
Imię: Karolina
W Kosmolowie (nazywanym także Kosmołowem), wsi położonej w gminie Olkusz, w lesie znajdującym się po prawej stronie drogi wiodącej z Olkusza do Sułoszowej, przy ścieżce rozpoczynającej się niemal naprzeciwko starej studni i pięknej, kamiennej kolumny z krzyżem, znajduje się mogiła morowa, w której od wieków grzebano ciała mieszkańców wsi, zmarłych w wyniku wszelakiej maści zaraz i epidemii.
Kolumnę miałam przyjemność podziwiać już kilkakrotnie z okien Archimedesa. Od razu wydała mi się ciekawa.
Cytuj:
- Ale fajna kapliczka! Popatrz!
- Uważaj!!! Wjedziesz w barierkę!
- Ja Ci mówię, Conan, coś w tym miejscu musiało być na rzeczy, czuję to.
- Jesteś paranoiczną wariatką. Wszędzie tylko widzisz te swoje cmentarzyki! Weź się w garść, bo teraz znowu środkiem drogi jedziemy! Hej! Czołówka będzie!
- Ale one przecież były wszędzie...

Dopiero książka Jerzego Pałosza "Śmiercią Złączeni" potwierdziła to, co przeczuwałam od dawna: nieopodal znajdował się cmentarzyk epidemiczny, a kamienną kapliczkę wzniesiono zapewne jako swoisty ostrzegalnik - kierunkowskaz. Kolumny tego typu, zwane zwyczajowo "Bożymi Mękami", jakoś nigdy nie dawały mi spokoju.

Warty podkreślenia jest fakt, iż w obrębie leśnej nekropolii spoczęło w połowie listopada 1914 roku co najmniej 21 żołnierzy armii austro-węgierskiej, zmarłych na cholerę w jakimś lokalnym lazarecie. Opisywany tutaj obiekt jest zatem jednocześnie kwaterą wojenną.

Ostatnie pochówki na cmentarzyku miały miejsce w okresie międzywojennym. Podejrzewam, iż przyczyną epidemii mogła być szalejąca wówczas w okolicy hiszpanka.

Załączniki:
Kolumna kamienna przy drodze.jpg
Kolumna kamienna przy drodze.jpg [ 75.68 KiB | Przeglądane 350 razy ]
Trzeba ruszyć leśną ścieżką.jpg
Trzeba ruszyć leśną ścieżką.jpg [ 64.8 KiB | Przeglądane 350 razy ]
Majaczy wśród drzew.jpg
Majaczy wśród drzew.jpg [ 112.99 KiB | Przeglądane 350 razy ]
Krzyż i cztery słupki.jpg
Krzyż i cztery słupki.jpg [ 94.22 KiB | Przeglądane 350 razy ]
Krzyż.jpg
Krzyż.jpg [ 62.45 KiB | Przeglądane 350 razy ]
Podstawa pod krzyż.jpg
Podstawa pod krzyż.jpg [ 61.36 KiB | Przeglądane 350 razy ]
Dwutetowniki.jpg
Dwutetowniki.jpg [ 47.29 KiB | Przeglądane 350 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Epidemiczne » Cmentarze epidemiczne - Małopolskie