Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Epidemiczne » Cmentarze epidemiczne - Małopolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 29 lis 2014, o 20:10 

O istnieniu na terenie miejscowości miejsc pochówku związanych z dawnymi epidemiami dowiedziałem się przy okazji badań w Archiwum Parafii Matki Bożej Królowej Polski od przesympatycznego proboszcza, br. Szczepana OFMCap. Zachęcił mnie on zresztą do napisania krótkiego tekstu o epidemiach do gazety parafialnej.
Zacznę więc może od streszczenia tego, co wiemy o epidemiach chorób zakaźnych na terenie miejscowości. W okolicy przetrwały wzmianki o epidemii dżumy z 1710 roku (Pcim, Krzeczów, Skomielna Biała) - jednak księgi parafialne notują pochówki dopiero od 1786 r.
1795 - czerwonka (14 zmarłych)
1799 - ospa prawdziwa (31 zmarłych)
1831 - cholera (31 zmarłych)
1847 - głód, epidemia tyfusu, tudzież innych chorób oznaczonych ogólnie jako "epidemia" (wraz z przypadkami śmierci "naturalnej" 188 zmarłych w ciągu roku, przy średniej rocznej liczbie zgonów w poprzednich latach na poziomie 30)
1849 - cholera (3 zmarłych)
1855 - cholera notowana w okolicy, w Tenczynie dwukrotny wzrost śmiertelności w porównaniu do lat sąsiednich, chociaż nie odnotowano chorób jako przyczyn śmierci.
1872 - tyfus i ospa (11 zmarłych)
1873 - cholera, ospa i czerwonka (42 zmarłych)
1919 - "hiszpanka" (7 zmarłych)

Przekazy ustnie mówią o istnieniu na terenie Tenczyna trzech miejsc pochówku, z czego do dziś zachowały się dwa (mapa):

Obrazek

1. Cmentarz epidemiczny na Morgach Sołtysich, powyżej roli Pajkowej - oznaczony krzyżem, z polem grobowym o powierzchni ok. 2 arów i częściowo zachowanym okalającym go wałem. Prawdopodobnie jest to miejsce pochówku ofiar którejś z epidemii XIX-wiecznych. Trafić tam jest bardzo łatwo, a krzaki w których się znajduje widać z "zakopianki". Leży na stoku wzgórza "Bania", kilkadziesiąt metrów nad doliną Krzeczówki.
Link do ortofotomapy: http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?locale=pl&gui=new&sessionID=1580000
Dojście - spod kościoła przez mostek na Tenczyńskim Potoku, prosto przez zabudowania osiedla - nad nim w łagodnym podejściu głównym ciągiem polnej drogi, zakosem w prawo i lewo dochodzimy pod doskonale widoczny z centrum miejscowości przekaźnik telekomunikacyjny. Cmentarz znajduje się w krzakach, 60 m na pd. zach. od przekaźnika.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

2. Cmentarz na roli Szczerbułowej - według tradycji miejsce pochówku ofiar dawnej zarazy (może jeszcze XVIII wiek?). Nie jest oznaczony, choć według jednego z informatorów miał tam być krzyż. Opiszę po prostu to, co widziałem, bo wobec dość skąpych informacji mam tylko 90% pewności, że trafiłem na właściwe miejsce - jednak innego, odpowiadającego opisowi w okolicy nie ma. Jest to porośnięty drzewami kopiec ziemny, o planie zbliżonym do kwadratu (długość boku ok. 5-6 metrów). Niemal przylega doń od północy drugi kopiec, węższy i bardziej wydłużony w osi północ-południe, zbudowany z kamieni - albo wyrzuconych z pól, albo stanowiących kiedyś podmurówkę jakiegoś budynku. Jak na kamienie usunięte z pola, są one bowiem całkiem sporych rozmiarów. Oba kopce są objęte jednym zadrzewieniem, które bardzo ładnie widać w widłach potoków na środku ortofotomapy:
http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?locale=pl&gui=new&sessionID=1580639
Dojście - od kościoła należy pojechać 2,7 km w górę doliny Tenczyńskiego Potoku (droga prowadzi do Mszany Dolnej) i zjechać z niej w prawo przy tabliczce oznaczającej dojazd do roli Polakowej. Za mostkiem w prawo i asfaltową dróżką w dół doliny, pomiędzy domami roli Szczerbułowej do ostatnich z nich. Stąd pieszo polną drogą na południe - po ok. 200 m przechodzimy niewielki potoczek i zaraz za nim, po prawej stronie widać ów kopiec. W zasadzie aż do potoczku można dojechać samochodem, droga mimo że polna nie jest zła.

Obrazek

3. Istniał jeszcze podobno cmentarz na roli Kołatkowej, w rejonie dzisiejszej szkoły podstawowej, po którym nie ma śladu.

Żadnego z tych obiektów nie ma na mapie, ani współczesnej, ani dawnej - a przejrzałem chyba wszystkie ważniejsze, począwszy od map z końca XVIII stulecia.

Post Napisane: 2 gru 2014, o 22:42 

Imię: Iwona
Ciekawe informacje.
Posiadasz więcej zdjęć?

Post Napisane: 4 gru 2014, o 11:14 

Trochę, ale generalnie pogoda nie była sprzyjająca fotografowaniu. Poza tym drobiazgi takie jak ukształtowanie powierzchni źle wychodzą na zdjęciach - do tego raczej należałoby sporządzać szkice (nie umiem :) ) lub plany (umiem - nie robiłem). Pstryknąłem tylko kilka fotek dla dokumentacji i poleciałem robić plan zachowanego odcinka okopów na pozycji Bx, o którym dowiedziałem się całkiem niedawno (tu go np. nie uwzględniłem: viewtopic.php?f=352&t=18605).
A co potrzeba?

Post Napisane: 10 lip 2018, o 22:27 

Moja babcia, która opiekuje się cmentarzem cholerycznym na roli Morgi parę lat temu w obawie, że ludzie zapomną, że tam są pochowani ludzie postawiła tam, ten krzyż. Opowiadała, że tylko z jej rodziny nikogo ta choroba nie dotknęła chociaż jej przodkowie pomagali w chowaniu ludzi na tym cmentarzu. Może uda mi się tutaj wrzucić jakieś dodatkowe informacje od niej na temat tego cmentarza.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Epidemiczne » Cmentarze epidemiczne - Małopolskie