Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Zagraniczne obiekty sakralne » Obiekty sakralne Niemiec

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 27 gru 2010, o 18:02 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Renata
Barokowy kościół Marii Panny w Dreźnie (Niemcy) nazywany też Frauenkirche, zbudowano na Neumarkt (Nowym Rynku) w latach 1726 – 1743, w miejscu wcześniejszego romańskiego, pochodzącego z XI wieku. Poprzedni kościół był zbyt mały jak na rosnącą liczbę wiernych, poza tym w kiepskim stanie technicznym. Nową świątynię wybudowano wg projektu Georga Bähra. Była ona od początku kościołem luterańskim, chociaż ówczesny elektor Saksonii - August Mocny wyznawał religię katolicką. Jednak to właśnie on zapragnął, aby w Dreźnie powstał kościół podobny do weneckiego Santa Maria Della Salute. Wbrew pierwotnym planom kopułę wykonano z kamienia, co razem z innymi niedociągnięciami technicznymi, od początku wpłynęło negatywnie na stabilność budowli. Miała ona wysokość 91m i należała do parafii ewangelicko-luterańskiej. Przed nią stanął pomnik Marcina Lutra.
Kościół uległ całkowitemu zniszczeniu po nalotach dywanowych na Drezno 13 /14 lutego 1945r. W jego podziemiach znajdowało się w tym czasie archiwum filmowe Luftwaffe.
Ruiny pozostawiono przez 45 lat w środku miasta jako pamiątkę i zarazem ostrzeżenie przed grozą wojny, podobnie jak ruiny katedry w Coventry, którą zniszczył niemiecki nalot w 1940r. Przejeżdżałam przez Drezno w 1992r. Widok tych ruin był wstrząsający. Niestety nie posiadam z tego okresu żadnej fotografii.
Odbudowę prowadzono dopiero w latach 1994 – 2005. Finansował ją Dresdner Bank oraz prywatni darczyńcy i organizacje z różnych krajów. Warto tu wspomnieć o laureacie Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny - Günterze Blobel, który na ten cel przeznaczył część nagrody.
Jako materiał do odbudowy wykorzystano w 34% elementy odzyskane z ruiny dawnego kościoła, stąd różnice w zabarwieniu części ścian. Krzyż wieńczący budowlę, tzw. Krzyż Pojednania, wykonał Anglik Alan Smith, którego ojciec brał udział w bombardowaniach.
Świątynia została konsekrowana w 2005r. Stanowi symbol pojednania oraz bardzo ważny element panoramy Drezna.

Źródło: Wikipedia

Załącznik:
8395a345c2cd5645.jpg
8395a345c2cd5645.jpg [ 58.97 KiB | Przeglądane 211 razy ]

Załącznik:
7739dfe957359c2d.jpg
7739dfe957359c2d.jpg [ 57.39 KiB | Przeglądane 211 razy ]

Załącznik:
45716a4db68c92e6.jpg
45716a4db68c92e6.jpg [ 69.44 KiB | Przeglądane 211 razy ]

Załącznik:
604e8213736af00f.jpg
604e8213736af00f.jpg [ 81.84 KiB | Przeglądane 211 razy ]

Post Napisane: 27 maja 2012, o 10:33 
Bratnia dusza

Imię: Avelina
Kościół Najświętszej Marii Panny w Dreźnie miałam okazję odwiedzić dwukrotnie. Gdy byłam za pierwszym razem w 2009 roku, akurat ludzie wchodzili do środka to i ja weszłam, a tu zaraz zamknęli drzwi na klucz - rozpoczęło się nabożeństwo. Piękniejszego rozpoczęcia mszy jeszcze nie spotkałam niż właśnie wtedy tu. Na jeden z balkonów koło ołtarza głównego wyszła pani ze skrzypkami, a na innym wyszedł pan z trąbką i zaczęli oboje oboje grać. W kościele kompletna cisza i tylko muzyka - coś niesamowitego. Na szczęście mnie wypuścili, nie musiałam być na całej mszy, wszystkie główne drzwi zamknięte, a jedne boczne były otwarte, których pilnował odźwierny. Drugi raz byłam rok później, wtedy weszłam zwiedzić kościół, ale były bardzo duże tłumy zwiedzających i szybko wyszliśmy.

Załącznik:
zdjecie.jpg
zdjecie.jpg [ 49.02 KiB | Przeglądane 211 razy ]

Załącznik:
zdjecie2.jpg
zdjecie2.jpg [ 57.52 KiB | Przeglądane 211 razy ]

Załącznik:
zdjecie3.jpg
zdjecie3.jpg [ 80.81 KiB | Przeglądane 211 razy ]

Załącznik:
zdjecie4.jpg
zdjecie4.jpg [ 71.18 KiB | Przeglądane 211 razy ]

Załącznik:
zdjecie5.jpg
zdjecie5.jpg [ 79.47 KiB | Przeglądane 211 razy ]

Załącznik:
zdjecie6.jpg
zdjecie6.jpg [ 66.34 KiB | Przeglądane 211 razy ]

Załącznik:
zdjecie7.jpg
zdjecie7.jpg [ 89.83 KiB | Przeglądane 211 razy ]

Załącznik:
zdjecie8.jpg
zdjecie8.jpg [ 80.89 KiB | Przeglądane 211 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Zagraniczne obiekty sakralne » Obiekty sakralne Niemiec