Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Mazowieckie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 21 lis 2015, o 01:49 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Myślałem nad tym, gdzie umieścić ten obiekt. Wybrałem przemysł, ze względu na produkcję izotopów dla medycyny - choć inne też by pasowały.

W roku 2015 w Polsce wciąż nie funkcjonuje żadna elektrownia atomowa. Mimo to, pod Warszawą, w miejscowości Otwock, działa jedyny w kraju reaktor atomowy uruchomiony w 1974 roku. Reaktor „Maria”, na cześć Marii Skłodowskiej-Curie, był jednym z sześciu reaktorów badawczych ówczesnego Instytutu Badań Jądrowych. Reaktory te charakteryzowały się małą mocą (moc „Marii” wynosi 30 MW, w elektrowniach jądrowych reaktory osiągają do 2000 MW) i niewielką konstrukcją. Od 1995 roku jest to jedyny reaktor w Polsce, do jego celów należy m.in. produkcja radioaktywnych izotopów dla medycyny, naświetlania kryształów i zmiany ich struktury oraz badania neutronów. Obecnie zarządza nim Narodowe Centrum Badań Jądrowych, a według ocen technicznych będzie funkcjonował do 2020 roku, po możliwej modernizacji aż do 2060.

Całość kompleksu Narodowego Centrum Badań Jądrowych jest pilnie strzeżona. Sam reaktor jest wydzielony od reszty dodatkowymi zabezpieczeniami. Jego hala ma kształt walca obitego blachą, wygląda dosyć niepozornie. Na zewnątrz panuje kompletny zakaz fotografowania i jakakolwiek próba użycia aparatu może skończyć się szybką interwencją ochrony. Na szczęście wnętrze reaktora jest przyjazne fotografom. Przy wejściu na jego teren należy okazać kartę wejścia, innej drogi nie ma. Po drodze czeka jeszcze bramka wykrywająca metal – trzeba pozbyć się nawet paska do spodni by bezpiecznie wejść :) Następnie sterylne i chłodne korytarze prowadzą do hali, którą określił bym wystawową – plansze na ścianach, eksponaty w postaci makiety rdzenia reaktora, prętów paliwowych, kontrolnych i makieta kompleksu reaktora. Wchodzę odziany w kitel i w ochronie na buty, coby przypadkiem radioaktywnego pyłu ze sobą nie zabrać. Taka dawka i tak nie byłaby niebezpieczna, ale poziom zabezpieczeń jest bardzo wysoki. Z boku hali znajdują się potężne drzwi zabezpieczone na kilka sposobów– za nimi znajduje się śluza, bramka dozymetryczna i sama hala reaktora. Obok jeszcze jest sterownia, gdzie wskaźniki pokazują wszystkie parametry pracy reaktora. „Maria” nie sprawia problemów, panowie siedzą wyluzowani i przyglądają się grupie zwiedzających. Następuje moment wejścia do środka. Wewnątrz hali panuje podciśnienie, stąd obecność śluzy. Tam należy przejść przez bramkę dozymetryczną, ta aprobuje moją obecność i mogę wejść do hali reaktora. Ogromne wnętrze zwieńczone potężną suwnicą i bryła reaktora pośrodku. Można stanąć tuż nad basenem wody i dostrzec niebieskie światło wewnątrz (tzw. promieniowanie Czerenkowa), a następnie ponapawać się niesamowitym industrialnym klimatem pomieszczenia. Tu w zasadzie zwiedzanie się kończy. Bramka wskazuje, że nikt nie zabrał pamiątki w postaci promieniowania i można opuścić budynek reaktora, zapewne jeszcze przez długi czas jedynego w Polsce.

Czas na zdjęcia. Makieta rdzenia reaktora w skali 1:1, jak widać nie jest to duży obiekt.

Obrazek

Sterownia.

Obrazek

Różne eksponaty przygotowane dla zwiedzających, których w przeciągu roku jest całkiem sporo.

Obrazek

Wejście do hali reaktora. Zabezpieczone mechanicznie i bez specjalnych uprawnień nie można wejść do środka.

Obrazek

Inna perspektywa ;)

Obrazek

Wnętrze śluzy, za plecami mam bramkę dozymetryczną, a przed sobą pokazane wcześniej drzwi od wewnątrz. System zabezpieczeń nie pozwala by śluza była otwarta na oścież.

Obrazek

Wnętrze hali reaktora.

Obrazek

Instalacje.

Obrazek

Mniej udane zdjęcie przedstawia promieniowanie Czerenkowa, powstałe wskutek obecności wody wewnątrz reaktora. Robione z jego najwyższego poziomu.

Obrazek

Mechanizmy sterujące prętami paliwowymi i kontrolnymi. W lewym dolnym roku widać zaślepione otwory, przez które można wprowadzać do reaktora różne substancje i poddać je napromieniowaniu. Z kolei w prawym dolnym rogu widać szybkę, przez którą robiłem poprzednie zdjęcie wnętrza.

Obrazek

Widok ogólny hali z najwyższego poziomu.

Obrazek

Fragment obudowy reaktora.

Obrazek

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Mazowieckie