Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQUtwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 7 sty 2014, o 00:14 
Offline
Dziki Gon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 sie 2010, o 20:27
Posty: 349
Lokalizacja: Hyboria/Cimmeria
Pochwały: 1
Imię: Dawid
Na szczycie Góry Grodzisko w 1944 roku, po zaciekłych walkach toczonych w tym miejscu, w pięciu mogiłach pochowano 12 partyzantów. W niedalekiej przeszłości szczątki żołnierzy zostały ekshumowane i przeniesione na nieznany mi cmentarz żołnierski (może ktoś wie?). Ku pamięci pozostawiono jednak symboliczną mogiłę usypaną z kamieni.


Załączniki:
Symboliczna mogiła na Górze Grodzisko w Raciechowicach (1).JPG
Symboliczna mogiła na Górze Grodzisko w Raciechowicach (1).JPG [ 120.41 KiB | Przeglądane 2108 razy ]
Symboliczna mogiła na Górze Grodzisko w Raciechowicach (2).JPG
Symboliczna mogiła na Górze Grodzisko w Raciechowicach (2).JPG [ 97.5 KiB | Przeglądane 2108 razy ]
Symboliczna mogiła na Górze Grodzisko w Raciechowicach (3).JPG
Symboliczna mogiła na Górze Grodzisko w Raciechowicach (3).JPG [ 99.44 KiB | Przeglądane 2108 razy ]
Symboliczna mogiła na Górze Grodzisko w Raciechowicach (4).JPG
Symboliczna mogiła na Górze Grodzisko w Raciechowicach (4).JPG [ 120.8 KiB | Przeglądane 2108 razy ]
Symboliczna mogiła na Górze Grodzisko w Raciechowicach (5).JPG
Symboliczna mogiła na Górze Grodzisko w Raciechowicach (5).JPG [ 79.95 KiB | Przeglądane 2108 razy ]

_________________
We ride with kings on mighty steeds, across the devil's plain...
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 7 sty 2014, o 10:06 
Offline

Dołączył(a): 18 maja 2011, o 22:48
Posty: 1761
Na http://www.odkryjbeskidwyspowy.pl/infor ... nfo/at/102 przeczytać można, że w czasie wojny, na Grodzisku był schron partyzancki (pozostał po nim wyraźny dół w wale grodziska, widoczny przy podejściu niebieskim szlakiem turystycznym od Poznachowic Górn.) oraz, że po wojnie zwłoki partyzantów ekshumowano i złożono na cmentarzu w Dobczycach i innych parafiach.
W masywie Grodziska stacjonowali partyzanci Armii Krajowej grupy „Kamiennik”. Podczas akcji „Burza” (wrzesień 1944-styczeń 1945), w rejonie góry operowały oddziały 21 Dywizji Piechoty AK.
Dużo informacji na temat walk partyzanckich w rejonie Beskidu Makowskiego i Beskidu Wyspowego zawiera ten przewodnik turystyczny:


Załączniki:
Beskid.JPG
Beskid.JPG [ 12.39 KiB | Przeglądane 2094 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 7 sty 2014, o 15:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 sty 2013, o 21:02
Posty: 177
Lokalizacja: Pcim
Cytuj:
W niedalekiej przeszłości szczątki żołnierzy zostały ekshumowane i przeniesione na nieznany mi cmentarz żołnierski (może ktoś wie?)

Znanych z nazwiska i pochodzących z okolicy zabrały rodziny na cmentarze parafialne. Czterech ostatnich ekshumowano w 1948 r. na cmentarz wojenny w Dobczycach. Jest tam tabliczka, ale upamiętnia tylko dwóch, poległych 12 września 1944: plut. "Górala" (NN) z oddziału "Lisowczycy" oraz kpr. Ignacego Jankowskiego "Twardego", poznaniaka z oddziału "Śmiałego".
Pierwszym pochowanym na Grodzisku był Władysław Czyż "Burza", również z oddziału "Śmiałego", zmarły z ran odniesionych w potyczce w Szczyrzycu. Oddział ten kwaterował często w domach pod Grodziskiem. Z tego co wiem cmentarzyk jednak nie znajdował się na samym szczycie, a mogiłka ma wymiar czysto symboliczny.

A tak w ogóle to zazdroszczę wycieczki ;)

Cytuj:
w rejonie góry operowały oddziały 21 Dywizji Piechoty AK

Prawidłowo: 6 DP AK. Inspektorat krakowski i tarnowski odtwarzał tą właśnie dywizję; w jej skład wchodziły krakowskie jednostki 20 pp AK (m.in. oddziały "Żelbetu"), tarnowskie 16 pp AK (m.in. batalion "Barbara") oraz oddziały myślenickie, bocheńskie i wielickie (12 pp AK). Przy czym te ostanie "mianowano" później zbiorczo 103 pułkiem strzelców podhalańskich AK, bo istniał jeszcze "drugi" 12 pp AK Ziemi Wadowickiej, z oddziałami sformowanymi na terenie podobwodu Kalwaria Zebrzydowska - m.in. również słynnym oddziałem "Chełm". Z tym że "wadowicki" 12 pp AK nie wchodził w skład 6 DP AK płk. Wojciecha Waydy "Odweta", ale wraz z 1 psp AK i 3 psp AK tworzył Grupę Operacyjną AK "Śląsk Cieszyński" gen. Brunona Olbrychta "Olzy". Skąd taka nazwa? Ano, zakładano że z chwilą wyzwolenia spod okupacji niemieckiej pułki te przejdą na Zaolzie, w celu zabezpieczenia interesów polskich przed zakusami Czechów.
21 DP AK odtwarzał inspektorat bielski, wchodził w jej skład m.in. wywodzący się z obwodu żywieckiego oddział partyzancki "Garbnik".


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 7 sty 2014, o 15:22 
Offline

Dołączył(a): 18 maja 2011, o 22:48
Posty: 1761
Jak widzę, chodzi nie o cmentarz parafialny w Dobczycach, ale wojenny na Jałowcowej viewtopic.php?f=326&t=7353
Dziękuję za szybką - jakże obszerną informację!


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 7 sty 2014, o 15:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 sty 2013, o 21:02
Posty: 177
Lokalizacja: Pcim
Tak właśnie napisałem: cmentarz wojenny w Dobczycach. Chodzi oczywiście o Jałowcową.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 7 sty 2014, o 16:50 
Offline

Dołączył(a): 18 maja 2011, o 22:48
Posty: 1761
Przepraszam, że niedokładnie czytam - również o Dywizjach Piechoty AK.
Pisząc wyżej o "21 Dywizji" oparłem się o nieprecyzyjny opis w "Gościńcu Szczyrzyckim" - zupełnie innego autorstwa - .http://szczyrzyc.info/index.php/turysty ... urystyczne


Załączniki:
Fragment ze Szczyrzyckiego Gościńca.JPG
Fragment ze Szczyrzyckiego Gościńca.JPG [ 21.68 KiB | Przeglądane 2066 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 9 sty 2014, o 01:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 sty 2013, o 21:02
Posty: 177
Lokalizacja: Pcim
W różnych materiałach spotyka się liczbę 12 pochowanych na partyzanckim cmentarzyku pod Grodziskiem, ale niestety trudno jest to potwierdzić jakimiś dokumentami. Powojenne spisy grobów wojennych nic o tych grobach nie wspominają. Dopiero z marca 1949 r. pochodzi informacja o ekshumacji szczątków czterech partyzantów na cmentarz wojenny w Dobczycach. Żadnego z ekshumowanych wówczas nie zidentyfikowano.

Według posiadanych przez komisję informacji jeden z nich miał zginąć w Szczyrzycu w lipcu 1944. Mimo pewnych rozbieżności dane te pasują do ranionego w akcji w tej miejscowości strzelca z oddziału "Śmiałego" ps. "Burza" – "Pokutnik" - Władysława Czyża z Wielunia. W starciu z Niemcami 10 sierpnia 1944 otrzymał on postrzał w brzuch. Zmarł dnia 12 sierpnia 1944, a następnego wieczora odbył się jego uroczysty pogrzeb z honorową asystą oddziałów oraz żołnierzy "terenówki". Był to pierwszy poległy partyzant ze zgrupowania oddziałów obwodu AK "Murawa", a zarazem pierwszy pochowany na Grodzisku (i jedyny do września 1944).
Nota bene, "terenówka" ujawniła się na pogrzebie na rozkaz komendanta "Kościeszy" - odtąd cała wieś wiedziała, kto należy do organizacji; tej zadziwiającej lekkomyślności nie zapomnieli "Kościeszy" podwładni, krytykując go w powojennych publikacjach.

Dnia 12 września 1944 doszło na tym terenie do serii starć z Niemcami, znanych jako "bitwa pod Łysiną". Zakończyły się taktycznym zwycięstwem strony polskiej, choć straty własne były dość wysokie. Następnego dnia, podczas patrolowania terenu jeden z oddziałów wpadł w zasadzkę i poległo jeszcze trzech partyzantów. Sprawę pochówków związanych z tymi wydarzeniami komplikuje fakt, że część poległych była pochowana od razu na cmentarzach parafialnych, a część na Grodzisku.

Według zapisów w księgach zgonów, na cmentarze parafialne trafili polegli 12 września:
- chor. "Grot" - Edward Kielbus, dowódca plutonu 1. kompanii I. batalionu "terenówki" obwodu "Murawa", poległy w szturmie pod mostem glichowskim, pochowany w Raciechowicach
- Władysław vel Józef Kuchnia - żołnierz 3. kompanii "terenówki" schwytany przez Niemców, zmarł ciągnięty za samochodem w Banowicach, pochowany tamże (?)
- Jakub Drab - nie ma nigdzie, że należał do "terenówki", niemniej zapis w księdze zgonów świadczy że zginął w starciu pod mostem glichowskim i został pochowany w Węglówce ("terenówka" z Węglówki należała do 3. kompanii)

Według zupełnie wiarygodnej relacji Zofii Horodyńskiej, żony komendanta obwodu por. Wincentego Horodyńskiego "Kościeszy", z poległych w walkach 12 września 1944 na Grodzisku mieli zostać pochowani "Góral", "Baca", Biały", "Twardy" i "Włamywacz".

- sierż. pchor. "Góral" - Tadeusz Wojnowski z oddziału "Lisowczycy", poległ w starciu w Zasani,
- strz. "Baca" - Karol ("Lolek") Czecz, właśc. Czecz de Lindenwald z Bieżanowa, oddział "Lisowczycy", poległ w starciu w Zasani,
- strz. "Biały" - Władysław Szoszkiewicz, b. policjant z posterunku w Raciechowicach, również z oddziału "Lisowczycy", poległ w wyniku postrzału w pierś w Zasani.
Zwłoki trzech poległych z OP "Lisowczycy" leżały w szopie na terenie Zasani - fotografia szopy poniżej, jest również zdjęcie poległych ale cokolwiek makabryczne, więc nie będę go zamieszczał. W dniu 14 września odbył się ich pogrzeb na Grodzisku.

Obrazek

- kpr. "Twardy" – Ignacy Jankowski z Poznania, oddział "Śmiały", poległ w starciu na moście glichowskim i został pochowany na Grodzisku tego samego dnia przez kolegów (OP "Śmiały" kwaterował pod tą górą),
- strz. "Włamywacz" - Tadeusz Gorączko z Myślenic, oddział "Pościg" (wcześniej walczył w szeregach OP "Odwet"), poległ w Czasławiu k. mostu glichowskiego w wyniku postrzału w głowę, pochowany 14 sierpnia na Grodzisku.

Z poległych 13 sierpnia miejsca pochówku nie są jednoznacznie potwierdzone w relacjach, tj. w szczególności Zofia Horodyńska nie pisze, jakoby byli przygotowywani do pogrzebu na Grodzisku - choć byłoby to logiczne i zasadne zwłaszcza w przypadku partyzantów pochodzących spoza tego terenu.
- pchor. "Kania" - Stanisław Lassler z Wieliczki, zastępca dowódcy oddziału "Żółw", poległ w rejonie cegielni w Czasławiu, pochowany prawdopodobnie na Grodzisku
- strz. "Danek" - Włodzimierz Budkowski z oddziału "Szczerbiec", poległ w rejonie cegielni w Czasławiu, pochowany prawdopodobnie na Grodzisku
- strz. "Szmidt" (vel "Szmid" lub "Schmidt") - Mieczysław Bednarski ze Stadnik, oddział "Żółw", poległ w rejonie cegielni w Czasławiu, pochowany wg zapisów w księdze zgonów na cmentarzu w Gruszowie, choć niektóre dawniejsze relacje wskazywały na Grodzisko: Mieczysław Bednarski (n. 1.1.1926) studiosus, presentis tempori miles polonicus cum pseudonimus "Schmidt" ze Stadnik // Occisit in prelio cum Germanis penes Raciechowice.

To wszystko dawałoby liczbę maksymalnie ośmiu pochowanych na Grodzisku ("Burza", "Twardy", "Włamywacz", "Góral", "Biały", "Baca", "Kania" i "Danek"). Czy ktoś jeszcze? Nie wiadomo. Znani z nazwisk i pseudonimów, polegli w późniejszym okresie partyzanci oddziałów zgrupowania myślenickiego byli pochowani w innych miejscach.

W 1949 r. do Dobczyc przeniesiono szczątki - wg ustaleń środowisk kombatanckich - "Górala" i "Twardego", a także - jak wskazywałby opis w protokole ekshumacyjnym - "Burzy". Na obecną chwilę nie wiadomo, kto jest czwartym pochowanym na Jałowcowej.


Ostatnio edytowano 27 mar 2016, o 14:54 przez piters, łącznie edytowano 1 raz

Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 10 sty 2014, o 00:26 
Offline

Dołączył(a): 18 maja 2011, o 22:48
Posty: 1761
Czapki z głów!
Piters kolejny już raz obszernie wyjaśnia nam nieznane fakty z historii II wojny światowej oraz dokonuje ich analizy w oparciu o różne źródła historyczne (np. Dziennik „Stokłosy“). Dobrze, że jest z nami i chętnie odpowiada na zadane pytanie „może ktoś wie?“
Myślę, że powyższa informacja powinna dotrzeć również do publikujących nadal o znajdującym się na Grodzisku grobie 12 żołnierzy AK.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 10 sty 2014, o 14:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 sty 2013, o 21:02
Posty: 177
Lokalizacja: Pcim
Nie mogę wykluczyć, że ja sam gdzieś-kiedyś, bazując na jakiejś literaturze, nie pisałem o 12 pochowanych.
Niemniej po sprawdzeniu w dokumentach wyszło, że taka liczba nie pada w żadnych mniej czy bardziej wiarygodnych, urzędowych zestawieniach.

W Poznachowicach Górnych jest co prawda wzmiankowana mogiła 10 Polaków, niemniej jest wymieniona w zupełnie innej części wsi - miałyby to być ofiary egzekucji dokonanej przez Niemców jesienią 1939 r. Z tamtego rejonu mam z kolei relację o egzekucji (wrzesień 1943) grupy "kleryków", w rzeczywistości - wg zestawienia sporządzonego przez Adolfa Płonkę "Żubra" - chodziło o Polaka, studenta teologii oraz 3 Żydów, więc mimo rozbieżności w liczbie pochowanych być może to o to chodzi.

Do strat wojennych dochodzi się badając temat całymi latami, a i wtedy nie ma pewności, że wszystko jest jak należy.
Niestety w przypadku "bitwy pod Łysiną" dane są dość rozproszone i nieścisłe. Być może liczba pochowanych na Grodzisku bierze się stąd, że wg najbardziej rozpowszechnionej wersji w starciach miało zginąć 12 partyzantów (18 rannych). Ale gdzie niekiedy pada informacja nawet o 18 zabitych, Horodyńska z kolei pisząc o poległych z "terenówki" (oprócz "Grota"). Ponadto autorzy najczęściej wliczają straty z 13 września do wydarzeń z 12 września. Są też rozbieżne informacje odnoszące się do powojennych ekshumacji. Na przykład Tomasz Buda, któremu trudno odmówić dociekliwości, był przekonany że "Szmid" został pochowany na Jałowcowej, tymczasem jest zapis o nim w księdze zgonów parafii Gruszów oraz adnotacja w inwentarzu grobów wojennych, że w Gruszowie na cmentarzu znajduje się mogiła partyzanta.

Mam też pytanie do Franka D.: w jednej z relacji mam informację o śmierci partyzanta ps. "Żuraw" (znane jest samo nazwisko: Dobrowolski), miałby zginąć w październiku 1944 r. w Liplasie lub okolicy - data może być nieprecyzyjna. Czy coś o tym bliżej wiadomo?


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 10 sty 2014, o 16:00 
Offline

Dołączył(a): 18 maja 2011, o 22:48
Posty: 1761
Nic mi nie jest wiadomo na temat śmierci partyzanta Żurawia - po zadanym pytaniu - wysłałem prośby do osób dużo lepiej orientujących się w okolicach wsi Liplas, licząc na ich włączenie się na Forum.

Wcześniej w tym wątku celowo posłużyłem się różnymi nazwami Beskidów, chcąc przy okazji podkreślić, że Pasmo Łysiny nie leży w Beskidzie Wyspowym.
Dodam też, że Beskid Makowski wraz ze Śląskim, Małym i Wyspowym tworzy "Beskid Średni".
Inny geologicznie jest "Beskid Wysoki" - Żywiecki, Gorce, Sądecki, a jeszcze inny "Beskid Niski".


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 10 sty 2014, o 16:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 sty 2013, o 21:02
Posty: 177
Lokalizacja: Pcim
Cytuj:
Dodam też, że Beskid Makowski wraz ze Śląskim, Małym i Wyspowym tworzy "Beskid Średni".

Dokładniej, była to jedna z wariacji, zbliżona do podziału Kondrackiego z 1965 roku i stosowana w tym samym mniej-więcej czasie (lata 60/70). Wcześniej było jeszcze ciekawiej.
Lencewicz na przykład w 1922 r. za Beskid Średni uważał zachodnią część Beskidu Wschodniego (od Przełęczy Dukielskiej po dolinę Świcy, czyli m.in. Bieszczady). Ale już opracowanie Lencewicza z 1955 - do którego zresztą Kondracki dołożył trzy grosze - wydziela Beskid Śląski, ale także Beskid Średni i Wyspowy, przylegające od północy do Beskidu Wysokiego.
Następnie mamy Kondrackiego z subregionem Beskidem Średniego, obejmującym tereny od doliny Beczwy po dolinę Krzyworzeki (nie pada ta nazwa, jednak autor zalicza do tego regionu Lubomir) - bez Beskidu Wyspowego, za to ze B. Śląskim, Makowskim i Małym. Później u Kondrackiego mamy już tylko Beskid Makowski, od 1994 w wersji z Mędralową, ale bez Pasma Łysiny; osobiście uważam że z tą częścią Beskidów profesor nie poradził sobie zupełnie.

Z kolei termin "Beskid Średni" forsowali już wcześniej geografowie, a dokładniej geomorfolodzy krakowscy: Klimaszewski (1946) i Starkel (1972); ten ostatni uważał Beskid Średni za przedłużenie Beskidu Żywieckiego - i tak jest w istocie, kiedy popatrzymy na mapę geologiczną. Nazwa "Beskid Średni" jest więc starsza niż "Beskid Makowski", który "powstał" chyba tylko dlatego, żeby być częścią... Beskidu Średniego, a potem zaczął żyć własnym życiem i ma się dziś bardzo dobrze. Tak dobrze, że kiedy już przekonałem wydawnictwo do zmiany nazwy mapy na "Beskid Średni", zaprotestowali... księgarze, że podobno ludziom się w głowach pomiesza, czy na pewno chodzi o tą samą część Polski.

Żeby jeszcze bardziej doprawić ciekawy temat dodam, w środowisku krakowskim został już przed wojną wypracowany szczegółowy podział regionalny, bardzo interesujący i zresztą znakomity jak na owe czasy, który po 1945 r. został zarzucony. Chodzi mi o podział Orłowicza (1936, pełne opracowanie 1938), który wyróżnia Beskid Wyspowy dzieląc go na Beskid Myślenicki i Beskid Limanowski. W tym przypadku autor był pod wpływem starszych podziałów K. Sosnowskiego, który w 1914 wymieniał tzw. Dział Limanowsko-Myślenicki, a w 1924 - po upowszechnieniu terminu Beskid Wyspowy, wprowadzonego przez Ludomira Sawickiego - zastosował dla tego obszaru nazwę Limanowsko-Myślenicki Beskid "Wyspowy".

Może na razie tyle, wszakże wątek nie dotyczy geografii ;)


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze wojskowe, mogiły wojenne oraz powstańcze » Cmentarze wojskowe, mogiły wojenne oraz powstańcze - Małopolskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.192s | 16 Queries | GZIP : Off ]