Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 8 cze 2010, o 15:55 
Przyjaciel

Imię: Joanna
Cmentarz ulokowany na terenie szpitala neuropsychiatrycznego w Lublińcu posiada wyjątkowe miejsce pamięci. Jest nim zbiorowa mogiła 194 dzieci - ofiar zbrodniczych eksperymentów medycznych przeprowadzanych w latach 1942 - 1944 przez niemieckiego psychiatrę Ernesta Buchalika.

Załączniki:
IMGP2A.jpg
IMGP2A.jpg [ 72.1 KiB | Przeglądane 992 razy ]
IMGP12.jpg
IMGP12.jpg [ 61.67 KiB | Przeglądane 992 razy ]
IMGP13.JPG
IMGP13.JPG [ 100.24 KiB | Przeglądane 992 razy ]

Ostatnio edytowano 29 gru 2014, o 21:10 przez salomea82, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 10 cze 2010, o 23:00 
Administrator

Imię: Jarek
Makabryczna historia, prawdziwie smutne i tragiczne miejsce ... i ludzie, tacy jak Ernest Buchalik czy Elisabeth Hecker, którzy nie zasługują na żadną pamięć.
Nie jestem człowiekiem religijnym, ale mam nadzieję, że takie sk... ,jak (między innymi) te dwie wymienione osoby, nie wywinęły się sprawiedliwości poprostu umierając.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 15 cze 2010, o 17:51 
Przyjaciel

Przykro mi, ale Buchalik nie poniósł odpowiedzialności. Po wojnie osiedlił się w Niedermarsberg i spokojnie wykonywał swoją praktykę lekarską, o ile można ją tak nazwać...

Post Napisane: 15 cze 2010, o 20:24 
Przyjaciel

Pamięć dzieci z lublinieckiego szpitala
W listopadowe dni odwiedzamy cmentarze i oddajemy hołd zmarłym. Warto także pójść na zaniedbany, lubliniecki cmentarz, mieszczący się przy szpitalu psychiatrycznym. Wśród wielu grobów, po części anonimowych, znajduje się tam pomnik upamiętniający największą zbrodnię w dziejach Lublińca. Wiąże się ona z II wojną światową i ze szpitalem.
Władze hitlerowskie, kierując się zasadą, że chorzy psychicznie, szczególnie pochodzenia nie aryjskiego, to podludzie, przeprowadziły serię masowych morderstw tych chorych, przy jednoczesnym eksterminowaniu dzieci. Do wykonania tego zadania w lublinieckim szpitalu, został przydzielony niemiecki psychiatra, członek NSDAP i SA, mąż i ojciec, człowiek bardzo religijny, były ministrant, dr Ernest Buchalik. Już we wrześniu 1939 r. zaczęły przybywać do szpitala transporty dzieci od 5 do 17 lat, głównie ze Śląska, Zagłębia czy Saksonii. Bywało i tak, że znajomi doktora Buchalika i jego zastępczyni dr Elisabeth Hecker przysyłali tutaj niechciane, niewygodne i niepotrzebne dzieci, których chcieli się pozbyć. Za każdym razem mówiono tym dzieciom, że jadą do sanatorium i istotnie tak było. Tyle, że było to sanatorium śmierci. Dzieci z transportów przyjmowała dr Hecker. Dokonywała ona szczegółowych badań, a miały one na celu segregację ze względu na chorobę. Pobieżnych badań dokonywał Buchalik, ale przyjmował on jedynie "protegowanych".
Gdy dzieci zostały przyjęte na oddział, zaczynał się ich dramat. Ordynator oddziału, Buchalik, aplikował swoim małym pacjentom śmiertelne dawki barbituranów 100-600mg/dobę, podczas gdy dopuszczalna dawka lecznicza jest stokrotnie mniejsza. Po tych tabletkach, dzieci stawały się senne, słabe, zataczały się, bądź też dostawały torsji. Nikomu też nie wolno było kłaść się do łóżka, wolno było tylko wychodzić do ubikacji. "Co tam się działo, nie sposób opisać. Takich chwil się nie zapomina" - wyznaje ówczesny pacjent szpitala, który przeżył tę tragedię. Umierały po kilku dniach albo tygodniami leżąc na podłodze, w drodze do ubikacji lub w samej ubikacji. Dr Ernest Buchalik w ten sposób uśmiercił 194 dzieci - pacjentów. I zrobił to w pełni świadomie. Zapewne nie jest to dokładna liczba ofiar "sanatorium", nie wiemy ile dzieci zagłodzono, ilu nie otrzymało należnej opieki medycznej. Płyta pomnikowa na przyszpitalnym cmentarzu głosi: "MOGIŁA 194 DZIECI-OFIAR EKSPERYMENTU PRZEPROWADZONEGO PRZEZ HITLEROWCÓW W LATACH 1942-1944 W SZPITALU DLA NERWOWO I PSYCHICZNIE CHORYCH W LUBLIŃCU. POZOSTANĄ W NASZEJ PAMIĘCI".
To ostatnie zdanie nie do końca jest prawdą. Mało kto wie z mieszkańców Lublińca o tragedii sprzed lat. Dlatego, jak na początku napisałem, warto pójść na ten zaniedbany cmentarz.
Od czasu do czasu ktoś próbuje na nowo odtworzyć te wydarzenia, aby przypomnieć tragedię, jednak próby te na nic się zdają. Lubliniec zapomniał o czymś, o czym nigdy nie powinien zapomnieć.
Przygotowałem na podstawie "Szkiców lublinieckich t. V" - art. Krzysztofa Szwajca - "Eksterminacja dzieci w Szpitalu Psychiatrycznym w Lublińcu w latach 1942 - 1945 oraz książki Henryka Rackiego "Śląski wrzesień" - art. "Piekło w Lublińcu".

MAREK BIAŁAS

http://www.gazetacz.com.pl/artykul.php?idm=94&id=1753

Post Napisane: 15 cze 2010, o 22:19 
Przyjaciel

O tym co się w Lublińcu działo w szpitalu podczas wojny dowiedziałam się jako dziecko od mojej babci. Później dostałam od niej książkę pt. "Przeciwko światu przemocy" Romana Hrabara i tamże był artykuł "Sanatorium śmierci w Lublińcu". W tekście są relację dzieci, które cudem przeżyły ten koszmar, stąd wielkim kłamstwem jest wyżej wspomniany napis. Jako dorosła osoba staram się walczyć o prawde jeżeli jest to tylko możliwe...

Post Napisane: 27 cze 2010, o 22:18 
Administrator

Imię: Jarek
salomea82 napisał(a):
Przykro mi, ale Buchalik nie poniósł odpowiedzialności. Po wojnie osiedlił się w Niedermarsberg i spokojnie wykonywał swoją praktykę lekarską, o ile można ją tak nazwać...

Dlatego też mam nadzieję, że sprawiedliwość dosięgnęła go po śmierci ...

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 11 paź 2010, o 13:24 
Przyjaciel

Potworne okrucieństwo tych czasów.
Bardzo wstrząsające są relację byłych pracowników albo dzieci, które przeżyły ten koszmar, coś strasznego.

Post Napisane: 11 paź 2010, o 14:32 

Imię: Łukasz
Bardzo ciężko się to czyta. Nieprawdopodobne do czego zdolni są ludzie.

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze wojskowe, mogiły wojenne oraz powstańcze » Cmentarze wojskowe, mogiły wojenne oraz powstańcze - Śląskie