Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQUtwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 21 wrz 2019, o 21:56 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 21:16
Posty: 5072
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 1
Czernica (woj. śląskie, pow. rybnicki, gm. Gaszowice)

Na końcu ul. Górniczej w Czernicy można znaleźć mogiłę lotnika czechosłowackiego:
Załącznik:
IMG_9182.jpg
IMG_9182.jpg [ 134.53 KiB | Przeglądane 344 razy ]

Załącznik:
IMG_9183.jpg
IMG_9183.jpg [ 142.42 KiB | Przeglądane 344 razy ]


JURI GUTMAN
LOTNIK
CZECHOSŁOWACKI
POLEGŁ NA POLU CHWAŁY
12. KWIETNIA 1945 r.

Nie mam żadnych wiadomości na temat tego miejsca, czy pochówek został już gdzieś przeniesiony itp.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 30 wrz 2019, o 20:04 
Offline
Bratnia dusza

Dołączył(a): 28 lut 2012, o 12:46
Posty: 229
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Krzysztof
Cześć kol. Petrus :)
Napis na pomniku zawiera błędy. Pochowano tu pilota Jaroslava Gucmana poległego 28.04.1945 r.
28 kwietnia 1945 r., koło Czernicy, niemiecka artyleria przeciwlotnicza zestrzeliła samolot Ił-2 z 1 Czechosłowackiej Mieszanej Dywizji Lotniczej. Załoga - rotmistr Jaroslav Gucman, pilot i desatnik Ján Valko, tylni strzelec. Cieżko ranny Valko został uratowany przez polskie dzieci, którym nie udało się wyciągnąć Gucmana. Żołnierze sowieccy także próbowali, ale bezskutecznie, bo samolot się palił. Gucman prawdopodobnie już nie żył.
Jaroslav/Jarolim Gucman urodził się 22.09.1921 na Słowacji m. Leopoldov (lub Dolná Streda, okres Trnava).
https://www.valka.cz/Gucman-Jarolim-t67209
Opis pogrzebu Gucmana wg. relacji sierżanta Petra Chebena.
http://www.vojna.net/portal/printview.p ... 06&start=0
"Ostatky rotmistra Jaroslava Gucmana vyprostili až naši vojáci z pozemního personálu a někteří naši piloti ,kteří přijeli nákladním automobilem až druhý den ,nebo letadlo stále hořelo a vybuchovala munice.
Tedˇopět budu citovat jednoho z pamětníku- rotmistra Petra Chebena pilota tehdejšího 3.bitevního leteckého pluku-
KDYŽ JSME LETOUN VIDĚLI ,BYL BEZ PODVOZKU A ÚPLNĚ SHOŘELÝ.Z TROSEK SE JEŠTĚ KOUŘILO –NA PRVNÍ POHLED SE NÁM ZDÁLO ,ŽE GUCMAN SEDÍ V KABINĚ NA SVÉ SEDAČCE.TEPRVE KDYŽ JSME VYLEZLI NA KŘÍDLO ,UVIDĚLI JSME TU HRŮZU.TO CO Z DÁLKY VYPADALO JAKO SEDÍCÍ PILOT ,BYLA NA UHEL SHOŘELÁ MRTVOLA .POKOUŠELI JSME SE JI Z KABINY VYTÁHNOUT,DOSLOVA SE NÁM POD RUKAMA ROZSYPALA.NAKONEC SE PODAŘILO TO ,CO Z JARKA GUCMANA ZBYLO ,SESBÍRAT DO KOŠILE ,KTEROU JSEM SVLÉKL .NEDALEKO BYLA LIPOVÁ ALEJ.MEZI STROMY JSME VYKOPALI HROB.OPODÁL JSME NAŠLI DVĚ PRKNA ,Z NICHŽ JSME SBILI KŘÍŽ.NOŽEM JSEM DO NĚJ VYŘEZAL JMÉNO A DATUM.POHŘBILI JSME NEŠTASTNÉHO KAMARÁDA,VOJÁCI Z PERSONÁLU OBSTARALI ČESTNOU SALVU Z PUŠEK."

Moja próba tłumaczenia przy pomocy translatora:
"Szczątki sierżanta Jaroslava Gucmana zostały wydobyte dopiero przez naszych żołnierzy z personelu naziemnego i niektórych naszych pilotów, którzy przybyli ciężarówką następnego dnia, samolot wciąż płonął i amunicja wybuchała.
Teraz zacytuję jednego ze świadków - sierżanta Petra Chebena, pilota ówczesnego 3. Pułku Lotniczego:
Kiedy zobaczyliśmy samolot, był bez podwozia i całkowicie spalony. Na pierwszy rzut oka nam się wydawało, że Gucman siedzi w kabinie na swoim fotelu. Kiedy wspięliśmy się na skrzydło, zobaczyliśmy straszny widok. To, co z daleka wyglądało na siedzącego pilota, było spalonym/zwęglonym trupem. Próbowaliśmy wyciągnąć go z kabiny, dosłownie rozsypał nam się w rękach. Wreszcie to, co pozostało z Jarka Gucmana udało się zebrać do koszuli, którą z siebie zdjąłem. Niedaleko była lipowa aleja. Między drzewami wykopaliśmy grób. Niedaleko znaleźliśmy dwie deski, z których zbiliśmy krzyż. Nożem wyciąłem nazwisko i datę. Pogrzebaliśmy nieszczęsnego kolegę, żołnierze z personelu (naziemnego?) oddali salwę honorową z karabinów."

Zdjęcie pierwszego grobu rtm. Jaroslava Gucmana zrobione 29.04.1945
http://www.vrtulnik.cz/ww2/protektorat-poreba.htm
Pomnik Jaroslava Gucmana w m. Leopoldov, Słowacja.
https://www.vets.cz/vpm/14704-pomnik-jaroslav-gucman/
Jest tam następujący napis:
TENTO PAMÄTNÍK / VYBUDOVALI LEOPOLDOVČANIA / NA SVETLÚ PAMIATKU
SVOJHO SPOLUOBČANA / CHRABRÉHO LETCA / JAROSLAVA GUCMANA / NARODIL SA 22.9.1921. / AKO PILOTNÝ ŽIAK ODLETEL V ČASE / SLOVENSKÉHO NÁRODNÉHO POVSTANIA /DO SOVIETSKEHO ZVÄZU, KDE BOJOVAL / AKO NAJMLADŠÍ PILOT V I. ČESKOSLOVENSKEJ / ZMIEŠANEJ LETCKEJ DIVÍZII. / ZOSTRELILO HO 28. APRÍLA 1945 FAŠISTICKÉ / PROTILIETADLOVÉ DELOSTRELECTVO / V BOJI O OSTRAVU. / JEHO HROB JE V POĽSKOM RATIBORE. / ČESŤ JEHO PAMIATKE !
Jest tu informacja, że grób rotmistra Gucmana jest w polskim Raciborzu – czyżby na cmentarzu/kwaterze żołnierzy radzieckich?
Gucman jest też upamiętniony na pomniku w Czeskim Cieszynie.
https://ceskytesin.webnode.cz/products/ ... ym-letcum/
Pozdrawiam, Krzysztof


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 30 wrz 2019, o 20:27 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 21:16
Posty: 5072
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 1
Witam i dziękuję za ciekawy zestaw informacji!

Ił-2 - obowiązkowy model do sklejania u każdego dzieciaka - też taki miałem

Szukając informacji gdzieś natknąłem się też na imię Jaroslav. Ciekawa historia. Właśnie zauważyłem na tablicy informację o Raciborzu i sam jestem ciekawy na którym cmentarzu go pochowano (trzeba dojść do informacji kiedy pochówek został przeniesiony) - na tablicach cmentarza radzieckiego nie ma wspomnianego takiego nazwiska, są natomiast groby żołnierzy nieznanych, ale dlaczego mieliby go tu przenieść bezimiennie?


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 30 wrz 2019, o 22:27 
Offline
Bratnia dusza

Dołączył(a): 28 lut 2012, o 12:46
Posty: 229
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Krzysztof
Szczerze mówiąc, to odnoszę wrażenie, że ani Czesi, ani Słowacy nie bardzo wiedzą, gdzie spoczywa sierż. J.Gucman. Nie ma go w czeskiej bazie poległych :shock: , a także w ewidencji czechosłowackich grobów wojennych znajdujących się w Polsce (na stronie czeskiego ministerstwa obrony).
Jarolim (Jaroslav to pewnie czeska wersja tego imienia) Gucman rozpoczął służbę wojskową w 1940 r. w armii słowackiej, gdzie był m.in. przeszkolony w pilotażu samolotu Heinkel He-111. Na stronę sowiecką przeleciał w sierpniu 1944 r. po klęsce powstania na Słowacji.
Na stronach słowackich nic nie piszą o Raciborzu. Podają tylko, że spoczywa w Polsce. Nie byłbym zdziwiony, gdyby jego grób był nadal w Czernicy. Nie bardzo było co ekshumować … :(


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 30 wrz 2019, o 22:33 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 21:16
Posty: 5072
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 1
No właśnie - czy w ogóle był sens przenoszenia pochówku? Tyle pojedynczych mogił pozostało przecież na swoim miejscu, nie śledzę dokładnie tematu, ale chyba dopiero od niedawna przenoszone są takie groby na cmentarze wojenne? W którym roku powstała ta płyta mówiąca o Raciborzu?


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 1 paź 2019, o 10:37 
Offline
Bratnia dusza

Dołączył(a): 28 lut 2012, o 12:46
Posty: 229
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Krzysztof
Okazuje się, że fotografię zestrzelonego samolotu sierż. Gucmana mamy na forum od lutego 2019 :!: w temacie Schron obsługi Flak - Ostrava Zábřeh-Hulváky
viewtopic.php?p=183859#p183859
Petrus napisał(a):
W którym roku powstała ta płyta mówiąca o Raciborzu?

Pomnik Gucmana na Słowacji w m. Leopoldovo istnieje podobno od ponad czterdziestu lat. Nowy powstał we wrześniu 1997.
„LEOPOLDOV (TASR) - Leopoldovský rodák Jarolím Gucman, jeden z najmladších pilotov 2. svetovej vojny, bude mať od septembra v rodnom meste nový pamätník. J. Gucmana zostrelili vo veku 21 rokov Nemci pri oslobodzovaní Ostravy. Pochovaný je v Poľsku. Novým pamätníkom podľa návrhu Vincenta Vadovského bude asi dva metre vysoký pylón s motívom vrtule. Inštalujú ho na mieste predchádzajúceho Gucmanovho pamätníka zo 70. rokov, ktorý pôsobil nevhodne vzhľadom na vojenské zaradenie a najvyššiu obeť tohto mladého Slováka. Pôvodným pamätníkom bol totiž protilietadlový kanón."

Najpierw stało na nim działo przeciwlotnicze, później umieszczono śmigło. Nie mam pojęcia, kiedy wykonano tablicę z informacją o grobie w polskim Raciborzu ... Może właśnie w 1997 ?
Petrus napisał(a):
No właśnie - czy w ogóle był sens przenoszenia pochówku? Tyle pojedynczych mogił pozostało przecież na swoim miejscu, nie śledzę dokładnie tematu, ale chyba dopiero od niedawna przenoszone są takie groby na cmentarze wojenne?

Sądzę, że był sens przeniesienia pochówku. Takie pojedyncze mogiły istnieją dopóki ktoś o nich pamięta i o nie dba. Później - zapomniane i zaniedbane – stają się anonimowe i wreszcie znikają. Przecież dla większości dwie wojny światowe, to już prehistoria ...
Myślę jednak, że sierż. pil. Gucman nadal spoczywa w Czernicy. Na czeskich i słowackich stronach internetowych nie ma nic o ekshumacji, a miejsce upadku samolotu jest określane dość ... dowolnie :lol:
Czesi :
"Letoun po střetu z nadzemním vedením nouzově přistál u městečka Rydultowy nedaleko osady Czernica."

"S poškozeným strojem ještě nouzově přistál na vlastním území poblíž Wodzislawi, ale na rozdíl od svého střelce se mu nepodařilo opustit letoun, ve kterém po explozi palivových nádrží uhořel. Pohřben je poblíž místa havárie".

Słowacy:
"Jarolím GUCMAN (rotmajster, letec), Leopoldov 22. 9. 1921 – Wodzislaw/Ratibor (Poľsko) 28. 4. 1945 (...) S poškodeným lietadlom sa usiloval zosadnúť pri Wodzislawi a Ratibore, ale horiace lietadlo sa mu na rozdiel od spoluletca už nepodarilo opustiť. Pochovaný je neďaleko miesta havárie."

"rotmist Jarolím Gucman
*22.září 1921 +28.dubna 1945
pilot Il-2 šturmovik, padl u Wodzislawi při návratu z náletu na Ostravu, pohřbenu vilové osady Czernica (část Wodzislawy) (Polsko), střelec přežil"

Pozdrawiam, Krzysztof


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze wojskowe, mogiły wojenne oraz powstańcze » Cmentarze wojskowe, mogiły wojenne oraz powstańcze - Śląskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.161s | 16 Queries | GZIP : Off ]