Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Małopolskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 14 lis 2011, o 22:44 
Administrator

Imię: Jarek
Tak sobie pomyślałem, że masz lepszy skan tej akcji :mrgreen:
Dziękuję za szybką odpowiedź i w takim razie czekamy na garść informacji o spółce "Liban & Ehrenpreis"

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 14 lis 2011, o 23:33 

Kwestia krakowskich spółek z nazwiskiem Liban w nazwie jest rzeczywiście ciekawa.

I. Fabryka Produktów Chemicznych „Liban” SA
Spółka została założona w 1909 roku. Inicjatorem przedsięwzięcia był rzeczywiście Bernard Liban. Fabryka produkowała superfosfaty (co z resztą potwierdzają projekty akcji), przedsiębiorstwo było zlokalizowane w Krakowie w Borku Fałęckim, a zarząd ul. Szpitalna 15. Spółka przetrwała I wojnę światową i nieźle prosperowała w okresie międzywojennym. Tytułem przykładu w 1927 roku przy kapitale zakładowym 1,5 mln zł (kapitał odzwierciedlał mniej więcej wartość spółki) zysk wynosił 259.578,85 zł. W tamtym okresie funkcje zarządcze pełnili dyr. Jan Liban i Szymon Lewkowicz. Przed I wojną światową (1913) zatrudniała 100 robotników.

II. Krakowska Fabryka Portland Cementu SA
Tutaj sprawa zaczyna wyglądać ciekawie, gdyż w nazwie spółki nie ma wzmianki o Libanie. Przynajmniej tej wskazanej przeze mnie powyżej, gdyż spotkałem się także z nazwą "Krakowska Fabryka Portland Cementu dawniej Bernard Liban SA", niestety w pozycji, której nie ufam, gdyż zawiera mnóstwo "błędów i wypaczeń". Na pewno w nazwie nie było mowy o Libanie w momencie zarejestrowania spółki akcyjnej przez sąd rejestrowy w Krakowie, co miało miejsce 10 lutego 1930 roku. Wówczas to w zarządzie spółki zasiadali: Antoni Schimitzek, dyrektor Spółki Akcyjnej „Górka” (cementownia zlokalizowana w Sierszy), zamieszkały w Krakowie ul. Łęczycka 6, Dr. Filip Eisenberg, lekarz, zamieszkały ul. Smoleńsk 25, Bronisław Liban, dyrektor firmy Bronisław Liban i Spółka w Podgórzu (sic!!!), ul. Grottgera 6, Leon Frankel dyrektor jw. Ul. Kościelna 3. Z tą firmą "Bronisław Liban i Spółka w Podgórzu" to sobie myślę, że taką nazwę musiała przybrać firma po śmierci Bernarda Libana ze względu na formalne wymogi prawa handlowego. Oczywiście powyższa spółka była kontynuatorką Fabryki Portland-Cementu Bernard Liban i S-ka założonej jeszcze w 1889 roku, a której zdolności wytwórcze wynosiły 100.000 ton cementu rocznie. Tytułem uzupełnienia jeszcze dodam, że zakład mieścił się w Bonarce i był b. duży, gdyż w 1913 roku zatrudnionych było 300 robotników.
Siedziba spółki akcyjnej mieściła się w Krakowie, ul. św. Jana 13, kapitał zakładowy wynosił 5.000.000 zł, a wydane akcje miały nominał 100 zł i wszystkie były imienne.
Według niepewnych informacji w 1938 zakłady pozostawał nieczynny.
Jeżeli ktoś życzy sobie szukać dalszych szczegółów u źródła to spółka była zarejestrowana pod RHB 235

III. Wapienniki i Kamieniołomy "Liban i Ehrenpreis" SA
Jako spółka akcyjna została zarejestrowana 12 listopada 1928 roku pod numerem RHB 218 w Krakowie. Zarząd stanowili wówczas Ignacy Ehrenpreis, przemysłowiec, zamieszkały ul. Jagiellońska 11 i Dr Falter Bruno, przemysłowiec zamieszkały, ul. Basztowa 23.
Celem spółki było przejęcie i dalsze prowadzenie przedsiębiorstwa pod firmą protokołowaną "Józef Liban i Maks Ehrenpreis" w likwidacji (założona w 1870 lub 1873 roku) w skład którego wchodziły nieruchomości oznaczone w księgach gruntowych gm. Kraków - Podgórze jako llwh 470 i 471 Dz. XXII, oraz llwh 187 i 188 (może ktoś będzie chciał pogrzebać w KW ;) )
Ciekawe, że założycielami spółki akcyjnej byli: Ignacy Ehrenpreis, Dr Zygmunt Ehrenpreis i Dr Arnold Ehrenpreis, a więc nikogo z Libanów. Jak widać z resztą po nazwie przejętej spółki jawnej wśród jej twórców nie było raczej samego poszukiwanego, czyli Bernarda Libana. Nie wspominają o tym także wydawnictwa sprzed I WŚ, które jednocześnie wyraźnie mówią o Bernardzie Libanie przy dwóch pierwszych przedsięwzięciach.
Wracając jednak do samej spółki akcyjnej "Liban i Ehrenpreis", to dodam, że spółka miała kapitał zakładowy 810.000 zł, a akcje po 100 zł, na okaziciela i zajmowała się jak jej poprzedniczka produkcją nawozu wapiennego, wapienia i wapna budowlanego.

Dla zainteresowanych źródła:
Skorowidz Przemysłowo-Handlowy Królestwa Galicyi 1906 i 1913
Rocznik Informacyjny o Spółkach Akcyjnych w Polsce 1929
Monitor Polski (roczniki z okresu 1919-1939) - zasadnicze źródło informacji

PS.Wygląda na to, że autor notki na http://podgorze.pl/kamieniolom-libana/ jednak mocno pomieszał tych "Libanów" :p

Post Napisane: 15 lis 2011, o 09:54 
Administrator

Dziękuję Ci bardzo za wyjaśnienie, teraz wszystko jasne :D
Najgorsze jest to, że w ślad za linkowaną notką praktycznie wszystkie strony internetowe powielają tę błędną informację - chodzi mi oczywiście o łączenie Bernarda Libana ze spółką "Liban i Ehrenpreis".

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 15 lis 2011, o 22:31 

zuraw1965 napisał(a):
Najgorsze jest to, że w ślad za linkowaną notką praktycznie wszystkie strony internetowe powielają tę błędną informację - chodzi mi oczywiście o łączenie Bernarda Libana ze spółką "Liban i Ehrenpreis".

Nie przesadzaj, to taka specyfika internetu :echh: W zamian otrzymujemy doskonałe narzędzie do edukowania dzieci. Ja swoim synom na takich przykładach wbijam do głowy :po glowie: , że o inteligencji nie świadczy sprawność w posługiwaniu się klawiszami Ctrl+C i Ctrl+V :mrgreen:

Post Napisane: 15 lis 2011, o 22:38 
Administrator

lenio napisał(a):
Ja swoim synom na takich przykładach wbijam do głowy :po glowie: , że o inteligencji nie świadczy sprawność w posługiwaniu się klawiszami Ctrl+C i Ctrl+V :mrgreen:

Zapamiętam tę radę ;) :mrgreen:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 14 maja 2012, o 19:18 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Kamieniołom Libana w maju 2012. Droga ze sztucznych macew nadal jest, choć częściowo zalana. Tylko dzięki le_szkowi ją zlokalizowałam - bez wskazówek nie wypatrzyłabym jej za Chiny.
W zalewisku na dnie kamieniołomu ktoś introdukował karpie Coi i jest ich w tym bajorze multum.

Załączniki:
Płaszów (54).JPG
Płaszów (54).JPG [ 58.12 KiB | Przeglądane 1289 razy ]
Płaszów (125).JPG
Płaszów (125).JPG [ 91.88 KiB | Przeglądane 1289 razy ]
Płaszów (126).JPG
Płaszów (126).JPG [ 111.48 KiB | Przeglądane 1289 razy ]
Płaszów (130).JPG
Płaszów (130).JPG [ 89.23 KiB | Przeglądane 1289 razy ]
Komentarz: Droga z macew z oddali
Płaszów (136).JPG
Płaszów (136).JPG [ 102.83 KiB | Przeglądane 1289 razy ]
Komentarz: Sztuczne nagrobki z bliska
Płaszów (140).JPG
Płaszów (140).JPG [ 49.14 KiB | Przeglądane 1289 razy ]
Komentarz: Macewy-dekoracje
Płaszów (149).JPG
Płaszów (149).JPG [ 90.44 KiB | Przeglądane 1289 razy ]
Komentarz: Bajoro
Płaszów (147).JPG
Płaszów (147).JPG [ 94.57 KiB | Przeglądane 1289 razy ]
Komentarz: Karpie coi (hipcio żałował, że nie mamy siatki, gdyż nasze coi przez mrozy stały się mrożonkami)
Płaszów (145).JPG
Płaszów (145).JPG [ 82.67 KiB | Przeglądane 1289 razy ]
Płaszów (153).JPG
Płaszów (153).JPG [ 112.63 KiB | Przeglądane 1289 razy ]

Post Napisane: 26 mar 2013, o 20:53 

Imię: Kacha
Witam,
Odkopałam zdjęcia i 2 filmiki z jednego ze zlotów trabantowych w ok. Krakowa. Zwiedzaliśmy ten kamieniołom z przewodnikiem. Wtedy sądziłam, że to oryginalne macewy wyłożone na rozkaz Niemców. Tu macie parę fotek z 2009 roku: https://picasaweb.google.com/1051563353 ... uo8Pj8qAE#

Post Napisane: 17 kwi 2013, o 23:04 

Imię: Dominik
Odwiedziłem to miejsce 15 lutego tegoż roku. Od początku zrobiło na mnie niewiarygodne wrażenie. Wspominałem już, że najbardziej w takich miejscach zajmuje mnie klimat. W kamieniołomie zostałem nim wręcz urzeczony. Mieliśmy to szczęście, że w czasie naszej wycieczki nie było tam nikogo innego. Wchodziliśmy od tyłu, przedzieraliśmy się przez śnieg po łydki i krzaki, aż tu nagle znikąd wyrosły te niesamowite stalowe konstrukcje, które wywołały we mnie odczucie, jakbym był na innej planecie. Później zeszliśmy na dół, mieliśmy to szczęście że jeśli woda stała, to była zamarznięta. Nie widzieliśmy zbyt wielu tych macew, którymi była wyłożona główna droga w filmowym obozie ze względu na śnieg. Niestety nie mogę powiedzieć czy wciąż się tam znajdują, czy zostały zdewastowane/rozkradzione (chociaż nie wiem na cholerę komu coś takiego).

Nie zmienia to faktu, że miejsce ma niesamowicie post-apokaliptyczny klimat, w którym się wręcz lubuję i śmiało stwierdzam, że z czterech krakowskich opuszczonych, które odwiedziłem, to właśnie kamieniołom był najciekawszy. Kiedy po powrocie z miasta królów Polski obejrzałem "Listę Schindlera" to również oglądało mi się jakoś inaczej niż każdy inny film, mając świadomość przebywania w miejscu, w którym przynajmniej 1/3 akcji miała miejsce.

Wrzucam standardowo kilka zdjęć, linka do pozostałych fotografii i relacji tekstowych oraz film stworzony przeze mnie na miejscu. Miłego przeglądania ;)

Załącznik:
Obraz 231.jpg
Obraz 231.jpg [ 100.66 KiB | Przeglądane 1092 razy ]

Załącznik:
Obraz 239.jpg
Obraz 239.jpg [ 71.22 KiB | Przeglądane 1092 razy ]

Załącznik:
Obraz 241.jpg
Obraz 241.jpg [ 97.29 KiB | Przeglądane 1092 razy ]

Załącznik:
Obraz 252.jpg
Obraz 252.jpg [ 99.69 KiB | Przeglądane 1092 razy ]

Załącznik:
Obraz 258.jpg
Obraz 258.jpg [ 79.88 KiB | Przeglądane 1092 razy ]

Załącznik:
Obraz 264.jpg
Obraz 264.jpg [ 59.63 KiB | Przeglądane 1092 razy ]

Załącznik:
Obraz 270.jpg
Obraz 270.jpg [ 72.96 KiB | Przeglądane 1092 razy ]

Załącznik:
Obraz 283.jpg
Obraz 283.jpg [ 81.33 KiB | Przeglądane 1092 razy ]

Załącznik:
Obraz 294.jpg
Obraz 294.jpg [ 108.87 KiB | Przeglądane 1092 razy ]

Załącznik:
Obraz 298.jpg
Obraz 298.jpg [ 69.84 KiB | Przeglądane 1092 razy ]

Pozostałe zdjęcia: https://picasaweb.google.com/1106818297 ... redirect=1
Relacja tekstowa: http://eksploratorzy.blogspot.com/2013/ ... my-my.html

No i filmik:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=q1RFI3CfybI[/youtube]

Post Napisane: 5 sie 2014, o 06:55 
Stalker

Imię: Klamra
Czy w dzień powszedni, t dobrą pogodę, kręci się tam dużo ludzi? Czy raczej jest tam pusto? Ktoś się orientuje? Może jest ktoś u nas na forum, kto tam częściej wita i ma taką wiedze :)

Post Napisane: 9 sie 2014, o 00:33 
Stalker

Nie wiem, co jest grane, ale jakoś żadna z ostatnich miejscówek które ostatnio odwiedzam mnie nie powaliła. Albo już nie ma klimatycznych miejsc, albo coś się we mnie zmieniło :F Ostatni obiekt na którym zgubiłem z wrażenia buty to Płaza. Kurdemol. Lato to chyba najgorsza pora, żeby łazić po Libanie. Wszystko jest tak zarośnięte, że nic nie widać. Zresztą. większość miejscówek jest mało widoczna w lato.
Chyba najlepsza pora roku, to mokra jesień. Wtedy jest najlepszy gnilec. I jeszcze zima, bo potęguje wyobcowanie :) Lato to tylko na terenach pustynnych jest wdzięczne :)
Bardzo chciałem na Libanę pojechać, bo ta zardzewiała stal w tej dziurze, wydawała się dość wyalienowana. No ale okazało się, że to miejsce jest dość popularną miejscówką, na spacery z psem, wypicie kilku browców i zużyciu kilku prezerwatyw. Taki Krakowski Grodziec.
Czyli krótko mówiąc: Libana d..y nie urywa :P Jeszcze jak patrzę na poprzednie zdjęcia w tym wątku, to fajnie wygląda to miejsce jak jest zalane, jak na fotkach Hipci. A chyba najlepiej w scenerii zimowej. Nie wiem co jest grane, ale przestaje mnie to bawić, bo wszystko co odwiedzam ostatnio, to albo kupa gruzu, albo tłum jak w galerii handlowej.
Wiem, że jeszcze nie byłem w wielu miejscach w polsce, które na pewno jeszcze "żyją inaczej" ale z braku czasu ciężko mi się wybierać na kilkuset kilometrowe wyprawy, ale chyba będzie trzeba tak robić.
Kilka zdjęć tylko. Chciałem bardziej komiksowo i przesaturyzowanie, dlatego, kolory mogą drażnić oko :P

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatnio edytowano 11 sie 2014, o 14:48 przez Yossarian, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 9 sie 2014, o 21:54 
Przyjaciel

Pojedź tutaj viewtopic.php?f=10&t=7179 nie zawiedziesz się. Wbrew pozorom dzięki autostradzie odległość bardzo się kurczy.

Post Napisane: 11 sie 2014, o 09:32 
Stalker

Nooo. Juz na zdjeciach robi wrazenie. Znalem to miejsce z sieci, ale o nim zapomnialem. Dzieki Markus :) w tym momencie ten obiekt staje sie dla mnie priorytetem. Bo naprawde wart tych ponad 300km ;)

Post Napisane: 11 sie 2014, o 11:07 
Przyjaciel

Klamra, po tych betonach mało co jest w stanie mnie zaskoczyć (mam nadzieję, że to stan przejściowy) :mrgreen:

Post Napisane: 15 lis 2014, o 06:27 

Imię: Piotr
W przeciwieństwie do wcześniejszego wpisu- opinii Yossariana, miejsce to zrobiło na mnie nie przeciętne wrażenie. Trzeba przyznać że ma ono klimat.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 25 sie 2015, o 11:12 

Imię: Asia
Grudzień 2014 :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

http://fotopasjon.e-kei.pl/32-liban-krakow/

http://www.fotopasjon.eu/
https://www.facebook.com/Fotopasjon

Ostatnio edytowano 17 lut 2016, o 10:46 przez fms, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 4 lut 2016, o 13:46 

Imię: Patrycja
Witam serdecznie ;)
Styczeń 2016

1
Obrazek

2
Obrazek

3
Obrazek

4
Obrazek

5
Obrazek

6
Obrazek

7
Obrazek

8
Obrazek

http://www.invictum.cba.pl

Post Napisane: dzisiaj, o 08:36 

Imię: Łukasz
Czy na terenie kamieniołomu lub w okolicy KL Płaszów znajdował się jakiś schron przeciwlotniczy? Kilka lat temu widziałem gdzieś taką informacje. Teraz nie mogę znaleźć żadnego info ta ten temat.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Małopolskie