Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Małopolskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 25 sie 2009, o 21:45 

Kraków

Krążąc wokół kopca Krakusa w Krakowie natrafiłem na przedziwne żelazne konstrukcje, już w domu wyjaśniłem sprawę.

http://podgorze.pl/kamieniolom-libana/

Cytuj:
Wapiennik spółki "Liban&Ehrenpreis" założono w roku 1873. Nazwa pochodzi od właściciela, krakowskiego przemysłowca Bernarda Libana.
(...)
Około roku 1895 postawiono pod wschodnią ścianą kamieniołomu system pieców pierścieniowych i pieców Rumforda, a na jego środku potężną halę. Spółka "Liban&Ehrenpreis" była firmą o doskonałej renomie, nie tylko w Polsce, a Bernard Liban stał się postacią znaną i zasłużoną dla rozwoju Podgórza
(...)
W latach 1942-44 w kamieniołomie zlokalizowano ciężki obóz pracy (Obóz Baudienstu - Służby Budowlanej) dla Polaków. W roku 1993 Steven Spielberg stworzył tu scenografię dla swej słynnej "Listy Schindlera”.
(...)
Po zakończeniu eksploatacji złóż wapiennika kamieniołom stał się ważną ostoją przyrody w centrum miasta. Dno pokryło się wodą, pojawiła się roślinność i wiele gatunków ptaków.

Makabryczną ciekawostką jest (była? - jakiś czas temu jeszcze komentowano w Internecie) droga z macew na dnie kamieniołomu, jest to realistyczna dekoracja z filmu „Lista Schindlera”

[1]
Obrazek

[2]
Obrazek

[3]
Obrazek

[4]
Obrazek

Post Napisane: 28 lis 2009, o 23:54 
Administrator

Imię: Leszek
Wszystko, co warto wiedzieć o kamieniołomie jest w linku podanym przez Klimka, więc nie będę tu nic dodawał. Wątek przeniosłem do przemysłowych, bo jako żywo - nie był to wyłącznie kamieniołom, a cała fabryka :)

Zanim się wybrałem, miałem lekkie wątpliwości jak rozumieć ostrzeżenie na linkowanej stronie:
Cytuj:
Wstęp do kamieniołomu możliwy jest tylko na własne ryzyko

Czy chodzi tylko o standardowe ostrzeżenie, bo urwiska, woda itp. czy też może lokalny folklor się tam zbiera? Postanowiłem sprawdzić - no i okazało się, że ludzi tam sporo - zwiedzających, nawet na sesję z panną młodą (co ciekawe - bez męża) trafiłem (nawet specjalnie dla potwierdzenia fotkę strzeliłem, a na niektórych z pozostałych białego ducha dostrzec też można).

Fotki tego, co pozostało z dekoracji do "Listy Schindlera" oraz widoki z kopca wstawię później.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wspomniana panna młoda
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Barierka wzdłuż ulicy Za Torem biegnącej przy kamieniołomie - zrobiona z ponad stuletniej szyny z Cieszyna.
Obrazek

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 lis 2009, o 02:03 
Muszkieter

Imię: Marek
Piece na tle skały wyglądają tak trochę...nieziemsko. Pejzaż z innej planety albo co najmniej z Mad Maxa.

A ta samotna panna młoda pewno szukała swojego wybranka co to wybrał się na kawalerską eksplorację i jakoś nieśpieszno mu było wrócić :mrgreen:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 lis 2009, o 10:31 
Administrator

Imię: Jarek
Leszku, z tą szyną to mi zabiłeś ćwieka.
Nie przypominam sobie żeby w Cieszynie była jakaś huta - najbliższa huta na Śląsku Cieszyńskim jest w niedalekim Trzyńcu.
Czy jest możliwe żeby huta znakowała swoje wyroby miejscem przeznaczenia ?
Czy to jest szyna kolejowa ?

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 lis 2009, o 11:06 
Administrator

Szyna zdecydowanie moim zdaniem, być może z wąskotorówki - nie podejmuję się ocenić. A nie było w Cieszynie samej walcowni?

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 lis 2009, o 15:23 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Markov napisał(a):
A ta samotna panna młoda pewno szukała swojego wybranka co to wybrał się na kawalerską eksplorację i jakoś nieśpieszno mu było wrócić :mrgreen:

To była uciekająca panna młoda ;)

Leszku, a te żółte i te niebieskie, to co za jakie :?:

Post Napisane: 29 lis 2009, o 15:32 
Przyjaciel

Imię: Andrzej
Może to szyna tramwajowa?

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 lis 2009, o 15:52 
Administrator

Kolorowe plastikowe cósie to pojemniki do segregacji odpadów, część terenu zajmuje firma (nie wiem czy prywatna czy miejska) zajmująca się właśnie odpadami. Niestety, ponoć również znajdujący się tam pomnik jest niemalże obstawiony tymi pojemnikami (tak mówili mi spotkani tam ludzie, sam się w okolice pomnika nie zapuszczałem, żeby nie trafić na ochroniarza, który wcześniej nie chciał mnie wpuścić).

Szyna tramwajowa - raczej nie, mają inny przekrój (przynajmniej teraz stosowane) - dodatkowy rowek na górze. Pomyślałem o wąskotorówce, bo w kamieniołomie na pewno takowa była.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 lis 2009, o 16:26 
Przyjaciel

Imię: Andrzej
le_szek napisał(a):
Szyna tramwajowa - raczej nie, mają inny przekrój (przynajmniej teraz stosowane) - dodatkowy rowek na górze. Pomyślałem o wąskotorówce, bo w kamieniołomie na pewno takowa była.

Masz rację, tutaj można zobaczyć cieszyńskie szyny tramwajowe:
http://tramwaje.muzeumcieszyn.pl/relikt.html

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 lis 2009, o 18:34 
Administrator

Wykluczyłem już wcześniej, że to jest szyna tramwajowa :mrgreen:
Natomiast nadal zastanawiam się skąd ten napis.
Czy te 3 litery przed napisem "Teschen: to KSI ?

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 lis 2009, o 18:39 
Administrator

KSI lub KST

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 lis 2009, o 22:21 
Administrator

Sprawdziłem rózne źródła i różne kombinacje, ale niestety nijak mi nie wychodzi, że w Cieszynie była jakś huta lub walcownia :shock:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 30 lis 2009, o 08:49 
Administrator

Pozostałości spielbergowych dekoracji:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I parę widoczków z kopca i spod kopca :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 30 lis 2009, o 15:00 
Muszkieter

Te leżące tablice wyglądają ciekawie. Możecie mi powiedzieć co to jest?

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 30 lis 2009, o 15:31 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
To atrapy macew, czyli żydowskich nagrobków. Jak Leszek wspomniał to "pamiątki" po kręconym tu filmie. Nie są to oryginalne nagrobki.

Post Napisane: 28 gru 2009, o 22:20 
Administrator

le_szek napisał(a):
Barierka wzdłuż ulicy Za Torem biegnącej przy kamieniołomie - zrobiona z ponad stuletniej szyny z Cieszyna.
Obrazek

Znalazłem :jump2:

A jednak z tym Trzyńcem miałem nosa :jupi:

Cytuj:
100-letnia szyna do obejrzenia w muzeum w Trzyńcu.

W muzeum Huty Trzyniec oraz miasta Trzyniec znajduje się licząca ponad 100 lat szyna. Została ona odkryta w marcu tego roku podczas modernizacji i rekonstrukcji trasy kolejowej: Bohumín – Mosty u Jablunkova. Wzór szyny z końca XIX wieku wzbogacił stałą ekspozycję Huty Trzyniec, która obchodzi w tym roku 170. rocznicę powstania.

Liczące ponad 100 lat szyny, które zostały wyprodukowane w Trzyńcu, odkryto w podłożu nawierzchni kolejowej na odcinku zmodernizowanej trasy kolejowej Návsí – Bocanovice. Na szyjce szyn widoczny jest relief w języku niemieckim „ST. TESCHEN“. Na jednej z szyn można także odczytać numer „92.“ W latach 1839-1905 Huta Trzyniec znajdowała się pod jurysdykcją Komory Cieszyńskiej, co tłumaczy nazwę sygnatury na znalezionej szynie. Z kolei numery oznaczają, że najprawdopodobniej chodzi o skróconą wersję oznaczenia roku 1892, w którym szyny zostały wyprodukowane.

Cytowany fragment tekstu pochodzi ze strony http://www.huta-trzyniec.pl

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 cze 2010, o 17:08 
Bratnia dusza

Imię: Piotr
A te macewy - jaka jest ich historia?
Czy to tylko fikcja filmowa?
Czy tam rzeczywiście były prawdziwe macewy?
Jak tak to kiedy je sprzątnięto?

Post Napisane: 4 cze 2010, o 20:16 
Administrator

Te, które są teraz to dekoracje do "Listy Schindlera". W czasie wojny rzeczywiście w płaszowskim obozie macewy z jednego z kirkutów były wykorzystane do wybrukowania obozowych uliczek. Aha, nie mówię tu o obozie, który był w samym kamieniołomie - tu trzymano Polaków, ale o KL Plaszow, który znajdował się w pobliżu (i został założony na terenie dwóch cmentarzy żydowskich).

Ps. przy okazji poprawiłem linka w pierwszym poście :)

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 13 lis 2011, o 21:12 
Administrator

Kupiłem sobie jakiś czas temu książkę pt. "Krakowianie. Wybitni Żydzi krakowscy".
Z uwagą przeczytałem kilka interesujących mnie życiorysów, w tym również biogram Bernarda Libana (w zasadzie Bernharda Liebana), jednego z bardziej znanych żydowskich przemysłowców Krakowa.
Urodził się 9 lutego 1848 roku, jako uczeń Szkoły Realnej przy Instytucie Technicznym w Krakowie wziął udział w powstaniu styczniowym za co został usunięty ze szkoły (przywrócony na listę uczniów ukończył szkołę w 1867 roku).

Obrazek

W latach 80-tych XIX wieku prowadził fabrykę "Bernard Liban - Wyrób Gipsu Wszelkiego Rodzaju".
W 1888 roku Liban założył Fabrykę Portland Cementu w Bonarce, której współwłaścicielką była jego siostra, Maria.
Fabryka osiągnęła największy rozwój w latach 1912 - 1914.
W 1903 roku Bernard Liban wraz z Władysławem Libanem założył w Borku Fałęckim Fabrykę Produktów Chemicznych, która w 1912 roku została przekształcona w Fabrykę Produktów Chemicznych "Liban" - nie wiem czy od początku była to spółka akcyjna, ale w 1925 roku spółka wypuściła akcje pod firmą Fabryka Produktów Chemicznych Liban Spółka Akcyjna w Krakowie.

Obrazek

W 1906 roku Bernard Liban, wraz ze wspólnikami, uruchomił jeszcze jedno przedsiębiorstwo działające pod firmą Pierwsza Galicyjska Akcyjna Fabryka Sody Amoniakalnej w Podgórzu, która w 1909 roku stała się własnością austriackich zakładów Solvay.
Zmarł w Wiedniu 23 maja 1916 roku, pochowano go na cmentarzu gminy żydowskiej w Podgórzu.

Tyle w skrócie o życiu zawodowym Bernarda Libana - życiorys niesamowicie ciekawy i twórczy, ale ... nie znalazłem w nim śladu informacji o spółce "Liban&Ehrenpreis" założonej w 1873 roku, o której mowa w linku :arrow: http://podgorze.pl/kamieniolom-libana/

Archiwalne zdjęcia pochodzą z książki wydanej przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa "Krakowianie. Wybitni Żydzi krakowsy".

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 14 lis 2011, o 18:30 

Zgodnie z prośbą wrzucę odpowiedź na Twoje pytanie. Niestety muszę najpierw wyjść z roboty :beg: Teraz tylko wskażę, że Fabryka Produktów Chemicznych "Liban" oraz "Liban & Ehrenpreis" to były zupełnie różne spółki akcyjne.

I jeszcze co do samej akcji zaprezentowanej powyżej, to lepszy skan i krótką notkę można znaleźć tutaj: http://www.tarkos.gessel.pl/galeria.php

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Małopolskie