Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Małopolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 6 mar 2013, o 13:02 
Bratnia dusza

Nowy Sącz jako jedno z pierwszych miast w kraju (dokładnie 30 lat po oddaniu przez Thomasa Edisona pierwszej na świecie elektrowni w Nowym Jorku) w rekordowym tempie wybudował ze środków komunalnych własną elektrownię, która posiada sporą moc 700 kW.

Prąd wytwarzają dwie turbiny dieslowskie, umieszczone w budynku na Wólkach. Inwestycja kosztowała 800 tys. koron.
Inicjatorem budowy był burmistrz Władysław Barbacki.

Do sieci elektrycznej podłączono Warsztaty Kolejowe, młyn ojców Jezuitów, rzeźnię, chłodnię miejską, Dąbrówkę i następnie Chełmiec.

Wysłużone lampy naftowe zostały zastąpione na ulicach elektrycznymi.

Projektantem i konsultantem był prof. Gabriel Sokolnicki - Politechnika Lwowska.

Elektrownia nowosądecka wyróżnia się wśród innych elektrowni galicyjskich, gdyz wytwarza prąd zmienny trójfazowy, o napięciu pierwotnym 3000 V, przetwarzany na napięcie uzytkowe 210 lub 120 V.

Miasto liczyło wtedy około 25 000 mieszkańców i usytuowanie elektrowni na Wólkach nie prowadziło do strat przesyłowych na odcinku 3,5 km.

Kilka informacji:

- z powodu postawienia obiektu na podmokłym terenie zaszła koniecznośc zbudowania głebszych żelbetowych fundamentów

- z tego powodu przekroczono koszty o 180 000 koron i wzrósł dług miasta.

- fabryka maszyn w Leobesdorf k. Wiener-Neustadt wykonała dla elektrowni 4- cylindrowy silnik Deiesla o mocy 1200 KM i wadze 31 425 kg.

- wprowadzono kilka innowacji: osadzenie wirników generatorów i wału kompresora na wale głównym silnika, nowy sposób regulacji paliwa -uzalezniony od aktualnego obciązenia. Podawano płyn w postaci rozpylonej, panewki wykonano z brązu i smarowane centralnie .Rury doprowadzające paliwo miały wytrzymałośc 100 atm.

Nie będę zanudzał danymi technicznymi poszczególnych urządzeń.

- Sieć miejska obejmowała 17 transformatorów.

- cała siec wysokiego napięcia poprowadzono kablami podziemnymi długości 12 800 m przy łacznej długości przewodów 54700 m.

-przewody najczęściej podwieszane na murach i słupach.

- ogólna waga miedzi w kablach - 5080 kg, a w pzrewodach napowietrznych - 6900kg.

- oświetlenie uliczne Nowego Sącza tworzyło 47 zyrandoli wieloswiecowych - po 3 żarówki 200V i 151 lamp : nocnych" - świecących od 22 -6 oraz 89 lamp całonocnych.

- pod względem ekonomicznym i poziomem nowoczesności elektrownia nowosądecka znalazła się wśród najlepszych elektrowni galicyjskich. Przy 6400 zainstalowanych żarówkach wypadało - 255 żarówek na 1000 mieszkańców.

Lwów - 655, Kraków 287.

- do końca 1913 roku w Nowym Sączu zainstalowanych było 11510 żarówek- 450 na 1000 mieszkańców. Blisko dwukrotnie więcej niz w Krakowie.

Rocznik Sądecki 2004

zdjęcie tematu: https://www.google.pl/search?q=zak%C5%8 ... B600%3B398

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 29 mar 2013, o 11:38 

Dzięki za powyższe informacje. Swego czasu poszukiwałem starych zdjęć, widoków Elektrowni w Nowym Sączu. Czy może wiesz, gdzie takowe znaleźć?

Dużo bardziej jednak intryguje mnie kwestia budowy, a nie projektowania (nadzoru) elektrowni. Z innych informacji wynikało mi, że Elektrownia w Nowym Sączu budowana była przez firmę Akcyjne Towarzystwo Elektryczne przedtem "Sokolnicki i Wiśniewski" (źródło: http://bcpw.bg.pw.edu.pl/Content/315/pt13_nr_43_1913_10_23.pdf). Założyłem, że ze względu na współpracę z "Sokolnicki i Wiśniewski" z Brown Boveri turbina też pochodziła z tej firmy. Czy możesz to zweryfikować? Proszę podaj źródło swoich informacji co do budowy elektrowni nowosądeckiej.

Post Napisane: 29 mar 2013, o 14:16 
Bratnia dusza

lenio napisał(a):
Dzięki za powyższe informacje. Swego czasu poszukiwałem starych zdjęć, widoków Elektrowni w Nowym Sączu. Czy może wiesz, gdzie takowe znaleźć?

Dużo bardziej jednak intryguje mnie kwestia budowy, a nie projektowania (nadzoru) elektrowni. Z innych informacji wynikało mi, że Elektrownia w Nowym Sączu budowana była przez firmę Akcyjne Towarzystwo Elektryczne przedtem "Sokolnicki i Wiśniewski" (źródło: http://bcpw.bg.pw.edu.pl/Content/315/pt13_nr_43_1913_10_23.pdf). Założyłem, że ze względu na współpracę z "Sokolnicki i Wiśniewski" z Brown Boveri turbina też pochodziła z tej firmy. Czy możesz to zweryfikować? Proszę podaj źródło swoich informacji co do budowy elektrowni nowosądeckiej.

rocznik sądecki 2004 strona 204

http://www.sadeczanin.info/wiadomosci,5 ... VWR0TcrZQU

Post Napisane: 30 mar 2013, o 19:09 

Dzięki :brawa:

Szkoda tylko, że w sieci nie można znaleźć tego Czasopisma Technicznego z odczytem Sokolnickiego :(

Post Napisane: 8 kwi 2013, o 12:28 
Bratnia dusza

dokładam:
plany wykonane przez Jerzego Struszkiewicza zatwierdziły władze miasta w 1911. Budowa kierował tadeusz kaszycki, a wśród zatrudnionych przy pracach budowlanych był min. Józef Wojtyga, który w 1911 wykonał strop żelbetowy.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Małopolskie