Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia » Riese

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 28 maja 2009, o 18:41 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Podziemny kompleks na Osówce, jeden z lepiej poznanych i udostępnionych do zwiedzania, położony na pólnoc od miejscowości Sierpnica. Pracę nad drążeniem, rozpoczęto prawdopodobnie w połowie 1943r. Cel i przeznaczenie obiektu do dzisiaj nie znany, istnieje wiele teorii, ale żadnej z nich nie można potwierdzić. Część naziemna kompleksu, jest dobrze zachowana, mamy tu dwa bardzo ciekawe obiekty, betonowy kolos zwany kasynem oraz dziwny fundament zwany siłownią.
Obiekt Riese jeszcze długo pozostanie tajemniczym. W rejonie Sowich brakuje skoordynowanych działań, zainteresowania władz no i co za tym idzie, porządnych pieniędzy na badania. Wszystkie badania jakie były prowadzone w tym rejonie, są finansowane z prywatnej kieszeni, a władza ma to wszystko w nosie. Niestety.
Co do dokumentów na temat wielkiej budowy... to nie ma żadnych dokumentów, planów itd. A "papierów" musiało być naprawdę sporo, biorąc pod uwagę obszar na jakim budowano poszczególne kompleksy wchodzące w skład Riese. Albo zaginęły w ostatnich dniach wojny, albo zostały celowo zniszczone, by zatrzeć ślady, może posiadać je jakaś prywatna osoba, która nie ma zamiaru nic z tych dokumentów ujawnić, a może leżą gdzieś dobrze ukryte, gdzie nikt ich nigdzie nie odnajdzie....
Poniżej zdjęcia z kompleksu Osówka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niemcy pomyśleli o wszystkim z drobnymi szczegółami. Poniżej zdjęcie zbiornika na żwir, lub piasek, który posiadał system ogrzewania parą wodną tłoczoną do systemu rur, by prace można było prowadzić nawet przy ciężkich mrozach. Zapobiegało to zamarzaniu piasku, lub żwiru.

Obrazek

Obrazek

Ostatnio edytowano 7 sie 2011, o 21:36 przez marcin79, łącznie edytowano 2 razy

Post Napisane: 1 wrz 2009, o 20:22 
Moderator

Imię: Sławek
Trochę zdjęć z pobytu zimowego.

Załączniki:
1.JPG
1.JPG [ 119.23 KiB | Przeglądane 2177 razy ]
2.JPG
2.JPG [ 44.17 KiB | Przeglądane 2177 razy ]
3.JPG
3.JPG [ 20.86 KiB | Przeglądane 2177 razy ]
4.JPG
4.JPG [ 43.36 KiB | Przeglądane 2177 razy ]
5.JPG
5.JPG [ 77.46 KiB | Przeglądane 2177 razy ]
6.JPG
6.JPG [ 25.39 KiB | Przeglądane 2177 razy ]
7.JPG
7.JPG [ 44.69 KiB | Przeglądane 2177 razy ]
8.JPG
8.JPG [ 70.34 KiB | Przeglądane 2177 razy ]
9.JPG
9.JPG [ 86.83 KiB | Przeglądane 2177 razy ]
10.JPG
10.JPG [ 102.56 KiB | Przeglądane 2177 razy ]

odeśpij trudy swej podróży....

Ostatnio edytowano 24 lis 2014, o 19:04 przez Gryzley, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 15 lut 2010, o 23:20 
Przyjaciel

Nie napiszę tu niczego nowego, ani odkrywczego, ale to tak w ramach uzupełnienia. Wchodząc do obiektu sztolnią numer 2 mijamy po chwili wartownię. Zaraz za wartownią "robi się pod górke" i to dosłownie. Jest to spowodowane różnicą poziomów pomiędzy początkowym odcinkiem sztolni nr 2 a dalszą częścią podziemi. Różnica pomiędzy obydwoma poziomami to około 15 metrów. Czyli dość sporo. Uskok, to kolejna nie do końca wyjaśniona zagadka. Podczas drążenia sztolni w rejonach uskoku (lata 43-45r.) natrafiono na żyłę wodną. Woda wsiąka w uskok i jest to naturalne, biorąc pod uwagę grawitację, itd. Zapomniałem dodać, że uskok pomiędzy tymi dwoma poziomami jest usypany, czy też utworzony z pokruszonej skały, tak więc idąc dalej tym tropem skoro woda wsiąka u góry, to powinna wypływać na dole tego usypiska, np. w wartowni za wlotem sztolni nr.2. Tak się jednak nie dzieje i zaczyna nakręcać wyobraźnie. Wielu badaczy twierdzi, że uskok to celowo utworzony zawał, który maskuje wlot do dalszych nieznanych dotąd podziemi. Nie jestem do końca na bieżąco w temacie, ale chyba nie poczyniono żadnych znaczących postępów w wyjaśnieniu tej zagadki. Codziennie przez Osówkę przewija się tłum ludzi, więc zbadanie tej sprawy wiązałoby się z częściowym zamknięciem trasy turystycznej. W każdym bądź razie wybieram się te okolice niebawem, więc może dowiem się czegoś nowego.

Post Napisane: 7 kwi 2010, o 22:52 
Przyjaciel

Dorzucam kilka nowych zdjęć, których tu brakowało. Wczesna wiosna, to odpowiednia pora na fotografowanie tego typu obiektów, wszystko widać jak na dłoni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i ktoś zarąbał rurę. Czytałem o tym jakiś czas temu, ale chciałem przekonać się osobiście. Ten wygięty w kształcie omegi kawał rury, to kompensator cieplny, działał na zasadzie amortyzatora - gdy rury się rozgrzewały wydłużały się, gdy stygły - kurczyły, itd.
Tak to wyglądało jeszcze w 2007r.

Obrazek

A tak na chwilę obecną :

Obrazek

Obrazek

Ostatnio edytowano 12 sty 2014, o 16:41 przez marcin79, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 25 cze 2010, o 14:33 

http://www.walbrzyszek.com/news,single, ... ticle,5348

" Pojemniki po lekarstwach, miski oraz pozostałości po dwóch budynkach – takich odkryć dokonano w okolicy Osówki. Co jeszcze kryje owiany tajemnicą ostatni projekt III Rzeszy?
W okolicy Osówki natknięto się na ampułki i fiolki po lekarstwach oraz dwie metalowe miski, w tym jedną niemal w stanie idealnym.

– Do tej pory znajdowany był tu różnego rodzaju sprzęt wojskowy albo elementy techniczne, jak np. rury. Szklane pojemniki są pierwszym tego rodzaju odkryciem, dlatego tak cieszymy się ze znaleziska – mówi Zdzisław Łazanowski, prezes Osówki i dodaje, że w najbliższym czasie, po oczyszczeniu i zakonserwowaniu, dołączą one do stałej ekspozycji znalezionych przedmiotów, jaką można podziwiać w podziemiach Osówki.

,,Medyczne” odkrycie, świadczące o tym, że być może w okolicy Osówki znajdowało się ambulatorium Wehrmachtu lub SS, to jeszcze nie wszystko - kilkaset metrów od podziemi, podczas rutynowych prac leśnych, odsłoniły się dwie pozostałości po budynkach.
- Trudno w tej chwili powiedzieć, co tam było. Może uda się postawić jakąś hipotezę, w momencie, kiedy je zbadamy. W tej chwili czekamy na pozwolenie na badania – wyjaśnia prezes Osówki.

Być może dalsza eksploracja obiektów w okolicy Osówki pozwoli na ustalenie celu budowy podziemnego kompleksu, bowiem w tej kwestii zdania historyków nadal są podzielone: jedni optują za mająca tu powstać kwaterą dla Hitlera, inni za miejscem produkcji broni V1 lub V2.

Ale pewne jest jedno: Osówka jest miejscem godnym zwiedzenia. "

Post Napisane: 8 lis 2010, o 13:55 

Imię: czarnaR
Do wszystkich ciekawostek dorzucę swoje. Zwiedzając Osowke natrafiłam na grupę z Raciborza odgrywającą scenki jak z "filmu". Super wrażenia... :)

Załączniki:
P5030076.JPG
P5030076.JPG [ 86.75 KiB | Przeglądane 7570 razy ]
P5030101.JPG
P5030101.JPG [ 86.14 KiB | Przeglądane 7570 razy ]
P5030103.JPG
P5030103.JPG [ 87.32 KiB | Przeglądane 7570 razy ]

Post Napisane: 8 lis 2010, o 22:39 
Przyjaciel

Zapewne była to Grupa Eksploracyjna Eule :D

Post Napisane: 7 sie 2011, o 18:08 

Czy ktoś poradzi jak i którędy wbić na Riese nie do końca legalnie? Przewodnik jest fajny ale trzeba mi czegoś więcej :)
Ruszamy tam w najbliższy długi weekend! Pomożecie?

Post Napisane: 7 sie 2011, o 18:33 
Przyjaciel

eMBe napisał(a):
Czy ktoś poradzi jak i którędy wbić na Riese nie do końca legalnie? Przewodnik jest fajny ale trzeba mi czegoś więcej :)
Ruszamy tam w najbliższy długi weekend! Pomożecie?

Co to znaczy wbić się na Riese nie do końca legalnie? Po drugie, Riese to :
-Soboń
-Osówka
-Włodarz
-Jawornik
-Sokolec
-Rzeczka

Post Napisane: 8 sie 2011, o 06:27 

Myślałem o Osówce. Chciałem tam wejść z przewodnikiem z zamiarem zrobienia kilku zdjęć i dostałem radosną wiadomość, że koszt wyniesie 70pln za trasę + 100pln za "spokojną eksplorację" bez turystów ale z przewodnikiem. Opcja niby fajna ale droga. Stąd też pytanie, czy ten podziemny kompleks ma jakieś wyloty, przez które można by...
Jestem laikiem jak idzie o Riese.

Post Napisane: 8 sie 2011, o 08:28 
Przyjaciel

Nie ma innej możliwości, jak tylko legalne zwiedzanie. Kiedyś była możliwość dostania się tam szybem od góry, lecz szyb to około 50 metrów jazdy w dół na linie.

Post Napisane: 8 sie 2011, o 11:04 
Przyjaciel

Swoją drogą, to dużo chcą za indywidualne zwiedzanie. Lecz interes musi się kręcić. Od lat w podziemiach Osówki nie prowadzi się praktycznie żadnych badań, a wszystko przez kasę. Bo wtedy trzeba by zamknąć na jakiś czas sztolnie dla ruchu turystycznego. Takie są niestety realia. Jeżeli już bardzo chcę odwiedzić Osówkę, to wybieram sobie martwe turystycznie pory roku i najlepiej w środku tygodnia - wtedy jest to prawie że indywidualne zwiedzanie. Przewodnicy są też bardziej skorzy do rozmów, bez tej całej sensacyjnej otoczki, a należy pamiętać, że są to miejscowe osoby i niektórzy z nich, też traktują to jak pasję. Ale pasja pasją, a praca pracą. Dlatego w sezonie, nie usłyszysz od nich nic, poza wyuczonymi formułkami.

Post Napisane: 8 sie 2011, o 14:43 

Imię: Karol
już nie chodzi o zamknięcie trasy turystycznej ale właśnie o kasę a nie małą bo 300tyś potrzebną na otrzymanie pozwolenia działalności górniczo geologicznej. Państwu się nie śpieszy z daniem kasy a niemiaszki się cieszą bo to co jest za zawałami i na głębszych zalanych kondygnacjach dalej pozostanie tajemnicą. może tam nic nie być nawet gołe ściany ale sam fakt poznania ogromu inwestycji i gdzie podziały się dziesiątki więźniów jest warte wydania tej kasy

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 sie 2011, o 15:51 
Przyjaciel

Niekoniecznie. Państwo olewa temat. Wszystkie badania jakie do tej pory prowadzono, były przeprowadzane przez pasjonatów tematu i sponsorowane z prywatnej kieszeni. W sztolniach walimskich można było prowadzić badania, bo komuś się po prostu chciało, jeżeli wiesz o co mi chodzi tj. próba przekopania zawału, czy przedostanie się do pustej komory nad wartownią i myślisz, że ktoś myślał o takim pozwoleniu? Wiercenia na Mosznej, wiercenia przy trójce na Soboniu - czy myślisz, że tych wszystkich ludzi byłoby stać na takie pozwolenia? Cera i jego wiercenia na siłowni, czy też prace w sztolni w masywie Wołowca mające na celu odgruzowanie i sprawdzenie zalanego szybu. Albo próba odgruzowania uskoku na Osówce, przed udostępnieniem jej dla turystów. Można sypać przykładami do woli. Wszystko można jeśli się tylko chce i są ku temu warunki.

Post Napisane: 9 sie 2011, o 07:47 

Imię: Karol
nie jestem z tam tąd i nie mam takich informacji. wiem tyle co gadałem z jednym z przewodników o sztolniach kruszcowych bo akurat szukałem i zgadało się też o ich sztolniach. A właściwie to chodzi o usuwanie większych zawałów a do tego jest potrzebne miejsce na zwałowywanie bo są konkretnych rozmiarów a to by było już widać. A małe roboty to zawsze gdzieś ten urobek podrzucisz wodę wypompujesz do rzeki. Jasne podziwiam pasjonatów którzy podwijają rękawy i w wolnym czasie odgruzowują lub wspinają się na wyższe kondygnacje w celu ich zbadania. Gdybym mieszkał w pobliżu to w wakacje bym w ogule z tych dziur nie wychodził :p

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 sie 2011, o 09:54 
Przyjaciel

Też mam kawał drogi. Widzę, że jesteś z Siemianowic, ja z Żor. Ale jeżdżę tam kiedy tylko mogę i staram się "siedzieć" w temacie i uwierz mi, gdy tylko tam jestem, też nie wychodzę z tych dziur :-) Adaptacja sztolni pod ruch turystyczny, to ciężka droga przez biurokrację i wtedy rzeczywiście potrzebne są pozwolenia na prowadzenie prac geologiczno górniczych, ale z tego co podpytywałem, nie jest to aż taka ciężka kasa o której piszesz. Ale wiadomo, przy otwieraniu takiej sztolni, wszystko musi odbywać się legalnie i zgodnie z prawem górniczym. Ale mam wrażenie, że sprawa wygląda już trochę inaczej, gdy sztolnia już "funkcjonuje", wtedy przymyka się już oko na niektóre sprawy. A jeszcze inaczej sprawa wygląda, gdy grupa zapaleńców "bierze się" za jakiś niedostępny turystycznie kompleks. ;-) Najczęściej nikt nikogo nie pyta o zdanie. Z resztą takie historie czasem kończyły się i tak - świeżo odkopany wlot sztolni, który trzeba było zakopać, tony ziemi, kilka dni pracy koparki - wszystko na marne.

Post Napisane: 9 sie 2011, o 10:02 
Przyjaciel

Zapomniałem dodać, że istnieje też możliwość wyłączenia sztolni spod przepisów prawa górniczo geologicznego, o ile mnie pamięć nie myli to tak się chyba stało w przypadku Sztolni Czarnego Pstrąga.

Post Napisane: 4 mar 2013, o 13:37 
Przyjaciel

Kilka fotek do tematu

Nowy budynek. Kupimy tu bilety, pamiątki itd.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 7 kwi 2014, o 20:05 
Przyjaciel

Szyb, po prawej stronie drogi do "kasyna"

Załączniki:
788efbaaa31276ac.jpg
788efbaaa31276ac.jpg [ 302.19 KiB | Przeglądane 69 razy ]
88562ac951ab22d2.jpg
88562ac951ab22d2.jpg [ 297.89 KiB | Przeglądane 69 razy ]

Post Napisane: 14 paź 2014, o 13:52 

Nieco poniżej poziomu wejść do sztolni osówki, pod rumoszem, wyłażą....tory.

Ostatnio edytowano 15 lis 2017, o 23:04 przez le_szek, łącznie edytowano 1 raz
Wycięte niedziałające zdjęcia

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia » Riese