Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia » Riese

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 5 wrz 2010, o 23:14 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Soboń... od dłuższego czasu nie dawał mi spokoju, zawsze wydawał mi się najbardziej niedostępnym i dzikim podziemnym kompleksem Gór Sowich. Mawiają "do trzech razy sztuka" i rzeczywiście w końcu niczego nie zapomniałem i mogliśmy bez przeszkód spenetrować podziemia Sobonia.
Przed wlotem sztolni nr 1.

Obrazek

Wlot sztolni nr 1.

Obrazek

Woda... duża wody... Tuż po wejściu do sztolni.

Obrazek

Idziemy dalej, przez moment jest prawie sucho.

Obrazek

... i znowu woda. Tutaj ostemplowany fragment sztolni.

Obrazek

Można też znaleźć parę drobiazgów z czasów budowy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ceglane pomieszczenie, prawdopodobnie na materiały wybuchowe.

Obrazek

... i coś czego nie znajdziemy już praktycznie w żadnym z kompleksów Riese. Podkłady pod tory kolejki wąskotorowej - wciąż na swoim miejscu.

Obrazek

Obrazek

A to już sztolnia nr 2 kończąca się zawałem, który został przekopany od góry, lecz szyb jest wciąż niedrożny. Sztolnia stopniowo opada w dół w kierunku wlotu w zamierzeniu by grawitacja w naturalny sposób odwadniała sztolnie, lecz powstały zawał u wlotu spowodował że na stałe jest zalana wodą i z każdym metrem w kierunku wyjścia jej poziom się podnosi.

Obrazek

Coraz głębiej, czas zawracać.

Obrazek

Post Napisane: 4 gru 2010, o 19:17 
Przyjaciel

Jest jeszcze sztolnia nr 3 ze sztucznie wykonanym zawałem, który utworzył wąwóz na powierzchni. Od dawna było wiadomo, że tam jest, ale jak wygląda, czy ma boczne odnogi i w którym ostatecznie kierunku podąża, tego chyba nie wiedział nikt. Przy okazji tegorocznego III zlotu w Walimiu pod koniec września dokonano odwiertu nad tymi właśnie partiami podziemi - wspominałem już gdzieś o tym wcześniej, lecz wtedy nie wiedziałem, czy to było nad trójką, czy odkryto zupełnie nowe nieznane podziemia. Jakoś ciężko było znaleźć więcej informacji na ten temat, a może z racji tego, że ostatnio nie mam zupełnie czasu, to ja szukałem tych informacji zbyt mało intensywnie, lub nie tam gdzie trzeba :D
Dla osób siedzących w temacie, to pewnie żaden news i od dawna wiedzą, że dokopano się do trójki, a raczej na razie dowiercono. Pozostaje czekać w napięciu aż się dokopią i w końcu po tylu latach przerwy znów wejdzie tam człowiek i co tak naprawdę tam zastanie.

P.S. Liczę na to, że kolega Wars98 podchwyci temat i może dorzuci jakieś ciekawe informacje ;) bo widać, że zorientowany w temacie jest :)

Post Napisane: 4 gru 2010, o 20:40 

Imię: Piotr
:rotfl2: Ładnie, ładnie, mnie tutaj podpuszczasz Marcinie. Trójka na Soboniu była zasypywana krótko po wojnie - albo wojsko albo już WOP. :)
Trzeba by szukać po meldunkach wojskowych lub w archiwum SG w Szczecinie. ;)

Post Napisane: 5 gru 2010, o 19:32 
Przyjaciel

wars98 napisał(a):
:rotfl2: Ładnie, ładnie, mnie tutaj podpuszczasz Marcinie. Trójka na Soboniu była zasypywana krótko po wojnie - albo wojsko albo już WOP. :)

Po co nasze wojsko miałoby wysadzić ten fragment sztolni? Pamiętam, że Jerzy Cera napisał gdzieś kiedyś (mało precyzyjnie, ale za nic nie potrafię sobie przypomnieć, gdzie to przeczytałem), że tego zawału liniowego dokonały wycofujące się niemieckie wojska.

Post Napisane: 5 gru 2010, o 20:11 
Przyjaciel

W latach 1975-77 podjęto próby przebicia się przez zawały we wspomnianej "trójce".
Opisuje to raport kierownika Grupy Badawczej "Góry Sowie" - pana Kruszyńskiego:

"(...) spenetrowano część dalszego ciągu sztolni nr 3, natrafiono na sztucznie wywołane zawały.
W jednym z nich znajduje się niewielki metalowy zbiornik. Natomiast w ostatni zawał, do którego udało się dotrzeć, ale którego ze względów technicznych nie udało się przejść, wchodzą tory kolejki wąskotorowej oraz przewody elektryczne".

Czyli może być ciekawie, gdy uda się po tylu latach wejść do trójki, albo i standardowo - kilkadziesiąt metrów chodnika zakończony kolejnym zawałem, lub przodkiem. :lol:

Post Napisane: 5 gru 2010, o 20:22 

marcin79 napisał(a):
Po co nasze wojsko miałoby wysadzić ten fragment sztolni? Pamiętam, że Jerzy Cera napisał gdzieś kiedyś (mało precyzyjnie, ale za nic nie potrafię sobie przypomnieć, gdzie to przeczytałem), że tego zawału liniowego dokonały wycofujące się niemieckie wojska.

Bo nasze służby (UB/Informacja Wojskowa/WOP/Wojsko Polskie/Milicja Obywatelska, etc.) już tak miały, że jak coś było nie tak, albo było im niepotrzebne lub przeszkadzało, a nawet dla zabawy potrafili wysadzić.
Odstrzeliwanie sztolni w Sowich było bardzo częste.
Dlatego wcale się nie zdziwię jeśli kiedyś po przekopaniu któregoś z zawałów w sztolni znajdą jakiś namacalny dowód, że "nasi" tu byli. :lol:

Ostatnio edytowano 5 gru 2010, o 20:25 przez wars98, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 5 gru 2010, o 20:24 

marcin79 napisał(a):
Ceglane pomieszczenie, prawdopodobnie na materiały wybuchowe.

A ja twierdzę, że:
a) to nie jest robota niemiecka tylko polska, :)
b) nie trzymano tam żadnych materiałów wybuchowych, lecz sadzonki. ;)
Kolega miał do czynienia w ogóle z materiałami wybuchowymi?? :roll: :lol:

Post Napisane: 5 gru 2010, o 20:46 
Przyjaciel

Absolutnie nie upieram się, że mam rację. Staram się tylko przedstawić różne opinie na ten temat, które krążą w światku zainteresowanych tematem. Co do ceglanego pomieszczenia, uważam, że umieszczanie w takim miejscu mat. wybuchowych nie byłoby chyba dobrym pomysłem, ale przedstawiłem opcję która powtarza się bardzo często, po prostu tylko ją powtórzyłem ;) Mam świadomość tego, co stałoby się gdyby taki składzik wyleciał w powietrze. Nie twierdzę też, że racje co do wysadzenia trójki ma akurat pan Cera. Tak na prawdę, to wątpię, że w ogóle możliwe jest dzisiaj jednoznacznie stwierdzić, kto tego dokonał. Ale najbardziej logiczna wydaje się wersja z wojskami niemieckimi.

Post Napisane: 5 gru 2010, o 20:57 

Hej,
Ależ ja nie pod Twoim adresem to piszę. :)
Zacznijmy od tego, że Niemcy zostawili wszystko tak jak stało. Jak na razie nikt (podkreślam!) nie przedstawił namacalnych dowodów, że coś było wysadzone przez Niemców. Włóżmy to więc między bajki. 8-)
Nikt nie umieszcza składów (nawet podręcznych) materiałów wybuchowych pod ziemią oraz w rejonach potencjalnie niebezpiecznych (np. koło składów paliwa, czy agregatów). BHP to podstawa!
Dojście kto wysadzał/zasypywał i kiedy jest możliwe, ale wymaga anielskiej cierpliwości, benedyktyńskiej pracy oraz czasu i pieniędzy, a także pomysłowości. :)

Post Napisane: 5 gru 2010, o 21:08 
Przyjaciel

wars98 napisał(a):
Hej,
Ależ ja nie pod Twoim adresem to piszę. :)

A ja się wcale nie obruszam ;) To było takie małe sprostowanie z mojej strony.
Ja niestety nie mam ani anielskiej cierpliwości, ani czasu i zbędnej dużej kasy też nie posiadam, więc poczekam sobie na wyniki prac ziemnych na Soboniu, może coś się wtedy wyjaśni i będzie można potwierdzić lub zanegować, że "nasi tu byli" :)

Post Napisane: 5 gru 2010, o 21:12 
Przyjaciel

marcin79 napisał(a):
wars98 napisał(a):

Swoją drogą, to ciekawe na czym oparł swoje stanowisko Jerzy Cera. Czy doszedł do tego, ponieważ jest to nawet logiczne, czy może miał jakieś przekazy, informacje, etc.

Post Napisane: 5 gru 2010, o 22:16 

marcin79 napisał(a):
Swoją drogą, to ciekawe na czym oparł swoje stanowisko Jerzy Cera. Czy doszedł do tego, ponieważ jest to nawet logiczne, czy może miał jakieś przekazy, informacje, etc.

Cera to już takie rzeczy wypisywał, że dawno temu powinien spalić się ze wstydu. :twisted: A czym się kierował? Mało kto z młodych wówczas ludzi (powojennego czasu) wiedział, jak wyglądała tuż powojenna historia sowiogórskich podziemi. Starzy milczeli, a ci snuli przeróżne wizje. ;)
Osobiście uważam, że kwerenda archiwalna (nawet baaaardzo szeroko zakrojona) jest tańsza niż próba wejścia do podziemi, która musi odbywać się z użyciem drogich i skomplikowanych technik górniczych.

Post Napisane: 5 gru 2010, o 23:29 
Przyjaciel

wars98 napisał(a):
Hej,
Zacznijmy od tego, że Niemcy zostawili wszystko tak jak stało. Jak na razie nikt (podkreślam!) nie przedstawił namacalnych dowodów, że coś było wysadzone przez Niemców. Włóżmy to więc między bajki. 8-)

Pozwól, że będę trochę upierdliwy :mrgreen: a jakie mamy dowody na to, że dokonali tego nasi wojacy już po wojnie? Skoro upierasz się przy tej tezie, to musisz na czymś ją opierać?

Post Napisane: 6 gru 2010, o 09:36 

Po pierwsze, zeznania świadków. Po drugie, są dokumenty w aktach po UB/WOP/WP i Informacji mówiące o tym. Po trzecie, skala działalności Przedsiębiorstwa Poszukiwań Terenowych. Według moich dotychczasowych ustaleń była ona większa niż się to obecnie zakłada.
Ubolewam, że nieliczni robią ograniczone kwerendy archiwalne oraz że żadna z instytucji państwowych - np. IPN - nie zajmuje się tym tematem.

Post Napisane: 17 lis 2012, o 23:53 
Przyjaciel

W końcu się ruszyło. Artykuł trochę ponaciągany, ale liczy się sedno sprawy. ;)
Cytuj:
Eksploratorzy z Sowiogórskiej Grupy Poszukiwawczej rozpoczęli budowę 20-metrowego szybu na stoku góry Soboń. Tym samym ruszyła najbardziej spektakularna akcja dotarcia do dotychczas nieznanych tajemniczych pohitlerowskich podziemi w Górach Sowich.

Wcześniej na leśnym stoku góry Soboń wykonano dwa odwierty. Wprowadzona pod ziemię kamera potwierdziła istnienie pohitlerowskiej sztolni. Pokazała torowisko i porozrzucane obudowy górnicze. Dwa razy było wiercone, mamy wyznaczoną oś względem punktu początkowego i mamy oś tej sztolni – mówi Grzegorz Tomkiewicz.

W sobotę rozpoczęto drążenie szybu przy pomocy wiertnicy. Wiertnica wierci taki kwadrat o wymiarach 1,5 na 1,5 m. Później już ręcznie będą rozkuwane ścianki pomiędzy otworami wiertniczymi – tłumaczy jeden z uczestników akcji.

Na początku przyszłego tygodnia prace będą prowadzone ręcznie. Może to potrwać ponad dwa tygodnie. Akcja będzie nadzorowana przez nadzór górniczy. Będą to robić fachowcy. W szybie będziemy robić drewnianą obudowę – mówi Dariusz Tomalkiewicz, wiceprezes SPG. Mogą tam być zasypani ludzie – np. więźniowie. Mogą też być ukryte jakieś dobra, skarby – twierdzi Marcin Kozłowski.

Przygotowania do akcji trwały rok. Niezbędne były różnie pozwolenia i wsparcie sponsorów, w tym wójta Walimia. Eksploratorzy są bardzo ciekawi tego, co będzie w środku. Liczymy, że znajdziemy dojście do „dwójki” i „jedynki”, czyli innych sztolni – mówi Marian Prokopowicz.

Materiał pochodzi ze strony http://www.tvp.pl/wroclaw/aktualnosci/r ... on/9063543

Post Napisane: 8 gru 2012, o 09:36 

wars98 napisał(a):
Po pierwsze, zeznania świadków. Po drugie, są dokumenty w aktach po UB/WOP/WP i Informacji mówiące o tym. Po trzecie, skala działalności Przedsiębiorstwa Poszukiwań Terenowych. Według moich dotychczasowych ustaleń była ona większa niż się to obecnie zakłada.
Ubolewam, że nieliczni robią ograniczone kwerendy archiwalne oraz że żadna z instytucji państwowych - np. IPN - nie zajmuje się tym tematem.

Wars ma rację.

Polecam, jeszcze można gdzieś to dostać a bez tego to raczej ciężko autorytatywnie wypowiadać się o Sowich:
"Tajemnicza działalność Przedsiębiorstwa Poszukiwań Terenowych w świetle zasobów Archiwum Państwowego we Wrocławiu
Marek Lubicz-Woyciechowski"

Post Napisane: 30 sty 2013, o 15:00 

Imię: yanek
Sukces Sowiogórskiej Grupy Poszukiwawczej.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=MPaPEgTx2qo[/youtube]

Mam nadzieję, że dobry wątek.

Post Napisane: 11 lut 2013, o 20:14 
Przyjaciel

Wątek jak najbardziej odpowiedni. Szyb którym 19 stycznia b.r. dostali się do sztolni nr. 3 zostanie niestety zasypany. Taką umowę SGP miała z Lasami Państwowymi.

Post Napisane: 16 lut 2013, o 21:45 
Przyjaciel

W powojennej historii było kilka prób przedostania się do sztolni nr 3. Ostatnie trzy (w tym ta, zakończona sukcesem) fajnie opisuje Aust na stronie Sudeckiej Grupy Eksploracyjnej : http://www.podziemia.eu/kompleks_sobon.html

Post Napisane: 3 sty 2014, o 20:53 
Przyjaciel

Tak wyglądało zabezpieczenie szybu pod koniec sierpnia 2013r. Gdybym miał przy sobie sprzęt i przede wszystkim nie byłbym sam, na pewno nie omieszkałbym...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia » Riese