Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia » Riese

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 31 sty 2010, o 21:39 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Sztolnie wydrążono w piaskowcu. Pierwszy zespół wyrobisk zlokalizowany jest na północnych zboczach Gontowej Góry. Są to dwie równoległe sztolnie, oddalone od siebie o około 100 metrów o długości 150 i 130 metrów. Pomiędzy sztolniami wykuto chodniki łączące się z nimi pod kątem prostym. W obu sztolniach w odległości jakieś 60 metrów od wlotów, wykonano po dwie leżące naprzeciwko siebie komory z przeznaczeniem na wartownie. W tym miejscu w sztolni nr 2 nastąpił potężny zawał, który można obejść.
Drugi zespół wyrobisk, to także dwie równoległe sztolnie znajdujące się na wschodnich zboczach góry, oddalone od siebie o 250 metrów. Nie pamiętam dobrze, ale sztolnia nr 3 to 10 metrów chodnika, który kończy się zawałem a czwórka jest w ogóle niedostępna.

Wlot sztolni nr 2

Obrazek

Obrazek

Zawał o którym wspominałem:

Obrazek

Obrazek

Idziemy dalej:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tory wystające spod zawału:

Obrazek

Obrazek

Wlot sztolni nr 1

Obrazek

Obrazek

Sztolnia numer 3

Obrazek

Zawał widziany od góry nad sztolnią nr 3

Obrazek

Ostatnio edytowano 15 lut 2010, o 21:36 przez marcin79, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 5 lut 2010, o 23:17 

Imię: Krzysztof
Z jakiego okresu pochodzą te zdjęcia? bo z tego co mi jest wiadomo obecnie wejście znowu jest okratowane.
Wiem o jakim zawale mówisz. Miałem duszę na ramieniu jak zobaczyłem koło niego znicz. I pewnie służył komuś jako latarka, ale to miejsce i znajomość jego historii zrobiła swoje.

Obrazek

Post Napisane: 6 lut 2010, o 12:00 
Przyjaciel

Zdjęcia są chyba z sierpnia 2007 roku. W sierpniu 2008r krat też na pewno jeszcze nie było, wchodziliśmy swobodnie. Tak jak wynika z Twojego posta, wejście było już kiedyś okratowane, ale na ciekawość ludzi okazały się za słabe. Wydaje mi się, że akurat tutaj kraty powinny być i to jak najsolidniejsze. W tej sztolni nie ma nic ciekawego, a przez wzgląd na to w jakiej skale została wydrążona, powinna być zamknięta. Szkoda czyjegoś zdrowia, lub co gorsza życia.

Post Napisane: 6 lut 2010, o 18:12 

Kiedy okratowano znowu tego nie wiem... na zdjęciach znajomego z okresu letniego 2009 kraty są znowu. Jednak zrobiono je w sposób taki, aby umożliwić swobodny ruch nietoperzy. Skoro znajomi weszli to znaczy, że jednak można się przecisnąć. Jednak ten post nie służy temu, żeby kogoś zachęcać. Podkreślam za Marcinem, że jest to miejsce NIEBEZPIECZNE i lepiej zastanowić się nad tym kilka razy nim podejmie się taką decyzję... A wypadki śmiertelne już się tam zdarzały...
Zastanawiam się czy na Twoich zdjęciach jest sztolnia nr 3. Ja też mylę, ale wydaje mi się, że na Twoich fotkach jest sztolnia nr 4, a nie nr 3.
Rozmawiałem z wieloma miejscowymi i oni opowiadają ciekawych rzeczy związanych z lasem na Gontowej. Szczególnie zainteresowała mnie ta, którą powtarzali najczęściej, a dotyczyła znaków na drzewach. Oczywiście biorę to z przymrużeniem oka, bo mogli pomylić te oznaczenia z obecnymi (drzewa do wycinki), ale jak będę w lipcu to spróbuję to zweryfikować.

Obrazek

Post Napisane: 6 lut 2010, o 19:59 
Przyjaciel

Sztolnia, która jest na mojej fotce z której wciąż wypływa woda, a uściślając wypływa z zawaliska skalnego (zawału), które powstało na głębokości 10 metrów od wejścia, to właśnie sztolnia nr 3 :mrgreen:
W lipcu wybierasz się sam, czy z jakąś ekipą??

Post Napisane: 6 lut 2010, o 22:52 

Będę się starał ustrzelić termin, żeby kolega nie był w Niemczech. Otrzymał zaproszenie od byłych "Walimiaków", którzy po wojnie wyemigrowali z Polski. Mam nadzieję, że z tego wykroi się niezła publikacja.

Obrazek

Ostatnio edytowano 13 cze 2010, o 21:40 przez kazet-kz, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 29 mar 2010, o 23:24 
Przyjaciel

Wejścia do obu sztolni w tej chwili wyglądają tak:

Sztolnia nr 2:

Obrazek

Obrazek

Sztolnia nr 1:

Obrazek

Czyli potwierdziły się słowa kolegi kazet-kz odnośnie krat.

Post Napisane: 13 cze 2010, o 21:41 

jacekviola napisał(a):
kazet-kz napisał(a):
. Będę się starał ustrzelić termin, żeby kolega nie był w Niemczech. Otrzymał zaproszenie od byłych "Walimiaków", którzy po wojnie wyemigrowali z Polski. Mam nadzieję, że z tego wykroi się niezła publikacja.

hmmm....czyżby Łukasz? :D

Bynajmniej. Zapewne chodzi Ci o Łukasza Kazka, ale to nie ta osoba. W środowisku nieznana.

Obrazek

Post Napisane: 7 sie 2011, o 20:54 
Przyjaciel

Miałem napisać o tym już z tydzień temu, ale zainteresowanie tematem tu na forum jest niewielkie, więc z pisaniem nie musiałem się specjalnie spieszyć.
Obecnie przy "trójce" na Sokolcu trwają prace, sądząc po zdjęciach dość szeroko zakrojone. Teren wokół sztolni przeryty, wlot odsłonięty, zabezpieczony kratą. Zainteresowani powinni domyśleć się kto dobrał się do tej sztolni i jak wieść gminna niesie ;) wszystko odbywa się legalnie :bad:
To co nie udało się przez te wszystkie lata różnym grupom poszukiwawczym, może udać się "prywaciarzowi" i można się tylko domyślać co to oznacza...

Post Napisane: 12 wrz 2011, o 17:06 
Bratnia dusza

Imię: adam
coś nowego (?) o Riese...

http://www.tvn24.pl/-1,1717125,0,1,olbr ... omosc.html

-------------------
http://www.youtube.com/watch?v=5-GGTA4XlTI

Post Napisane: 12 wrz 2011, o 18:33 
Przyjaciel

Ta... jest to news. Zalinkowany reportaż pewnie kiedyś zniknie, więc w skrócie wygląda to tak, że panowie przebili się w końcu przez ten sztucznie wywołany zawał (ponad 60 metrów zawaliska, więc było co przerzucać) za zawałem jest prosty odcinek chodnika w stanie surowym i niestety kolejny zawał do przekopania.

Post Napisane: 27 wrz 2011, o 06:41 

Coś nowego w temacie:

http://vimeo.com/29420179
Pozdrawiam
onibusek

Post Napisane: 9 sie 2012, o 13:12 

Imię: Paweł
Radze nie zawracac sobie głowy sztolnia nr 3. Na tym poziomie zaczęto jedynie drążenia, dwie sztolnie po 100 m (około). Jedna z nich (sztolnia 3) ma boczne wyrobiska pod wartownie (analogicznie jak te z poziomu wyższego), bo pierwsza (sztolnia 4) nawet tego nie ma, i na tym był koniec. Nie ma więcej korytarzy. Nie ma tam żadnego ładunku Opli Blitz (Grabowski-Moschner), nie ma zadnych kocy (chyba ze je dopiero tam powkładają to wtedy będą :lol: ), które miały wchłaniać wodę by zabezpieczac depozyt przed zamoknieciem (zgadnijcie kto jest autorem takiej teorii :D ). Na wyższym poziomie są dwie sztolnie (i zaczątek 3-ciej, dodam: hipotetycznej) o których wiedzą wszyscy. Nie ma 3-ciego dolnego poziomu. Sa rozsiane pozostałości po obozach, studzienki, rowy, przepływki, oraz sztolnie przemysłowe - to wszystko stwarza pole do popisu dla mitomanów. I tyle.

Post Napisane: 31 gru 2013, o 03:16 

Imię: Grzegorz
Kilka zdjęć z odwiedzin tego miejsca:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

więcej zdjęć i opis na moim blogu:

http://moj-dolnyslask.blogspot.com/2013 ... kolec.html

Post Napisane: 16 lis 2014, o 12:49 
Przyjaciel

Prace przy sztolni nr.3 są co jakiś czas wznawiane. Od początku nie wróżyło to dobrze - sztolnia została odstrzelona po wojnie, były tam ruskie, byli tam nasi, a ktoś uwierzył w bajeczkę o depozycie. Dotarto co prawda do komory w której rzekomo ten depozyt miał się znajdować, lecz tak jak wspomniałem - ruskie były tam wcześniej ;)
Najnowszy filmik:

Post Napisane: 23 lis 2014, o 20:01 
Przyjaciel

Dla porównania - wlot sztolni nr 3 i najbliższe otoczenie sprzed paru lat i na stan obecny.
Mocno się zmieniło.

Obrazek

Obrazek

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia » Riese