Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia » Riese

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 31 maja 2009, o 19:47 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Podziemia Jugowic wydrążono na południowo zachodnim zboczu wzgórza w masywie Działu Jawornickiego. Nie cieszyły się one zbytnim zainteresowaniem badaczy. Do 1992 roku, zdołano zbadać tylko jedną sztolnię (nr6). Pozostałe wloty sztolni były niedostępne. Dopiero SGP KRET ostatecznie ustalił ilość wejść i zbadał większość z nich.
Sztolnia nr 1 to zaledwie 10 metrów chodnika o szerokości i wysokości 3 metrów, zakończonego przodkiem. Sztolnia nr 2, jest jedyną prowadzącą do właściwej części kompleksu. Długość systemu korytarzy to około 230 metrów. Wysokość od 2,2-3,2 m. Wyrobiska są w stanie surowym, częściowo ostemplowane. Widać wyraźne odejście w kierunku sztolni nr 4. Wlot sztolni nr 4 od zawsze był niedostępny. Próby jej spenetrowania nie do końca się powiodły. Zdołano jednak odkryć coś bardzo interesującego. Szerokość sztolni wynosi 4-5m. Na wlocie tunelu stoją pomalowane farbą fosforową słupy. Pierwszy raz spotkano się z czymś takim. Słupy pomalowano w biało - czerwone pasy. Można dojść do ciekawych wniosków, prawda?
Sztolnia nr 5 to zaledwie przodek. Sztolnia nr 6 liczy sobie 30 metrów, kończy się zawałem. Przy wlocie zbudowano betonową ściane, o grubości pół metra z zamontowanymi stalowymi drzwiami. Sztolnia nr 7 ma 24 metry.

Obrazek

Wlot sztolni nr 2.
Obrazek

Wejście widziane już od środka.
Obrazek

Główny korytarz.
Obrazek

Pozostałości drewnianych stempli.
Obrazek

Obrazek

Tutaj zachowały się w nienajgorszym stanie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatnio edytowano 5 gru 2010, o 23:16 przez marcin79, łącznie edytowano 3 razy

Post Napisane: 31 maja 2009, o 20:10 
Administrator

Imię: Leszek
marcin79 napisał(a):
Wlot sztolni nr 4 od zawsze był niedostępny. Próby jej spenetrowania nie do końca się powiodły. Zdołano jednak odkryć coś bardzo interesującego. Szerokość sztolni wynosi 4-5m. Na wlocie tunelu stoją pomalowane farbą fosforową słupy. Pierwszy raz spotkano się z czymś takim. Słupy pomalowano w biało - czerwone pasy. Można dojść do ciekawych wniosków, prawda?

Jakiś wjazd zapewne miał być?

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 31 maja 2009, o 20:53 
Przyjaciel

Zapewne tak. Szkoda, że nie zdołano rozwikłać tej zagadki do końca. Ekipa, która dokonała tego odkrycia, a było to w 1998 roku, musiała użyć do odkopania wlotu sztolni koparki Fadroma. Wyobraź sobie teraz, że pracowała tak przez kilka dni, wykop który się pojawił musiał być ogromny, dookoła pełno skalnego gruzu... Prace przerwała straż leśna. No i wsumie nie ma się co dziwić. Jak to napisał Pan Aniszewski -krajobraz iście księżycowy.

Post Napisane: 12 maja 2010, o 23:00 
Przyjaciel

Dorzucam trzy fotki sztolni nr6. Jest chyba jedną z najciekawszych w Górach Sowich. Na wlocie postawiono żelbetową ścianę ze stalowymi drzwiami z resztą niejedynymi, bo podczas penetracji po kilku metrach natrafiono na kolejne. Sztolnia kończy się potężnym zawałem, przez który nikomu nie udało się przedrzeć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 5 wrz 2010, o 20:57 
Przyjaciel

Urlop zaplanowałem sobie tak, by odwiedzić także moje ukochane dziurska w Sowich. Zaczęliśmy z Łukaszem (niektórzy forumowicze kiedyś go poznali ;) ) od kopalni srebra Silberloch, potem Jugowice i na końcu Soboń.
Jakość zdjęć raczej mierna, ponieważ Agnes w tym czasie była w Pradze i chcąc nie chcąc musiałem jej zostawić lustrzankę, a sam zadowolić się cyfrówką, która zupełnie nie nadaje się do robienia zdjęć w totalnych ciemnościach.

Tradycyjny wślizg sztolnią nr 2

Obrazek

Ten sam manewr tylko widziany już po drugiej stronie

Obrazek

Obejrzałem sobie dokładnie od środka ten potężny zawał u wlotu sztolni nr 4, został on przekopany jakiś czas temu i wślizgując się pomiędzy skały dochodzimy do dna szybiku wykonanego nad zawałem w tejże sztolni. Niestety kiepskie są te moje zdjęcia :echh:

Obrazek

Tamtędy można się przecisnąć

Obrazek

Post Napisane: 4 gru 2010, o 14:39 

Imię: Piotr
marcin79 napisał(a):
Dorzucam trzy fotki sztolni nr6. Jest chyba jedną z najciekawszych w Górach Sowich. Na wlocie postawiono żelbetową ścianę ze stalowymi drzwiami z resztą niejedynymi, bo podczas penetracji po kilku metrach natrafiono na kolejne. Sztolnia kończy się potężnym zawałem, przez który nikomu nie udało się przedrzeć.

Oj udało się, udało... ;) Lata świetlne temu to było, ale było!
W latach 1945-1950 teren ten był przeczesywany przez ekipy górników wojskowych oraz agendy służb specjalnych (m.in. PPT). Z tej sztolni wydobyto m.in. szafę pancerną, którą zaraz przed wejście rozpruto wydobywając jakąś makulaturę. :)

Post Napisane: 4 gru 2010, o 14:44 
Przyjaciel

wars98 napisał(a):
marcin79 napisał(a):

Oj udało się, udało... ;) Lata świetlne temu to było, ale było!
W latach 1945-1950 teren ten był przeczesywany przez ekipy górników wojskowych oraz agendy służb specjalnych (m.in. PPT). Z tej sztolni wydobyto m.in. szafę pancerną, którą zaraz przed wejście rozpruto wydobywając jakąś makulaturę. :)

Ciekawe jest to co piszesz. Wiadomo cokolwiek na temat tej "makulatury"?
Widocznie lipne książki czytałem w tym temacie :mrgreen:

Post Napisane: 4 gru 2010, o 14:56 

Witaj,
Z książek o Sowich dostępnych na rynku mało co się dowiesz.
Trzeba by poszukać w materiałach po UB i Informacji Wojskowej. Ale rodzimym badaczom coś za bardzo się nie chce siedzieć w archiwach. :sad: A to jest ciężka i żmudna (na prawdę niewdzięczna robota!).
Ale świadków nie brakuje. Przecież - każdy kto był w Jaworniku - mylnie zwanym Jugowicami, ten wie, że niemal obok wejść do sztolni są domostwa, w których byli i są mieszkańcy. Cześć już nie żyje, część się wyprowadziła, ale kilku jeszcze tam mieszka. ;)

Post Napisane: 4 gru 2010, o 16:46 
Przyjaciel

Wspomniałeś o domostwach w pobliżu sztolni i przypomniała mi się taka historyjka sprzed ponad pół roku, kiedy to błąkając się w okolicach "szóstki" podeszła do mnie Pani z domu na przeciwko sztolni z pytaniem czego ja szukam w tych chaszczach. Grzecznie odpowiedziałem, że oglądam sobie stalowe drzwi u wlotu sztolni i przy okazji opowiedziałem pokrótce o pozostałych sztolniach w pobliżu. Była w szoku, ponieważ mieszka tam już od kilkunastu lat i jak dotąd nie miała pojęcia, że takie dziurska ma obok domu :mrgreen: :mrgreen:
Lecz jak już wcześniej wspomniałem, Pani nie była autochtonką i temat Riese totalnie ją ziębił, więc można jej wybaczyć. ;)

Post Napisane: 4 gru 2010, o 17:12 

W tej sprawie odkrywamy to co już było odkryte. Można tylko ubolewać, że żadna z instytucji państwowych nie chce się zająć tym tematem na poważnie. Jak mówi dr Jacek Wilczur - paraliż to ulubiona choroba naszych władz. :sad:
A ludzie jak to ludzie. Przychodzą i odchodzą. Wraz z nimi tracimy informacje. Sytuacje przez Ciebie opisane będą coraz powszechniejsze.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia » Riese