Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia » Riese

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 15 lip 2012, o 14:59 

Imię: Kamil
Za byłym zakładem "Piast" w Głuszycy znajduje się schron przeciwlotniczy dla tej fabryki. Wejście na terenie ujęcia wody, ale na szczęście jest dziura w płocie, przez którą wszedłem. Drugie wejście od strony drogi Głuszyca-Soboń jest zasypane. Opis P. Kruszyńskiego:
Kompleks ten tworzy sztolnia o długości 240 metrów z dwoma otworami wejściowymi leżącymi na wysokościach 480 m npm i 478m npm. Obecnie jedno z wejść jest zawalone, a drugie zakratowane. Sztolnia swoim kształtem przypomina zniekształconą literę T z kilkoma małymi bocznymi chodnikami. Wymiary poprzeczne od 2,5 x 3 do 3 x 4 m. Cześć chodników posiada obudowę z cegieł i pustaków oraz wylany betonowy sufit. Przy wejściu nr 2 został przekopany zawał za którym znaleziono około 10 m nowego korytarza wykutego najprawdopodobniej na wartownię. Całkowita powierzchnia tego kompleksu to 600 m2, a objętość to 1800 m3. Pod względem górniczym stan wyrobisk jest dobry. Z drobną ilością wody możemy spotkać się przy wejściu.

Załączniki:
100_3277-zmniejszajka_pl.JPG
100_3277-zmniejszajka_pl.JPG [ 48.74 KiB | Przeglądane 2553 razy ]
100_3278-zmniejszajka_pl.JPG
100_3278-zmniejszajka_pl.JPG [ 51.52 KiB | Przeglądane 2553 razy ]
100_3279-zmniejszajka_pl.JPG
100_3279-zmniejszajka_pl.JPG [ 73.32 KiB | Przeglądane 2553 razy ]
100_3280-zmniejszajka_pl.JPG
100_3280-zmniejszajka_pl.JPG [ 69.14 KiB | Przeglądane 2553 razy ]
100_3282-zmniejszajka_pl.JPG
100_3282-zmniejszajka_pl.JPG [ 78.62 KiB | Przeglądane 2553 razy ]

Post Napisane: 15 lip 2012, o 16:31 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Masz może jakieś wieści na temat Helmutha w Sowinie? Podobno trasę turystyczną mają tam robić?

Post Napisane: 15 lip 2012, o 17:19 

Tak, mam. Chciałem tam wejść, a okazało się, że teren jest ogrodzony, wejście odkopane i zamknięte kratą. Właściciel odwadnia sztolnie, jest wykopany rów od wyjścia sztolni w stronę drogi, w którym płynie woda z wnętrza. Mam nadzieję, że kiedyś będzie udostępniona.

Post Napisane: 15 lip 2012, o 22:05 

Jak to jest schron to ja jestem księdzem.

Post Napisane: 15 lip 2012, o 22:07 
Przyjaciel

onibusek napisał(a):

No to szczęść boże.

Może kolega nieco rozwinie swoją myśl?

Post Napisane: 15 lip 2012, o 22:12 

marcin79 napisał(a):
onibusek napisał(a):

No to szczęść boże.

Jak już to Boże z dużej litery, chyba uczyli o tym w szkole.
A tak ogólnie to Bóg zapłać.

Ostatnio edytowano 9 sie 2012, o 16:21 przez onibusek, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 15 lip 2012, o 22:14 

Kolego który był w tym niby schronie nie zauważył po czym chodzi, nie zauważył przodków a jest ich jak pamiętam chyba 3 i nie zauważył, że ujęcie wody to pic na wodę.

Post Napisane: 15 lip 2012, o 22:27 

więcej będzie za parę dni na:
http://www.eros.net.pl

Post Napisane: 15 lip 2012, o 22:28 
Przyjaciel

onibusek napisał(a):
marcin79 napisał(a):
onibusek napisał(a):

No to szczęść boże.

Jak już to Boże z dużej litery, chyba uczyli o tym w szkole.
A tak ogólnie to Bóg zapłać.
Nie ma nic gorszego jak dyletanci opisują swoje super odkrycia.

Widzę, że z kolegi zrobił się ekspert jak cholera, a jeszcze niedawno pytał jak zlokalizować czwórkę na Gontowej.
Dlaczego od razu dyletanci?? Jakie odkrycia?? Kolega Kamix opisał powszechnie znaną dziurę opisywaną m.in. w literaturze jako schron. Taka łatka przylgnęła do tych podziemi.

Post Napisane: 15 lip 2012, o 22:40 

Kto pyta nie błądzi.
A ta łatka to niestety efekt opowiastek utrwalonych powszechnie nie wiadomo dlaczego i po co. To też za sprawą mni Dalamusa.
Mi wystarczyło raz tam być, żeby wiedzieć, że to mistyfikacja.
Schron dla kogo dla więźniów, więźniowie nie byli chronieni wręcz przeciwnie mieli obowiązek pozostania w przypadku nalotu.
Odległość od zakładu wyklucza taką funkcję, i inne widoczne tam gołym okiem ślady świadczące o przeznaczeniu tego obiektu.

Post Napisane: 15 lip 2012, o 22:53 
Przyjaciel

Tak przy okazji, Cera chyba też oznaczył to na swojej mapie jako schron.
Cóż, taka kolej rzeczy. Wystarczy że masz siłe przebicia i środki, a twoje osobiste wnioski i przemyślenia będą potem powtarzane jak mantra... jak choćby muchołapka :lol:

P.S. Chętnie poczekam na Twoje wnioski i spostrzeżenia, tym bardziej, że akurat temat "schronu" traktowałem troszkę po macoszemu. ;)

Post Napisane: 15 lip 2012, o 23:09 

marcin79 napisał(a):
Cóż, taka kolej rzeczy. Wystarczy że masz siłe przebicia i środki, a twoje osobiste wnioski i przemyślenia będą potem powtarzane jak mantra... jak choćby muchołapka :lol:

Masz rację w 100% i to mnie (...), bo większość tych palantów ma parcie na szkło i opowiadają bzdury, które są potem powtarzane i przyjmowane przez młodych.
Tak jak ten kolega, który zrobił dobra robotę bo pokazał ten niby schron, tylko przez te powszechne bzdury zatracił swoją intuicję, bo przecież szedł i nie nie zauważył śladów kolejki wąskotorowej (mocowania leżą, jeden podkład też, zagłębienia po podkładach itp), nie zwrócił uwagi na poziomy i gdzie ta kolejka szła i gdzie wychodziła i czy było możliwe, żeby w tym miejscu było ujęcie wody, i kto zrobił to ujęcie, czyli trzeba było zbadać z czego te niby betonowe ujęcia są zrobione itp. bo ujęcia podejrzewam zrobili nasi w ramach maskowania - tylko po co i na co?. No i wyszło to co wyszło. Na dodatek drugi mądry (Dariusz Kwiecień) puszcza w internet film z tej sztolni i pokazuje krzyż i twierdzi, że tam się odbywają czarne msze. Ten krzyż tam rzeczywiście jest, ławka też i świeczki, tylko pytanie czy ktoś sobie po prostu jaj nie robi. Bo jak na miejsce kultu to wejście tam jest dość skomplikowane i trudne.

Ostatnio edytowano 16 lip 2012, o 05:54 przez Aga, łącznie edytowano 1 raz
Patrz pkt. 22 Regulaminu

Post Napisane: 16 lip 2012, o 08:43 
Przyjaciel

A wracając do sedna. Trudno po tylu latach z cała pewnością stwierdzić docelowe przeznaczenie tej budowli, to czym miała być, a czym nie jest. M. Aniszewski opisał to jako "zespół schronów" cytując dalej - "cześć tuneli obetonowano w latach 50-tych pustakami i cegła z przeznaczeniem na schron przeciwlotniczy". Co do pana D.K. to może innym razem..

Post Napisane: 16 lip 2012, o 09:35 

onibusek napisał(a):
marcin79 napisał(a):

Masz rację w 100% i to mnie (...), bo większość tych palantów ma parcie na szkło i opowiadają bzdury, które są potem powtarzane i przyjmowane przez młodych.
Tak jak ten kolega, który zrobił dobra robotę bo pokazał ten niby schron, tylko przez te powszechne bzdury zatracił swoją intuicję, bo przecież szedł i nie nie zauważył śladów kolejki wąskotorowej (mocowania leżą, jeden podkład też, zagłębienia po podkładach itp), nie zwrócił uwagi na poziomy i gdzie ta kolejka szła i gdzie wychodziła i czy było możliwe, żeby w tym miejscu było ujęcie wody, i kto zrobił to ujęcie, czyli trzeba było zbadać z czego te niby betonowe ujęcia są zrobione itp. bo ujęcia podejrzewam zrobili nasi w ramach maskowania - tylko po co i na co?. No i wyszło to co wyszło. Na dodatek drugi mądry (Dariusz Kwiecień) puszcza w internet film z tej sztolni i pokazuje krzyż i twierdzi, że tam się odbywają czarne msze. Ten krzyż tam rzeczywiście jest, ławka też i świeczki, tylko pytanie czy ktoś sobie po prostu jaj nie robi. Bo jak na miejsce kultu to wejście tam jest dość skomplikowane i trudne.

Gdzie napisałem, że nie zauważyłem śladów kolejki? Z ujęciem wody na pewno masz rację, że zrobili je po wojnie. Myślę, że obiekt miał być po wojnie schronem, ale zaprzestali prac i zrobili tam ujęcie wody. Sądząc po przodkach może miał być to kolejny kompleks Riese.

Post Napisane: 16 lip 2012, o 17:38 

Zrobiłeś fajną robotę tylko mogłeś napisać o swoich wątpliwościach i wtedy materiał byłby super. :)
Co do ujęcia wody to wielki pic, zauważyłeś, że obok idzie kanalizacja. Od kiedy to ujęcie wody jest razem z kanalizacją. Może chodziło o wodę techniczną ale przecież zakład miał 3 stawy techniczne, więc wody technicznej mieli pod dostatkiem. Z tym ujęciem wody to wydaje mi się, że chodziło o wodę wypływającą ze sztolni i zamaskowanie trasy kolejki wąskotorowej. Z drugiej strony próbowano się przebić do tej sztolni ale robiono to na wariackich papierach i jak przyszedł deszcz to wszystko spłynęło i zawaliło się.

Post Napisane: 16 lip 2012, o 18:10 

Uzupełnię Twój materiał paroma fotkami

Załączniki:
Komentarz: Z drugiej strony gdzie próbowano dostać się do tych sztolni.
DSCF3332.JPG
DSCF3332.JPG [ 104.4 KiB | Przeglądane 2471 razy ]
Komentarz: Jeden z przodków
DSCF3347.JPG
DSCF3347.JPG [ 124.44 KiB | Przeglądane 2471 razy ]
Komentarz: Ten krzyż i ławeczka
DSCF3356.JPG
DSCF3356.JPG [ 112.04 KiB | Przeglądane 2471 razy ]
Komentarz: Zawał
DSCF3360.JPG
DSCF3360.JPG [ 82.58 KiB | Przeglądane 2471 razy ]
Komentarz: Te niby ujęcia wody nie wiadomo na co i po co.
DSCF3363.JPG
DSCF3363.JPG [ 97.74 KiB | Przeglądane 2471 razy ]

Post Napisane: 16 lip 2012, o 20:59 

Tego niby ujęcia wody to się naszukałem, bo zmyliły mnie te stawy, przecież z nich można by pobierać wodę. Patrząc z drogi to miejsce jest zarośnięte, i tak przylega do ogrodu obok, że wygląda na prywatną posesję (choć ją nie jest). A może to nie jest ujęcie wody? Niestety nie przyglądałem się zewnętrznej części obiektu.

Post Napisane: 16 lip 2012, o 22:04 

3 stawy były ujęciami wody technicznej dla zakładu. Istnieje jeszcze cała infrastruktura.
Dlatego też twierdzę, że te budowle to nie żadne ujęcia wodne bo obok (1,5 m) przebiega kanalizacja, na dodatek takie ujęcie nie było zasadne i potrzebne. Pozostaje jedynie hipoteza, że są to odwodnienia sztolni albo cieku wodnego naruszonego przez sztolnię.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia » Riese