Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Inne » Inne - Opolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 22 cze 2017, o 15:23 
Muszkieter

Pochwały: 1
Kanał Kłodnicki

Budowę kanału rozpoczęto w roku 1792. Miał służyć do transportu surowców pomiędzy Koźlem, Gliwicami i Zabrzem. Ogólnie miał połączyć górniczą część Górnego Śląska z Odrą. Wybudowano go równolegle i w pobliżu rzeki Kłodnicy, która płynie z okolic Katowic i wpływa w Koźlu do Odry. Kanał udostępniono po kilkunastu latach budowy, później zmodernizowano go poprzez zastąpienie drewnianych śluz większymi murowanymi i pogłębienie kanału dla zapewnienia ruchu barek większego tonażu.

Temat kanału był już dawno temu częściowo poruszany na forum, ale dotyczył głównie spływu kajakowego w okolicach Pławniowic. Nawiążę do tego tematu w dalszej części, jednak tutaj chcę pokazać dawny Klodnitzkanal - w miarę możliwości - krok po kroku. Zdaję sobie sprawę, że najlepszy okres do zwiedzania pozostałości kanału to okres zimowo-wiosenny, jednak jakoś tak wyszło, że większość trasy wpadło mi w obiektyw w okresie pełnej zieleni. Ale to tylko zachęta do wiosennej rewizyty.

Pierwszym charakterystycznym punktem jego biegu będzie oczywiście miejsce, w którym łączy się z rzeką Odrą.
W województwie opolskim, w mieście Kędzierzynie-Koźlu, około 300m na północ od mostu kolejowego na Odrze przy Koźlu można znaleźć mały prawostronny dopływ - to ujście kanału do Odry.

Obrazek

Obrazek

Widok z dzielnicy Koźle-Rogi z lewego brzegu Odry, na przedłużeniu ul. Zacisze.
Za ścianką z profili stalowych, tzw. Larsenów, widoczna jest murowana część końcowa kanału - dawne wrota przeciwpowodziowe.
Na miejscu wygląda to tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj rozpoczyna się Kanał Kłodnicki i biegnie stąd mniej więcej na wschód prostym odcinkiem o długości prawie 3 km w stronę Kędzierzyna.

Kilkadziesiąt metrów za wrotami znajdziemy pierwszą istotna budowlę w ciągu kanału - śluzę.

Obrazek

Śluza I

Pierwsza z dawnych osiemnastu śluz kanału. Ta jeszcze istnieje - niby cała, ale popada stopniowo w ruinę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

przy południowej ścianie śluzy stoi dawny dom śluzowego - takie budynki znajdowały się przy każdej śluzie i sporo z nich zachowało się do dnia dzisiejszego

Obrazek

Obrazek

widoczne zniszczenia w dolnej części ścian

Obrazek

Obrazek

wnęki wrót w początkowej części śluzy mają charakterystyczny łukowaty kształt

Obrazek

Dalej na kanale biegnącym w prostej linii równolegle do ul. Żeglarskiej znajduje się pierwszy z mostów na kanale - widać stąd pierwszą śluzę.

Obrazek

Most znajduje się w ciągu ul. Pocztowej, w sąsiedztwie przepięknych kamienic w Koźlu-Porcie.

Patrząc z mostu w drugą stronę można dostrzec przecinający kanał pod kątem pierwszy most kolejowy, po którym biegną tory z Kędzierzyna do Racławic Śląskich.

Obrazek

i widok z niego w kierunku pierwszego mostu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Około 750 m dalej kanał w prostej linii, biegnąc wzdłuż ul. Szymanowskiego, przebiega pod mostem drogowym w ciągu ul. Kłodnickiej w części miasta Kłodnica.

Stąd widok na most kolejowy:

Obrazek

Obrazek

Po drugiej stronie mostu widać już kolejną śluzę kanału...

Post Napisane: 22 cze 2017, o 15:25 
Muszkieter

Śluza II

Dzielnica Kłodnica. Druga śluza to najlepiej zachowana śluza Kanału Kłodnickiego. Stan niby podobny do pierwszej, jednak po dokładnych oględzinach widać, że aż tak się jeszcze nie sypie.

Obrazek

Obrazek

tuż przy śluzie stoi również zamieszkany dawny dom śluzowego

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W prostej linii kanał biegnie wzdłuż ul. Jagiellońskiej do mostu drogowego z Kłodnicy do Żabieńca

Obrazek

Z tego mostu, w ciągu ul. Krasickiego, widać znajdującą się pół kilometra wcześniej śluzę, most drogowy w Kłodnicy i nawet wcześniejszy kolejowy

Obrazek

Obrazek

Wzdłuż całego kanału dawniej istniały ścieżki, po których na początku maszerowali ludzie ciągnąc linami barki po kanale. Później zatrudniono do tego celu konie, które zastąpiono ostatecznie holownikami. Ślady tech ścieżek widoczne są po części do dziś, w międzyczasie odcinkami przekształcone na promenady, gdzie indziej na drogi polne lub utwardzone. Urokliwa aleja starych drzew istnieje za mostem, na końcu pierwszej prostki, pod Żabieńcem...

Post Napisane: 22 cze 2017, o 15:28 
Muszkieter

Za mostem widać ostatni odcinek, na którym kanał od ujścia do Odry biegnie w linii prostej.

Obrazek

po lewej stronie aleja

Obrazek

przebiega już po łuku, tutaj kończy się prosty odcinek kanału

Obrazek

Kanał kieruje się łukiem na południe, gdzie zbliża się do swojej "matki" - Kłodnicy, która płynie w tym obszarze z południowej strony kanału.
Oczywiście istnieją miejsca, gdzie rzeka i kanał łączą się lub krzyżują. Pierwsze takie miejsce znajdowało się w pobliżu.

Kawałek dalej kanał za małym laskiem znów łukiem kierował się na wschód.
Dawniej nie łączył się w tym miejscu z Kłodnicą, jedynie stykał się z jej odnogą - młynówką.
Obecnie, chyba po budowie obwodnicy, zmieniono bieg rzeki i jej dawnym korytem puszczono obwodnicę, na odcinku pomiędzy trzema ogródkami działkowymi, a samą Kłodnicę puszczono dawnym korytem kanału - prosty odcinek na wschód aż do niebieskiej kładki. Są to okolice ronda przy grupie hipermarketów.

Obrazek

Kłodnica w tym miejscu rozdziela się na trzy części.

Obrazek

- w prawo, spada w dół zasilając opisany wcześniej odcinek kanału
- prosto, spada jako kontynuacja rzeki w kierunku ujścia do Odry
- w lewo, na tym samym poziomie do dawnej drugiej młynówki, zasilającej młyn na Pogorzelcu (istniejący do dziś przy samej obwodnicy)

Kłodnica w korycie dawnego kanału:

Obrazek

dociera do niebieskiej kładki ułożonej pod kątem

Obrazek

to tutaj dawniej łączył się kanał z rzeką (prawdopodobnie oddzielony wrotami) po czym kierował się na zdjęciu na wprost na dzisiejszą obwodnicę - Aleję Armii Krajowej.

Obrazek

Za kładką Kłodnica biegnie dalej starym korytem pod most kolejowy przy dworcu Kędzierzyn.

Obrazek

Za dworcem były i są dwa mosty kolejowe - pierwszy przez kanał i drugi przez rzekę. Tym pierwszym mostem pociągnięto obwodnicę zasypując kanał, a sama dwupasmowa droga zwęża się tutaj, aby przecisnąć się pod dawnym mostem nad kanałem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pod mostem widoczne elementy związane z kanałem - po obu stronach drogi na ścianach widoczne obręcze służące dawniej do przeciągania lin holowniczych

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Za mostem kolejowym obwodnica wskazuje ślad dawnego kanału jeszcze na odcinku ok. 1,5 km...

Post Napisane: 22 cze 2017, o 15:32 
Muszkieter

Śluza III

Niestety nieistniejąca.

Podążając dalej na północny-wschód obwodnicą nawet nie sposób zauważyć jakiegokolwiek śladu po trzeciej śluzie, która znajdowała się tutaj pod asfaltem, w miejscu, gdzie Kłodnica zbliżała się do kanału. Śluza znajdowała się na wysokości końca stadionu i ledwo widocznego za barierami dźwiękochronnymi budynku - prawdopodobnie ten budynek to dawny dom śluzowego i dojazd do niego możliwy jest tylko od ul. Bałtyckiej. Być może obecny dom powstał tylko w miejscu domku śluzowego, ale tego nie mogę potwierdzić. Napotkana właścicielka domu, którą serdecznie pozdrawiam, doskonale pamięta dzieciństwo spędzone przy śluzie (jeśli czyta ten post proszę o kontakt na forum, bo podany e-mail zapisałem w ogóle błędnie - tak rzadko go używam).

I niestety - tego obiektu na zdjęciach nawet nie ma jak pokazać.

Obrazek

Mniej więcej tutaj istniała dawniej śluza nr 3

Obrazek

widok z przeciwnej strony - za barierami stoi wspomniany domek

Obrazek

Za śluzą istniało spore rozlewisko kanału, które znajdowało się za gazownią przy ul. Grunwaldzkiej (również obecną) - dziś teren porośnięty w większości drzewami.
Również w ciągu tej ulicy znajdował się most nad kanałem (obecnie pod Rondem Grunwaldzkim) i dalej kolejny nad Kłodnicą - prowadzące z Kędzierzyna do Kuźniczki.

Za mostem (rondem) ślad kanału prowadzi dalej pod drogą do wysokości ul. Północnej oraz ul. Grabowej

Obrazek

dalej droga kieruje się ostrym zakrętem na południe, a przy północnej krawędzi drogi można już zauważyć zadrzewiony teren, w którym kryje się dawne koryto kanału.

Obrazek

Obrazek

tutaj nad Kłodnicą poprowadzono rurociąg gazowy, a pod kanałem jest on pewnie zakopany, więc można przejść przez środek koryta

Obrazek

Obrazek

a wypełnione wodą koryto istnieje tylko na małym odcinku, w obszarze, gdzie rzeka znów zbliża się do kanału, zanim łukiem skieruje się bardziej na północ, do wyjątkowej atrakcji - syfonu pod Kanałem Gliwickim.

Ślad dawnego Kanału Kłodnickiego, wyraźnie oznaczony drzewami, ciągnie się jeszcze mniej więcej na wschód aż do nasypu obecnego Kanału Gliwickiego - kanału, który powstał w latach 1935-39 jako unowocześniona wersja starego kanału.

Obrazek

W tym miejscu - ok. 150 m od Syfonu Kłodnickiego znajduje się punkt, w którym trasy staruszka - Kanału Kłodnickiego i jego następcy - Kanału Gliwickiego przecinają się.

Od tego miejsca aż do Gliwic trasy obu kanałów będą się wzajemnie przeplatać albo pokrywać...

Post Napisane: 22 cze 2017, o 15:34 
Muszkieter

Śluza IV

Lenartowice.

Kanał kłodnicki przestał funkcjonować jakieś 80 lat temu, kiedy na sporym odcinku zastąpił go nowy, szerszy kanał.

Tutaj, na wysokości syfonu, którym rzeka Kłodnica przepływa pod nowym kanałem widać za jego drugim wałem dawny domek śluzowego czwartej śluzy starego kanału.

Obrazek

Obrazek

Dawny ślad starego kanału przecina tutaj Kanał Gliwicki i dociera do nieistniejącej śluzy nr 4. Czy została ona zasypana, czy rozebrana? Mieszkanka dawnego domu śluzowego tego nie wiedziała, a dostępne informacje niczego jednoznacznie nie potwierdzają. W każdym razie domek stoi, ładnie utrzymany, a za północnym wałem nowego kanału wyraźnie rzuca się w oczy ślad staruszka. Bez śluzy niestety.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dawny most.

Jakieś 150-200 m od dawnej śluzy, na przedłużeniu ul. Nałkowskiej (patrząc od centrum Lenartowic) znajdował się kiedyś most nad starym kanałem - prowadziła tędy droga z Lenartowic do Starego Koźla. Obecnie można się natknąć jedynie na jego przyczółki

- widok od Lenartowic w kierunku nowego kanału:

Obrazek

- widok w korycie starego kanału:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ciekawe, kiedy most został zniszczony/rozebrany ponieważ za nim ciągnie się nasyp, na którym biegła wyraźnie zaznaczona słupkami granitowymi droga skręcająca w lewo, a po kilkudziesięciu metrach w prawo wprost na początek (również nieistniejącego już) mostu nad Kanałem Gliwickim, którego przyczółki widać jeszcze na przedłużeniu Alei Jana Pawła II. Kiedy ten uległ zniszczeniu to już kolejna zagadka.

W każdym razie ślad starego kanału ciągnie się równolegle do nowego pod Lenartowicami, gdzie był dawniej odcinek łączący go z Kłodnicą, a sam kanał, zakręcając 90 stopni kierował się w stronę kolejnej śluzy. Obecnie trasę kanału przecina droga z Nowej Wsi - ul. Nowowiejska.

Obrazek

Tutaj nowy kanał oddala się nieco od starego i chociaż oba ciągną się równolegle do siebie w kierunku północno-wschodnim, na dość długim odcinku ich trasy nie spotkają się...

Post Napisane: 22 cze 2017, o 15:37 
Muszkieter

Po drugiej stronie ul. Nowowiejskiej rzuca się w oczy wypełniony pomarańczowo-brunatną wodą odcinek starego kanału.

Obrazek

Omija łukiem ogródki działkowe, a dalej jest zasypany.

Obrazek

W tym miejscu pozostawiono tylko dawną odnogę kanału, która przepływa pod mostkiem i swoimi meandrami wyznacza południową granicę terenu ogródków działkowych aż do dawnej Miedarskiej Huty.

Obrazek

Obrazek

Odnoga ta płynęła obok zakładu opisanego w tym poście.
Za zakładem odnoga łączyła się z powrotem z kanałem.

Śluza V

Zasypany odcinek kanału znajduje się dziś na terenie ogródków i wszystkie ogródki po północnej stronie głównej alejki znajdują się w korycie kanału.

Przed śluzą parking. Widok z mostka nad odnogą kanału:

Obrazek

W tej kępie drzew za śmietnikiem znajdują się pozostałości piątej śluzy.

Obrazek

obok oczywiście dawny domek śluzowego

Obrazek

W zaroślach czają się mury śluzy, która jest zasypana, a w początkowej części nakryta betonową płytą

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ze śluzy pozostała właściwie tylko jedna ściana oraz trochę więcej za śmietnikiem. Obecnie spod roślin niewiele widać

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szkoda, że posiadając na swoim terenie taki zabytek działkowicze nie oczyszczą i nie wyeksponują przynajmniej jego pozostałości - dodatkowo zlokalizowanie tam śmietnika zasłaniającego najlepiej zachowaną część śluzy skazuje ją na zapomnienie.

Aleja wzdłuż zasypanego kanału prowadzi ok. 300 metrów prosto do miejsca, gdzie znów zbliżał się on do Kłodnicy - jest tutaj drugi parking, dalej kanał załamywał się pod lekkim kątem i biegł kolejne 300 m na wschód, gdzie łączył się ze wspomnianą odnogą. Jest tutaj wielki, pięknie utrzymany ogródek pomiędzy dwoma dawnymi wałami kanału.

Obrazek

Obrazek

Dalej teren kanału jest niewykorzystany. Stąd (Miedary) ślad kanału jest doskonale widoczny na odcinku kilku kilometrów pomiędzy drogą do Sławięcic a rzeką Kłodnicą...

Post Napisane: 22 cze 2017, o 15:39 
Muszkieter

Podmokły ślad kanału ciągnie się pośrodku nadrzecznych łąk wzdłuż ul. Przyjaźni.

Obrazek

Kolejny mostek nad kanałem znajduje się na ul. Ludowej w Miedarach

Obrazek

Obrazek

a za mostkiem dalej w kierunku Blachowni

Obrazek

Obrazek

Obrazek

gdzie przed Blachownią skręca na wschód tak jak droga i rzeka.

Obrazek

Śluza VI

Na wysokości ostrego zakrętu ul. Przyjaźni można trafić na szóstą śluzę kanału - obecnie częściowo zasypaną śmieciami i częściowo zniszczoną

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

tuż obok przynależny domek śluzowego - ci to mieli blisko do pracy

Obrazek

od jakiegoś czasu popadał w ruinę, obecnie spalony

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A jakby tak urządzić w tym miejscu muzeum kanału?

Dalszy bieg kanału prowadził za papiernią/walcownią w której odnoga kanału również była wykorzystywana.

Obrazek

docierając do dawnego mostu w obecnej ul. Stara Śluza - sama nazwa mogłaby być kierunkowskazem do wspomnianego muzeum.

Spokojne to miejsce - nawet krowy zwykły się tu byczyć :)

Obrazek

Tutaj kanał łączył się dawniej z Kłodnicą, która dwoma korytami ciągnęła się przy kanale w kierunku Sławięcic...

Post Napisane: 22 cze 2017, o 15:40 
Muszkieter

Za Blachownią do kanału zbliża się nowy Kanał Gliwicki ciągnąc się równolegle do niego przez ok. 1 km.

Stary kanał przechodzi tutaj przez las

Obrazek

Obrazek

Obrazek

by za zakładami przy ul. Strzeleckiej połączyć się od północy z Kanałem Gliwickim. To dopiero od tego miejsca nowy kanał puszczony jest śladem starego i większość jego trasy została wchłonięta przez szersze koryto Kanału Gliwickiego. Tutaj stare koryto znajduje się w nowym na odcinku kilkuset metrów.

Do odcinka znajdującego się w lesie powoli sączy się woda z większego kanału

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.

Post Napisane: 22 cze 2017, o 18:20 
Muszkieter

Kanał Gliwicki ze względu na większą szerokość dużo łagodniej pokonuje łuki. Śladem Kanału Kłodnickiego biegnie ok. pół kilometra aż do końca terenu zakładu, gdzie za południowym wałem widoczne jest długie na ok. 300 m wypełnione wodą koryto starego kanału. Kanał otoczony drzewami.

Obrazek

Przed samymi Sławięcicami ślad starego kanału w połowie ul. Daszyńskiego łączy się z nowym, szerszym kanałem. Wyżej pokazany zalany odcinek znajduje się po drugiej stronie wśród drzew:

Obrazek

Była tutaj nawet odnoga do sławięcickiej huty - w miejscu zrobienia powyższego zdjęcia.

Śluza VII

Sławięcice.

Tuż przed starym budynkiem przemysłowym na północnym brzegu obecnego kanału widać murowane nabrzeże

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie znalazłem żadnego potwierdzenia, jestem jednak przekonany, że to jedna ze ścian siódmej śluzy, ponieważ stary kanał został na odcinku przyległym do pałacowego parku po prostu poszerzony i stara ściana niczym nie wadziła w funkcjonowaniu nowej drogi wodnej. Prawdopodobnie z prawej strony została ściana nieco przebudowana/skrócona.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

150 m za śluzą znajdował się most. Brama parku sławięcickiego pałacu prowadzi obecnie na nowszy most w ciągu ul. Wróblewskiego, ale dawniej w tym samym miejscu był most nad starym kanałem, z tym, że ul. Kocha prowadziła wtedy mniej więcej na środek obecnego kanału.

Obrazek

Kanał Kłodnicki graniczył z parkiem pałacowym, wzdłuż którego do dzisiaj prowadzi prosta aleja między mostami.

Obrazek

Kanał znajdował się pod lewą połową obecnego, biegnąc wzdłuż ul. Kocha do głównego mostu drogowego na ul. Sławięcickiej.
Stąd kierował się dalej w linii prostej (dziś jego ślad znajduje się w widocznym lasku), kiedy nowe koryto kanału zaczyna tutaj lekko zakręcać w prawo do Śluzy Sławięcice.
Tutaj też istniał kiedyś krótszy most.

Obrazek

Post Napisane: 22 cze 2017, o 19:05 
Muszkieter

Na trasie od Sławięcic przez Ujazd do Niezdrowic stary kanał biegł w prostych odcinkach z dwoma załamaniami.
Odcinek koryta z pierwszym załamianiem znajduje się w połowie drogi do Ujazdu, gdzie istnieje również połączenie z Kłodnicą - istniejące i dawniej.

Obrazek

Śluza VIII

Ujazd.

Nie ma niestety śladu po ósmej śluzie - ani po domku śluzowego, który znalazł się pod wałem nowego kanału (zapomniałem wspomnieć - domku nie ma już też przy śluzie nr 7)
To znaczy wiadomo, w którym miejscu śluza się znajdowała, ale jest tu tylko wysoka trawa i drzewa. Jest to miejsce na wysokości ul. Piaskowej.
Tutaj kończy się koryto i teren, gdzie mieściła się śluza jest zasypany - czy pod ziemią jeszcze coś się zachowało?

Obrazek

Za śluzą widoczne zagłębienie bez wody ciągnie się aż do nasypu nowego mostu. przed drugim załamaniem kanału.

Droga ze Sławięcic do Ujazdu przechodziła kiedyś przez most nad kanałem w innym miejscu niż obecnie. Przechodziła przez teren obecnego zakładu, a ślady starego mostu - północny przyczółek - znajduje się tam do dziś.

Obrazek

Obrazek

Podczas budowy nowego kanału, wybudowano nowy most na ul. Chrobrego pomiędzy starym mostem a śluzą i poprowadzono do niego wysoki nasyp.
W miejscu dawnego załamania koryta powstał ślepy odcinek, który służy dziś jako marina.

Obrazek

Stąd ciągnął się prosty odcinek do Niezdrowic, gdzie po drodze istniało połączenie z Kłodnicą (istniej też obecnie). Nowy kanał biegnie tutaj idealnie śladem starego aż do Rudzińca.

Post Napisane: 22 cze 2017, o 19:26 
Muszkieter

Kolejnym punktem na trasie kanału, którego śladów można poszukiwać jest most łączący Niezdrowice z Ujazdem.

Przy wjeździe do Niezdrowic z Rudzińca, droga łukiem w prawo prowadziła na most nad kanałem

Obrazek

i dalej od wschodu do Ujazdu. Podczas budowy nowego kanału ten most rozebrano i powstał nowy - ok. 550 m na zachód.

Po starym moście widoczny jest jedynie niewielki, kilkunastometrowy nasyp na łąkach od strony Ujazdu, którym prowadziła droga przez jeszcze jeden most na Kłodnicy.

Obrazek

Można się tam natknąć na dosłownie kilka kamieni, które mogły mieć coś wspólnego z nieistniejącymi mostkami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj kończy się bieg kanału w obecnym woj. opolskim, za Niezdrowicami zaczyna się woj. śląskie.

Post Napisane: 22 cze 2017, o 20:14 
Muszkieter

Jesteśmy na terenie woj. śląskiego.

Przed Rudzińcem istnieje w lesie, nieopodal kanału, folwark - dawny Vorwerk Kieshof.
Tutaj też istniał most na starym kanale, zastąpiony później kolejnym mostem na nowym kanale, którego też już nie ma. Widok na podjazd z folwarku do mostu

Obrazek

Śluza IX

Przed Rudzińcem znajdowała się kiedyś śluza nr 9. To kolejna po nr 7 śluza wchłonięta przez nowy kanał - tzn. znalazła się w korycie Kanału Gliwickiego. Ale po tej nie ma żadnego śladu.
Lokalizację może wskazywać zachowany dawny dom śluzowego.

Obrazek

gdzieś w tym miejscu istniała dawna śluza

Obrazek

W Rudzińcu były dwa mosty przez kanał - pierwszy znajdował się niedaleko śluzy, tuż przy obecnym moście drogowym na ul. Gliwickiej i prowadził wprost do znajdujących się tam zakładów.

Nowy most powstał kilka metrów na wschód, omijając teren zakładu. Zastąpił on też drugi most, którym prowadziła droga do Łan, a znajdował się ok. 400 m na wschód od pierwszego.

W prawo droga prowadzi do Łan - ul. Kanałowa

Obrazek

jest tutaj zachowany most na Kłodnicy

Obrazek

z którego dalej prowadziła droga przez kanał

Obrazek

wychodziła gdzieś tutaj (trochę bardziej na lewo niż pokazano na zdjęciu)

Obrazek

Śluza X

Dalej za lekkim łukiem stoi nowa Śluza Rudziniec. jakieś 200-300 m na wschód od niej znajdowała się dawna śluza nr 10.
Obecnie nie istnieje. W przeciwieństwie do przynależnego domku śluzowego nie znalazła się jednak w obrębie koryta, ale została zasypana/rozebrana na północnym brzegu obecnego kanału, który w prostej linii wybudowano równolegle do starego.

Ślad starego koryta ciągnie się w zalesionym pasie wzdłuż kanału aż pod autostradę w Pławniowicach.
Nie wiem, czy czasem podczas budowy k. Gliwickiego starego koryta nie zwężono. Odcinek nie został spenetrowany. Jeszcze. A może ktoś był i wie?

Na tym odcinku znajdował się jeszcze w połowie drogi most, później powstał tu nowy na nowym kanale - obecnie nie istnieje. Też tego miejsca nie odwiedziłem.

Temat tego fragmentu wymaga uzupełnienia.

Post Napisane: 22 cze 2017, o 21:04 
Muszkieter

Śluza XI

Prosty odcinek od poprzedniej śluzy kończył się na śluzie nr 11 przed Pławniowicami.
Tuż za śluzą było wielkie rozlewisko, pewnie miejsce oczekiwania dla barek.

Obrazek

Kiedy budowano nowy kanał w miejscu rozlewiska powstało połączenie z Kłodnicą istniejące do dziś - znajduje się tam mała elektrownia wodna.

Ocalał domek śluzowego, a ogrodzony ogródek przed nim to miejsce, gdzie znajdowała się śluza.

Obrazek

widok ze śluzy na zaporę/elektrownię wodną

Obrazek

Koniecznie trzeba tu zawitać wczesną wiosną.

Nowy kanał poprowadzono tak, że większość starego na terenie Pławniowic znalazła się po jego południowej stronie i jedynie dwa odcinki pokrywają się.

Pierwszy pokrywający się fragment zaczyna się za śluzą, przebiega pod wybudowaną tam autostradą i kawałek za nią widoczne jest połączenie pod kątem obu kanałów

Obrazek

W tym miejscu należałoby zintegrować wspomniany na początku stary temat o spływie kanałem.

Stare, wypełnione wodą koryto ciągnie się przez zalesiony teren za cmentarzem, wzdłuż ul. Leśnej, Gliwickiej i Wodnej

Obrazek

Obrazek

Obrazek

trafiając na nieistniejący już most w ciągu ul. Nad Kanałem, która prowadzi kawałek dalej przez nowy most na większym kanale. Mostek obecnie zasypany istniał tuż przy ogrodzeniu pałacu

Obrazek

gdzie kanał przebiegał przylegając do ogrodzenia terenu pałacowego (na końcu parku jest nawet odcinek wypełniony wodą) wzdłuż ul. Gliwickiej.

Za parkiem trasy kanałów znów na moment się łączą, ale kawałek dalej znów widać stary kanał odbijający pod kątem na południe od nowego

Obrazek

Obrazek

Tutaj po 300 metrach znajduje się ledwo trzymający się mostek na przedłużeniu ul. Prostej - wprost nie można uwierzyć, że jeździ tędy sprzęt rolniczy i samochody - nawet chodząc po nim płyty wydają nieprzyjemne odgłosy

Obrazek

Obrazek

z niego widok w kierunku połączenia z nowym kanałem

Obrazek

Obrazek

widok w drugą stronę - na wschód

Obrazek

W miejscowości jest jeszcze jedna śluza...

Post Napisane: 22 cze 2017, o 21:20 
Muszkieter

Śluza XII

Pławniowice.

Na końcu miejscowości, na wysokości, gdzie kończy się Zalew Pławniowicki, stoi przy polnej drodze do Taciszowa mały domek, w którym dawniej mieszkał śluzowy. W pobliżu, między drzewami znajduje się w dużym stopniu zachowana śluza nr 12.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ze śluzy widać domek

Obrazek

za śluzą koryto

Obrazek

dalej już suche ciągnie się prostymi odcinkami w kierunku Taciszowa

Obrazek

widok w drugą stronę - domek i ukryta w lesie śluza

Obrazek

W dalszym biegu nowy kanał zaczyna powoli odsuwać się od starego i przez wiele kilometrów już się nie spotkają.

Post Napisane: 22 cze 2017, o 21:47 
Muszkieter

W dalszym fragmencie kanału jego dawną trasę przecinają obecnie w dwóch miejscach linie kolejowe, a koryto zostało w tych miejscach zasypane. Ciągnie się tu jedynie zarośnięty pas porośnięty drzewami i krzakami.

Obrazek

Śluza XIII

Przed Taciszowem można z głównej drogi dostrzec fragment budynku

Obrazek

to bardzo ładnie utrzymany dawny dom śluzowego przy śluzie nr 13

Obrazek

prowadzi tu też droga od Taciszowa, a wzdłuż niej słabo widoczne pozostałości koryta kanału

Obrazek

W zaroślach przy domku można znaleźć fragment bardzo zniszczonej już śluzy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ślad kanału biegnie w prostej linii przez cały Taciszów, przecinając główną drogę - ul. Gliwicką

Obrazek

z drogi nie można zauważyć żadnego śladu wskazującego na istnienie tutaj kanału.

Po drugiej stronie, za ogrodzeniem, wzdłuż ul. Wąskiej ciągną się ogrody kościelne, a dalej prywatne

Obrazek

Obrazek

Na ostatniej działce przy tej ulicy, pośrodku zasypanego kanału stoi nawet dom. Wygląda na kilkudziesięcioletni. Może przypadkowo, ale stanowi takie symboliczne zakończenie całej opisanej trasy, na której pozostałości kanału są w miarę widoczne. Kanał w dalszym biegu został wchłonięty przez Jezioro Dzierżno Duże, a w dalszej trasie na terenie Gliwic już coraz mniej elementów wskazuje jego przebieg. Oczywiście postaram się prześledzić cały przebieg kanału do końca (zostało jeszcze 5 śluz i sporo mostów) ale to już przy następnym spacerze. A może ktoś już posiada zdjęcia dalszej trasy - zapraszam do uzupełnienia tematu!

Post Napisane: 10 lip 2017, o 20:04 
Muszkieter

Na końcu ul. Wąskiej była odnoga łącząca kanał z Kłodnicą. Dalej na wschód kanał przechodził obok dawnej cegielni w Taciszowie, dalej w prostej linii wzdłuż obecnego południowego brzegu jeziora.

Zanikający południowy odcinek obecnego wysokiego wału jeziora biegnie śladem starego kanału.

Obrazek

Na końcu wału widać wyraźnie biegnący w linii prostej ślad Kanału Kłodnickiego - jedyny chyba ślad na terenie jeziora

Obrazek

Obrazek

kto wie, czy rosnące po obu stronach drzewa nie rosły dawniej na wałach kanału? Widoczny w tle półwysep to pozostałość rozmytej już grobli, która rozdzielała dawniej jezioro na dwie części, prowadząc w rejon mostu przy zakładzie PROTOR, na północnym brzegu jeziora.

Widoczną tu południową linię brzegową jeziora w początkowym odcinku wyznacza dawne koryto Kłodnicy, które przebiegało przez całą długość Dzierżna Dużego:

Obrazek

Widok w drugą stronę - z półwyspu - tędy w prostej linii przechodził stary kanał - między drzewami

Obrazek

Obrazek

przy obecnym brzegu istniał wtedy most prowadzący na łąki.

Na półwyspie znajdowały się dawniej zabudowania z leśniczówką - Merkelgut (nie szukałem pozostałości, być może są sporo pod ziemią) i kolejny most na łąki i do domku śluzowego, który stał niedaleko
Obrazek

Śluza XIV

Nic odkrywczego nie powiem, ale śluza nie istnieje.

Znajdowała się kilkadziesiąt metrów od brzegu, kiedy kanał lekko zakręcał w kierunku Czerwionki (Rotfeld). Oto miejsce po dawnej śluzie i domku śluzowego:

Obrazek

Na drugim brzegu miejscowość Dzierżno.

Obrazek

Przed Czerwionką, jeszcze na terenie obecnego jeziora, kanał przebiegał obok dawnego młynu Gorola (Gorolmühle), do którego prowadził też most na drodze od Ligoty Łabędzkiej.

Obrazek

Kawałek za nim było miejsce, gdzie trasy Kłodnicy i kanału krzyżowały się, a koryto Kłodnicy pokrywa się tam na sporym odcinku z północną linią brzegową jeziora.

Przed Czerwionką kanał łukiem kierował się do Łabęd i na sporym odcinku koryto nowego Kanału Gliwickiego poprowadzono w miejscu starego.

(zachęcam do dalszego spaceru)

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Inne » Inne - Opolskie