Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Archeo » Archeo - Śląskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 28 lis 2010, o 21:52 

Pochwały: 1
Imię: Karolina
Na wyróżniającym się w okolicy wzniesieniu, zwanym Górą Grodzisko, zielonej kępce drzew, wznoszącej się wśród jaworznickich pól, znajduje się osada obronna, przypisywana ludności zaliczanej do grupy tzw. kultury łużyckiej.
Przypuszczalnie była ona użytkowane drugi raz, w okresie wczesnego średniowiecza.

Grodzisko jest bardzo trudne do zauważenia. Bystre oko wypatrzy jednak nagłe pojawienie się wśród sosnowego lasu, porastającego wzgórze w całości, liściastych drzew i krzewów. Pokrywają one bujnie jedynie wały dawnego grodu.
Dzięki nim grodzisko jest doskonale widoczne na zdjęciach lotniczych.
Wyróżnik roślinny triumfuje szczególnie jesienią i zimą, gdy liście wybarwiają się i opadają.
Po dokładniejszym przyjrzeniu się zauważyć można także niewysoki wał, zniwelowany przez czas, otaczający majdan. Obecność stromizny, znajdującej się po stronie zachodniej, nie budzi wątpliwośći.

Grodzisko składa się z kolistego, obszernego majdanu (około 100 metrów średnicy!), zajmującego kulminację wzniesienia oraz z kamiennych wałów. Jeden z nich otacza majdan regularnym pierścieniem.
Od łatwiej dostępnej, wschodniej strony, budowniczy osady obronnej dołożyli jeszcze dodatkowy wał, w odległości około dziesięciu metrów od poprzedniego, ledwie rysujący się dziś wśród roślinności.

Więcej informacji (dość wiarygodnych) na http://www.it-jura.pl/pl/grody.php?go=jaworzno

Załączniki:
Ścieżka na grodzisko.jpg
Ścieżka na grodzisko.jpg [ 52.56 KiB | Przeglądane 4127 razy ]
Brzeg urwiska.jpg
Brzeg urwiska.jpg [ 97.47 KiB | Przeglądane 4127 razy ]
Brzeg urwiska (1).jpg
Brzeg urwiska (1).jpg [ 92.08 KiB | Przeglądane 4127 razy ]
Brzeg urwiska (2).jpg
Brzeg urwiska (2).jpg [ 106.24 KiB | Przeglądane 4127 razy ]
Brzeg urwiska (3).jpg
Brzeg urwiska (3).jpg [ 119.54 KiB | Przeglądane 4127 razy ]
Brzeg urwiska (4).jpg
Brzeg urwiska (4).jpg [ 87.62 KiB | Przeglądane 4127 razy ]
Zarys wałów.jpg
Zarys wałów.jpg [ 63.38 KiB | Przeglądane 4127 razy ]
Drzewo rosnące na wale grodu.jpg
Drzewo rosnące na wale grodu.jpg [ 118.88 KiB | Przeglądane 4127 razy ]
Sosny.jpg
Sosny.jpg [ 111.99 KiB | Przeglądane 4127 razy ]

Post Napisane: 28 lis 2010, o 22:04 

Pozwolę sobie zamieścić zdjęcie lotnicze Góry Grodzisko, w celach mocno niekomercyjnych.
Na zdjęciu z przestworzy wszystko staje się jasne.
Nikt już nie zaprzeczy, że wciskam na Forum jakieś głupoty, a na miejscu okazuje się, że śladu fortyfikacji nie ma. :rotfl3:

Załączniki:
Grodzisko w Jaworznie z lotu ptaka.jpg
Grodzisko w Jaworznie z lotu ptaka.jpg [ 103.75 KiB | Przeglądane 4125 razy ]

Ostatnio edytowano 29 lis 2010, o 16:49 przez szkieletek, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 7 sty 2011, o 14:22 

Imię: zbuntowany
kiedys obila mi sie o uszy historia, ktora mowila o tym, ze w Jaworznie na Grodzisku byl nieduzy drewniano-kamienny zamek (czy raczej niewielka stanica rycerska), kompletnie zniszczony podczas potopu szwedzkiego, a pozniej opuszczony. czy sa jakies fachowe zrodla dowodzace prawdziwosci tej historii?

Post Napisane: 7 sty 2011, o 16:19 

Imię: Robert
buntownik22 napisał(a):
czy sa jakies fachowe zrodla dowodzace prawdziwosci tej historii?

Polecam przejść się do Biblioteki Miejskiej w Jaworznie i poszukać książek o Jaworznie, było tam wspominane, o badaniach archeologicznych na wzgórzu i tym domniemanym zamku lub strażnicy.
"Wakacjuje" się teraz na Pomorzu i nie mam jak zerknąć do mojej biblioteczki, gdzie o tym było pisane.
Publikacje o historii miasta są w części dla dorosłych; dla dzieci i w czytelni.

Post Napisane: 13 sty 2011, o 00:16 

Imię: Robert
W monografii "Ziemia Chrzanowska i Jaworzno" 1969 rok o Grodzisku
....
"Jaworzno
Na górze Grodzisko, w pobliżu średniowiecznego zamku, zachowane są ślady obwałowań w postaci okrągłych wałów wysokich do 1m. Badania powierzchniowe nie wykryły osadnictwa średniowiecznego. Obiekt znany był A.H. Kirkorowi, W. Demetrykiewiczowi i W. Antoniewiczowi *. Zdaniem G. Leńczyka mogą to być również szańce szwedzkie, kształtem podobne do okopów z Czatkowic"

*W.Antoniewicz "Archeologia Polski" Warszawa 1929.

Post Napisane: 15 sty 2011, o 06:54 

czyli wynika z tego ze sredniowieczny zamek tam jednak byl, tyle ze nie bylo wokol niego zadnej osady? tzn ze zamek stanal dokladnie w miejscu dawnego grodu, i pozostalosci osadnictwa nie sa sredniowieczne tylko o wiele starsze?

Post Napisane: 15 sty 2011, o 13:17 

Dokładnie tak! Brawo!
Tak się działo bardzo często! Jest wiele przykładów twierdz, gdzie na miejscu osady z epoki kamienia pomieszkiwała ludność tzw. "kultury łużyckiej", wznosząc obwałowania, które we wczesnym średniowieczu naprawiano i wzmacniano, budując wewnątrz zameczek, zwykle drewniany, a w późnym średniowieczu murowany.

Takie były losy chociażby Wawelu, albo zamku w Będzinie.
Wybitnie obronne miejsce wpadało po prostu w oko nie tylko ludności średniowiecznej.
A Góra Grodzisko jest najbardziej dogodnym wzniesieniem w okolicy. Nie ma się czemu dziwić, że była tak chętnie zamieszkiwana :-)

A kwestia osady pozostaje nierozwiązana. Grody tego typu były wykorzystywane zazwyczaj jedynie w razie zagrożenia albo zimą. Nie pisze tu w tym momencie oczywiście o podgrodziach lub osadach położonych tuż przy wałach.

W okresie wegetacji roślin ludność zamieszkiwała w tzw. osadach otwartych, położonych na polach, dalej lub bliżej macierzystej warowni. Jeśli podczas łażenia wczesną wiosną po zaoranych polach natrafisz na miejsce, gdzie w ziemi wypatrzeć można skorupki, to będzie to własnie to. Jestem przekonana, że takich dawnych osad wokół Góry Grodzisko jest cała masa, a takie łażenie po polach ich odszukiwanie za pomocą ceramiki, ujawniającej się na powierzchni pól, nazywa się w archeologii "badaniem powierzchniowym". Jest to bardzo sympatyczna, niedestrukcyjna metoda, dzięki której każdy może zostać odkrywcą. Przydają się do niej jednak gumowce. :-D

Pozdrawiam!

Ostatnio edytowano 15 sty 2011, o 19:17 przez szkieletek, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 15 sty 2011, o 17:33 

a to dlaczego skoro to takie wybitnie super miejsce najlepsze w calej okolicy po potopie szwedzkim calkowicie o nim zapomniano? i tak malo jest wzmianek (o ile w ogole sa) o tym zamku w jakis kronikach czy innych zrodlach historycznych?

Post Napisane: 15 sty 2011, o 17:39 

i dlaczego skoro w jaworznie istnial juz zamek to jaworzno nie rozwinelo sie tak jak kazde normalne miasto wokol zamku? dlaczego kosciol i rynek byl zlokalizowany w dzisiejszym centrum jaworzna - jak wiemy dosc spory kawalek od grodziska?

Post Napisane: 15 sty 2011, o 19:07 
Dziki Gon

Imię: Dawid
buntownik22 napisał(a):
i dlaczego skoro w jaworznie istnial juz zamek to jaworzno nie rozwinelo sie tak jak kazde normalne miasto wokol zamku? dlaczego kosciol i rynek byl zlokalizowany w dzisiejszym centrum jaworzna - jak wiemy dosc spory kawalek od grodziska?

Spróbuję Ci wytlumaczyć.
Zamek, o którym wspominasz, na pewno nie był taki, jaki znasz np. z Krakowa. Jak wiadomo, miejsce to było zamieszkiwane w dwóch okresach historycznych - w czasie trwania wczesnej epoki żelaza (kultura łużycka) i we wczesnym średniowieczu (VI wiek). "Zamek" to częste określenie miejsc, na których znajdował się niegdyś gród, w obrębie którego budowano zabudowania mieszkalne, gospodarcze i militarne. Do tych ostatnich można zaliczyć wieżę obronną, z której obserwowano najbliższą okolicę i w razie ataku nieprzyjaznych wojsk, prowadzono różne zabiegi mające na celu uszczuplenie szeregów wroga. Wieża taka była najczęściej drewniana.
Pytasz, dlaczego mieszkańcy przenieśli się z całym grodem gdzie indziej. Po pierwsze: nie wiadomo, czy na obecnej Górze Grodzisko mieszkali późniejsi założyciele Jaworzna (przynajmniej nie spotkałem się z taką informacją), a po drugie, zdarzało się, że nową osadę, a w konsekwencji miasto, zakładano w większej odległości od macierzystego grodu. Z różnych powodów tak się działo. A to gród się spalił, a to wody mało, a to ludzi już za dużo i się nie mieszczą, a to do najbliższego "Monopolowego" za daleko :) No i przenosili się... Jako przykład podam Olkusz, który początkowo znajdował się w sporej odległości od dzisiejszego miasta.

Post Napisane: 16 sty 2011, o 19:25 

wiec to nie byl zamek a jedynie cos w stylu wiezy obserwacyjnej? taki sredniowieczny system wczesnego ostrzegania o zagrozeniu? to wiele tlumaczy... dzieki za wyjasnienia.

a moze orientujecie sie tez czy to prawda, ze jaworzno bylo w sredniozieczu nie tyle wsią, co bardziej osada gornikow? tzn ze w jaworznie nie uprawiano pol na taka skale jak mialo to miejsce w "zwyklych" wsiach, a wieksza czesc mieszkancow jaworzna nie byla chlopami, tylko wolnymi ludzmi trudniocymi sie wydobywaniem olowiu, srebra, a przez krotki okres nawet zlota? i z tego wlasnie powodu (jak i bliskosci krakowa) jaworzno bylo swoistym oczkiem w glowie krola? jelen podobno byl regionalnym centrum drwali, flisakow i polowan...

Post Napisane: 16 sty 2011, o 19:39 

Akurat na ten temat nie posiadamy żadnych konkretnych informacji, ale jest to całkiem prawdopodobne. Ośrodki hutnicze istniały w średniowieczu w okolicach Olkusza, kilka lat temu odkryto je także w Łośniu, dzielnicy Dąbrowy Górniczej, a całkiem niedawno okazało się, że i w Sosnowcu - Zagórzu znajdowała się podobna, prężnie działająca osada.

Diabeł tkwi w tym, iż Jaworzno położone jest na terenie występowania dokładnie takich samych triasowych skał kruszconośnych, co pozostałe wymienione przeze mnie miejsca.

Post Napisane: 17 sie 2013, o 00:01 
Bratnia dusza

Imię: Longin
Lecąc na spotkanie ze szkieletkiem i Dzikim Gonem , po drodze w ramach luzu zrobiłem parę fotek z lotu Lonka .
Doskonale widoczny liściasty drzewostan na wałach grodziska . Zresztą , mam nadzieję , że szkieletek sam to wykropkuje .
Załącznik:
IMG_0639 - Kopia.JPG
IMG_0639 - Kopia.JPG [ 194.78 KiB | Przeglądane 2608 razy ]

Załącznik:
IMG_0642 - Kopia.JPG
IMG_0642 - Kopia.JPG [ 223.93 KiB | Przeglądane 2608 razy ]

Załącznik:
IMG_0643 - Kopia.JPG
IMG_0643 - Kopia.JPG [ 218.73 KiB | Przeglądane 2608 razy ]

Załącznik:
IMG_0644 - Kopia.JPG
IMG_0644 - Kopia.JPG [ 222.05 KiB | Przeglądane 2608 razy ]

Leonardo Da Vinci

Post Napisane: 15 gru 2013, o 22:53 

lonek napisał(a):
Zresztą , mam nadzieję , że szkieletek sam to wykropkuje .

W czasie naszego jesiennego przelotu trochę spóźniliśmy się z przydybaniem najbardziej wyraźnych wyróżników roślinnych: czerwone liście drzew, które dałyby naprawdę spektakularny efekt, niestety zdążyły już zwiędnąć i opaść.
Niemniej jednak i tak "kropkuje" się to grodzisko z przyjemnością - bo je po prostu, dzięki odmiennej roślinności na wałach, nieźle widać z góry.

Załączniki:
Komentarz: by Lonek
Jaworzno latem.JPG
Jaworzno latem.JPG [ 98.14 KiB | Przeglądane 2427 razy ]
Jaworzno latem wykropkowane.JPG
Jaworzno latem wykropkowane.JPG [ 98.36 KiB | Przeglądane 2427 razy ]
Komentarz: by szkieletek
Jaworzno jesienią.JPG
Jaworzno jesienią.JPG [ 91.57 KiB | Przeglądane 2427 razy ]
Jaworzno jesienią wykropkowane.JPG
Jaworzno jesienią wykropkowane.JPG [ 92.22 KiB | Przeglądane 2427 razy ]

Post Napisane: 16 gru 2013, o 19:41 
Bratnia dusza

Imię: kuba
To grodzisko w moim mieście najlepiej wygląda z góry.
Super fotki.pozdrawiam :)

Post Napisane: 16 gru 2013, o 20:24 

Grodziska z poziomu ziemi w ogóle są bardzo niewdzięcznym tematem.
Często są ledwie widoczne i bez wizualizacji 3D ciężko jest ukazać na płaskim zdjęciu coś, co w rzeczywistości jest całkiem przyzwoicie czytelne w terenie. Szeroki kąt jeszcze jakoś daje radę (ale żeby wykonać takie zdjęcia, trzeba posiadać wpierwej odpowiedni obiektyw :mrgreen: - w tym miejscu bardzo dziękuję Kubie za uzupełnienia fotografii w watkach archeologicznych).

Chcąc przybliżyć czytelnikowi namiastkę trójwymiaru czasem nagrywam filmiki (są fatalnej jakości, wiem). Ale prawdziwe piękno stanowisk archeologicznych odkryłam dopiero, gdy oderwałam buty od ziemi. W efekcie, podczas przelotu nad pierwszym grodziskiem, Lonek podobno musiał przyciszyć interkom, bo od pisków radości uszy więdły.

Archeologia lotnicza jest super - łączy w sobie wszystko, co kocham. No i z góry widać więcej!

Post Napisane: 18 gru 2013, o 10:52 
Bratnia dusza

To sie bardzo cieszę że mój szeroki kąt jest tak przydatny, a efekty jego pracy będe chętnie zamieszczał .
pozdrawiam :)

Post Napisane: 12 lut 2014, o 17:42 
Bratnia dusza

Wracam do wątku zamku który istniał na naszym grodzisku , znalazłem dowód w postaci kamienia który musiał być np.kawałkiem gzymsu lub portalu. Bo skąd taki by się tam znalazł i ten z okrągłym otworem też ciekawy. Ale w książkach o Jaworznie nic nie piszą o zamku a jak już to raczej na Długoszynie ale to zupełnie z drugiej strony.

Załączniki:
Obraz 250.jpg
Obraz 250.jpg [ 51.84 KiB | Przeglądane 1730 razy ]
Obraz 251.jpg
Obraz 251.jpg [ 49.59 KiB | Przeglądane 1730 razy ]
Obraz 252.jpg
Obraz 252.jpg [ 58.33 KiB | Przeglądane 1730 razy ]
Obraz 253.jpg
Obraz 253.jpg [ 65.02 KiB | Przeglądane 1730 razy ]

Post Napisane: 17 mar 2014, o 18:28 

Zdjęcie rzeźby terenu wszystko wyjaśnia:

http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?locale=pl&gui=new&sessionID=1091478

Post Napisane: 16 kwi 2014, o 16:54 

Imię: Adam
Grodzisko to temat w którym mam od siebie wiele do dodania :jupi: . Ale po kolei!

Aktualnie jestem w trakcie pisania pracy licencjackiej na temat wykorzystania lotniczego skaningu laserowego (LiDAR) w celu identyfikacji pozostałości osadnictwa (na przykładzie Grodziska właśnie). Wyniki są świetne, cieniowanie stoków wyrysowało obwałowania jak ta lala, plus w mojej interpretacji uwidoczniło „podejrzane” miejsca na wschód od grodziska. Zresztą i w tej chwili modele w różnej postaci liczą się w tle, w celu wyciągnięcia, być może, kolejnych informacji. AutoCAD MAP 3D ostatnio pięknie wypunktował domniemane osypisko wału na zachodnim stoku wzniesienia.

Niestety – prawa autorskie nie pozwolą mi tego tu wrzucić, plus raczej niemądre byłoby to z mojej strony, jeśli nawet nie opublikowałem jeszcze pracy – ale wrzucę później przynajmniej jakiś szkic.

---

Druga sprawa. Jeśli chodzi o literaturę dotyczącą tego stanowiska - radzę unikać ogólnych, historycznych opracowań dziejów miasta. Szczególnie chodzi mi tutaj o "Historię Jaworzna do 1795 roku" Pani Leś-Rudnickiej, która twierdzi min. że nie przeprowadzono na wzgórzu prac wykopaliskowych, a z drugiej strony bajdurzy o istnieniu tam XII-wiecznego refugium. Także wcześniejsze "Jaworzno. Zarys dziejów do 1939 roku (praca zbiorowa pod redakcją Józefa Hampla i Jerzego Zawistowskiego)" nie podaje zbyt obszernej i treściwiej wiedzy na temat obiektu.

Kilka pozycji treściwej literatury :!:

- Leńczyk G., Katalog grodzisk i zamczysk z terenu Małopolski, Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Kraków, 1983.
- Barbara Nowogrodzka-Gedl, Sprawozdanie z badań wykopaliskowych na grodzisku w Jaworznie w roku 1966, Sprawozdania Archeologiczne 20 (1969) s. 345 – 351
- Barbara Gedl, II sprawozdanie z badań wykopaliskowych na grodzisku w Jaworznie, Sprawozdania Archeologiczne 21 (1969) s. 81 - 84

Ze zdobyciem ich jednak wiązać się mogą pewne problemy. W razie czego proszę pisać na priv – pdfy artykułów wybłagałem swojego czasu z samego RCiN, „Katalog grodzisk i zamczysk” także jest w moim posiadaniu, więc w razie czego mogę coś zeskanować.

Literatura dotycząca kontekstu historycznego wzniesienia nie jest zbyt obszerna. Najstarsza chyba wzmianka o tym obiekcie pochodzi z końca XVIII wieku, kiedy to w swojej pracy wspomina o nim Hipolit Kownacki:

„W Długoiszynie (…) zarosłe Zamku na pagórze rozwaliny: [występują takowe także] i w Jaworzniu na górze Grodzisko zwaney. Nazwisko same Grodzisko (…) oznacza iż tam był niegdyś Gród czyli Zamek. (…) iako o tym przekonywa wielki wał wkoło mieysca tego Zamku z kamienia usypany, któren (…) zdaie się bydź gruzami opasuiącego Zamek niegdyś muru (…), któren (…) ulęgnąć musiał”

Polecam zapoznać się z całością, chociaż czyta się siermiężnie – ale to w końcu 250 lat. Całość publikacji udostępniona cyfrowo pod tym adresem:
http://winntbg.bg.agh.edu.pl/skrypty3/0350/

Bardziej obszerne opisy stanowiska pochodzą dopiero z XX wieku. W roku 1907 grodzisko w Jaworznie opisali i sporządzili jego plany Włodzimierz Demetrykiewicz oraz Marian Wawrzeniecki. Według tych planów, grodzisko założone nad stromym zboczem wzgórza odcięte było od łagodnego spadu półkolistym wałem kamiennym i uskokiem ziemnym. Grodzisko miało kształt owalu rozciągniętego wzdłuż osi północ-południe, o wymiarach wewnętrznych 83 x 90,5 m. Wał usypany z kamieni miał szerokość 7m, a wysokość 1,5m. Szkice Wawrzynieckiego znajdują się w XX tomie Sprawozdań Archeologicznych, o których wspomniałem wyżej.

Następnie w latach 1932-1934 przebieg wałów zinterpretował Leńczyk. Powiem tylko, że jego interpretacja najbardziej odpowiada temu, co wyszło z mi z chmury punktów ;)

Co do datowania na okres łużycki - z tego co kojarzę ze sprawozdań, fragmenty ceramiki łużyckiej znaleziono w jamie pod wałem. Tak więc mamy tu raczej terminus post quem obiektu niż konkretną epokę. Ale dla pewności przeczytam jeszcze raz, bo może coś mi się pomieszało :face:

---

kuba napisał(a):
Wracam do wątku zamku który istniał na naszym grodzisku , znalazłem dowód w postaci kamienia który musiał być np.kawałkiem gzymsu lub portalu. Bo skąd taki by się tam znalazł i ten z okrągłym otworem też ciekawy. Ale w książkach o Jaworznie nic nie piszą o zamku a jak już to raczej na Długoszynie ale to zupełnie z drugiej strony.

Ciekawe :D Czy jesteś w stanie określić/zaznaczyć mniej więcej gdzie znalazłeś te fragmenty? I czy może zostawiłeś je na miejscu? Z chęcią bym im się im przyjrzał i pomierzył ;)

---

Jakiś czas temu znalazłem, około stu metrów od Grodziska, idąc drogą w kierunku "Skałki" fragment ceramiki ;) Kilka metrów od drogi - drobny, przepalony i raczej niepomocny chronologii - ale widać coś z okolicznych pól wyorać jednak można. Jestem z siebie dumny, bo wypatrzyłem go w zasadzie przypadkowo :rotfl2:

Post będę jeszcze edytował

Ostatnio edytowano 16 kwi 2014, o 17:51 przez Pietia, łącznie edytowano 1 raz

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Archeo » Archeo - Śląskie