Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Archeo » Archeo - Śląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 14 lip 2009, o 21:11 

Kamieniec, powiat tarnogórski

Wiedziałem tylko, że grodzisko istnieje pytając miejscowych udało mi się je odnaleźć. Ludzie nazywają to miejsce zomkiem. Grodzisko położone jest na cyplu w dolinie rzeczki Dramy. Od strony rzeczki wysoka skarpa, na lewo głęboki wąwóz, na prawo również jednak ten dostępny. Wąwóz po lewej też był dostępny ale ostatnio się tam coś "rabnyło" i nie idzie przejść. Nazwałem sobie ten wąwóz "niezbadanym" i myślę wrócić w to miejsce. Jedyna w miarę dostepna droga do grodziska prowadzi od strony starego nasypu kolejowego. Nigdzie nie napotkałem rysunku pokazującego przebieg fortyfikacji, narysowałem tylko wygląd terenu. Doczytałem po powrocie do domu, że od strony gdzie grodzisko było łatwo dostępne istniała fosa i wał ziemny oblicowany dużymi kamieniami. Obecnie teren grodziska to pole uprawne na brzegu którego i w okolicy spotkać można duże kamienie (1 x 0,5m), niestety nie przywiązywałem do tego wagi będąc w tym miejscu i nie mam zdjęć... Archeolodzy stwierdzili, że grodzisko zostało spalone. Ważne – mówimy tu o grodzisku z wczesnego średniowiecza, 7 – 8 wiek naszej ery, należy to zaznaczyć ponieważ odnaleziono również wcześniejsze warstwy kulturowe z początów epoki żelaza (to chyba tak 7 wiek przed naszą erą).

Literatura: Gliwice zarys rozwoju miasta i okolicy, praca zbiorowa

[1]
Obrazek

[2]
Obrazek

[4]
Obrazek

[5]
Obrazek

[6]
Obrazek

[7]
Obrazek

Post Napisane: 16 lip 2009, o 20:49 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Nad tym stawem nieraz odpoczywałem w czasie rajdów rowerowych,ale o grodzisku nie słyszałem.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 17 lip 2009, o 05:49 

Pięknie obsiane pszenicą i wygląda jak każdy inny cypel rozpościerający się od nasypu w stronę rzeczki (przeszedłem spory kawałek brzegiem tego pola). Jednak to jest ten własciwy. Mieszkańcy z którymi rozmawiałem ignorowali mnie jak pytałem o grodzisko :D nie wiedzieli o żadnym, jak ktoś zobaczył, że robie zdjęcia to dowiedziałem sie że tu stał zomek... i opowiedzieli mi o wąwozie którym prowadziła do niego droga. Za istniejącym stawem był kiedyś jeszcze jeden mniejszy, dalej jest stodoła i tam gdzieś jest wejście do wąwozu - to będzie wycieczka w sierpniu (najlepiej po żniwach), zapraszam...

Post Napisane: 28 paź 2010, o 23:50 

Imię: Karolina
W 2001 roku, w maju, pojechaliśmy do Kamieńca, wykorzystując sieciowy bilet miesięczny KZK GOP.
Dzięki temu wyprawa odbyła się za darmo, co było wówczas niewyobrażalnie istotne. :mrgreen:.

Wiedzieliśmy jedynie, że grodzisko znajduje się gdzieś nad terasą Dramy, ale mieliśmy ze sobą książkę "Grodziska Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z lotu ptaka" pana Eugeniusza Tomczaka i Wojciecha Gorgolewskiego, z wykonanym z powietrza zdjęciem poszukiwanego miejsca.
Dzięki temu znaleźliśmy zabytek bez trudu.
Rosła wtedy na grodzisku młoda pszenica która stała się całkiem przekonywującym wyróżnikiem wegetacyjnym dla wału i fosy, odcinających niegdyś majdan od podstawy cypla (przyznaję się, wleźliśmy wówczas komuś trochę w szkodę).

Na skarpie, nad Dramą, znaleźliśmy nieco ułamków ceramiki z wczesnego średniowiecza (brzydka była i grubo schudzona) oraz ze dwa fragmenty pięknie grafitowanych na czarno i znajomo wyglądających naczyń, prawdopodobnie pochodzących z halsztatu.

Wokół grodziska kwitnął żółciutki, jak młody kurczaczek, rzepak.
W pobliżu spotkaliśmy też prawdziwego kruka http://pl.wikipedia.org/wiki/Kruk z rodziną.
Kruki to inteligentne bestie. I wcale się nas nie bały.

Kiedy mi się uda odnaleźć zdjęcia z tamtej wyprawy, zaprezentuję grodzisko w Kamieńcu w żółto-zielonej szacie.
Ale coś czuję, że prędzej będzie miała miejsce opowieść "Archimedes, czyli tam i z powrotem - dziesięć lat potem".

Załączniki:
Kamieniec- lokalizacja grodziska.JPG
Kamieniec- lokalizacja grodziska.JPG [ 43.19 KiB | Przeglądane 922 razy ]

Ostatnio edytowano 17 cze 2012, o 22:49 przez szkieletek, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 29 paź 2010, o 21:31 
Dziki Gon

Imię: Dawid
Dawno, dawno temu...
Tak własnie warto zacząć ten post. Bo to już niemalże 10 lat od tamtej wycieczki. Na szczęście posiadamy coś takiego jak Pamiętnik Archeologów - Amatorów.

ps: C w kółeczku to ja, Conan, bo imię moje do wampirzych należy i długo się je pisze :D
ps 2: A to mlode dziewczę w zbożu to Szkieletek

Załączniki:
pamiętnik archeologa-amatora.jpg
pamiętnik archeologa-amatora.jpg [ 124.08 KiB | Przeglądane 898 razy ]

Post Napisane: 26 sty 2011, o 16:18 

Cytuj:
Na skarpie, nad Dramą, znaleźliśmy nieco ułamków ceramiki z wczesnego średniowiecza (brzydka była i grubo schudzona) oraz ze dwa fragmenty pięknie grafitowanych na czarno i znajomo wyglądających naczyń, prawdopodobnie pochodzących z halsztatu

A jak poszlo jesienia po orce? Byla jakas ceramika? - chodzi mi o gorne pole czyli teren grodziska czy "za walem"
Bywalem tam nieraz i nigdy nie trafilem zadnej... tak samo brak innych artefaktow ???

Post Napisane: 26 sty 2011, o 17:48 

Na polu, nawet zaoranym, bardzo trudno jest cokolwiek znaleźć. Tylko na skarpie trafiała się ceramika. Wygląda na to, że orka powoduje zgarnianie skorupek na boki.
Podobne obserwacje poczyniliśmy w wielu innych miejscach.

Post Napisane: 26 sty 2011, o 17:59 

Jezeli ceramika jest to jest-po orce i jakims deszczyku powinno wyplukac-a tam wlasnie nie ma NIC.
Stad to pytanie.
W zeszlym roku przykladowo po ceramice odkrylismy osade celtycka-pole,gorka tez orane-ba zaczelo zboze wschodzic , na wiosne wykopaliska-ale to zagranica.

Post Napisane: 26 sty 2011, o 18:11 

Masz rację. Dziwne jest jakieś to grodzisko. Tam rzeczywiście nie ma NIC. Ani kawałeczka. Tylko krzemienie - otoczaki, różnokolorowe.
Czemu tak się dzieje? Może zabudowa znajdowała się w najbezpieczniejszym miejscu, nad samą skarpą, a resztę grodu zajmowało pastwisko?

Post Napisane: 26 sty 2011, o 21:08 
Muszkieter

Imię: Marek
A może tam jacyś bardziej kulturalni mieszkali i nie wywalali skorup gdzie popadnie :D

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 26 sty 2011, o 21:17 

Zawsze jakies potluczone garnki ze smieciami by wyladowaly....
Tak samo w wawozie-pusto. Pola sasiednie to samo...

Mam zdjecie tego grodziska jako Burgwall Dramastein w Die Bau und Kunstdenkmaler des Kreises Tost-Gleiwitz z 1943r-czyli niemcy robili tam jakies wykopaliska ale nic poza tym.

Kiedy planujecie jakis wypadzik w teren?
My ten weekend prawdopodobnie na Jurze - mozna sie kiedys, gdzies spotkac w terenie.

Post Napisane: 1 gru 2019, o 21:06 
Bratnia dusza

Imię: kuba
Pozwiedzałem dziś grodzisko i faktycznie mimo ze pole zaorane a dziki zryły sporo ziemi właściwie brak ułamków ceramiki. Przedstawiam kilka szerszych widoków na grodzisko.

Załączniki:
20191201_092505.jpg
20191201_092505.jpg [ 44.42 KiB | Przeglądane 38 razy ]
20191201_093008.jpg
20191201_093008.jpg [ 221.15 KiB | Przeglądane 38 razy ]
20191201_093400.jpg
20191201_093400.jpg [ 75.99 KiB | Przeglądane 38 razy ]
20191201_093937.jpg
20191201_093937.jpg [ 79.71 KiB | Przeglądane 38 razy ]
20191201_094813.jpg
20191201_094813.jpg [ 55.95 KiB | Przeglądane 38 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Archeo » Archeo - Śląskie