Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pamiątki przeszłości » Dawniej i dziś

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 28 cze 2009, o 17:43 

W wątku tym postaram się zamieszczać w miarę dokładne kadry odpowiadające fotografiom wykonanym od początku oblężenia do stycznia 1947 roku. Wrocław doznał niemal totalnej zagłady przez co wrocławscy pionierzy - ze środkowej Polski oraz dawnych Kresów własnymi rękoma przywracali świetność "Wenecji Północy". Nawet dziś ślady wojny obecne są na każdym kroku, zaś miasto nie do końca zabliźniło swoje rany zadane zarówno przez Sowietów jak i samych Niemców.

1. Gauleiter Śląska Karl Hanke rozmawia z obrońcami Breslau u zbiegu ulic Kościuszki (Tauentzien Strasse) i Traugutta (Kloster Strasse). W tle ogromna, bogato zdobiona kamienica rozebrana w 1945r.

1945
Obrazek

2009
Obrazek

2. Ulica Słowackiego (Am Ohlau Ufer) przy skrzyżowaniu z ul. Bernardyńską (Kirch Strasse) w 1946 r. W tle widać kościół św. Wojciecha i ruiny gmachu Dyrekcji Poczty. Dziś stoi tu Galeria Dominikańska.

1946*
Obrazek

2009
Obrazek

3. Dzisiejszy DH Kameleon przy ul. Oławskiej (Ohlauer Strasse)**

1945
Obrazek

2009
Obrazek

4. Pl. Solny (Blücherplatz) w stronę Rynku.

maj 1945*
Obrazek

2009
Obrazek

5. Oddziały radzieckie wkraczają do Wrocławia. Rynek, pierzeja zachodnia. Po prawej fragment Sukiennic.

8 maja 1945***
Obrazek

2009
Obrazek

6.Radzieckie działo pancerne pod Ratuszem.

8 maja 1945***
Obrazek

2009
Obrazek

7. Wyprowadzanie garnizonu niemieckiego z miasta. Północna strona Rynku.

6 maja 1945
Obrazek

2009
Obrazek

8. Wyprowadzanie niemieckiego garnizonu z miasta. Po prawej kamienice Jaś i Małgosia, w tle Kościół Garnizonowy św. Elżbiety.

6 maja 1945
Obrazek

2009
Obrazek

9. Dawny sierociniec przy ul. Katedralnej (Dorn Strasse).

ok. 1945****
Obrazek

2009
Obrazek

10. Ul.Katedralna. W tle most Tumski i kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku.

1945*****
Obrazek

2009
Obrazek

--------------------------
Źródła zdjęć:
* - M. Smolak "Zerstorung einer Stadt Breslau 1945", Wrocław 2000
** - R. Majewski "Wrocław: Godzina zero", Wrocław 2000
*** - R.Majewski "Bitwa o Wrocław", Wrocław 1975
**** - M.Bukowski "Wrocław z lat 1945-1952. Zniszczenia i dzieło odbudowy", Warszawa 1985
*****- T.Olszewski "Wrocław 1945-1965", Warszawa 1966

Post Napisane: 28 cze 2009, o 17:56 
Moderator

Pochwały: 1
I widzę, że na szczęście w zdecydowanej większości zabytkowe kamieniczki zostały odbudowane i pięknie się prezentują - zwłaszcza rynek robi wrażenie - ciekawa jestem czy uda mi się doczekać pełnego odnowienia bielskiego rynku ;)

Swoją drogą ciekawie pomyślane te porównania - czekam na wiecej :biggrin:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 28 cze 2009, o 18:05 

Czy odbudowane, cóż... i tak i nie :). We wnętrzach kryją się nowoczesne, socrealistyczne mieszkania, zaś nie wszystkie kamienice, które doznały uszczerbku zostały odbudowane na kompletny wzór oryginału. Tak czy siak jednak nie jest źle, na szczęście z braku funduszy nie przystąpiono do tak powszechnego w Europie Zachodniej wyburzania całych centrów miast i budowania ich od nowa. A chociażby już w latach 20. XX wieku m.in. Max Berg chciał postawić w miejscu tychże kamienic spore wysokościowce. Jedynym budynkiem wybudowanym w tym "duchu" (choć nie projektowanym przez Berga) jest gmach Sparkasse (dziś WBK Bank Zachodni) na granicy Rynku i pl. Solnego, widoczny na zdjęciach. :)

Post Napisane: 29 cze 2009, o 19:59 
Bratnia dusza

Imię: Piotr
świetna robota, bardzo swietne zdjecia i podobne ujęcia.
Tak jak przedmówca napisał fajnie ze wiekszosc została odbudowana.

Zrobić wiecej fotek i świetny album by powstał, napewno nie jedne wydawnictwo by sie o niego biło

Ostatnio edytowano 29 cze 2009, o 20:18 przez pinus, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 29 cze 2009, o 20:06 

Dziękuję :) Niebawem część następna cyklu, zaś zdjęć ogółem mam blisko tysiąca - jest z czego wybierać. :)

A co do albumu, sporo teraz tego zaczyna wychodzić, poza tym trzebaby było to profesjonalniej przygotować. Aczkolwiek pomalutku myślę o wydaniu czegoś, ale to odległe plany. :)

Post Napisane: 8 paź 2016, o 01:02 

Imię: Darek
Dla jeszcze ciekawszej orientacji w temacie, polecam te oto książkę

:arrow: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/147554/w ... au-gestern

Polecam dla tego że mam ja na ręku, czytałem ją w miarę często. A i zawarte w niej zdjęcia oglądam i porównuje z tym co mi się fotograficznego na temat przedwojennego Wrocławia. Przy jakiejś okazji przez rękę przewinie.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pamiątki przeszłości » Dawniej i dziś