Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pamiątki przeszłości » Dawniej i dziś
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Bielsko-Biała
 Post Napisane: 16 cze 2009, o 11:06 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:24
Posty: 3031
Pochwały: 1
Moje porównania "Dawniej i dziś" rozpocznę od głównej ulicy przecinającej Bielsko-Białą, stanowiącej niegdyś fragment "traktu cesarskiego" prowadzącego z Wiednia do Krakowa, a dalej do Lwowa. Mowa oczywiście o ulicy 11-go Listopada (dawniej Główna, czyli Hauptstrasse).

Zaczniemy od miejsca gdzie rozpoczyna się ul. 11-go Listopada - na skrzyżowaniu z ulicą Barlickiego - poniżej widok z tego miejsca w kierunku wschodnim.
1915 rok
Obrazek

2009 rok
Obrazek

Parę kroków dalej - po prawej stronie ulicy nie wybudowano jeszcze widocznych powyżej trzypiętrowych kamienic.
1910 rok
Obrazek

Na parterze narożnej kamienicy po prawej stronie do dzisiaj mieści się apteka.
Obrazek

Dochodzimy do mostu na Białej, gdzie kiedyś przebiegała granica między Bielskiem a Białą.
Poniżej widok z mostu w kierunku Białej.
1909 rok
Obrazek

2009 rok
Obrazek

Odwracamy się jeszcze w kierunku Bielska - po lewej stronie ulicy zaraz za mostem stoi wybudowana w 1892-93 roku piękna neobarokowa kamienica radcy cesarskiego - uważny obserwator dostrzeże półkoliste sklepienie tuż nad rzeką - to kanał z którego wypływa potok Niper.
Obrazek

Obrazek

Kilkadziesiąt metrów dalej - również widok w kierunku Bielska - łatwo zauważyć, że w przeciwieństwie do kilkupiętrowych kamienic Bielska, w Białej zabudowę tej ulicy tworzą piętrowe XVIII i XIX wieczne kamieniczki.
1910 rok
Obrazek

2009
Obrazek

Dochodzimy do Placu Wojska Polskiego - jednego z dwu rynków Białej leżących przy ul. 11-go Listopada. Dawniej nazywany Starym Rynkiem, był tym większym i ważniejszym - w latach 1750-1827 na jego środku stał drewniany ratusz.

Widok na południowo-wschodni narożnik placu (i fragment ul. 11-Listopada) na pocztówce pochodzącej z 1909 roku.
Obrazek

Obrazek

Narożnik północno-wschodni (i znajdujący się tam kościół ewangelicki):
1898 rok - we wschodniej pierzei stoją jeszcze niskie budynki, które niebawem zostaną zastąpione przez secesyjne kamienice.
Obrazek

1908 rok
Obrazek

1933 rok
Obrazek

1969 rok
Obrazek

I 2009, a latarnie od czterdziestu lat te same...
Obrazek

Małe zbliżenie...
Obrazek

Opuszczamy Plac Wojska Polskiego i zmierzamy w kierunku drugiego rynku - po drodze jeszcze jedno spojrzenie w kierunku placu ze skrzyżowania z ulicą Komorowicką (dawniej Komorowitzerstrasse).
1906 rok
Obrazek

Obrazek

Wspomniany drugi bialski rynek, czyli Plac Wolności (przed 1890 rokiem Plac Floriana, potem na cześć cesarza nazwany Placem Franciszka).
Widok na narożnik południowo-zachodni (1899 rok)
Obrazek

Na współczesnym zdjęciu widać wybudowaną w 1902 roku w miejscu parterowego domu kamienicę Feinera.
Obrazek

Pierzeja zachodnia w 1912 roku - pierwszy budynek po lewej to wspomniana już kamienica Feinera, w budynku obok mieściła się Czytelnia Polska (centrum polskiego życia narodowego w Białej)
Obrazek

Niestety budynek został pozbawiony ozdobnej kopuły
Obrazek

Podobny widok z okresu miedzywojennego - wtedy plac nazywał się już Placem Wolności.
Obrazek

Obrazek

Pierzeja północna w 1902 roku. Jedną jej część zajmuje dwupiętrowa kamienica, na parterze której do dzisiaj mieści się Urząd Pocztowy, a drugą Dom Cechowy sukienników zbudowany w 1812 roku.
Obrazek

Obecnie w budynku Domu Cechowego mieści się BRE.
Obrazek

Widok na narożnik południowo-wschodni, gdzie znajduje się budynek zwany "Pod Orłem". Do II wojny światowej mieścił się w nim, cieszący się dużą sławą (nocowali w nim m.in. ostatni ck cesarz Karol I Habsburg z żoną oraz Józef Piłsudski) hotel "Pod Czarnym Orłem" - obecnie są tam biura, pasaż handlowy oraz przepiękna sala balowa zwana Redutową.
Widok z 1915 roku
Obrazek

Obrazek

Kolejny widok na ul. 11-go Listopada - w kierunku placu Wolności od skrzyżowania z ul. Wyzwolenia (dawniej Alznerstrasse)
1916 rok
Obrazek

Obrazek

I powoli docieramy do końca - czyli ostatnie już spojrzenie na ul. 11-go Listopada - w kierunku centrum miasta od zajazdu Kontzera (obecnie mieści się w nim Kredyt Bank) - w tym miejscu dzisiaj kończy się ul. 11-go Listopada - podziemnym przejściem pod ul. Żywiecką można przedostać się na ulicę Krakowską (która kiedyś była ciągiem dalszym ulicy Głównej nosząc nazwę Głównej Lipnickiej - Lipniker Hauptstrasse).
1911 rok
Obrazek

Obrazek

Archiwalne zdjęcia i pocztówki pochodzą z "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach monarchii austro-węgierskiej" P. Keniga i W. Kominiaka, "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach II Rzeczypospolitej" E. Janoszek i W. Kominiaka oraz z mojej własnej kolekcji

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 17 cze 2009, o 21:31 
Offline

Dołączył(a): 30 maja 2009, o 04:59
Posty: 1587
To mój ulubiony wątek, dzięki :)


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 18 cze 2009, o 18:30 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:24
Posty: 3031
Pochwały: 1
To ja dziękuję :)

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 23 cze 2009, o 21:49 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:24
Posty: 3031
Pochwały: 1
Było to co się prawie w ogóle nie zmieniło, to czas na to co było a czego juz nie ma... Na początek wspomnienie bielskiej synagogi stojącej przy ulicy 3-go Maja...

Pocztówka z okresu międzywojennego

Obrazek

Dzisiaj w tym miejscu znajduje się Galeria BWA.

Obrazek

I widok z drugiej strony - drugi budynek (między synagogą a kamienicą po lewej stronie pocztówki) to Żydowski Dom Ludowy im. Chaima Nachmanna Bialika, w którym swoje siedziby miały liczne organizacje żydowskie - m. in. mieściła się tu sala gimnastyczna klubu sportowego "Makabi" (pocztówka również pochodzi z lat międzywojennych).

Obrazek

Dzisiaj mieści się tu Teatr Lalek "Banialuka"

Obrazek

Kolejne takie miejsce to tzw. "bialska Wenecja", czyli ulica Nad Niwką (obecnie Stojałowskiego). W głębi widać wieże kościoła Opatrzności Bożej. Widoczna pośrodku kładka łączyła kiedyś ulice Głęboką (dziś ten fragment nosi nazwę Konfederatów Barskich) i Szpitalną (obecnie Dmowskiego).

Pocztówka z lat międzywojennych

Obrazek

Patrząc jak to miejsce wygląda dzisiaj zawsze żałuję, że przykryto rzeczkę, odbierając cały urok temu miejscu

Obrazek

Tutaj początek (bądź koniec - w zależności od punktu patrzenia) ulicy Nad Niwką - w tym miejscu przebiegała granica pomiędzy Bielskiem a Białą. Widoczna na pocztówce kładka nad rzeką Białą łączyła wspomnianą ulicę z Placem Smolki. Z lewej strony pocztówki widać, że od tego miejsca rzeczka Niwka (wpadająca tu do Białej) była przykryta i płynęła pod ulicą - wtedy jednak tylko do wysokości Ratusza, a dalej znów była odkryta (tak jak na archiwalnej pocztówce powyżej). Jak wieść niesie w widocznym po prawej stronie domu znajdował się "dom usług towarzyskich".

Obrazek

Dziś kładki już nie ma, widać most nad Białą z pod którego wypływa całkowicie dziś zakryta Niwka

Obrazek

Jeszcze ostatni rzut oka na kolejne zupełnie zmienione miejsce - czyli ulica, której już dzisiaj nie ma - ul. Nad Ścieżką (dla dociekliwych - gdyby stojąc w miejscu fotografa poniższej międywojennej pocztówki zrobić w tył zwrot znaleźlibyśmy się przed kładką nad Białą mając przed sobą budynek "usług towarzyskich" - patrz zdjęcie powyżej). W widocznym po prawej stronie pocztówki pierwszym (białym) domu znajdowała się ortodoksyjna synagoga "Nve Shalom". W kolejnym (również po prawej stronie) mieścił się warsztat kamieniarsko-rzeźbiarski Salomona Wulkana.

Obrazek

Tak wyglada to miejsce dzisiaj...

Obrazek

Archiwalne zdjęcia i pocztówki pochodzą z "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach II Rzeczypospolitej" E. Janoszek i W. Kominiaka

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 23 cze 2009, o 22:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 19:44
Posty: 225
Lokalizacja: Festung Breslau
Rewelacja :)

Aż nabrałem ochoty wziąć się solidnie za Wrocław, kiedy skończą się ulewy i huragany :)


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 30 cze 2009, o 17:30 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 cze 2009, o 18:32
Posty: 399
Lokalizacja: Bukowno - Zagłębie Dąbrowskie
Imię: Piotr
swietne zdjecia,
I to nie byle jakie pstrykniecie tylko odwzorowanie dokładnei miejsca z którego były robione te stare zdjecia.
Widze ze tu sami profesjonalisci


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 13 paź 2009, o 18:19 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:24
Posty: 3031
Pochwały: 1
Pora odświeżyć temat ;)
Dzisiaj parę fotek ważnych skądinąd dla bielszczan budynków - teatru i poczty. Najpierw tzw. rzut ogólny - zdjęcie zrobione z tarasu zamkowego (zwróćcie uwagę na liczne kominy zakładów przemysłowych widoczne na archiwalnej pocztówce - 1937 rok):

Obrazek

Obrazek

Teatr został zbudowany w latach 1889-1890 według projektu wiedeńskiego architekta Emila Rittera von Forstera. Koszty budowy zostały w sporym stopniu pokryte przez pieniądze zebrane wśród mieszkańców Bielska, Białej i okolic. W 1905 roku budynek został zmodernizowany, między innymi poprzez zwiększenie ilości miejsc z 750 do około 1000.

Obrazek

Obrazek

Budynek Głównego Urzędu Pocztowego zbudowano nieco później, w latach 1897-1898. Do I wojny światowej bielski urząd podlegał Dyrekcji Poczt w Brnie - a urzędowe druki były dwujęzyczne - niemiecko-czeskie (!)

Na pocztówce z 1906 roku

Obrazek

Obrazek

Przed teatrem, na tzw. Placu Teatralnym znajdował się klomb kwiatowy z żeliwną fontanną, ofiarowaną miastu przez budowniczego bielskiego wodociągu - barona Karola von Schwarza z Wiednia. Po drugiej stronie ulicy mieścił się bazar zamkowy (tzw. Wysoki Trotuar), a na tarasie nad nim urządzono ogród książęcy. Elewacja bazaru znajdowała się dokładnie w linii rozebranego, starego muru obronnego, a pod wysokim chodnikiem położonym przed bazarem płynęła Młynówka.

Pocztówka z 1914 roku

Obrazek

Oryginalna fontanna w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęła w okresie powojennym - obecnie można podziwiać jej replikę. No i nie ma już bazaru :evil:

Obrazek

Archiwalne zdjęcia i pocztówki pochodzą z "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach monarchii austro-węgierskiej" P. Keniga i W. Kominiaka oraz "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach II Rzeczypospolitej" E. Janoszek i W. Kominiaka

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 14 paź 2009, o 10:38 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:24
Posty: 3031
Pochwały: 1
Kolejny budynek to jedno z dzieł wybitnego architekta Karola Korna - kiedyś Komunalna Kasa Oszczędności, dziś mieszczą się tam sklepy, lokale usługowe i do niedawna restauracja "Patria".

Pocztówka z 1927 roku

Obrazek

Pocztówka z 1988 roku

Obrazek
fot. W.Echeński i A. Glanda

Współcześnie

Obrazek

Tutaj widok od strony teatru
Przed 1913 rokiem

Obrazek

W latach 20/30-tych XX wieku

Obrazek

Obrazek

Obok dawnego budynku Komunalnej Kasy Oszczędności stoi kamienica, która zawsze wzbudzała mój zachwyt dlatego nie może jej tu zabraknąć ;) Należała kiedyś do Franciszka Kriegera.

Na pocztówce z 1913 roku

Obrazek

Obrazek

Archiwalne zdjęcia i pocztówki pochodzą z "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach monarchii austro-węgierskiej" P. Keniga i W. Kominiaka, "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach II Rzeczypospolitej" E. Janoszek i W. Kominiaka oraz z mojej własnej kolekcji

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 2 lis 2009, o 11:45 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:24
Posty: 3031
Pochwały: 1
Schodzimy niżej, w głąb ulicy Stojałowskiego.
Plac Smolki (dawniej Plac Giełdowy) w 1900 roku, w głębi widać zamek

Obrazek

Na pocztówce z lat międzywojennych widać spore zmiany, przebudowane jeszcze przed I WŚ kamienice to oczywiście dzieło wiedeńskich architektów.

Obrazek

Obrazek

I jeszcze podobne ujęcie z nieco innej perspektywy (1906 rok)

Obrazek

Obrazek

Archiwalne pocztówki pochodzą z "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach monarchii austro-węgierskiej" P. Keniga i W. Kominiaka oraz "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach II Rzeczypospolitej" E. Janoszek i W. Kominiaka

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 2 lis 2009, o 14:18 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:24
Posty: 3031
Pochwały: 1
A na Placu Smolki kończy się, lub jak kto woli zaczyna, ulica Barlickiego (dawniej Kolejowa, Bahnstrasse). W latach 1855-1889 była jedyną drogą dojazdową do dworca kolejowego – dzięki czemu została zabudowana reprezentacyjnymi dwu i trzypiętrowymi kamienicami oraz hotelami. Wraz z równoległą do niej ul. Cechową (dawniej Świątynną, Tempelstrasse) była zamieszkiwana głównie przez Żydów – do nich należała również większość stojących tu budynków.

Wylot Barlickiego na Plac Smolki ok. 1914 roku

Obrazek

Tuż przed II wojną światową

Obrazek

Obrazek

Poniżej widok w kierunku północnym ze skrzyżowania z ul. 11-go Listopada (dawniej Główną) – przed 1910 rokiem. Widoczna na pierwszym planie po lewej stronie secesyjna kamienica, została zaprojektowana przez znanego bielskiego architekta Emanuela Rosta.

Obrazek

Obrazek

I docieramy na drugi koniec ul. Barlickiego - widok z ulicy Wałowej. Dwa pierwsze budynki po lewej stronie oraz czwarty po prawej zdjęcia z 1915 roku to były kiedyś hotele (rozbudowany później do postaci widocznej na współczesnym zdjęciu „Nordbahn”, „Imperial” z koszerną restauracją, „Grand”, najelegantszy z nich – dzisiaj jedynie pozostałości portierni za szklanymi drzwiami są jedyną pamiątką jego przeszłości)
1915 rok

Obrazek

Obrazek

Archiwalne pocztówki pochodzą z "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach monarchii austro-węgierskiej" P. Keniga i W. Kominiaka oraz "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach II Rzeczypospolitej" E. Janoszek i W. Kominiaka

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 11 lis 2009, o 17:32 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:24
Posty: 3031
Pochwały: 1
Dzisiaj obecny plac Chrobrego w dwu odsłonach - pierzeja wschodnia, której sporą część zajmuje przedstawiony już przeze mnie dawny budynek Komunalnej Kasy Oszczędności oraz zachodnia.

Poniżej pocztówka z lat 30-tych XX wieku (po prawej stronie widać wspomniany budynek)

Obrazek

Tutaj z nieco bliższej perspektywy (widokówka z lat 50-tych XX wieku) - nie ma już widocznych na przedwojennej pocztówce szeregu parterowych bazarów, zwanych "Małym Pasażem" (znajdowały się pomiędzy hotelem Prezydent a budynkiem KKO - lewa strona pocztówki)

Obrazek

Współcześnie

Obrazek

Teraz pierzeja zachodnia na pocztówce z lat 20/30-tych XX wieku, jeszcze przed wybudowaniem nowego gmachu Komunalnej Kasy Oszczędności (obecnie mieści się w nim ING)

Obrazek

Widok z lat 50-tych XX wieku

Obrazek
fot. G. Rus

Dzisiaj, poza drobną korektą schodów, wygląda prawie tak samo

Obrazek

Archiwalne pocztówki pochodzą z "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach monarchii austro-węgierskiej" P. Keniga i W. Kominiaka, "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach II Rzeczypospolitej" E. Janoszek i W. Kominiaka oraz z mojej kolekcji

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 11 lis 2009, o 17:35 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:24
Posty: 3031
Pochwały: 1
Jeszcze parę ujęć jednej z głównych ulic Bielska - 3 Maja (dawniej Kaiser Franz Josef Strasse, czyli ulica Cesarza Franciszka Józefa).

Poniżej widok u wylotu ul. Haasego - obecnie Dąbrowskiego - po prawej stronie pocztówki widoczny wylot ulicy Wałowej (Damm-Strasse) - obecnie jednej z najbardziej zakorkowanych ulic Bielska - z tej strony miasta tylko nią można dojechać do Sfery :evil:
Widoczna po prawej strony pocztówki z 1916 roku kamienica należała do Kolei Północnej i mieściły się w niej mieszkania pracowników kolei. Widoczne w głębi po lewej stronie reprezentacyjne kamienice zostały zaprojektowane i wzniesione przez firmę Karola Korna.

Obrazek

Współczesne zdjęcie zostało zrobione w niedzielę popołudniu - stąd te pustki na drodze :mrgreen:

Obrazek

Cofamy się parę kroków w tył - i podobne ujęcie, tyle, że z lat 30-tych XX wieku:

Obrazek

Obrazek

Wspomiana wcześniej ul. Dąbrowskiego. Po lewej stronie pocztówki z 1915 roku widać furtkę i schody prowadzące do ogrodu willi Sixta.

Obrazek

Obecnie mieści się tam Akademia Techniczno-Humanistyczna

Obrazek

Archiwalne pocztówki pochodzą z "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach monarchii austro-węgierskiej" P. Keniga i W. Kominiaka oraz "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach II Rzeczypospolitej" E. Janoszek i W. Kominiaka

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 19 lis 2009, o 18:06 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:24
Posty: 3031
Pochwały: 1
Przedłużenie ulicy 3-go Maja w drugą stronę czyli wspomnienie ul. Przekop Zamkowy obecnie Zamkowej

Widocznych na pocztówce z 1910 roku po prawej stronie budynków już nie ma, tak samo zresztą jak "Wysokiego trotuaru" (ale o tym już wspominałam wcześniej)

Obrazek

Obrazek

Archiwalna pocztówka pochodzi z "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach monarchii austro-węgierskiej" P. Keniga i W. Kominiaka

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 20 lis 2009, o 18:20 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:24
Posty: 3031
Pochwały: 1
Teraz pokręcimy się trochę w okolicach Rynku (sam Rynek przedstawię w bliżej nieokreślonej przyszłości :mrgreen: ).
Na początek dwa spojrzenia na ul. Podcienie, prowadzącą z Rynku do Zamku i na Plac Chrobrego.
Na pocztówce z lat 20-tych XX wieku i współcześnie

Obrazek Obrazek

oraz na pocztówce z lat 40-tych XX wieku i ...współcześnie :D

Obrazek

Obrazek

A po przeciwnej stronie Rynku swój początek bierze ulica Cieszyńska (dawniej Kaiserstrasse).
Na pocztówce z 1908 roku (widok w kierunku Rynku)

Obrazek

I oczywiście dzisiaj. Sama nie wiem który widok ciekawszy :) Ale tak jakoś bardziej mi leży ten starszy.

Obrazek

Archiwalne pocztówki pochodzą z "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach monarchii austro-węgierskiej" P. Keniga i W. Kominiaka oraz "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach II Rzeczypospolitej" E. Janoszek i W. Kominiaka

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 25 lis 2009, o 08:52 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:24
Posty: 3031
Pochwały: 1
Jeszcze jeden widoczek z okolic Rynku - ul. Orkana (dawniej Węglowa, Kohlenstrasse.

Archiwalna pocztówka pochodzi z 1908 roku - widoczny po lewej stronie budynek został zniszczony w 1945 roku.

Obrazek
Źródło: "Bielsko-Biała i okolice, historia pocztówką pisana" M. Broda i W. Ćwikowski

Obrazek

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 26 lis 2009, o 20:15 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:24
Posty: 3031
Pochwały: 1
W czeluściach mojego Fotosika znalazłam jeszcze dawniej i dziś dworca kolejowego w Bielsku-Białej

Widok od strony peronów
Ok. 1910 rok
Obrazek

1916 rok
Obrazek

I 2009
Obrazek

A dla zainteresowanych króciutki filmik z ok. 1941-42 roku, na którym w ostatnich kadrach (niestety tylko przez kilka sekund) można zobaczyć fragmenty dworca w Bielsku.

Archiwalne pocztówki pochodzą z "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach monarchii austro-węgierskiej" P. Keniga i W. Kominiaka

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 13 gru 2009, o 17:23 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:24
Posty: 3031
Pochwały: 1
Pora rzucić okiem na Plac Lutra, który swoją nazwę zawdzięcza stojącemu tu jedynemu pomnikowi Marcina Lutra w Polsce.

Około 1916 roku w widocznym po prawej stronie pocztówki budynku mieściło się męskie Seminarium Nauczycielskie oraz szkoła ludowa i wydziałowa dla chłopców, co ciekawe kształcące nie tylko ewangelików ale również katolików i Żydów. Budynek po lewej stronie to szkoła ludowa i wydziałowa dla dziewcząt oraz seminarum dla nauczycielek.

Obrazek

Dzisiaj w obu budynkach również mieszczą się szkoły, tyle, że koedukacyjne ;) - szkoła podstawowa i Wyższa Szkoła Administracji

Obrazek

I jeszcze inne ujęcie

Obrazek

Obrazek

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 11 sty 2010, o 15:41 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:24
Posty: 3031
Pochwały: 1
Kolejne porównanie to odrobina prywaty :mrgreen: - szkoła podstawowa do której chodziłam w zamierzchłej przeszłości.
Mieści się przy ul. Piłsudskiego.

Zbudowana w 1874 była swego czasu, pod względem ilości uczniów, największą szkołą w Białej i Bielsku (uczęszczało do niej ok. 1100 uczniów).
Na pocztówce z 1914 roku:

Obrazek

I dziś (ten smutny widok to, mam nadzieję, tylko efekt ponurego i pochmurnego dnia w którym robiłam zdjęcie)

Obrazek

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 12 sty 2010, o 19:29 
Offline

Dołączył(a): 4 gru 2009, o 22:12
Posty: 38
Imię: Grzegorz
Fantastyczne!!! refotografie lubię najbardziej.
Pozdrawiam Adler.


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Pamiątki przeszłości » Dawniej i dziś


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.200s | 18 Queries | GZIP : Off ]